Görsel İletişim Tasarimi Bölümü Nedir Mezunu Ne İş Yapar

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Nedir? Mezunu Ne İş Yapar?

İnternet dünyasında gelişmeler yaşandıkça özellikle sosyal medya ile birlikte iletişim şekilleri de değişti. İnsanlar artık metin içerikleri yerine görsel içerikler tüketme eğilimine girmeye başladı. Bu da insanların görsel iletişim ögelerine daha fazla ilgi göstermesine yol açıyor.

Bu alanda kariyer yapmak isteyenler için üniversitelerde görsel iletişim tasarımı bölümleri var. Bu bölümde eğitim görerek birçok farklı sektörde kariyer yapma fırsatı elde edebilirsiniz.

Görsel oluşturma ve düzenleme araçlarını profesyonel şekilde kullanarak sizler de görsel iletişim alanında kariyerinizi ilerletebilirsiniz. Özellikle dijitale yatırım yapan işletmeler her geçen gün görsel alana yatırım yapmaktadır. Bu da görsel iletişim tasarımına olan ilgiyi arttırmaktadır.

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Nedir?

Görsel iletişim tasarımı bölümü; bilişim, tasarım ve iletişim araçlarını kullanabilen, kendini sürekli geliştiren, özgün fikir ve yaratıcı tasarımlar ortaya koyabilen, nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi amaçlayan bir bölümdür.

Görsel iletişim tasarımcıları yaptıkları projelerle ürün ve müşteriler arasında bir bağ oluşturma görevini yerine getirir. Eğitim boyunca işte etik, yaratıcılık, özgünlük, sanatsal ve eleştirel bir bakış açısı ve tasarımcı bakış açısı kazanılır.

Bu bölümden mezun olduktan sonra görsel iletişim tasarımcısı unvanı ile kariyerinizi başlatabilirsiniz. Bu bölüm üniversitelerde 4 yıllık lisans eğitimi ile verilir.

Öğrenciler eğitim boyunca uygulamalı derslere girer ve mezun olduktan sonra bu alanda kariyer yapabilirler. Bu alanda aynı zamanda lisans eğitimi almadan da kendinizi geliştirmeniz ve kariyer yapmanız mümkün olabilir.

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Görsel iletişim tasarımı bölümü mezunları farklı kurum ve işletmelerde görev alabilir. Burada farklı pozisyonlarda ve iş tanımlarında görev alırlar.

Ancak genellikle işletme ile ilgili görsel unsurların tasarlanmasında görev alırlar. Bu ürün tanıtımı, web sitesi görselleri, sosyal medya postları gibi birçok nokta olabilir.

Görsel iletişim tasarımı bölümü mezunları genel olarak şu görevleri yerine getirirler;

  • Dijitalde tanıtılacak ürünler ile ilgili detaylı incelemeler yaparlar. Bu ürünler hakkında ilgi çekici ve çarpıcı görseller tasarlarlar.
  • Bir ürünün müşteri kitlesine en iyi şekilde sunulmasını sağlayacak pazarlama odaklı görüntü tasarımı yaparlar.
  • Tasarımları farklı şekillerle çizer ya da özel araçlar sayesinde dijitalde oluştururlar.
  • Elde ettikleri tasarımları müşteri ve diğer ekip üyeleri ile paylaşıp gerekli değerlendirme ve geliştirmeleri yaparlar.
  • Elde edilen tasarımı geliştirir ve son şeklini vererek paylaşıma hazır hale getirirler.

Görsel iletişim tasarımcıları tasarlayacağı konu hakkında detaylı olarak araştırma yapar ve buna göre bir tasarım hayata geçirir.

Web sitesi, dijital medya kuruluşu için görseller hazırlar ve mevcut görselleri de düzenleyebilir. Kendi tasarımlarını pazarlayabileceği serbest çalışma seçeneği de söz konusudur.

Görsel İletişim Tasarımı Mezunu İş İmkanları Nelerdir?

Görsel iletişim tasarımcıları kendi ürün ve tasarımlarını serbest şekilde pazarlayabilirler. Bu alanda bir ajans veya şirket de açabilirler.

Hem ülke içinde hem de ülke dışında reklam, tasarım ve sanat ajanslarında tam zamanlı ya da serbest zamanlı olarak çalışabilirler. Aynı zamanda her sektörde görsel iletişim uzmanı olarak görev alabilirler.

Bu alanda kariyer yapmak isterseniz;

  • Reklam Şirketleri,
  • Özel Şirketler,
  • Medya Kuruluşları,
  • Kamu Kuruluşları,

Aynı zamanda iletişim uzmanı ya da yaratıcı yönetmen gibi konumlarda görev alabilirsiniz. Proje yönetebilir, bu alanda eğitimler verebilir ve web tasarımcısı olabilirsiniz.

Aynı zamanda üniversitelerde akademisyen olarak çalışabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak özel şirketlere ve kişisel kullanıcılara bu alanda danışmanlık hizmeti de verebilirler.

Bu kişiler genellikle büro, ofis, stüdyo ya da dış çekim ortamlarında görev alabilirler. Tek başına tasarım üretebilecekleri gibi bir ekibin parçası olarak da çalışabilirler.

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Mezunu Ne Kadar Kazanır?

https://www.youtube.com/watch?v=ZOONKt_gwro

Görsel iletişim tasarımı bölümü mezunu maaşları sektöre, göreve, çalışma şekline ve tecrübeye göre değişir. Bu alanda freelance olarak çalışarak daha fazla kazanma fırsatı da yakalayabilirsiniz. Günümüzde bir özel işletmede görsel iletişim tasarımı uzmanı olarak çalışanlar 7-15 bin TL arasında maaş alabilirler.

Bu alanda maaşlar sizin tecrübenize göre de değişiklik gösterecektir. Bu nedenle maaş açısından spesifik bir rakam vermek yanlış olur. Aynı zamanda görev yaptığınız sektör de değişiklik göstereceği için sektöre göre de maaşlar farklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir