İdeal Blog Yazı Uzunluğu Ne Olmalı?

İdeal Blog Yazı Uzunluğu Ne Olmalı?

İdeal blog yazı uzunluğu, ortalama olarak 300 ile 2.000 kelime arasında olmalıdır. Okuyucuların hem rahat okuması hem de yeterince bilgi alması blog yazılarının arama motorları tarafından daha değerli olmasını sağlamaktadır. Bu da web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralara çıkmasını sağlamaktadır.

Blog yazılarının çeşitli amaçlara hizmet etmesi nedeniyle değişik kategorilere ayrılmaktadır. Blog yazılarında herhangi bir akademik bulgu, tespit ve sonuç gibi betimlemelere gerek duyulmaz. Mantık çerçevesinde kişinin kendi düşüncelerini ifade ettiği yazılardır. Genellikle seyahat, gezi ve değişik alanlarda blog yazılarına sık sık rastlanır.

Günümüzde popülerliği oldukça artan blog sitelerinde farklı konular ile ilgili yüzlerce blog metni ile karşılaşabilirsiniz. Blog kavramı sosyal medya hesaplarında da rastlanılan kavramlardan biridir. Blog hesapları sayesinde kişisel tanıtım yapan bireyler oldukça fazladır. Blog sitelerine yazı yazarken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlardan bazıları; yazının uzunluğu, konu seçimi ve anlatım dili tercihidir.

İdeal Blog Yazı Uzunluğu En Az Kaç Kelime Olmalıdır?

içerik uzunluğu ve google sıralaması

İdeal blog yazı uzunluğu en az 300 kelime en fazla ise 2000 kelime olmalıdır. İstisnai durumlarda daha az veya daha fazla yazıldığına da rastlamak mümkün olacaktır. Ancak belirlenen aralıkta blog yazısı oluşturmak hem okuyucu hem de tarama motorları tarafından daha değerli olacaktır. Yazıları yazarken başlıklandırma yaparak ve paragraf uzunluklarını kısa tutarak okuyucuların yazınızı daha rahat okumasını ve web sitenizde daha uzun vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

300 kelimenin altında yazı yazmak sitenin veya içeriğin fazla kısa kalmasına neden olabilir. İstenilen düşüncelerin veya fikirlerin okuyucuya iletilmesi için 300 kelimeden fazla olması tavsiye edilmektedir. Maksimum uzunlukta ise tersi durum söz konusudur. Genellikle 2000 kelimeye kadar olan yazılar ideal şekilde karşımıza çıkar. Burada tercih yapılırken konunun uzunluğundan ziyade niteliğine özen göstermek gerekir.

Yani 2000 kelime yazının çok nitelikli ve bilgi verici yapıda olduğu durumlar görülebilir. Ancak 2000 kelime olup aynı şeylerin tekrar edildiği yazılara rastlamakta mümkündür. Bu nedenle tercih yapılırken kelime sayısından ziyade içerikteki bilgi vericiliğe ve kaliteye özen gösterilmelidir. Bazı konularda 300 kelime veya 500 kelime yeterli olacakken konu ayrıntılı ise 2000 kelime ancak yeterli olabilir. Duruma göre 2000 kelimenin üzerine çıkmakta gerekebilir.

Fakat okuyucuların sıkılmaması için 5 bin kelime veya 10 bin kelime gibi uzunluklar tercih edilmemelidir. Tek bir konu hakkında 10 bin kelimelik blog yazısı neredeyse sayfalarca uzunluğa sahip akademik tez yazısına eşit olacaktır. Bu durum okuyucu sıkarak okuma verimini ve isteğini düşürür. Kelime tercihi blog yazarının kendi isteğine göre şekillenir. Ancak ideal blog yazı uzunluğu ele alındığında 500 – 1000 kelime aralığı yanıtını vermek mantıklı olacaktır.

Blog yazılarında dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de SEO uyumudur. Blog metini oluşturan bireyler genellikle bu yazıları sitelerinde yayınlar. Siteye ne kadar fazla insan girer ise belli oranda Google üzerinden gelir elde ederler. Sitenizin Google içerisinde üst sıralarda çıkması için blog yazılarınızın SEO uyumlu olması gerekir. SEO uyumunu bilmeyen insanlar için kısaca örnek vererek özetleyelim. Google üzerinden “en güzel ev” diye aratma yapan bir birey o kelimelerin geçtiğini sitelerin sıralaması ile karşılaşır. Site önde çıkıyor ise ilk sayfalarda karşımıza gelir. Bu nedenle blog yazısı yazarken sitenize insan çekmek istiyorsanız kullanılan anahtar kelimelere özen göstermelisiniz. Anahtar kelimeler yani yabancı tabirler keywords, aratılan aramalara göre sitenizi öneren oluşumu kapsar.

SEO uyumlu yazılarda 100 – 200 kelimede bir anahtar kelime kullanımı önemlidir. Tabi ki SEO uyumunu yakalamak için niteliksiz içerik oluşturmakta yanlış olacaktır. Çünkü sitenize giren kişilerin blog yazılarınızı beğenerek okumasını istiyorsanız yazının kalitesine de özen göstermeniz gerekmektedir. Okunabilirlik açısından bakıldığında da yazıyı başlıklara ve paragraflara ayırmak oldukça önemlidir. Yazıyı başlıklara bölerek yazınızın daha kolay anlaşılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca paragrafları da kısa tutarak yazınızın daha kolay okunmasını sağlayabilirsiniz. Bu faktörler göz önüne alındığında çok uzun yazılar eklememek Google senkronizasyonu ve optimizasyonu açısından önemlidir. Genellikle ideal blog yazı uzuluğu 1500 kelimeyi geçemeyecek şekilde yazılar yazılır. Ancak konular farklılık göstermesi halinde ayrı başlıklar altında uzunlukta artış görülebilir.

Kaynaklar:

Caylin https://www.semrush.com/blog/how-long-should-a-blog-post-be/ Erişim Tarihi: 19 Ara 2022, 20:39

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir