Google Sandbox Nedir? Sandbox’tan Nasıl Çıkılır?

Google Sandbox Nedir? Sandbox’tan Nasıl Çıkılır?

Google Sandbox, web sitelerinin sonuç sayfalarındaki sıralamalarını en yüksek seviyede düşüren ceza uygulamasıdır. Google Sandbox’u, yeni oluşturulan internet sitelerinin çoğunlukla niçin Google arama motoru sonuçlarının sayfalarında sıralamalarda çok düşük seviyelerde olduğunu açıklamak için kullanılan, metaforik şekilde tanımlayabileceğimiz bir terim şeklinde ifade edebiliriz.  Genellikle SEO konusu ile ilgili ya da benzeri olabilecek konular ile daha önceki zamanlarda bir ilginiz bulunmuyorsa “Sandbox” kelimesinden ve işlevinden haberdar olmamanız normaldir. 

Google Sandbox’u, yeni oluşturulan internet sitelerinin içine yerleştirilen bir çeşit filtre şeklinde tanımlayabiliriz. İnternet sitesine yerleştirilen bu filtre sonucunda, internet sitesi önemli olan anahtar kelime sıralamalarında ve bununla beraber anahtar kelime gruplarında üst sıralar içerisinde bulunamaz.

İçerikleri gayet kaliteli ve iyi olsa, bunlarla beraber güçlü bir sayfa sıralamasına ve linklere sahip olsa dahil, Sandbox sebebiyle kötü etkilenebilir. Sandbox, daha açık ifade edecek olursak internet siteleri için denetimli serbestlik işlevindedir. Bu uygulama, spam sitelerinin yükselmesini engelleyip, sonucunda da yasaklanmasını ve tekrarlanmasını önler.

Google kendi algoritmaları içinde bu uygulamayı kullanmaktadır ve bu görüşü uzman kişilerce kabul edilmiştir. Davranışları gözlemlendiğinde böyle bir durumun varlığı kabul görmüştür. 

Google Sandbox’un kabul görmüş bu genel kuralı, güncel olmayan internet sitelerini güncel ve kaliteli içerik sunmakta olan sitelerden ayırmasını sağlamakta; arama yapanlara güvenilirliğini bir nebze daha fazla kanıtlanmış olan arama sonuçlarındaki sitelerden yararlanması ve yine arama yapanlara doğru içeriğin sunulması konusunda önemlidir.

Google Sandbox Nedir?

Google Sandbox, web sitelerinin görünürlüklerini en yüksek seviyede düşüren ceza uygulamasıdır. Google yeni kurulan sitelerin doğru konumlandırılmaları için bu yaptırımı uygulayabilir. Bununla birlikte, daha önce ceza almış ve negatif skor edinmiş siteler de Sandbox’a çekilebilir. Burada uzun süre kalan siteler zaman içerisinde arama sonuçlarında geriler ve bütünüyle indeksten çıkarlar.

Sandbox’a giren sitelerin buradan çıkarılmaları ise bir hayli zordur. Eğer siteniz birden fazla hile nedeniyle bu cezaya çarptırılmış ise yeniden değerlendirme istemeden önce bütüncül bir yeniden yapılandırma yapmanız gerekir.

Google sitenizi buradan çıkarmak için, diğer sitelere uygulamadığı kadar detaylı incelemeleri sitenize uygulayabilir. Bu nedenle bütünüyle White hat bir çalışma gerekli olacaktır. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak ve bu sorundan kurtulmak için mutlaka SEO uzmanları ile çalışın. Aksi durumda siteniz ciddi yaptırımlarla karşılaşabilir.

Google Sandbox’a Hangi Siteler Girer?

Doğru olmayan yollarla ve spam oluşturularak uygulanan SEO çalışmaları sitelerin Google Sandbox’a girmesine neden olur. Google’nin internet üzerinden verdiği filtre cezasına kısaca Google Sandbox denilmektedir. Genel olarak spam kullanan siteler bu filtreye takılmaktadır. Bu da sitelerin arama sonuçlarında iyi noktalarda olmalarını olumsuz etkiler. Dolayısıyla Google Sandbox’a girmek siteleri sonuçlarda geriye etmektedir. Bu durumda aynı zaman da sitelerin hitinde azalma yaşanmasına etki eder. 

Google tarafından spam bir hile olarak kabul edilir. Bu hilelerin engellenmesi için Google Sandbox’ı kullanmaktadır. Örneğin, bir site yeni açılmasına rağmen çok yüksek sayıda baclink alıyorsa o site Sandbox’a girmiş demektir. Ancak Sandbox’a girmesi bu kadar kolayken çıkmak daha zor bir süreçtir.

Kalitesiz ve doğru veriler içermeyen internet sitelerinin olması gerekenden daha aşağı seviyelerde yer almasını Sandbox sağlar. Zaman içerisinde ise sitenin hak ettiği yere geldiği zaman onları ilgili sıralamalara koyar. Sandbox’a düşen siteler genellikle SEO uygulamalarından kaynaklı hatalar yüzünden buradadır. 

Google Sandbox’ta işleyen temel kural, Google’ın kaliteli içerik üreten siteleri diğerlerinden ayırt ederek ön plana çıkarmayı hedeflemektir. Böylece arama yapıldığında daha doğru sonuçlara ulaşabilinir.

Google Sandbox’a aşağıdaki maddeleri uygulayan siteler girer:

Google Sandbox Özellikleri Nelerdir?

Google Sandbox genel olarak yeni web sitelerine uygulandığı düşünülen bir çeşit filtreleme yöntemidir. Bu filtreleme yöntemiyle web sitesi önemli anahtar kelimeleri üst sıralamalarda yer almaz. Site iyi ve kaliteli içerik üretse, güçlü sayfa yapısına sahip olsa bile Sandbox etkisi altındaki siteler bundan olumsuz etkilenir.

Google web sitesini en iyi arama sonucu olarak kullanıcılara gösterecek kadar ciddiye aldığı zaman sıralamalarda üst sıralara taşır. Sıralamayı etkileyen faktörler ise aşağıdaki şekildedir;

  • Arama Konsolu,
  • Kaliteli içerik,
  • Linkler,
  • Dizinler,
  • Sosyal İşaretler,
  • Yerel Dizinler,
  • Yerel Alıntılardır.

Bu faktörlere dikkat edildiği takdirde SEO karşımıza çıkıyor. Google Sandbox SEO’su yapılan web site için olumsuzluk yaratacaktır. Site içi trafiğini,  tıklanma oranlarını ve diğer analizleri sürekli olarak takip etmek Sandbox’a girmemek için önemlidir.

Google Sandbox’ta kalma süresi normal şartlarda 3 ya da 4 ayı bulmaktadır. Ancak bu süreç 6 ay gibi bir süreye yayılabilir. Eğer yeni bir site kurmayı planlıyorsanız Google Sandbox’a düşmemek için yapılacak olan ilk şey hazır bir site satın almak ya da sitenizin tüm işleri bittikten sonra siteyi yayına sokmaktır; bu, büyük ölçüde Sandbox filtresine girmenizi engelleyecektir. 

Sandbox web siteleri için denetimli serbestlik işlevi görmektedir. Google Sandbox özellikleri şu şekildedir:

  • Google güncel olmayan web sitelerini kaliteli ve güncel içerikler üreten sitelerden ayırır.
  • Arama sonuçlarında kişilere güvenirliği daha fazla kanıtlanmış olan siteleri öne çıkarır.
  • Doğru içeriğe erişimin sağlanmasına katkıda bulunur.

Google Sandbox’tan Nasıl Çıkılır?

“Google Sandbox’dan nasıl çıkılır?” sorusuna tek bir cevap verilemeyeceği gibi, bu sorunun cevabı da oldukça kapsamlıdır. Bu sebeple ilk olarak yaptığınız SEO hatalarını doğru bir şekilde belirleyip bu hatalardan kurtulmanız gerekir. Bu sayede hatalardan kurtulup siteyi doğru SEO uygulamaları ile geliştirirsiniz. Eğer SEO hakkında bilgi birikiminiz yok ise bir SEO uzmanından yardım almanız daha doğru ve siteniz için faydalı olacaktır. Çünkü SEO dediğimiz uygulamalar teknik bilgiler içermektedir.

Sandbox’a girme durumu genel olarak site içi hatalardan kaynaklansa bile site dışı hatalardan da kaynaklanabilmektedir. Bu durumu tespit etmek biraz zor olabilir ancak bazı SEO araçları geliştirmiş oldukları algoritmalarla beraber size yardımcı olabilmektedir. Bu bilgiler kesin bilgiler değildir.

Bunlarla beraber sitede bilinçli olarak bir şekilde spam içerikler oluşturduysanız ve farkettiyseniz bunlardan kurtulmanız gerekmektedir. Yasal olmayan bir yöntem kullanmadığınız halde Sandbox’a düştüyseniz sitedeki hataları bulmanız ve bunları düzeltmeniz gerekir. Yaptığınız düzeltmelerden sonra sitenizin hatalardan kurtulduğunu düşünüyorsanız Google Search Console aracılığıyla bir form göndermeniz gerekir.

Formun geri dönüşünde Google botları sitenize gelip tarayacaktır. Ama tarama işleminin meydana gelmiş olması Sandbox’dan çıkacağınızı garanti etmez. Çünkü Sandbox en zor çıkılan filtrelemelerden birisidir. Sandbox’dan kurtulamadığı zamanlarda sitenizde sayfa yönlendirme kullanılabilir yöntemlerden biridir. Kısaca Sandbox’dan en uygun kurtulma yolu, Sandbox’a girmenize hangi hatalar neden olduysa onlardan kurtulmaktır.

Kaynaklar:

Edward G https://rankactive.com/blog/how-to-get-out-of-google-sandbox-and-do-it-quickly Erişim Tarihi: 7 Ara 2022, 09:54

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir