Haber Siteleri İçin SEO

Haber Siteleri İçin SEO Nasıl Yapılır?

Haberleriniz okundukça anlam kazanır. Arama motorları, haber siteleri ve gazetelerin internetteki platformları için hayati bir olgudur.

Bir haber sitesi için yazılan her haber, tüm haber siteleri içinde alanında en iyisi olmalıdır. Çünkü en görünür, sıralamada en üstte olan site, en çok reklam geliri elde eden haber sitesidir. SEO çalışmaları yapılmamış bir haber sitesi ise unutulmaya mahkumdur.

Arama motorlarında sizin haberlerinizin lider olması, daha çok kazanç sağlamanıza yarar. Kullandığınız anahtar kelimeler, yazdığınız özgün haberler, hızlı ve pratik arayüzünüz, haber sitenizin mobil versiyonu ve daha birçok unsur okuyucu kitlenizi genişletir.

Bu açıdan bakıldığında, haber siteleri için SEO çalışması yapmak uğraştırıcı bir süreç olsa da sarf edilen çabanın asla boşa gitmediği ve başarılı bir SEO çalışması yapan haber sitelerinin, emeklerinin karşılığını aldığı bilinmektedir.

Haber Siteleri için SEO nasıl yapılır?

Öncelikle Google News kaydınızı yapmalı, sonrasında ise haber siteleri için önemli kabul edilen etmenlere dikkatinizi yöneltmelisiniz. Haber siteniz için yapacağınız SEO çalışmasında dikkat etmeniz gerekenler sırasıyla şu şekildedir:

 • Domain seçimi
Domain Çeşitlerinin Kullanım Yüzdeleri
Domain Çeşitlerinin Kullanım Yüzdeleri

Domain seçiminiz, haber sitenizin kimliğini belirler. Domain otoriteniz ne kadar iyiyse, arama sonuçlarında o kadar yukarıya çıkarsınız. Ayrıca domain, ziyaretçilerinizde ilk intibayı yaratır; insanlar sizin sizi arayıp bulmak için kullandığı kılavuz domaininizdir. Bu sebeple net, akılda kalıcı ve nispeten öz bir isim bulmak markanızı ön plana çıkaracaktır. Ek olarak, haber sitenizin adını domain olarak seçeceğinizi düşünürsek, domainde tire, rakam veya özel işaret olmamasına dikkat edin.

 • Haber konularının belirlenmesi

Haber konuları, arama motorlarının optimizasyonunda önemli bir role sahiptir. Eğer uzmanı olduğunuz belli bir konu varsa, marka değeriniz artacaktır. Bu sebeple, eğer iyi olduğunuz alanda haberler paylaşacaksanız, o konuda arama yapan ziyaretçilerin ilk tercihi olacaksınız ve muhtemelen ziyaretleri, sizi keşfettikten sonra uzun ömürlü olacaktır. Haber konularını doğru bir şekilde belirlemek diğer haber siteleri arasında otoritenizi artıracaktır.

 • Site altyapısı seçimi

Haber sitelerinin altyapısı adeta bir iskelet gibidir ve teknik bilgi gerektirir, bu sebeple alanında uzman birisi tarafından hazırlanması gerekir. Haber siteniz için birtakım hazır altyapılar seçebilmeniz elbette mümkündür ama bu hazır altyapıların size sunduğu hizmetler kısıtlıdır. Bu sebeple sitenize ve vizyonunuza uygun bir web sitesi altyapısı hizmeti almalısınız. Kullanılabilir ve pratik bir altyapı seçmeniz okurların sizi tercih etme oranını artıracaktır.

 • Etiket optimizasyonu
Haber Sitelerinde Örnek Etiket Kullanımı
Haber Sitelerinde Örnek Etiket Kullanımı

Haber yazımında kategori oluşturmak önemlidir. Kategoriler kadar önemli olan diğer bir konu ise etiket kullanmaktır. Takdir edersiniz ki her alanda kategori oluşturamayız, tam da bu noktada etiketlerden faydalanabiliriz. Örneğin Müzik konusunda kategori oluşturabilirsiniz ancak “Sezen Aksu” ile alakalı haberler için bir kategori oluşturamazsınız. Ancak Sezen Aksu ile alakalı etiket oluşturduğunuzda onunla alakalı tüm haberleri bir sayfada toplayabilirsiniz.

 • Haberleri alt kategorilere ayırmanın önemi

erişimi zor sayfalar

Haberleri alt kategorilere ayırmak haber siteleri için olmazsa olmaz noktalardan biridir. Konuları belirledikten sonra oluşturacağınız alt kategoriler haberlerinize daha kolay erişilmesini sağlar ve ziyaretçilerinizin aradığını bulmasına yardımcı olur. Hedef ve okuyucu odaklı kategoriler oluşturmak sitenizde daha fazla trafik yaratır ve haber sitenizin üst sıralara taşınmasına yardımcı olur. Spor, aşk, magazin, sağlık gibi popüler kategoriler seçerek başarıyı daha hızlı bir şekilde elde edebilirsiniz.

 • Site haritasının önemi ve hazırlanma şekli

Haber sitelerinin kullandığı site haritası diğer sitelere göre daha farklı olur. Google News (Google Haberler)’de yer edinebilmek için “Google News XML Sitemap” yaratmalısınız. Ek olarak, Google Search Console’a, yarattığınız bu site haritasını eklemelisiniz. Ayrıca trafiğinizi artırmak için görsel ve video eklemeniz gerekmektedir. Bu sebeple Image Sitemap ile Video Sitemap kullanmak etkili bir strateji olacaktır. Sitenizin mobil sürümünde ayrı bir yazılım kullanılıyorsa Mobile Sitemap’tan faydalanmanız önem arz edecektir.

 • İçerik kalitesi ve güncelliği

Haber sitelerinin üst sıralarda yer alması ve okunurluğunun artması için içeriğinin kaliteli ve güncel olması gerekmektedir. Kaliteli içerik için ise kelimeler çok fazla tekrarlanmamalı, okuyucuyu yormamalıdır. Anahtar kelimeyi doldurmak için yapılan hamleler genellikle yapay durduğundan, doğal bir anlatım olmalıdır. Ayrıca, güncel konular paylaşılmalı, haberler gündeme göre sürekli güncellenmelidir. Burada kilit nokta, sadece trend olan haberleri paylaşmak yerine hem trend hem de uzun ömürlü haberler paylaşmaktır. Ömrü kısa olan haberler kısa süre içinde unutulur. Uzun zaman merak edilebilecek ve insanlara yararlı olacak haberler paylaşmak haber sitenizin kalitesini artıracaktır.

Google Search Console Önemli Web Verileri Raporu
Google Search Console Önemli Web Verileri Raporu

Site hızını optimize etmek için uygulayabileceğiniz taktiklerden ilki, görsel ve videoların boyutunu minimumda tutmaktır. Yüksek boyutlu görseller site hızınıza yük olur. Ayrıca, haber sitenizi hızlı bir sunucu veya dağıtım ağında tutmanız gerekmektedir. Ek olarak, sayfa kodunuzu en aza indirmek ve yönlendirmelerden pek fazla yararlanmamak da sitenizi ideal hıza getirecektir.  Haber sitelerinin mobil versiyonları içinse AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) kullanmak etkili bir yöntemdir.

 • Mobil uyumluluk hususu
Google Mobil Uyumluluk Testi
Google Mobil Uyumluluk Testi

Bilindiği üzere mobil sürümü düzgün çalışan siteler, kullanım rahatlığı açısından masaüstü sürümlere göre daha çok tercih edilmektedir. Aynı durum haber siteleri için de geçerlidir. İnsanlar genel olarak haberleri ve gündemi akıllı telefonlarından takip ettiğinden haber sitenizin mobil kullanıma uyumlu olması gerekmektedir. Daha önce bahsedildiği gibi, mobil cihazlarda daha hızlı ve pratik görüntülemeyi sağlayan AMP teknolojisini kullanmak, mobil uyumluluk hususunda haber sitelerine fayda sağlayacaktır.

Özetleyecek olursak, haber siteleri için SEO çalışması yapmak, site için hayati bir önem taşımaktadır. Doğru bir domain, etiket ve kategoriler, mobil uyumluluk ve daha birçok unsur haber sitelerinin SEO başarısını etkilemektedir.

SEO uyumlu haber nasıl yazılır?

Haberlerinizi SEO uyumlu hale getirerek arama sonuçlarında daha yukarıda yer alabilirsiniz. Aşağıdaki maddeleri uygulayarak haberlerinizin Google’da daha üstte çıkmasını sağlayabilirsiniz.

 • İlgi çekici başlıklar ile kullanıcının dikkatini çekin.
 • Kısa paragraflar ile haberin okunabilirliğini arttırın.
 • İçeriğinizde alakalı haberler veya içerikler varsa o sayfaya yönlendirme yapın.
 • Haberlerinizi destekleyecek görsel ve video materyaller eklemelisiniz.
 • Yapılandırılmış veri araçlarını kullanarak daha iyi sonuçlara ulaşabilirsiniz.
 • Son dakika haberiyse mümkünse video ekleyin
 • Açıklamalar varsa canlı yayın videolarını ekleyin.

SEO Uyumlu Haber Örnekleri

Kaynaklar:

Brian Gareth https://www.webceo.com/blog/how-to-do-seo-for-news-websites/ Erişim Tarihi: 9 Eki 2022, 18:10

 1. Avatar
  Haberci diyor ki:

  Kendi editör ekibimiz ve yazılım ekibimiz var gazetemizde, bende seo işlerine bakıyorum hocam. Ama trafiğimiz çok dalgalı gidiyor bazen bir haber patlıyor bakıyorum yüzlerce kişi okumuz bazende girdiğimiz yazılar neredeyse 5-10 kişiyi geçmiyor. Bu durumu stabile çekme gibi bir durumumuz yok mu yoksa her sitede böyle mi gidiyor ? Cevaplarsanız çok sevinirim

 2. Ömer Yoluk
  Ömer Yoluk diyor ki:

  Merhaba, gazetelere önerimiz günlük haber içeriklerinin yanısıra green content olarak tabir edilen ve arama hacminin stabil olduğu anahtar kelimelere de içerikler hazırlanması. Örnek vermek gerekirse, Balıkesir Millet Vekili Adayları araması ortalama 5 yılda bir yoğun bir şekilde aranır ve seçim sonrası olan talep azalır. Ancak online gazetenize “balıkesirde gezilmesi gereken yerler” gibi bir içerik koyacak olursanız pandemi gibi uç zamanlar hariç Google aramalarında çok fazla dalgalanma olmayacaktır aynı zamanda web sitesi trafiğiniz de dalgalanmayacaktır. Tabi burada backlink manipülasyonu, site hızı gibi etmenlerin Google’ın yönergelerine aykırı olmadığını varsayıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir