HTML Nedir? HTML ile Neler Yapılabilir

HTML Nedir? HTML ile Neler Yapılabilir?

HTML, Hyper text markup language tanımının kısaltmasıdır. Web sitelerinin görsel yayının yapılmasında kullanılan bu dil, bir yazılım dili olmaktan çok bir görsel tasarım dili olarak nitelenebilir.

HTML kodları ile sitelerin tasarım özellikleri ve yayında kullanılacak diğer modüllerin yerleşimi gibi detaylar düzenlenebilirken, bir web uygulaması yazmak için sadece HTML yeterli olmaz.

Site içerisindeki verinin hangi alanda konuşlanacağını, boyutlarını, yazı tiplerini, yazı tipi renklerini ve boyutlarını belirleyen bu kodlar içerisinde, diğer programlama dilleri ile oluşturulan öğeler yerleştirilebilir.

PHP veya ASP programlama dilleri ile yazılan sitelerin de web tarayıcılarında görüntülenebilmeleri için kullanmaları gereken dil yine HTML olacaktır. Aksi halde sitenin görüntülenmesi mümkün olmaz. Ancak bu durumda kaynak kodların dönüştürülmesi için başkaca kodların kullanılması gerekir.

Veri tabanı kullanımı gibi uygulamalar bu aşamada sunulabilir forma dönüştürülüp HTML formunda kullanıcıya gösterilir.

HTML, sitenin tüm bilgilerini tarayıcı tarafından görüntülenebilir hale getiren formattır. Bunu, dijital verinin, MP3 formatında müzik olarak sunulması gibi düşünmek de mümkündür.

PHP dili ile yazılan bir site içerisinde bulunan uygulama formundaki unsurlar, HTML ile kullanıcının izleyip kullanabileceği bir format haline gelebilir. Ham verinin sunulabilir hale getirilmesi de tanım olarak kullanılabilir.

HTML Nedir?

HTML, web sitelerinin görsel yayınının yapılmasında kullanılan bir tasarım dilidir. Bütün web siteleri ve web benzeri protokolleri kullanan iletişim yapıları bu yazılım dili ile yazılır.

HTML dili, PHP ve ASP gibi tüm yazılım altyapıları ile uyumludur ve bunları kapsar. CSS kodları ve Java Script yapılarının tamamı da yine HTML tabanlı oluşturulabilir.

HTML bir yazılım kodu değildir. Yani HTML ile çalışan bir uygulama yazılamaz. Bu kod yapısı, içeriğin görselleştirilip, okuyucuya sunulabilir hale gelmesi için kullanılan bir yapıdır. Web sitelerinin tarayıcı ekranında nasıl görüneceği ve teknik altyapının arama motorlarına anlatılması gibi görevleri vardır.

HTML ile Neler Yapılabilir?

HTML, yalnızca web formunda kullanılan bir dildir. Elbette yerel olarak da tarayıcılar üzerinde kullanılabilir ancak bunun bir anlamı olmayacaktır.

Http ile yayın yapan sitelerin erişilebilir ve izlenebilir olmasında bu dilin kullanılması gerekir. Aksi halde sitelerin görsel özellikleri olmaz. Verinin ham şekilde ekrana yansıması da kullanıcıların geneli açısından bir anlam ifade etmez.

Bilgi teknolojilerinin ilk zamanlarında DOS işletim sistemi kullanılıp, bugün bu yapı üzerine geçirilen görsel kılıf olan Windows ve IOS gibi yapılar ortaya çıktığını biliyoruz.

Aslında HTML de tam olarak bunu ifade eder. Kaynak kodları kullanmak oldukça zor ve zahmetlidir. Kullanıcının ilgisini çekmeyen bu yöntem yerine, bir nevi içeriği değiştirilebilen yazılım formuna erişmemizi sağlayan HTML ile web üzerinde birçok uygulamayı yapabiliriz.

HTML ile Web Sitesi Yapmak

HTML, zaten bir web sitesi tasarımı yapmak için kullanmamız gereken esas dildir. Burada tercih edilecek web sitesinin uygulama ve veri tabanı içerip içermeme durumudur.

Veri tabanlı gelişmiş siteler kurulacaksa, sitelerin PHP veya ASP dillerinden birisi ile yapılıp, HTML formunda sunumunun yapılması gerekir. Ancak değiştirilmesi gerekmeyen, uygulama ve veri tabanı içermeyecek web siteleri, sadece HTML formatı kullanılarak yapılabilir.

WordPress gibi sitelerin inşası, yönetim paneli bulunan sitelerin inşası gibi işlemler için ise PHP veya ASP modüllerinin kullanılması gerekir. Bu durumda da yine HTML yapısı kullanılarak site geliştirmek mümkündür. Ancak bu sitelere HTML siteler diyemeyiz.

HTML Dışında Web Dili Var mıdır?

Hali hazırda tüm tarayıcılar HTML forumda veriyi işler ve yayınlar. Bunun dışında bir yayın diline ihtiyaç duyulmaması nedeniyle ortak dil olarak kullanımı devam etmektedir.

Herkes HTML Kullanabilir mi?

Elbette kullanabilir ancak bunun için öncelikle bilgi teknolojilerini verimli şekilde kullanmak ve sonrasında programlama temel bilgilerini edinmek gerekir.

Özellikle görsel olmayan tasarım araçları ile HTML yazım yapabilmek için tüm parametreleri bilmek gerekir. Bu oldukça komplike bir çalışma türü olduğundan, bu şekilde işlem yapmak herkes için mümkün olmayabilir.

Web yöneticileri, sitelerini kendileri sevk ve idare edenler ile bu alanda çalışanların HTML bilmesi elbette gereklidir. Bir web sitesinin yönetimi ile herhangi bir şekilde ilgileniyorsanız ve bu sürece dahil oluyorsanız, temel düzeyde HTML bilmeniz zorunludur.

Zira WordPress gibi yapılarda dahi HTML kodları ile site içi düzenlemesi yapılması gereken durumlar olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir