Kalıcı SEO Çalışması Mümkün Mü?

Kalıcı SEO Çalışması Mümkün Mü? SEO Kalıcı Mı?

Kalıcı SEO çalışması, arama motorlarında bir kez üst düzeye geldikten sonra bu üstünlüğü devam ettirmek anlamına gelmektedir ve evet kalıcı SEO çalışması mümkündür.

Kalıcı SEO Nedir?

Kalıcı SEO, elde ettiğiniz üst dereceli sıralamayı muhafaza etmek ve dahasını amaçlayarak sürekli üst sıralarda kalmaktır. Bununla beraber, Kalıcı SEO dediğimizde White Hat SEO yöntemi devreye girmektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse, Kalıcı SEO birbirinden farklı unsurların bir arada çalışarak, edinilen başarının sürekliğini sağlamaktır.

Kalıcı SEO Çalışmasının Temelleri Nelerdir?

Google Web Master Blog
Google Web Master Blog

Kalıcı SEO için yapmanız gerekenler şu şekildedir:

  • Google Webmaster Blogunu Takip Etmek

En önemli işlem Google Webmaster Bloğunu her daim takip etmektir. Zira alana hâkim bir boyutta olan Google tarafından belirlenen güncellemeler ve gereklilikler bu blogda paylaşılmaktadır.

Diğer bir ifade ile oyunun kurallarını belirleyen Google sürekli yenilik ve gelişim içerindedir ve bu gelişmeleri dış dünyaya Google Webmaster aracılığı ile duyurmaktadır.

  • Google Twitter Hesabını Takip Etmek

Bilgi edinerek güncel kalacağınız diğer bir platform ise Google Twitter hesabıdır. Eğer kalıcı bir SEO edinmek isterseniz kaçınılmaz şekilde bir açlık ve uyanıklık içerisinde olmalı ve sürekli yeni algoritmaya ayak uydurmalısınız.

Bunun için de Google’ a ait resmi Twitter hesabı sizin için bir hazine anlamına gelecektir. Bunun sebebi ise Twitter platformu, Google ve çalışanlarının yaptığı yenilik ve güncellemeleri dış dünyaya duyurduğu ilk yerdir. Erken kalkan yol alır felsefesi ile her daim tetikte ve arayışta olmanız sizi emsallerinizden birkaç adım öne taşıyacaktır.

  • Liste İçeriklere Önem Vermek

Liste içerik hususunda da aynı ilk iki adımda olduğu kadar hassas ve tepki vermeye her an hazır bir durumla olmalısınız. Zira Kalıcı SEO için liste içerik farklı bir değer taşımaktadır.

Ele alınan konuyu belirledikten sonra kısa ve net bir şekilde madde madde açıklanması ile uygulanan liste içerik yöntemi, okuyucu ve site ziyaretçisi için olumlu bir kullanıcı deneyimi anlamına gelmektedir.

Bununla beraber, liste içerik uygulaması ile edineceğiniz okuyucu hacmi kalıcı bir başarı anlamına gelerek, sürdürülebilir başarının da anahtarı durumundadır.

  • Strateji Analiz Yapmak

Kalıcı SEO için işinize yarayacak diğer bir çalışma ise rakiplerinizi takip ederek strateji analizi yapmanızdır. Diğer SEO çalışmalarının hangi çerçevede ve nasıl yürütüldüğünü görmek size yeni yeni fikirler vererek zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

  • Özgün İçerikler

Arama motorlarında üst sırada olmayı kalıcı bir durum haline döndürmek isteyenlerin odaklanması gereken diğer bir husus ise güncel, özgün ve geliştirilmiş içerik kullanımıdır.

Diğer bir ifade ile sitenize giriş yapmış olduğunuz yeni metinlerle birlikte eskilerini de gözden geçirmeyi ihmal etmemeniz gerekmektedir. Bu Google ve diğer arama motorları için olumlu bir işlem olmakla beraber metinlerinizin güncelliğini koruması da kalıcı bir SEO başarısı anlamına gelmektedir.

  • Kaynak Gösterimi

Kalıcı SEO için yapmanız gereken bir diğer uygulama ise metinlerinizin oluşum aşamasında yararlandığınız kaynakların şeffaf bir şekilde gösterilmesi olacaktır.

Böylelikle yaratılacak yeni bir ağın daim bir üyesi olma imkânınız ile aynı şekilde sizin de kaynak gösterilmeniz mümkün olacaktır. Bu durumda ise zincirleme bir reaksiyon yaratarak üst sıralardaki kalıcılığınızı biraz daha garanti altına almış olacaksınız.

  • Sosyal Medya Yönetimi

Son olarak, hayatımızı birçok yandan etkisi altına alan sosyal medya unsurundan bahsetmemiz gerekmektedir. Kalıcı SEO için yapılacakların sınırı yoktur ve bu yolda, etik çerçeve takip edilerek, yapılacakların sınırı da yoktur.

Sınırsızlıkların dünyası olan bu algoritma oyununda ne kadar sağlam bir takım kurarsanız maçı kazanma ihtimaliniz de o denli yüksek olacaktır.

Bu takım, web siteniz başta olmak üzere, diğer web siteleri, hedef kitleye daha geniş bir ölçekte ulaşmak adına yapacağınız her türlü etkinlik ve çekiliş, sosyal medya platformlarının etkin bir şekilde kullanılması ve tabi ki yaratıcı bir zihindir.

Kısaca özetleyecek olursak, kalıcı ve sürdürülebilir bir başarı yakalamak istiyorsanız, White Hat SEO prensibi ve felsefesi ile hareket ederek her daim şeffaf ve hesap verilebilir şekilde çalışmalısınız.

Kalıcı SEO Hizmeti Tek Seferlik Mümkün Müdür?

Kalıcı SEO Hizmetini tek seferde mümkün kılmaya çalışmak, bütün bir fili tek oturuşta yemeye çalışmaya benzer. Bu yüzden;

“Hayır, Kalıcı SEO tek seferlik hizmet ile mümkün değildir.”

Bu imkânsızlığın sebebi ise arama motorlarının kullandığı algoritmanın sürekli değişmesi, büyümesi ve gelişmesidir. Bu sebepten dolayı her daim uyanık ve güncel olmanız gerekmektedir. Öte yandan, rakiplerinizi de düşünmeniz Kalıcı SEO’nun tek seferde olmasını istemenin anlamsızlığını biraz daha netleştirecektir.

Örnek verilecek olursa, diyelim ki tüm SEO kurallarına uygun temelde bir web sitesi kurdunuz, metinler, görseller, mobil uyumluluk, Backlinkler ve site içi linkler havada uçuşuyor. Sonuç olarak da 2.sıradasınız. Her şey güzel. Ancak rakipleriniz? Onlar ne yapıyor?

Rakipleriniz de aynı sizin gibi SEO kavramını didik didik ederek öğrendikçe öğreniyor, her türlü dijital platformu takip ederek güncel kalıyorlar.

Google Twitter hesabında paylaşılan yeniliği henüz Google Webmaster Blog’una düşmeden tatbik ediyor ve yukarı doğru tırmanıyorlar. Neticede, yavaş düzgündür düzgün ise hızlıdır kuramı fayda sağlıyor ve kendileri ikinci oluyor, bir başkası üçüncü derken…

Bu sebepten ötürü yerinde sayan her organizma ve oluşum gibi yenilmeye mahkûm bir girişim daha oluşuyor. Bu “kötü ancak gerçek” senaryonun sizin de başına gelmesini istemiyorsanız her daim güncel ve özgün kalmaya çalışmalı ve kendinizi ileriye taşımalısınız.

Ek olarak, sürekli bir değişimin içinde bulunduğumuz, üretilen her yeni bilginin bir önceki bilgiyi geçersiz kıldığı bilgi ve hız çağında, günlük ve dahi saatlik değişimlerin olması muhtemeldir.

Google ve diğer arama motorları karşısında elinizde bir tutam geçersiz bilgi ile kalmak, yapmış olduğunuz tüm SEO çalışmalarını tehlikeye atabilmektedir.

Kısaca özetlenecek olursa, kalıcı SEO tek çalışma ile mümkün olmamakla beraber kurulu düzeninizin üstüne küçük fakat can alıcı düzenlemeler yaparak her daim yürürlükte olan bir başarıdan söz etmeniz mümkün olacaktır.

Kaynaklar:

Timothy Carter https://www.entrepreneur.com/growing-a-business/could-seo-permanently-ruin-your-website/403054 Erişim Tarihi:17 Eki 2022, 14:42

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir