Skip to content
SEO

Kırık Link Nedir? Kırık Link Nasıl Düzeltilir?

Kırık Link Nedir? Kırık Link Nasıl Düzeltilir?

Kırık link, web sayfaları içerisinde bulunan ve ulaşılamayan bağlantıları ifade eder. Basitçe söylemek gerekirse bu bağlantı artık çalışmamaktadır ve web sitenizde belirttiği sayfa aktif değildir. Kırık linkler dahili link ve dış link olarak iki farklı sınıfta toplanabilir.

Dahili bağlantılar, web sitenizden aynı web sitesindeki farklı bir sayfaya, örneğin bir blog gönderisinden diğerine, ana sayfanızdan iletişim sayfanıza olan bağlantılardır. Ancak dahili bağlantılar, sunucunuzda depolanan resimler, videolar veya ses kayıtları gibi diğer hedef türlerine de işaret edebilir. Örneğin, bir restoranın menüsü web sitesinde PDF olarak saklanabilir.

Dış bağlantılar veya giden bağlantılar, web sitenizde harici bir hedefe işaret eden giden bağlantılardır. Web sitenizde bir portföyünüz varsa, müşterilerinizin web sitelerine referanslar içerebilir. Bu istemcilerden biri artık yoksa, bağlantınız kopabilir. Özetle kırık bağlantılar her zaman kontrolünüz altında değildir.

Kırık Link Web Sitenize Nasıl Zarar Verir?

Kırık link ve ölü bağlantı web sitenize her zaman zarar verebilir. Web sitenizde çok sayıda işlevsiz bağlantı biriktirirseniz, bu işinize ciddi zarar verebilir. Şu noktalarda zararı vardır;

 • Kırık Bağlantılar Kullanıcı Deneyimini Etkiler

Web ziyaretçiniz, çalışmayan bir bağlantıyı tıkladığında açılmazsa hayal kırıklığı yaratır ve kullanıcı deneyimi olumsuz etkilenir. Hayal kırıklığı yaşayan bir kullanıcı geri gelmek istemez.

 • Kırık Bağlantılar Arama Motoru Sıralamanıza Zarar Verebilir

Arama motorları, arama motoru sıralamasında ne kadar yüksek olmayı hak ettiğinizi belirlemek için web sayfalarınızı düzenli olarak ziyaret eden tarayıcılara sahiptir. Belirli bir konu hakkında büyüleyici bir sayfanız olabilir ancak bağlantı kesilirse sayfanız taranmaz. Çok sayıda kırık bağlantı, çok iyi korunmayan bir web sitesinin işaretidir. Kırık bağlantılar asla dikkate alınan tek SEO faktörü olmasa da sürekli devam etmesi arama motorlarının web sitenizin çok değerli olmadığı ve sıralamada en üst sırayı hak etmediği sonucuna varmasına neden olabilir.

 • Kırık Bağlantılar Gelirinizi Etkileyebilir

Web mağazanızdaki en popüler ürünün kırık bir bağlantıya sahip olduğunu hayal edin. Veya blogunuzdaki en popüler makalede kırık link olsun. En kötü deneyim olarak rezervasyon sayfanızın kırık bağlantı olduğunu düşünelim. Çoğu kişi size randevu alamadıklarını veya ürününüzü sipariş edemediklerini belirtelim. Bu durumda başka bir yere gidecekler. Bu nedenle tüm bağlantıların hala çalışır durumda olduğundan emin olmak için düzenli inceleme yapmalısınız.

 • Kırık Bağlantılar Güvenlik Riski Oluşturabilir

Artık var olmayan bir web sitesine bağlantı verdiğinizi düşünün. Etki alanı yenilenmezse başkaları tarafından talep edilebilir. Web sitelerine bağlantı veren sizinki gibi web sitelerinden yararlanacaklar. Ziyaretçileriniz için kötü niyetleri olabilir ve bu da çevrimiçi itibarınıza zarar verebilir.

Kırık Linkler SEO’yu Nasıl Etkiler?

Kullanıcı deneyimi, Google’a web siteniz hakkında giderek artan bir göstergedir. Kullanıcı deneyimi ne kadar iyi olursa, Google web sitenizi o kadar çok tercih eder. Bozuk bağlantılar kötü bir kullanıcı deneyimine neden olur. Birisi bir bağlantıyı tıklattığında ve bir hata aldığında büyük olasılıkla ayrılacaktır. Bu, hemen çıkma oranınızı etkiler ve bu da sıralamanızı etkiler.

Kırık bağlantılar, Google’a web sitenizin uygun şekilde optimize edilmediğini veya güncel tutulmadığını gösterir. Bu bozuk bağlantılar, Google’ın web sitenizi taramasını ve dizine eklemesini zorlaştırır. Google arama sonuçlarını kullanıcıları bozuk bir bağlantıya yönlendiren sayfalara yönlendirmek istemez.

SEO’yu artırmak için en yaygın taktiklerden biri, başka bir saygın web sitesinden web sitenize bağlantılar olan geri bağlantılardır. Saygın sitelerden gelen geri bağlantılar otoritenize yardımcı olur. Kırık geri bağlantılar, kendi web sitenizde bağlantı hataları olduğunda ortaya çıkar. Bir backlink bozulduğunda, sayfa otoritesini ve bu backlinklerden olumlu sıralamayı kaybedersiniz. İçeriğinize yönelik mevcut bağlantılar 404 hataları görülmeye başlarsa Google, eski içeriğinize gelen sonuçları dizininden düzenli olarak kaldırır.

Web Sitenizde Kırık Linkler Nasıl Bulunur?

Web sitenizde manuel olarak kırık bağlantılar bulmak, yüzlerce veya binlerce sayfaya sahip büyük bir web sitesi için imkansız olacaktır. Kırık bağlantıları otomatik bir şekilde bulmak için birkaç yöntem ve araç var.

 • Google Search Console

Google Search Console, web sitenizdeki bozuk bağlantıları bulmanın basit ve ücretsiz bir yolunu sunar.

Siteniz tarandıktan sonra hataları bulmak, düzeltmek ve doğrulamak için Kapsam sekmesine bakabilirsiniz.

 • Zelolab’ın Kırık Bağlantı Denetimi

Zelolab’ın Kırık Bağlantı Denetim aracı, web sayfalarındaki bağlantıları kontrol eden başka bir ücretsiz araçtır. URL’yi, bağlantı metnini, bağlantının dahili mi yoksa harici mi olduğunu ve durumun ne olduğunu listeler. Hatta dahili ve harici, durum türü vb. gruplandırmak için her birine göre sıralayabilirsiniz.

 • W3C Bağlantı Denetleyicisi

WC3 Bağlantı Denetleyicisi, web sayfalarındaki veya tam web sitelerindeki bağlantıları denetleyen başka bir araçtır. Bu araç sadece bulunan hataları listeler.

 • Semrush’un Site Denetim Aracı

Semrush’un Site Denetim aracı, web sitenizi kırık bağlantılar için kontrol edebilir. Araç, geri bağlantı hataları da dahil olmak üzere sorunların bir listesini sunar. Semrush ayrıca diğer web sitelerinden web sitenize gelen herhangi bir kırık geri bağlantınız olup olmadığını görmek için kullanılabilecek bir Backlink Denetim aracına sahiptir.

 • Ahrefs Site Denetim Aracı

Ahrefs’in Kırık Bağlantı Denetleyicisi aracı, sitenizdeki her bozuk giden bağlantıyı görmenizi sağlar. Ahrefs ayrıca bağlantılı kırık sayfaları görmek için kullanabileceğiniz bir Backlink Checker aracına sahiptir.

Kırık Linkler Nasıl Düzeltilir?

Kırık bağlantılarınızı düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Web sitenizin olumsuz etkilenmemesi adına bu linkleri düzeltmelisiniz. Kırık linkleri düzeltmenin çeşitli yolları var;

 • Google Tarama Hatalarını Kontrol Edin

404 hataları search console, tarama hatalarına sizin için öncelik vererek bunu kolaylaştırır. Rapordaki en önemli hataların tümü alakasızsa, 404 tarama hataları listesinde başka bir hata olmadığından emin olmalısınız.

 • Gerekli Olmadıkça (Web Sitesindeki Derin Bağlantılardan Kaçının

Derin bağlantı, ana sayfa yerine gerçek bir sayfaya bağlanan bağlantıdır; Derin bağlantının diğer eş anlamlıları arasında dahili bağlantı veya bağlantı metni bulunur. İster iç ister dış olsun, sitenin güvenilir bir bilgi kaynağı olduğuna inanıyorsanız, kesinlikle derin bağlantılar kullanmak istersiniz. Örneğin, bir e-ticaret mağazası işletiyorsanız ve artık envanteriniz olmadığında kaybolabilecek kendi ürün sayfalarınıza bağlantı veriyorsanız, bağlantılarınızın hiçbirinin kırılmadığından emin olmak için aylık bir kontrol planlamanız gerekir.

 • Bağlantı Harici Bir Bağlantıysa, Bağlantı Veren Web Sitesine Ulaşın ve Bir Düzeltme İsteyin

Bağlantı veren web sitesi size bağlanırken bir hata yaptıysa, size ulaşmaya ve sorunu onlara bildirmeye değer. Bunu düzeltebilirler veya onlarla bir bağlantı da kurabilirsiniz. URL kaynağı veya web sitesi artık mevcut değilse, farklı bir kaynakla değiştirmeyi veya tamamen kaldırmayı deneyebilirsiniz.

 • Yeniden Yönlendirme Mekanizmalarını Kullanın 

Bozuk sayfayı (301) yeni konuma yönlendirmek için şu adresi ziyaret edin:

<meta http-equiv=”refresh” content=”0; URL=’http://yeni-website.com'” />

 • Bozuk URL’deki İçeriği Yeniden Oluşturun ve Değiştirin

Bozuk sayfanın eskiden ne olduğunu öğrenin ve değiştirin veya yeniden oluşturun.

 • Bozuk Sayfayı (301) Web Sitenizdeki Başka Bir Alakalı Sayfaya Yönlendirin

Sitenizde benzer bir içerik parçası bulun ve bozuk sayfayı bu sayfaya yönlendirin. Örneğin, “kırık bağlantı kurma nasıl yapılır” başlıklı kırık bir sayfanız varsa, bunu “kırık bağlantı kurma için tam kılavuz” başlıklı bir çalışma sayfasına yönlendirmek mükemmel bir anlam ifade eder.

Kaynaklar:

Cristoher Lara https://www.theedigital.com/blog/broken-links Erişim Tarihi: 7 Mar 2023, 16:24