Google Neden EMD Algoritmasini Uyguladi

Google EMD Algoritmasını Neden Uyguladı?

Bir kullanıcının belirli bir mal veya hizmet kategorisini bulmak için bir arama motoruna girebileceği bir anahtar kelime veya tümcecik ile tam olarak eşleşen bir alan adı, “tam eşleme alanı (EMD)” olarak bilinir. Örneğin, “redwidgets.com” için bir EMD, “red widgets” anahtar kelime öbeğiyle tam olarak eşleşirse, birisi bu terimi arar.

Bir arama sorgusuyla tam olarak eşleşen bir alan adına sahip olmanın onu kullanıcılar için daha alakalı ve güvenilir kılacağına inanıldığı için, EMD’lerin bir zamanlar Google’ın arama algoritmasında önemli bir sıralama faktörü olduğu düşünülüyordu. Google’ın algoritması o zamandan beri EMD’lere daha az önem verecek ve bir web sitesinin içeriğinin genel kalitesine ve alaka düzeyine daha fazla vurgu yapacak şekilde değiştirildi.

EMD Algoritması, Tam Olarak Eşleşen Alan Adlarına Sahip Web Sitelerinin Sıralamasını Nasıl Etkiledi?

Geçmişte, bir web sitesinin Google’ın arama sonuçlarındaki sıralaması, Tam Eşleme Alanına (EMD) sahip olmaktan fayda sağlayabilirdi. Bunun nedeni, Google algoritmasının, bir arama sorgusuyla tam olarak eşleşen alan adlarına sahip web sitelerine daha yüksek bir ağırlık vermesiydi çünkü bu web sitelerinin kullanıcılar için daha alakalı ve güvenilir olacağına inanılıyordu. Bu nedenle, EMD’lere sahip web siteleri, arama sonuçlarında sıklıkla rekabet avantajına sahipti.

Sonuç olarak, bir EMD’ye sahip olmak artık Google’ın arama algoritmasında önemli bir sıralama unsuru olarak görülmemektedir. Bir web sitesinin içeriğinin kalitesi ve alaka düzeyi, gelen bağlantıların miktarı ve kalitesi ve bir web sitesinin sunduğu kullanıcı deneyimi, sitenin bugün ne kadar üst sıralarda yer aldığına katkıda bulunur.

Google EMD Algoritmasını Neden Uyguladı?

Google’ın EMD (Exact Match Domain) algoritmasını uyguladığını söylemek doğru olmaz. “EMD” terimi aslında, Google tarafından kullanılan resmi bir algoritma yerine, belirli bir anahtar kelime veya kelime öbeğiyle tam olarak eşleşen bir alan adı türünü tanımlamak için kullanılır.

Google’ın arama algoritmasının amacı, web sitelerini kalitelerine ve alaka düzeylerine göre sıralamaktır ve bir alan adında kullanılan kelimeleri potansiyel bir alaka düzeyi sinyali olarak her zaman dikkate almıştır. Bu faktöre Google’ın algoritması tarafından çok fazla ağırlık verilirdi, ancak bu ağırlık o zamandan beri değişti ve artık çok daha az önemli olarak görülüyor.

İnternetin ilk günlerinde daha az web sitesi ve arama sıralamaları için daha az rekabet olduğunda, EMD’lere sahip web sitelerinin arama sonuçlarında iyi performans göstermesi daha kolaydı. Google, EMD’lere daha az ağırlık vermek ve bir web sitesinin içeriğinin genel kalitesine ve alaka düzeyine daha fazla önem vermek için algoritmasını değiştirdi, ancak internet genişledikçe ve arama sıralamaları için rekabet arttıkça, Google bu değişiklikleri yaptı.

EMD Algoritması, Bir Web Sitesinin Tam Eşleşen Alan Adıyla Alaka Düzeyini Nasıl Belirledi?

EMD (Exact Match Domain) algoritması, belirli bir anahtar kelime veya kelime öbeğiyle tam olarak eşleşen bir alan adı türünü tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Google tarafından kullanılan resmi bir algoritma değildir. EMD’lere sahip web sitelerinin kullanıcılar için daha güvenilir ve alakalı olacağına inanıldığı için, geçmişte Google’ın arama algoritması bu web sitelerine potansiyel bir alaka düzeyi sinyali olarak daha fazla ağırlık veriyordu. EMD’lere hâlâ Google’ın algoritması tarafından ağırlık veriliyor, ancak bu ağırlık zamanla azaldı ve artık eskisinden çok daha az önemli olarak görülüyor.

Şu anda, bir web sitesinin alaka düzeyi, içeriğin kalitesi ve alaka düzeyi, gelen bağlantılarının yetkisi ve sunduğu kullanıcı deneyimi dahil olmak üzere bir dizi unsur tarafından belirlenir. Google’ın algoritması, web sitelerini arama sonuçlarında sıralarken, bir alan adında kullanılan kelimeler de dahil olmak üzere çeşitli faktörleri dikkate alır.

EMD Algoritması Hiç Tersine Çevrildi Mi veya Değiştirildi Mi ve Öyleyse Neden?

EMD (Exact Match Domain) algoritması Google tarafından onaylanan bir algoritma değildi ve Google onu ne tersine çevirdi ne de değiştirdi. Bir EMD, yalnızca belirli bir kelime veya ifadeyle tam olarak eşleşen belirli bir alan adı sınıfını tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

EMD’lere sahip web sitelerine önceden, potansiyel bir alaka düzeyi sinyali olarak Google’ın arama algoritması tarafından daha fazla ağırlık veriliyordu. EMD’lere hâlâ Google’ın algoritması tarafından ağırlık veriliyor, ancak bu ağırlık zamanla azaldı ve artık eskisinden çok daha az önemli olarak görülüyor.

Google’ın arama algoritması tarafından EMD’lere verilen ağırlıktaki bu değişikliğe neden olan, EMD algoritmasının belirli bir tersine çevrilmesi veya değiştirilmesi değildi; bunun yerine, Google’ın arama algoritmasında devam eden güncellemelerin sonucuydu. Google, arama sonuçlarının kalitesini ve alaka düzeyini yükseltmenin yanı sıra kullanıcıların gelişen ihtiyaç ve beklentilerini daha iyi karşılamak için arama algoritmasını sık sık günceller. Algoritmanın diğer faktörleri göz önünde bulundurması ve EMD’li web sitelerinin sıralaması bu güncellemelerden etkilenebilir.

EMD’lerin Google’ın algoritmasının web sitelerini arama sonuçlarında sıralarken hesaba kattığı pek çok faktörden yalnızca biri olduğu düşünüldüğünde, bunların arama ortamı üzerindeki genel etkisi ihmal edilebilir düzeydedir. Bir web sitesinin sıralaması artık içeriğinin kalitesi ve alaka düzeyi, gelen bağlantılarının gücü ve sunduğu kullanıcı deneyimi gibi bir dizi unsurdan etkileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir