Google Medic Algoritması

Google Medic Algoritması

1 Ağustos 2018’de Google, 1 Ağustos 2018 güncellemesi olarak da anılan Google Medic Güncellemesi olarak bilinen önemli bir temel algoritma güncellemesi yayınladı. Mali, hukuki ve tıbbi bilgiler gibi hassas konuların ele alındığı sayfaların yer aldığı “Your Money or Your Life” (YMYL) kategorisi, kaliteli içeriklerin Google’ın arama sonuçlarındaki sıralamasını yükseltmek amacıyla oluşturulmuştur.

Google, Medic Güncellemesinin belirli bir düzeltmesi veya geçici çözümü olmadığını ve herhangi bir web sitesine veya içeriğe yönelik olmadığını iddia ediyor. Bunun yerine, üstün, güvenilir ve yetkili içeriği ödüllendirmek ve böylece Google’ın arama sonuçlarının genel kalitesini yükseltmek için oluşturulmuştur.

Medic Güncellemesinin ardından sağlık ve zindelik sektöründeki birçok web sitesi, trafik ve arama sıralamalarında önemli değişiklikler yaşadı. Ancak güncelleme, e-ticaret, seyahat ve finans dahil olmak üzere diğer sektörlerdeki web sitelerini de etkiledi.

Google’ın, web sitelerinin arama sıralamalarını hem olumlu hem de olumsuz yönde etkileyebilecek algoritmasını sürekli olarak güncellediğini unutmamak önemlidir. Web sitenizin trafiğinde veya arama sıralamalarında değişiklikler fark ederseniz Google’ın yayınlamış olabileceği güncellemeleri kontrol etmek ve web sitenizin kalitesini ve kullanıcılarla alaka düzeyini artırmak için herhangi bir değişiklik yapıp yapamayacağınızı belirlemek her zaman iyi bir fikirdir.

Medic Güncellemesinin Amacı Neydi?

Google’ın algoritmaları, belirli bir arama sorgusu için en uygun, güvenilir ve yüksek kaliteli içeriği bulmak ve sıralamak için yapılmıştır. Medic Güncellemesi, YMYL kategorisindeki yüksek kaliteli içeriğin Google algoritmaları tarafından daha kolay anlaşılmasını ve tanınmasını ve arama sonuçlarında daha belirgin bir şekilde öne çıkmasını sağlamayı amaçladı.

Google, YMYL kategorisindeki yüksek kaliteli içerik sıralamasını yükselterek kullanıcılara hassas konularda daha doğru ve güvenilir bilgiler vermeyi ve paraları, sağlıkları ve esenlikleri ile ilgili karar vermelerine yardımcı olmayı amaçladı.

Medic Güncellemesinin belirli bir düzeltme veya çözümden yoksun olduğunu ve herhangi bir belirli içerik veya web sitesine yönelik olmadığını belirtmek çok önemlidir. Bunun yerine, üstün, güvenilir ve yetkili içeriği ödüllendirmek ve böylece Google’ın arama sonuçlarının genel kalitesini yükseltmek için oluşturulmuştur.

Medic Güncellemesi ile Getirilen Önemli Değişiklikler Nelerdi?

Google’ın arama motorunda kullandığı belirli algoritmaları veya sıralama faktörlerini elinde tutmadığı göz önüne alındığında, Google Medic Güncellemesinin getirdiği belirli değişiklikleri belirlemek zordur. Bununla birlikte, Google’ın güncelleme hakkında sağladığı ayrıntılara ve SEO uzmanları ile web yöneticileri tarafından yapılan araştırma ve gözlemlere dayanarak, Medic Güncellemesinin getirmiş olabileceği bazı önemli değişiklikler şunlardır:

  • İçerik kalitesine ve alaka düzeyine daha fazla vurgu: Medic Güncellemesi, spam veya düşük kaliteli içeriği düşürürken yüksek kaliteli, güvenilir ve alakalı içeriği teşvik etmek için oluşturuldu. Bu, kullanıcının arama sorgusuyla alakalı iyi yazılmış, bilgilendirici ve doğru içeriğe sahip web sitelerinin arama sıralamalarında bir iyileşme görmüş olabileceği anlamına gelir. Düşük kaliteli, zayıf veya spam içerikli web sitelerinde düşüş olmuş olabilir.
  • E-A-T’nin artan önemi (Uzmanlık, Yetki ve Güvenilirlik): Google’a göre “Medic Güncellemesi”, mali, yasal ve tıbbi bilgiler gibi hassas konuları ele alan sayfaları içeren “Paranız veya Hayatınız” (YMYL) sayfalarına odaklanmak için tasarlandı. Bu web siteleri ve sayfalar YMYL kategorisine girdiği için, güncellemenin E-A-T açısından onlara daha fazla ilgi göstermesi muhtemeldir. Yüksek E-A-T veya uzmanlık, otorite ve güvenilirlik düzeyine sahip web sitelerinin ve sayfaların arama sıralamaları iyileşirken, düşük E-A-T seviyelerine sahip olanların arama sıralamaları düşmüş olabilir.
  • Google’ın geri bağlantıları işleme biçimindeki değişiklikler: Google’ın geri bağlantıları veya diğer web sitelerinden belirli bir sayfaya veya web sitesine olan bağlantıları işleme biçimi, Medic Güncellemesi sonucunda değişmiş olabilir. Google, sıralama algoritmalarında geri bağlantıların önemli bir rol oynadığını kabul etse de Medic Güncellemesinin geri bağlantıların niceliğinden çok alaka düzeyine ve kalitesine ağırlık vermiş olması mümkündür. Bu, çok sayıda spam içerikli veya düşük kaliteli geri bağlantı içeren web sitelerinin arama sonuçlarını etkilemiş olabilir.

Medic Güncellemesinin bunlardan daha fazla değişiklik getirmiş olabileceğini akılda tutmak önemlidir; güncellemenin birçok farklı sıralama faktörü ve algoritma üzerinde etkisi olmuş olabilir. Google’ın algoritmaları karmaşık ve dinamik olduğundan, en son güncellemelerden ve SEO en iyi uygulamalarından haberdar olmak her zaman iyi bir fikirdir.

Medic Güncellemesi Arama Sonuçlarını Nasıl Etkiledi?

Belirli web sitesine ve içeriğinin kalitesine bağlı olarak, Medic Güncellemesi arama sonuçları üzerinde değişen etkilere sahipti. Güncellemenin ardından, bazı web siteleri trafiklerinde ve arama sıralamalarında önemli değişiklikler yaşarken, diğerleri çok az değişiklik yaşadı veya hiç değişiklik yaşamadı.

Medic Güncellemesi’nin ardından, yüksek kaliteli, uygun ve güvenilir içeriğe sahip web sitelerinin arama sıralamalarında bir iyileşme görülürken, ince, spam veya düşük kaliteli içeriğe sahip web sitelerinin arama sıralamalarında bir düşüş yaşanmış olabilir. Bunun nedeni, güncellemenin spam içerikli veya düşük kaliteli içeriği düşürürken yüksek kaliteli içeriği desteklemek için yapılmış olmasıdır.

Google’ın, web sitelerinin arama sıralamalarını hem olumlu hem de olumsuz yönde etkileyebilecek algoritmasını sürekli olarak güncellediğini unutmamak önemlidir. Web sitenizin trafiğinde veya arama sıralamalarında değişiklikler fark ederseniz Google’ın yayınlamış olabileceği güncellemeleri kontrol etmek ve web sitenizin kalitesini ve kullanıcılarla alaka düzeyini artırmak için herhangi bir değişiklik yapıp yapamayacağınızı belirlemek her zaman iyi bir fikirdir.

Kaynaklar:

Paul Marshall https://www.axongarside.com/blog/what-is-google-medic-update Erişim Tarihi: 3 Oca 2023, 17:17

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir