İyi selfie nasıl çekilir?

İyi selfie nasıl çekilir?

İnternetin en güzel görüneni siz olmak istiyorsunuz ama bunu nasıl yapacağını bilmiyor musunuz? En iyi selfie nasıl çekilir? Selfie çekmenin ipuçları nelerdir? sorularının cevaplarına göz atalım.

Fotoğraf çekmenin en temel kuralı elbette doğru çekim aracını kullanmaktır. Bugünlerde fotoğraf çekmek için neredeyse sadece mobil telefonları kullanıyor olmamız sebebiyle, bu cihazın niteliklerine dikkat etmek ilk adım olabilir. 

Bu nedenle eğer iyi fotoğraflar çekmek istiyorsanız, F değeleri mümkün olduğunca düşük ve çözünürlüğü yüksek kameraya sahip cihazları tercih etmeniz gerekir. Tabii kimi markalarda bu değerler nominal olarak belirttiğimiz gibi verilmiş olsa da sensör kaliteleri çok düşük olduğundan verim alınamayabilir. Bu nedenle, iyi selfie çekmek için öncelikle güzel bir araştırma yaparak, gerçekten iyi kameraya sahip cihazı edinmemiz gerekiyor. Düşük profilli mucizeler için ise elimizdeki cihazlarla yetineceğiz…

Daha İyi Selfie Çekmek İçin Öneriler

Daha iyi bir selfie çekmek için aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz:

  • Ölçeğe karar verin

Mobil cihazlar, 3:4, 16:9 ve daha pek çok farklı ölçekte çekim yapabilir. Çekeceğiniz fotoğrafı nerede kullanacağınıza bağlı olarak bu oranı doğru belirlemeniz gerekir. Örneğin; Twitter profil resmi yapacaksanız, sistemin standart ölçeği olan 1:1, yani kare oranı tercih ederek çekim yapmanız sonuç üzerinde etkili olur. Eğer bir Instagram hikayesi çekiyorsanız dikey pozisyonda 16:9 seçebilirsiniz. Fotoğrafı seçerken bu oranlamayı yapmış olmak, sonradan ek müdahalelere gerek olmamasını sağlar.

  • Doğru pozlama için hareket edin

Tek bir duruş ve tutuş tarzı ile doğru kareyi yakalamak mümkün olmayabilir. Bunun için kamerayı elinize aldığınızda hem elinizin hem de kolununuz pozisyonunu sürekli değiştirerek uygun açıyı ve pozu arayın. Bu sırada vücudunuzun konumunu da değiştirip daha doğru bir poz yakalayabilirsiniz.

  • Işık her şeydir

Fotoğraf çekiminde hangi cihazı kullanıyor olursanız olun, doğru ışıkta çekim yapmamanız halinde sonuç hüsran olacaktır. En yaygın hata selfie çekerken ışığı arkaya almaktır ki, kamera lensi en yoğun ışığa odaklanacağından, bu fotoğraflarda muhtemelen görünmez olursunuz. Işığın yüzünüze karşıdan vurması, kameraya yüzünüzde en çok ışığın yansıması yani doğru görselin vizöre iletilmesi anlamına geleceğinden, ışığı asla arkanıza almayın.

Bunun yanında, düşük ışık koşullarında fotoğraf çekmek de son derece risklidir. Özellikle mobil cihazların ön kameralarının flash özelliğinin olmayışı nedeniyle, ekrandan alınan düşük ışık yeterli sonucu sağlamayabilir. Bunun için bir ışık sistemi kurmalı ve ek bir ışık donanımı kullanmalısınız. Selfie ışığı ismi ile satılan ışıkların görevi tam olarak budur.

  • Sıcak ışıklı ortamlar yerine soğuk ışıklar tercih edin

Karlı havalarda çekilen fotoğrafların neden mükemmel göründüğünü hiç düşündünüz mü? Beyaz, ışığı mükemmel biçimde kameraya aktaran renktir ve beyaz ışık da aynı şekilde fotoğraf çekilirken mükemmel yansımayı elde etmenizi sağlar. Bu sebeple flash donanımları sarı değil, beyaz ışıktan yapılır. Siz de selfie çekerken, soğuk ışıklı ortamları tercih ederek, daha parlak görsellere erişebilirsiniz.

  • Kamerayı kaldırın

En iyi selfie için, kameranın baş hizanızın üzerinde olması gerekir. Bu yüksekliğin oranı, nasıl bir görsel elde etmek istediğinize göre elbette değişir. Burada püf noktası asla aşağıdan veya baş hizasından çekim yapmamak gerektiğidir.

  • Mümkünse ön kamerayı kullanın

Selfie kamerası ile ne çektiğinizi görerek çekim yapmayı istemek elbette doğaldır. Ancak selfie kameraları, ana kameralara göre çok daha düşük özelliklere sahip olduğundan, çekim kaliteleri düşüktür. Bunun için eğer pozlama yapabiliyorsanız, ana kamerayı kullanmayı düşünmeniz faydalı olabilir.

  • Arka plana dikkat edin

Selfie çekerken, gerinizde ne olduğu çok önemlidir. Sizi baskılayacak, karmaşık bir fon, doğru seçim olmayabilir. Daha sade geri planları tercih etmeye çalışın.

  • Samimi olun ve anı yakalayın

En güzel fotoğraflar, senaryosu olmayan görsellerdir. Bunun için her ne kadar birçok detaya dikkat edecek olsanız da anın samimiyetini saklamak için fotoğraf çekin, yapay olmayın.

  • Kolunuzu uzatmak yerine selfie çubuğu kullanın

Kol uzatarak uzak selfieler çekmek yaygın bir davranış ama bu çekimlerde pozlama verimli yapılmayabilir ve kol kaçınılmaz olarak görsele dahil olur. Bunun yerine selfie çubuğu kullanmak, çok daha güzel bir görünümü sağlayabilir.

  • Birkaç dokunuş işinize yarayabilir

Fotoğrafı çekmeden önce; saçınız, makyajınız ve giysinize göz atmak faydalı olabilir. Marjinal değişiklikler değilse de biraz çeki düzen, görselinizi iyileştirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir