Skip to content
CMS SEO

En İyi Joomla Seo Eklentileri Nelerdir?

En İyi Joomla Seo Eklentileri

Web sitenizi SEO açısından yönetirken size kolaylıklar sağlaması adına bazı eklentiler kullanabilirsiniz. Özellikle WordPress tabanlı web sitelerinde SEO stratejilerinizi analiz eden, SEO önerileri veren ve bazı SEO stratejilerini uygulamanızı sağlayan çok sayıda eklenti bulunuyor. En yaygın eklenti grupları arasında Joomla SEO eklentileri bulunuyor.

Joomla eklentilerinin en önemli özelliği açık kaynak kodlu bir yönetim sistemi olmasıdır. Bu eklentileri sayesinde web sitenizdeki teknik SEO çalışmalarını kolaylıkla yürütebilirsiniz. Bu sistem web sitenizin sıfırdan kurulması veya mevcut web sitenizin geliştirilmesi halinde gerekli olan tüm eklentileri yerleşik şekilde barındırır. Bu sayede özel olarak SEO’nun farklı süreçleri için ekstra eklenti aramak veya kurmak zorunda kalmazsınız.

Joomla Eklentileri Nelerdir?

Joomla eklentileri, temel anlamda açık kaynak kodu içeren yönetim sistemleridir. Bu eklentiler sayesinde, yönetim sistemlerinin ana yürürlük gereklilikleri olan teknik yapılarla tekrardan uğraşmak zorunda kalmadan, Joomla eklentileri veya sağladığı ara yüz kolaylıkları ile kendi web sitenizi oluşturabilir veya oluşturulmuş olanı daha iyi verim alacak şekilde optimize edebilirsiniz.

Öte yandan, Joomla’yı esnek ve daha kullanılabilir bir tema haline getiren özelliklerin başında gerekli eklentilerin Joomla yönetim sistemi tarafından saptanarak uygun ve doğru bir şekilde kurulumunu gerçekleştirme özelliği gelmektedir.

Joomla Eklentileri Hangi Amaçla Kullanılmaktadır?

Joomla Eklentiler Kütüphanesi
Joomla Eklentiler Kütüphanesi

Joomla eklentilerinin kullanım amaçları saymakla bitmemekle beraber belirli ana hatlara sahip ve kategorize edilebilir bir yapı ve özelliğe sahiptir.

Kullanım amaçlarının öne çıkan en belirgin unsuru, sitenizi baştan yaratmak veya oluşturulmuş bir siteyi geliştirmek için kullanmanız gereken uzantıları yerleşik bir şekilde bünyesinde barındırmasıdır.

Bu sayede, yeniden bir eklenti arama, bulma ve tespit etmek gibi basamaklarda zaman kaybetmeden hızla kurulum ve geliştirme sağlamaktasınız.

Öte yandan, sistemin kendisinde hali hazır bulunan uzantılar sayesinde çeşitli güvenlik unsurları ve tehditleri ile zaman kaybetmeden güvenli ve emin adımlarla ilerleyebilmektesiniz.

Bu özelliğe ek olarak, Joomla; dil desteği, ön bellek, görsel optimizasyon gibi bir çok işlevsel kullanım da sunabilmektedir. Bu sayede her hangi bir eklenti için fazladan bir bütçe ayırmak gibi bir zorunluluk ortadan kalkmış olacaktır.

Joomla kullanımının bir diğer amacı ise web sitenizi daha kola bir şekilde mobil uyumlu hale getirmektir. Telefon ve mobil cihaz kullanımının günümüzde geldiği noktaya dikkat ettiğimizde mobil uyumlu bir ara yüz ve uyumun daha çok erişim ve tıklanma gibi istenen unsurlarda bir numaralı yardımcınız olacağını kolaylıkla görebilirsiniz.

Joomla uzantıları ile kurulan bir web sitesi mobil cihaz ve akıllı telefonlar aracılığı ile görüntülendiğinde ekranda yazı ve görüntü kayması ve direkt ulaşılmaz bir şekilde hata vermesi gibi istenmeyen sorunlarla karşılaşmayacağınıza emin olabilirsiniz.

Joomla eklentilerini kullanmanın bir diğer amaç ve avantajı ise kullanım kolaylığı ve güvenlik unsurlarıdır. Bilindiği üzere her insan bir veya birkaç alanda uzman olma gibi kısıtlı bir yetenek ve edinime sahiptir.

Başka bir ifade ile dijital pazarlama alanında bir uzman olmak için ayrıca kod yazılım veya web tabanlı sistemleri oluşturmada uzman ve bilirkişi olmanız pek olası değildir.

Ancak Joomla eklentilerinin kullanıldığı bir sistem sizi nu karmaşık kodlama ve yazılım sistemlerinden kurtararak kolayca web sitesi oluşturmanızı sağlamaktadır.

Öğrenmesi ve kullanımı son derece kolay olan bu eklentiler dizgisi, kendisini her güncellemede yeniden optimize ederek istenilen verim düzeyinde çalışmaya devam etmektedir.

Güvenlik hususunda ise yine bir takım temel yarar ve faydayı sağlayan Joomla eklenti kullanımı sizin için iki faktörlü bir kimlik kontrolü ve güvenlik taraması sunarak zararlı oluşum ve aksiyonlardan en az düzeyde zarar görmenizi garanti altına almaktadır.

Yapmanız gereken tek şey gerekli SSL sertifikanızı edinmek ve birkaç adımdan oluşan işlem basamaklarını tamamlayarak “Google reCaptcha” özelliğinin aktif hale getirmek olacaktır.

Bunlara ek olarak, kullanıcıların sisteminize kolay ve güven içeresinde bilgi girdisi yapmasını garanti eden bir duruma gelmeniz gibi bir avantajın meyvelerini de toplayabileceksiniz.

Biraz daha açacak olursak, Joomla eklentileri ve kullanımı, Uluslararası Veri Koruma Kanunu kapsamında legal bir aksiyondur. Bu sayede kullanıcı deneyimlerini güven çerçevesinde olumlu bir devinime çevirebileceksiniz.

Joomla Eklenti Türleri Nelerdir?

Joomla eklenti türleri, Sh404sef, Efseo / Easy Frontend Seo, Joomsef, Tag Meta, Seo Simple gibi başlıklar altında kategorize edilebilmektedir.

Sh404sef

Joomla eklentilerinin en kolay ve yararlı eklentilerinden biri olan sh404SEF, size arama motoru dostu URL sunumu, spam koruması, otomasyon ve giriş formu düzenlemesi gibi kolaylıklar sunmaktadır.

Bununla berber, Google Analitik için profesyonel bir destek, etiket yönetimi, 404 sayfaları için doğru yönlendirmeler, kullanıcı ve arama motorları için akılda kalıcı ve okunabilir bir URL edinimi ve oluşturulması gibi destekler sunmaktadır.

sh404SEF ek olarak, SEO uyumu ve diğer gereklilikle için sayfa başlığı düzenlemesi ve açıklamaların belirli bir düzende kategori edilmesini sağlamaktadır.

Efseo / Easy Frontend Seo

Efseo veya Easy Frontend Seo isimleri ile bilinen bu eklenti, belirlenen ve işlemek istenen meta verilerinizi sizin yerinize optimize ederek belirli uzantılar ile otonom bir şekilde bir uyumluluk sağlamaktadır.

Öte yandan, başlık belirleme ve açma, dil denetimi ve yabancı dil optimizasyonu, meta dataları revize edebilme zorunlu bilgilerin çeşitli gerekliliklere göre devre dışı bırakılması ve aktive edilmesi gibi işlemleri kendiliğinden yönetmektedir.

Joomsef

Joomsef eklentisi olarak bilinen bu kullanımın temel amacı kullanılacak olan URL’lerin arama motorları tarafından kolay görülebilir, tespit edilebilir ve tasnif edilebilir hale getirmektir. Yani sitenizi kalabalık ve işlek bir cadde üzerine taşımaktadır. Bu sayede aramalarda ilgi düzeyine göre ilk sıralarda görünebileceksiniz.

Joomsef eklentisi kullanımı, öte yandan, arama motoruna uygun URL yönetimi sayesinde; 404 sayfalarını özelleştirebilme, SEF URL yönetimi, meta veriler üretebilme ve oluşturabilme, 301 sayfalarının yeniden özelleştirilerek yönlendirilmesi ve diğer sayfalarla ilintileyebilmesi gibi ayrıcalıklara da sahip olacaksınız.

Tag Meta

Tag meta eklentisi ile adından da anlaşılabileceği gibi diğer Joomla eklentileri ile oluşturulan meta verilerin yönetimi sağlanarak Seo optimizasyonu hususunda emsallerinizden bir adım önde olacaksınız.

Seo Simple

Seo Simple eklentisi sayesinde ise optimizasyon ve Seo uyumluluğu hususundaki yaşanılan zorluklar tek tek elemine edilecektir.

Seo Simple eklentisi sayesinde; meta açıklamalarının otomatik ayarlanması, ön uç meta açıklamalarının özelleştirilmesi ve HTML sayfa başlıklarının oluşturulması ve site içi başlık ve etiket düzenlemesini kolayca gerçekleştirebileceksiniz.

Kaynaklar: