Grafik Tasarimcilar İçin Satiş Siteleri

Grafik Tasarımcılar İçin Satış Siteleri

Günümüz dünyasında teknoloji önemli bir değer kazanmıştır. İnsanlar tüm hayatlarını teknolojiye göre şekillendiriyor. Teknoloji denince aklımıza hemen mobil cihazlar ve internet geliyor.

Yapay zekâ robotlar, telefon, bilgisayar ve çeşitli mobil cihazlar, teknolojinin bizlere sunduğu nimetlerdir. Ancak bu teknolojilerin içerisinde yer alan tüm grafikler, grafik tasarımcılar tarafından oluşturulup senkronize ediliyor.

Grafik tasarım çalışmaları yapan birçok profesyonel çalışmalarını ve ürettiği içerikleri satışa sunmak için birçok alternatif site ve platform arayışına giriyor. Peki, grafik tasarımcılar için satış siteleri nelerdir?

Grafik tasarımcılar ürettiği tüm içerik ve görselleri sosyal medya platformları, stok fotoğraf siteleri, Freelancer siteleri ve çeşitli platformlarda satışa sunabilir. Bu platformlar;

  • Fiverr

Dünyanın en çok ziyaret edilen platformlarından biridir. Tüm dijital meslek gruplarına hitap ettiği gibi grafik tasarımcılarında kazanç sağlama potansiyeli olan sitelerden biridir.

Müşteriler isteklerini ilan olarak yayınlar. Grafik tasarımcılar, isteklerine göre teklif verir ve çalışmalar gerçekleşir. Ayrıca grafik tasarımcılarda, hizmet verdikleri alanlar ile alakalı ilan yayınlayabilirler.

  • Freepik

Türkiye’de yaygın olarak kullanılan çizim ve fotoğraf tasarımları satmak için uygun olan platformlardan biridir. Ücretli ve ücretsiz üyelik seçenekleri vardır. Ücretsiz üyelikte sınırlı hizmetler sunulurken ücretli üyelikte premium seçenekler üyelere sunuluyor.

  • Themeforest

Günümüzde en popüler içerik adreslerinden biri haline gelmiştir. Çeşitli tema ve grafik tasarımların yer aldığı sitelerden biridir. Grafik tasarımcılar için satış siteleri denince akla ilk gelen sitelerden biridir. Bu sitedeki tasarımlar sayesinde web sitenizin trafiğini yükseltebilir ve hedef kitlenizi genişletebilirsiniz.

  • Creative Market

Grafik tasarımcıların en çok kullandığı pazaryeri sitelerinden biridir. Dünya çapında dijital ve internet camiasına hitap eden bir sitedir. Bu tarz sitelerde İngilizce içeriklerin daha çok kazanç getireceğini unutmayın.

Metinler oluştururken tamamen İngilizce dil kullanmak, grafik tasarımcılar ve içerik üreticilerinin avantajınadır.

  • Etsy

Etsy, grafik tasarım içerikleri satılabilecek platformlardan biridir. Daha çok moda tasarımlarının ağırlıkta olduğu bir platform olsa da birçok grafik tasarımcının kendine yer bulduğu platformlardan biridir. Bu yüzden göz atılabilecek sitelerden biridir.

  • DesignByHumans

İllüstrasyon bakımından oldukça fazla içeriğe ulaşabileceğiniz sitelerden biridir. Grafik tasarımcılar için oldukça etkileyici bir platformdur. Grafik tasarım çalışmaları yapıyorsanız, bu siteye üye olabilir ve benzersiz içerikler üretip satışa sunabilirsiniz.

  • Upwork

Dünyanın en çok tercih edilen Freelancer sitelerinden biridir. Web tasarım, grafik tasarım, SEO ve çeşitli alanlarda uzmanların hizmet verebileceği platformların başında geliyor. Upwork milyonlarca grafik tasarımcının iş olanağı bulduğu sitelerden biridir.

Grafik tasarımcılar kazanç sağlamak için kesinlikle bu siteye göz atmalı ve üyelik oluşturmalıdırlar. Dünya çapında bir Freelancer sitesi olan Upwork İngilizce dil seçeneğiyle hizmet veren ve hizmet alanlara sunulmuştur.

  • 99designs

Grafik tasarımcı denince birçok kişi 99designs üzerinden grafik tasarımcı aramaya başlar. Dijital içerik denince akla ilk gelen satış sitelerinden biridir.

Benzersiz ve milyonlarca tasarımın yer aldığı bu platformda dünyanın birçok ülkesinden grafik tasarımcı hizmet vermektedir. Ücretli ve ücretsiz üyelik seçenekleri bulunuyor. Ayrıca bu site için İngilizce bilmek son derece önemlidir.

  • LogoNerds

Birçok alanda grafik tasarım içeriğinin yer aldığı sitelerden biridir. Adından da anlaşılacağı gibi Logo çalışmalarına ağırlık veren bir platformdur. Birçok grafik tasarımcıya ev sahipliği yapan sitelerden biridir.

Grafik tasarımcıların ürettikleri içerikleri kolayca satabileceği sitelerden biridir. Ancak bu siteye üye olan tasarımcıların platform dışına çıkmamasını öneririz.

Uzman grafik tasarımcılarının kolaylıkla kazanç sağlayabileceği platformlardan biri olan LogoNerds uygun fiyatlı tasarım paketleri ve risk barındırmayan tasarım süreçleriyle hem grafik tasarımcıların hem de bu alanda hizmet almak isteyen bireylerin gönlünü rahatlatan sitelerden biridir.

  • The Logo Company

Logo ve diğer grafik tasarım çalışmalarının yapıldığı, grafik tasarım alanında hizmet alabileceğiniz sitelerden biridir. Siteye üye olup, özgün çalışmalara imza atan grafik tasarımcılar ciddi gelirler elde edebilirler.

Grafik Tasarımcılar İçin Satış Sitesi Oluşturma

Birçok kişi grafik tasarımcılar için satış siteleri oluşturmanın kötü bir fikir olduğunu düşünüyor. Ancak bu siteler tasarımcılar için karlı olabilir ve para kazanmanın iyi bir yolunu sunar.

Bir tasarımcı için bir satış sitesi oluşturmak, sevdikleri şeyi yaparak tam zamanlı bir kariyer yaratma fırsatı sunar. Aynı zamanda yeni beceriler öğrenmenin ve benzer düşünen insanlarla tanışmanın harika bir yoludur. Artık birçok şirket, çalışanlarına ek bir gelir kaynağı sağlamak için bu siteleri kullanıyor.

Tasarımcıların satış sitelerinden para kazanmalarının bir yolu, şirketler için logolar veya sanat eserleri tasarlamaktır. Şirketler, tasarımcılardan kartvizitleri, tişörtleri, posterleri veya diğer malzemeleri için sanat eseri yaratmalarını isteyebilir.

Tasarımcılar ayrıca kartpostal veya çıkartma gibi promosyon malzemeleri de oluşturabilir. Simgeler veya uygulama grafikleri gibi dijital tasarımlar üzerinde de çalışabilirler. Genellikle sanat eserlerine ihtiyaç duyan birçok şirket olduğundan bu tasarımları oluşturmak kazançlı olabilir.

Satış sitelerinden para kazanmanın başka bir yolu da tişört, poster veya başka öğeler tasarlamaktır. Bu, tasarımcılar için ekstra para kazanmanın harika bir yoludur çünkü bu ürünler genellikle kongrelerde ve ticari fuarlarda satılmaktadır.

Tasarımcılar, müşterilerinin işletmelerini ziyaret ederken kullanmaları için kupa, çanta veya anahtarlık gibi özel ürünler de oluşturabilir.

İşletmelerde özel ürünlerin bulunması, daha fazla dikkat çekmeye yardımcı olur ve tasarımcının müşterileri için daha fazla iş yapılmasına yol açabilir.

Özel ürünler yaratmak, aynı zamanda, benzersiz tasarımlar olmayan ürünler için sanat eserleri oluşturmaktan daha kolay olduğu için, bir miktar yan gelir elde etmenin harika bir yoludur.

Tasarımcılar, çalışmalarını sergilemek için bir web sitesi oluşturarak da satabilirler. Buna portföyler, blog gönderileri, galeriler ve mutlu müşterilerden gelen referanslar gibi şeyler dahildir.

Bir web sitesi oluşturmak, tasarımcının çalışmalarını sergilemek ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için harika bir yol olabilir.

Ayrıca, müşterilerin ihtiyaçlarıyla ilgili soruları için tasarımcıyla iletişim kurmaları için kolay bir yol sağlar. Bir web sitesine sahip olmak, potansiyel müşterilerin tasarımcı ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi bulmasını kolaylaştırır.

Tasarımcı web sitesinde bir e-posta formu oluşturursa, müşterilerin siparişleri için onlarla iletişim kurması daha da kolaylaşır.

Bazı insanlar, grafik tasarımcılar için satış siteleri oluşturmanın kötü bir fikir olduğuna inanır çünkü sanat eseri üretmekten veya tasarım yapmaktan zaman alır.

Her ikisini de yapmanın zor olduğuna ve sanatçının yapmayı tercih edeceği diğer şeyleri yapmaktan zaman aldığına inanıyorlar.

Ayrıca, sanatçının sınırlı boş zamanı ve zaman yönetimi konusundaki yetersiz becerileri tarafından üretilen işin kalitesinden memnun olmayanlar, çok fazla çalışmaya sahip olmak bazı müşterileri uzaklaştırabilir.

Diğerleri, çoğu şirket için satış siteleri oluşturmanın buna değmeyeceğine inanıyor. Sadece bir tür tasarım ister ve portföyünüzde bu siteleri oluşturmak için harcanan zamanı haklı çıkarmak için yeterli çeşitlilik sağlamaz

Müşteriler tasarımcıyla iletişim kuruyorsa ancak herhangi bir yanıt alamadığı için satış siteleri oluşturmak sinir bozucu olabilir.

Grafik tasarımcılar için satış siteleri oluşturmak bazen sinir bozucu olsa da karlı olabilir ve para kazanmak için iyi bir yol sağlayabilir.

Sanatçının hayatındaki diğer her şeyin bu siteleri oluşturmanın yarattığı stres ve aşırı çalışmadan zarar görmemesi için onlardan para kazanmaya devam ederken bunu dengelemenin yollarını bulmak önemlidir.

Kaynaklar:

Ankit Garg https://www.designiscope.com/post/8-online-places-to-sell-your-graphic-design-work-in-2022 Erişim Tarihi: 29 Eyl 2022, 12:16

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir