Grafik Tasarım İçin Faydalı 10 Web Sitesi

Grafik Tasarım İçin Faydalı 10 Web Sitesi 

Web tasarım uzmanları sundukları hizmet dolayısıyla hayal gücü yüksek olmalıdırlar. Bu hizmetler kapsamında; Web sitelerin kurgulanması, şekillendirilmesi, renklerin kullanılması, içeriklerin düzenlenmesi gibi hizmetler verirler.

Bu hususta grafik tasarım işini yapan insanlar gelen her müşteri için farklı ve başarı potansiyeli sunan siteler tasarlarlar.Markaların Web site tasarımları, marka kimliğini yansıtır. Örneğin Facebook uygulamasının rengini kullanıcılar Facebook ile özdeşleştirmiştir.

Dolayısıyla markanın bilinirliği ve imajını da etkileyen unsurlardan biri grafik tasarımıdır. Bu bağlamda tasarlanan Web siteler ve bu Web sitelerin görsel ya da kurgusal içeriklerinin karakteristik olması önemlidir.Peki, grafik tasarım uzmanları için hangi kaynaklar faydalıdır? Bu makalede grafik tasarım için faydalı 10 adet web site sunulacaktır.

Creative Bloq

2012 yılında kurulan Creative Bloq grafik tasarımcıların en çok takip ettiği Web sitelerden biridir. Dünya üzerinde gelişen teknoloji eğilimleri ve kullanıcılara sağlanan yüksek teknolojik olanaklar sunuyor.

Creative Bloq’un sunduğu hizmetler arasında Web site tasarımı, dünyaca ünlü dergilerin yayınları, kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi için çalışmalar, grafik tasarımı ve daha birçok hizmet bulunuyor.

Bu hizmetler ve daha fazlası dolayısıyla Creative Bloq dünyaca ünlü bir ödül olan Brand Impact ödülüne layık görülmüştür.

Web tasarım dünyasında ünlü bir site olmasının yanında Creative Bloq, insanlara haber servisi de yapar. Bu haberler teknoloji, grafik tasarım gibi alanların yanında magazin, sanat gibi alanlarla da ilgilidir.

Dolayısıyla Creative Bloq her kesimden kullanıcıya hitap eder. Yapılan bu çeşitli haberlerin bir amacı da Web tasarımcılara ilham sağlamak ve tavsiyeler sunmaktır.

Noupe

Noupe, Web tasarımcılar için ufuk açıcı haberlerle bu alanda sıkça takip edilen sitelerden biridir. 2018 yılında köklü bir grafik tasarım firması olan Jotform tarafından satın alındı. Bu olaydan sonra Noupe grafik tasarımcılar içinde fazlasıyla yaygınlaşmaya başladı.

Noupe’un temel amacı kullanıcılarına ilham verici haberler sunmak ve bu yolda tasarımcıların yaratıcı Web siteler oluşturmasını sağlamaktır. Bu hususta işin içinde Jotform’un bulunması grafik tasarımcıların dikkatini çeken faktörlerden biri.

Noupe’un amaçlarından bir diğeri ise Web site sahipleri ve tasarımcılarının müşterileri veya kullanıcılarıyla iyi bir etkileşim kurmasını sağlamak. Bu amaç doğrultusunda Web sitelere sağlanan hizmetlerle de Noupe bir adım öne çıkıyor.

Behance

Grafik tasarımcıların sıkça uğradığı bir diğer sistem; Behance. Bu uygulama Adobe Systems temellidir. Behance temelde grafik tasarım uzmanlarına sunduğu hizmetlerle popüler bir hale geldi. Bu hizmetlerin içinde; Web tasarım, görsel tasarım gibi hizmetler bulunuyor.

Kullanıcılar yaptıkları tasarımları yine bu Behance üzerinde yayınlama imkânı buluyorlar. Bu hizmetin yanında yayınladıkları içeriklerin oluşum aşamaları ile ilgili de bilgi sahibi olabiliyorlar.

Behance bünyesinde bulunan uzman ve üst düzey tasarımcıların yayınladıkları çalışmalar da ilham kaynağı niteliğindedir. Bu çalışmaların incelenmesi grafik tasarım işinde henüz adım atmış olan kullanıcılar için de faydalı olacaktır.

Behance iş alanında birçok sektörde yaygınlaşmaya başladı. Firma sahipleri ve insan kaynakları Departmanları; işe alım yapmadan önce adayların Behance hesapları ile adaylar hakkında bilgi ediniyorlar. Bu yolla adayların firmaya uygun olup olmadığı belirlenebiliyor.

Designm.ag

Designm.ag grafik tasarımcılar için sunduğu tasarım haberleri, galeriler ve makaleler ile ön plana çıkıyor. Sitenin kullanıcılara sağladığı bu hizmetler paketler halinde satılır.

Kullanıcılar isterlerse yalnızca makale paketiyle siteye üye olabilirler. Bunun yanında makale ve topluluk haberlerini satın alabilirler ya da tüm hizmetleri satın alarak da üye olabilirler.

Designm.ag kullanıcılar için kolay kullanılabilen bir arayüze sahiptir. Bu arayüz ve sade renklerle kullanıcıların dikkatini çekiyor. Bunun yanında rafik tasarımcılar için ilham veren haberler, makaleler ve içerikler sunar.

Smashing Magazine

Smashing Magazine grafik tasarımcılar arasında oldukça popüler bir sitedir. Site, yayımladığı içerikler ve kılavuzlarla tasarımcılara yol gösterici bir rol üstlenir.

Bunun yanında Maksimum verim Mottosuyla çalışan Smashing Magazine, kullanıcılar için sık kullanılan kodlama dillerine ait araçlar da sunar. HTML, CSS, JavaScript dillerine ait stiller, modlar filtreler sağlar.

Web siteyi ziyaret eden grafik tasarım uzmanlarına ilham vermesi ve bu alanda gelişim göstermesi amaçlanır. Bu hususta sitede yayınlanan görsel içerik ve haberlerle grafik tasarımcılara sunulur. Sağlanan bütün bu hizmetler dolayısıyla Smashing Magazine sektörde ünlü bir Web site olmuştur.

Design Observer

2003 yılında kurulmuş olan Web site, tasarımcılar için bilgi ve ilham noktası niteliğindedir. Alanlarında uzman olan, yetkin kişilerin köşe yazıları ve içeriklerini sunar. Sunulan bu güncel yazı ve haberlerle tasarımcılar ufuklarını genişletirler.

Core77

1995 yılında hizmet vermeye başlayan Core77 grafik tasarım uzmanları yanında birçok kitleye de hitap ediyor. Bu kitle içinde öğrencilerden, profesörlere kadar birçok meslek grubu bulunuyor.

Grafik tasarım alanının yanında birçok alanı barındıran bir veri tabanına sahiptir. Kullanıcılarına sunduğu forumlar, tartışma ortamları, makaleler gibi içeriklerle uğrak bir site konumundadır.

Kullanıcılar arasında Core77’nin yaygın olmasının bir diğer sebebi ise yapılan yarışmalardır. Bu yarışmalar kapsamında kullanıcılar tasarımlarını sunarlar. Bunun yanı sıra site içine partiler düzenlenir ve kullanıcılarla etkinlikler düzenlenir.

Bu bağlamda yapılan etkinliklerle Web tasarım alanı dışında birçok kitle ile etkileşim sağlanır. Core77 bu hizmetleri ve olanaklarıyla ön plandadır.

Yapılan tasarım yarışmaları ile grafik tasarım uzmanları ve bu işte yeni olan kullanıcıların ilham alması amaçlanır. Yapılan çeşitli tasarımlarla kullanıcılar eksikleri ve yanlışlarını görme şansını da yakalarlar. Bu yolla gelişirler ve daha yetkin birer grafik tasarımcı olurlar.

Fubiz.net

Oluşturduğu yetkin tasarımcı kadrosu ve sunduğu zengin içeriklerle fubiz.net grafik tasarımcıların ilgisini çekmeyi başarıyor. Bunların yanında kullanışlı ve dikkat çeken bir arayüze sahip.

Kullanıcıların yayınlamak istedikleri fotoğraflar, videolar ve daha birçok içeriği yayınlama imkânı sunuluyor. Bu hususta kullanıcılar kendi çalışmaları ve tasarımlarını yayma imkânı elde ederken diğer kullanıcılar ise ilham kaynağı ediniyorlar.

Bu çalışmalar ve özelliklerin yanında grafik tasarımcılar teknoloji haberleri, yeni Trendler ve toplum hakkında bilgiler de ediniyorlar. Dolayısıyla fubiz.net, grafik tasarım alanıyla ilgilenenler için faydalı ve doğru adreslerden biri.

Design Float

2020 yılında kurulan Design Float, grafik tasarımcılara faydalı olan ve onların dikkatini çeken bir diğer Web site olmayı başardı.

Web sitenin temel amacı kullanıcılarına eğlenebilecekleri bir ortam sağlayıp bu ortamda grafik tasarım alanında yetkin hale getirmek. Bu amaç doğrultusunda internet üzerinde sağlanan birçok farklı hizmeti Design Float kendi bünyesinde sunuyor.

Yetişmiş bir ekiple hareket eden Design Float, kullanıcılarına WordPress sistemi ile üretilmiş Web siteler sunar. WordPress’in sağladığı araçlar kullanıcıların işlerini daha kolay hale getiriyor. Bundan dolayı Design Float, grafik tasarımcılar için uğrak ve faydalı bir site konumundadır.

 Freepik

2010 yılında kurulmuş olan bu şirket ile birçok büyük firma çalışıyor. Sağladıkları kapsamlı hizmetlerle kullanıcıların dikkatini çeken Freepik,  Microsoft, Amazon, NASA gibi şirketlere kaynak sağlıyor. Bu şirketlerin yanında Spotify, FedEx şirketleri de Freepik ile çalışıyor.

Bu kadar büyük ticaret devlerinin bu siteyle çalışması grafik tasarımcıların da bu siteye sürekli uğramasını sağlıyor.

Freepik, kullanıcılarına tasarladıkları içerikler, fotoğraflar, videolar gibi daha birçok içeriği yayınlayabilecekleri bir ortam sunuyor.

Bu ortamda birçok örnek çalışma ve içerik gören grafik tasarımcılar, kendilerini geliştirme imkânı buluyorlar.  Bu yönleriyle Freepik grafik tasarım alanıyla ilgilenenler için faydalı bir Web sitedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir