Kullanıcı Arayüzü (UI) Nedir?

Kullanıcı Arayüzü (UI) Nedir? Neden Önemlidir?

Kullanıcı arayüzü (UI) tasarımı, süreç tasarımcılarının yazılım veya bilgisayarlı cihazlarda arayüzler oluşturmak için kullandıkları, görünümlere veya stile odaklanmalarıdır. Tasarımcılar, kullanıcıların kullanımı kolay ve zevkli bulduğu arayüzler oluşturmayı amaçlamaktadır. UI tasarımı, grafik kullanıcı arayüzlerini ve diğer formları (örneğin, ses kontrollü arayüzler) ifade eder.

Kullanıcı arayüzü tasarımı olarak da bilinen UI tasarımı, dijital bir ürünün kullanıcı arayüzünün tüm görsel öğelerinin estetik tasarımını ifade eder; yani ürünün sunumu ve etkileşimi. UI tasarımı genellikle kullanıcı deneyimi tasarımı olarak da bilinen UX tasarımı ile karıştırılır. UI ve UX tasarımcıları birlikte yakın bir şekilde çalışırken, iki alan tasarım sürecinin ayrı yönlerini ifade eder.

Kullanıcı Ara yüzü (UI) Nedir?

Kullanıcı ara yüzü (UI), ullanıcıların bir bilgisayarla veya başka bir cihazla etkileşime girdiği yöntemdir. İnsanlar ve teknoloji arasındaki etkileşimler için ortam görevi görür.

Kullanıcı hedeflerine ulaşmak için, UI tasarımı, kullanıcı etkileşimlerini olabildiğince basit ve etkili hale getirmeyi amaçlar (kullanıcı merkezli tasarım). Kullanıcı arabirimi tipik olarak düzen, renk şeması ve tipografinin yanı sıra metin, grafik, ses ve video gibi öğelerden oluşur.

Menüler, formlar ve düğmeler gibi etkileşimli bileşenlere de sahip olabilir. Bir ürün veya hizmetin başarısı, genel kullanıcı deneyiminin (UX) çok önemli bir bileşeni olan UI tasarımından önemli ölçüde etkilenebilir.

Kullanıcı Arayüzü (UI) Neden Önemlidir?

UI tasarım;, bir ürünün, web sayfasının veya uygulamanın kullanılabilirliğini ve erişilebilirliğini artırarak kullanıcı memnuniyetini artırma sürecidir. Öte yandan, UI tasarımı, ürünün arayüzünün tasarımıdır – başka bir deyişle, kullanıcının ürünle etkileşime girdiğinde gerçekte ne gördüğüdür.

Günümüzde çoğu işletme, mükemmel bir kullanıcı arayüzünün müşteri sadakati ve marka bilinirliği oluşturmak için hayati önem taşıdığının farkındadır. İyi UI tasarımı ziyaretçileri çeker, müşterileri tutar ve kullanıcı ile işletmeniz arasındaki etkileşimleri kolaylaştırır. UI tasarımı, kısaca, bir ürünün başarısını artırabilir veya bozabilir.

Kullanıcı Arayüzü (UI) Unsurları Nelerdir?

Kullanıcı arabirimi öğeleri, etkileşimli web siteleri veya uygulamalar oluşturmak için kullandığımız parçalardır. Kullanıcının yollarını bulduğu sırada temas noktaları sağlarlar; düğmelerden kaydırma çubuklarına, menü öğelerine ve onay kutularına kadar.

Kullanıcı arabirimi öğeleri genellikle aşağıdaki dört kategoriden birine girer:

 • Giriş Kontrolleri

Giriş kontrolleri, kullanıcıların sisteme bilgi girmesine izin verir. Örneğin, kullanıcılarınızın size hangi ülkede olduklarını söylemelerini istiyorsanız, bunu yapmalarına izin vermek için bir giriş denetimi kullanırsınız.

 • Navigasyon Bileşenleri

Gezinme bileşenleri, kullanıcıların bir ürün veya web sitesinde gezinmesine yardımcı olur. Yaygın gezinme bileşenleri arasında iOS cihazında sekme çubukları ve Android’de hamburger menüsü bulunur.

 • Bilgilendirici Bileşenler

Bilgilendirici bileşenler kullanıcılarla bilgi paylaşır. Buna bildirimler, ilerleme çubukları, ileti kutuları ve açılır pencereler dahildir.

Kullanıcı Arayüzü (UI) Araçları Nelerdir?

UI tasarımcıları daha önce hiç bu kadar çeşitli araçlara sahip olmamıştı. Yazılımın giderek daha sezgisel hale gelmesiyle, yerleşik UI bileşenleri, UI tasarımcılarının önceden hazırlanmış tasarım kararlarından yararlanmasına ve zamanın bir kısmında mizanpajlar oluşturmasına olanak tanır.

UI tasarımcısının bilmesi gereken ilk üç UI tasarım aracına bir göz atalım:

 • Sketch

Sketch, tasarımcıların piksel tabanlı bir tuval üzerinde hi-fi arabirimler ve prototipler oluşturmasına olanak tanımak için çalışma yüzeyleri ve vektör tasarım şekillerinin bir kombinasyonunu kullanır. Sketch ayrıca kullanışlı bir Semboller özelliğine sahiptir, yani UI öğelerini oluşturulduktan sonra yeniden kullanabilirsiniz. Bu aynı zamanda arayüzlerinizin tutarlı kalmasına yardımcı olur. 

 • InVision Stüdyo

Hala erken sürümünde olan InVision Studio, tasarımcıların yüksek kaliteli etkileşimli arayüzler, özel animasyonlar ve geçişler oluşturmasına olanak tanır. Birden fazla cihaz için çok sayıda çalışma yüzeyi oluşturma skütü de geçmişte kalacaktır, çünkü duyarlı tasarım tek bir çalışma yüzeyinde elde edilebilir.

 • Adobe XD

Adobe XD,Adobe Creative Cloud tasarım araçları koleksiyonu altında dijital projeler için en iyi ortamı sunar. Ekran mizanpajlarından etkileşimli prototiplere kadar her şeyi aynı uygulamada çizmek, yeniden kullanmak, yeniden düzenlemek ve resim oluşturmak için çizim yapabilirsiniz. UI tasarım araçları söz konusu olduğunda, Adobe XD gerçekten şarkı söylüyor ve dans ediyor.

Kullanıcı Arayüzü (UI) Tasarım İlkeleri Nelerdir?

Bir arayüz iyi tasarlandığında, kullanıcı tarafından fark edilemeyen kesintisiz bir deneyim haline gelir. Ancak kötü tasarlanmış bir arayüz, kullanıcıların görev akışlarını tamamlayamayacağı anlamına gelir.

İşte kullanıcılarınızın seveceği bir arayüz için izlenecek beş UI tasarım ilkesi:

 • Bilişsel Yükü En Aza İndirin

Bilişsel yük, bir kullanıcının bir ürünü kullanmak için ihtiyaç duyduğu zihinsel işlem gücü miktarını ifade eder. Aşırı bilgi yüklemesi karşısında, kullanıcılar önemli ayrıntıları kaçıracak, bunalacak ve hatta web sitesini veya uygulamayı tamamen terk edecektir. Bilişsel yükü minimumda tutmak için eski bağlantılardan, alakasız görüntülerden ve anlamsız metinlerden kaçının. Bunun yerine, ilgili öğeleri gruplandırma, madde işaretleri, net başlıklar ve açık eylem çağrısı gibi içerik organizasyonunun genel ilkelerini uygulayın.

 • Tutarlılık Anahtardır

Bir kullanıcı arabirimindeki tutarlılık, kullanıcının mevcut bilgileri yeni görevlere aktarmasına ve yeni yönlere daha hızlı hakim olmasına olanak tanır. Ayrıca, kullanıcıların belirli kontrollerdeki veya komutlardaki farklılıkları anlamak için gereken zamanı boşa harcamaktan kaçınabilecekleri ve bunun yerine sorunu çözmeye odaklanabilecekleri anlamına gelir. Sonuç olarak, tutarlılık arayüz tasarımını tanınabilir ve öngörülebilir hale getirir.

 • Karmaşıklığa Karşı Netlik

Kullanıcıların arayüz aracılığıyla neyle etkileşime girdiklerini anlamaları için, karışıklık olmamalıdır. Arayüzü açık ve anlaşılır tutmak, kullanıcıya güven aşılayacak ve bu da onları arayüzle etkileşime devam etmeye motive edecektir.

 • Kontrolü Elinizde Tutun

Kullanıcılar kendilerini ve çevrelerini kontrol altında hissetmeyi severler. Düşüncesiz yazılım, insanları planlanmamış etkileşimlere, kafa karıştırıcı yollara ve şaşırtıcı sonuçlara zorlayarak bu rahatlığı ortadan kaldırır. Sistem durumunu düzenli olarak ortaya çıkararak, nedenselliği tanımlayarak ve her fırsatta ne bekleyebileceklerine dair fikir vererek kullanıcıları kontrol altında tutun.

 • İyi UI Tasarımı Görünmez!

Kötü tasarım ağrılı bir başparmak gibi yapışırken, iyi tasarım kullanıcı için neredeyse görünmez olmalıdır. Görünmez tasarım, kullanıcının arayüz tarafından dikkati dağılmadan hedeflerine odaklanmasını sağlar. 

Duyarlı UI Tasarımı Nedir?

UI tasarımını duyduysanız, muhtemelen etrafa atılan “duyarlı web tasarımı” terimini duymuşsunuzdur. Peki bu ne anlama geliyor?

Duyarlı web tasarımı, ekran boyutuna, platforma ve yöne göre kullanıcının davranışına ve ortamına doğrudan yanıt veren tasarımdır. Uygulama, esnek ızgaraların ve mizanpajların, görüntülerin ve CSS ortam sorgularının akıllı kullanımının bir karışımından oluşur.

Örneğin, geleneksel bir web sitesini bir masaüstü bilgisayarda görüntülerken, site üç sütun gösterebilir. Ancak aynı düzeni elde taşınan bir aygıtta görüntülediğinizde, sizi yatay olarak kaydırmaya veya belirli öğeleri gizlemeye ve bozmaya zorlayabilir. Bununla birlikte, bir site duyarlı tasarım kullanıyorsa, el tipi cihaz sürümü otomatik olarak tek bir sütun olarak görünecek şekilde ayarlanır ve görüntüleri bozmak yerine yeniden boyutlandırır.

Özetle, duyarlı tasarım, içeriği görüntüleyenin gördüğü cihaza göre otomatik olarak yeniden yapılandırır.

UI ile UX Farkları Nelerdir?

UI ve UX genellikle karıştırılır ve terimler karıştırılır. Gerçek şu ki, UX UI değildir. UI tasarımı, UX tasarımının bir parçasıdır. Temel fark, UI tasarımının yüzeyle ve arayüz tasarımının hissi ve görünümüyle daha fazla ilişkili olmasıdır. Buna karşılık, UX tasarımı, son kullanıcıların şirket, hizmeti ve ürünleri ile etkileşimleri de dahil olmak üzere kullanıcı deneyiminin tüm spektrumunu kapsar. Kullanıcı deneyimi, yalnızca dijital deneyim veya deneyim tasarımı değil, daha da ileri gitti.

UX tasarımcıları, kullanıcıların sorunlarını ve sorunlu noktalarını ve belirli bir ürünle ilgili çözümün ne olduğunu bulmaya odaklanır. Kullanıcıların kim olduğunu, ihtiyaçlarının neler olduğunu, sorunlarını ve bir ürünün bunları nasıl çözebileceğini belirlemek için kullanıcı araştırması yapacaklardır. Bundan sonra, web sitesinin arayüzüne neyin dahil edilmesi gerektiğine karar vermek için kullanıcının bir üründeki yolculuğunu haritalandırırlar. Arayüzdeki etkileşim öğeleri, kullanıcıları yolculuklarında doğru adımlara yönlendirmelidir, böylece alışveriş deneyimini harika bir şekilde hissedeceklerdir.

Şimdi UI tasarımcılarının işlerini yapma zamanı geldi – arayüzü mümkün kılın. UI tasarımcıları, ekranlar, kullanıcıların karşılaşabileceği temas noktaları, kullanıcıların tıkladığı düğmeler ve daha fazlası dahil olmak üzere kullanıcının yolculuğunun tüm görsel yönlerini düşünecektir. UI tasarımcıları bir arayüzün yüzeyine odaklansa da, UI tasarımının tamamen görünümle ilgili olduğunu söylemek doğru değildir. UI tasarımcıları ayrıca tüm öğelerin sorunsuz çalışmasını nasıl sağlayacağını da düşünür. Örneğin, erişilebilir bir ürün oluşturmak bir UI tasarımcısının aklındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir