Skip to content
Grafik Tasarım

İdeal Logo Boyutu Kaç Olmalı?

ideal logo boyutu kaç olmalı

İşletmeler için logo tasarımı çok önemlidir. Markanızı akıllara kazımak ve daha fazla kişiye ulaşabilmek için logonuz profesyonel bir şekilde tasarlanmalıdır. İşletmeler için ideal logo boyutları merak konusu oluyor. İdeal logo boyutu adına sektöre özel çalışmalar yürütüyoruz. Her sektörden farklı işletmelere profesyonel logo çözümleri sunuyoruz.  Logonuzun ideal boyutu aslında bir kural değildir.

İşletmeler için en doğru seçim sade, şık ve kaliteli tasarımlar oluyor. Markanızın profesyonel bir logoya sahip olması için ekibimizle birlikte çalışabilirsiniz. Ne zaman isterseniz profesyonel logo tasarımı konusunda firmamızla çalışabilirsiniz. Size profesyonel çözümler sunuyoruz ve birlikte işletmeniz için en ideal logoyu tasarlıyoruz.

Logo hangi boyutlarda kullanılmalıdır?

Logonuzun boyutu kullanım alanlarına göre değişir. Logonuzun boyutundan ziyade net bir şekilde görünür olması daha önemlidir. Logo boyutu nasıl kullanacağınıza bağlı olarak değişir. 

Örneğin bir Logoyu dijital platformlarda kullanacaksanız, öncelikle PNG dosyasıyla kullanın. 1024 x 1024 piksel boyutuna sahip olması da bir diğer kuraldır. Logo boyutlandırma işlemlerini birçok site ve program üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. 

Logolar piksel türünden ölçülürler ve buna göre bir boyut oluşur. Bir Logonun boyutu 1024x 1024 olabilir. Bu durum genişliği ve yüksekliğinin aynı olduğu anlamına gelir.

Birinci 1024 Logonun genişliği, ikincisi ise Logonun yüksekliğini ifade eder. Bu değerler Logonun boyutu olarak ifade edilir.

İdeal Logo boyutu dijital mecralarda farklılık gösterir. Örneğin sosyal medya için kullanılacak bir Logo boyutu 400×150 olabilirken, web sitenizin temasına göre bu standartlar 350×100 olabilir. Bu boyutlar bireylerin tercihlerine göre değişir.

Logo nasıl hazırlanır?

Logo nasıl hazırlanır?

Logo hazırlama kurumsal kimlik çalışmaları için son derece önemli bir konudur. Logo hazırlarken aşağıdaki adımları uygulamak, başarılı bir logo çalışması yapmanızı sağlar:

  • Öncelikli olarak bir ilham arayışında olmalısınız.
  • Daha sonra şirketiniz ya da işletmenizin marka kimliğine karar vermelisiniz.
  • Logo stilinize uygun Logo seçimi yapmalısınız.
  • Renk şeması oluşturun ve kurumsal renklerinizi oluşturun.
  • Kurumsal kimliğinizin en önemli figürlerinden biri de yazı tipi yani Font seçimi olacaktır. İşletmenize ya da kurumsal kimliğinize uygun bir Font seçimi yapın.
  • Logonuzun taslağını oluşturduktan sonra Logonuz zaten şekillenecektir. Logo tercihi yaparken karışık renkler yerine sadelikten yana olursanız, her zaman hatırlanan bir Logoya sahip olursunuz.

Logo tasarımı yaparken herhangi bir ölçü sınırı bulunmamaktadır. Oran ve orantı kullanıp Logonuzu geometrik yapılarda çözümleyin. Yükseklik ve enlemi iyi hesaplanmış bir Logo her zaman estetik duracaktır.

Logo tasarımında en önemli detaylardan biri de yazı tipidir. Yani Font çeşitleridir. Seçeceğiniz yazı tipi marka değerinizi doğru bir şekilde yansıtmanızı sağlayabilir.

Markanızın değerini yükseltebilecek en önemli detaylardan biri de Logonuzun üzerindeki yazı tipidir. Bu yüzden yazı tipi seçerken dikkat etmeli ve mutlak suretle markanıza en uygun yazı tipini seçmelisiniz. İdeal olarak en yüksek Logo boyutu 1920 piksel olabilir. 

Kendi Logonuzu tasarlamak ve etkileyici bir Logo oluşturmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • Sade ve basit bir Logo seçin ve bunu tasarlayın.
  • Logo ne kadar sade ve basit olursa akılda kalma ihtimali o kadar artacaktır.
  • Logonun belirli bir döneme ait olması gerekir. Kontrast alanları kullanabilirsiniz.
  • Logonuzda 2 renk kullanabilirsiniz. Ancak çok renk karmaşası oluşturmayın.

Logo programları nelerdir?

Günümüzde birçok program ve Logo tasarlama sitesi çıkmıştır. Bu programların bir kısmı ücretli, bir kısmı ise ücretsizdir. Bu programlar üzerinden kaliteli Logo oluşturabilir ve kendinize has tasarımlarla Logonuzu geliştirebilirsiniz. Logo programları;

Yukarıda sıralamış olduğumuz Logo hazırlama siteleri ve programları sayesinde benzersiz ve kendinize özgü Logo tasarımları oluşturabilirsiniz. Bu programlar ve sitelerin hem ücretsiz hem de ücretli sürümlerini kullanarak Logo oluşturma deneyimi yaşayabilirsiniz.

Logo nedir? 

Logo nedir? 

Logo, cümle harf ve kelimelerin yer aldığı, dijital veya baskılı bir şekilde üretilen tüm alanlarda kullanılabilecek kurumsal bir simgedir. Bu simgeye sahip olmak için illa bir kurumsal şirket sahibi olmanız gerekmiyor. Bugün bir markanın, bakkalın, dondurmacı ya da terzinin bir Logosu olabilir. 

Logo amaçlarına göre marka, firma, kişi ve işletmeleri temsil etme gücüne sahip bir tipografidir. Logo tasarımı Logo oluşturma sürecine denir. Logo tasarımı hem reel ortamda hem de dijital ortamlarda yapılabilir.