Google Cezaları Nelerdir ve Cezalar Nasıl Kaldırılır?

Google Cezaları Nelerdir ve Cezalar Nasıl Kaldırılır?

Google cezaları, hedeflenen anahtar kelimelerde sıralamada büyük ölçüde bir düşüş yaşanması veya bir web sitesinin arama sonuçlarında doğru bir şekilde görünmemesi anlamına gelir.. Google kurallarına uymayan web sitelerini bazı eylemler ile cezalandırmaktadır.

Tıpkı futbolda olduğu gibi, hakemler etik olmayan davranışlar için cezalar verir. Benzer şekilde Google’ın platformdaki web sitelerini izlemek ve yanlış bir şey yapmaları veya Google’ın yönergelerine uymamaları durumunda web sitelerini cezalandırmak için bir web spam ekibi ve belirli güdümlü araçları vardır.

Web siteniz Google tarafından cezalandırıldığında, arama motoru sonuç sayfasındaki (SERP) derecelendirmesi düşer. Daha da kötüsü, web siteniz Google’da aranamaz hale gelebilir. Bu, Google ceza radarına girdikten sonra göreceğiniz tek şey trafiğinizin kısa sürede sıfıra ulaşmasıdır.

Google cezaları, arama motorunun algoritmik veya manuel cezalar şeklinde ‘kötü’ web sitesi davranışı olarak düşündüğü durumu durdurmasıdır.

Bu cezalara neden olan eylemler arasında spam bağlantıları, anahtar kelime doldurma ve backlink çiftçiliği bulunur. İçeriği açık tutarak ve okuyucu için yararlı veya değerli içerik sağlayarak web sitenizi manuel veya algoritmik cezalardan koruyabilirsiniz. Cezalandırıldığınızı tespit ederseniz güncellemeler, düzeltmeler ve temizlemelerden oluşan bir eylem planı oluşturun.

Google Cezaları Nelerdir?

Google cezaları, Google’ın “kötü” web sitesi davranışı olarak gördüğü şeyi durdurmasının ve arama algoritmasının açıklarını kullanmaya çalışanları cezalandırmasının yollarıdır. Farklı Google ceza türleri vardır. Hemen kısaca bunlara genel olarak değinelim.

  • Algoritmik Cezalar

Google, belirli web sitesi yönlerine (yüksek kaliteli içerik, iyi etiketlenmiş resimler, gezinme kolaylığı) veya diğerlerini kullanımdan kaldırarak (yinelenen içerik, anahtar kelime doldurma, spam bağlantıları) yerleştirdiği değeri artırarak olası istismarları kaldırmak için algoritmasını düzenli olarak günceller. Algoritmik bir ceza alırsanız Google tarafından bilgilendirilmezsiniz. Ancak arama metriklerinizi izlerseniz, hem sıralamalarda hem de ziyaretçilerde önemli düşüşler görebilirsiniz ve bunun sonucunda dönüşümler veya satışlar üzerinde etkiler görebilirsiniz.

Bu konuda en bariz örnek Google tarafından “Webspam Algoritma Güncellemesi” olarak adlandırılan Penguen güncellemesidir. İlk olarak 2012 yılında tanıtıldı ve bugün hala devam ediyor. Google’ın orijinal patentli algoritması PageRank, bir web sayfası ne kadar kaliteli ve daha yetkili olursa, diğer sayfaların bağlantılar aracılığıyla o kadar çok referans alacağı kavramına dayanıyordu. Bununla birlikte, “siyah şapka” SEO uygulayıcıları, binlerce anlamsız geri bağlantı, bunların tüm dizinlerini oluşturabileceklerini ve kabaca aynı etkiye sahip olacağını anladılar.

Penguen, bağlantının kökeninin kalitesini belirlemek için tanıtıldı, yani düşük kaliteli bağlantılar daha az değer kazandı ve hatta manuel olarak cezalandırıldı. Giriş üzerine, bu güncelleme İngilizce arama sorgularının % 12’sini etkiledi ve SEO’nun “backlink çiftçiliği” yöntemini tamamen sildi. Web sitenizin o zamanlar hatta şimdi bile, bu yöntemleri kullandığı tespit edilseydi, sıralamalarınızda önemli bir düşüş görürdünüz, sayfa 2’den sayfa 20’ye ve bir gecede düştüğünüze şahit olabilirsiniz. Doğal olarak bu web sitesi sahipleri ve SEO sağlayıcıları yöntemlerini kullanamaz hale geldiler.

  • Manuel Cezalar

Google’ın arama kalitesi ekibinden gerçek bir kişi sitenize bakar ve kurallara uymadığı tespit eder. Daha sonra “manuel işlem” yaparlar ve sitenize karşı bir ihtar koyarlar. Size manuel işlem yapılmışsa “bu sitenin bir kısmı veya tamamı Google arama sonuçlarında gösterilmez.” Google, her web yöneticisinin potansiyel sorunlar hakkında bilgi sahibi olmasına izin verdiğinden onların gözünde web sitenizin düzeltilebileceğine dair bir inanç vardır. Bu yüzden gelen bilgilendirme üzerine gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekir.

Google cezalarının hasarını geri almak açısından manuel işlemlerin geri gelmesi algoritmik olanlardan daha zordur. Bu nedenle ilk etapta onlardan tamamen kaçınmaya çalışmak en iyisidir. Öyleyse hangi etkinliklerin cezaları tetiklediğine ve sitenizin bunlardan nasıl kurtulabileceğine bakalım.

Hangi İşlemler Google’ın Cezalandırılmasına Neden Olur?

İşletmenizin Google tarafından alabileceği birçok farklı ceza türü bulunuyor. Yaptığınız bazı eylemler Google üzerinde ceza almanıza yol açabiliyor.

Google Cezaları Nasıl Düzeltilir?

Bir Google cezası web sitenize uygulandıysa ve trafiğiniz zarar gördüyse en azından eskiden olduğunuz yere geri dönmek isteyeceksiniz. Bir cezadan nasıl kurtulacağınız, hangi tür olduğuna bağlı olacaktır.

Algoritma Cezaları Nasıl Düzeltilir?

Algoritma cezaları genellikle yapılan algoritma güncellemeleri sonrasında ortaya çıkar. Bu otomatik olarak verilen bir cezadır ve sizler takip ederek ne olduğunu araştırma ve tecrübenizle anlayabilirsiniz.

Algoritmik bir cezada yanlış bir şey yapmadınız. Bu durumda yeni algoritma, diğer web sitelerinin sizinkilere göre sahip olduğu şeylere değer veriyor. Bundan kaynaklanan durumları ele alabileceğiniz bazı durumlar vardır.

  • Cezanın Ne Olduğunu Öğrenin

Büyük bir algoritma değişikliğinden sonra pazarlamacıların bunun hakkında yazması muhtemeldir. Google, değişikliği duyurmuş olacak, ancak neyin değiştiğini asla bildirmeyecektir. Bu konudaki tüm kaynakları okuyun ve tüm sayfalarınızın etkilenip etkilenmediğini, teknik SEO sorunlarına işaret edebilecek site çapında bir sorun haline getirip getirmediğin görmelisiniz.

  • Durumu Sitenizde ve Rakip Sitelerde Detaylı Olarak İnceleyin 

İlk birkaç sayfadan çıkarıldıysanız, şu anda orada oturan bazı siteleri manuel olarak gözden geçirin. Sizin yapmadığınız şeyi ne yaptıklarını anlamaya çalışın. Daha fazla içerik olabilir veya hiper hedefli daha az içerik olabilir. En üstteki sitelerin ne yaptığını izlemek, 1 numaraya giden kendi yolunuzu bulmak için iyi bir başlangıçtır.

  • Bir Eylem Planı Oluşturun

Algoritmaya yönelik bir ihlale yönelik makul bir fikriniz olduğunda hangi hasarın yapıldığını ve nasıl geri döndürülebileceğini değerlendirmenin zamanı geldi. Google cezasına neden olan sorunlara bağlı olarak, düzeltilmesi birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Yapılacak en iyi başlangıç bir e-tablo oluşturmak, olası sorunları listelemek ve sorumlu ekibin hangi sorunları işaretlediklerini görmek için etkilenen sayfalarınızı gözden geçirmesini sağlamaktır. Bundan sonra çözüm için gerekli işlemleri yapın ve ait olduğunuz yere geri dönmeye başlayın.

  • Çalışmaların Etkisini Görmek İçin Bekleyin

Her şeyi hemen düzeltmeye başlamak için endişeli olabilirsiniz hatta işiniz bu durumdan etkilenebilir ancak beklemek SEO açısından en önemli olgudur. Google’ın tüm algoritma değişikliklerinden sonra yanlış olan ancak kötü niyetli olmayan sitelere uyum sağlamak ve sitenize uygulanmamış olabilecek cezaları kaldırmak için bir veya iki hafta sonra bir “yenileme” yayınlanır. Her durumda hala ne yapılması gerektiğini araştırıyor olabilirsiniz. Bu nedenle herhangi bir büyük değişiklik için birkaç hafta bekletmek büyük bir zarar vermez. Biraz bekleyerek daha kısa sürede algoritma cezalarından kurtulabilirsiniz.

Google Cezaları İçin Current Works Yanınızda!

Web sitenizdeki Google cezaları, algoritmik veya manuel, sitenizin arama sıralamalarını düşürmesine veya bunlardan tamamen kaldırılmasına neden olabilir. Bu doğal olarak trafikte ve dönüşümlerde büyük bir düşüşe yol açacaktır. Google’ın en iyi uygulama yönergelerine bağlı kalarak Google cezalarından kaçınmaya çalışmak her zaman en iyisidir. Ancak bazen, özellikle algoritmik cezalar için yapabileceğiniz çok şey olmaz.

Neyse ki, cezalar ne kadar kötü olursa olsun, iyileşmenize yardımcı olacak çözümler her zaman vardır. Tüm bunları kendiniz hallederseniz, cezalara neden olan sorunları tanımlamak ve çözmek için kapsamlı bir plan hazırlamanız gerekebilir. Current Works ile çalışırsanız biz enerjimizi web sitenizi kurtarmaya harcarken siz iş süreçlerinize odaklanabilirsiniz.  İster manuel bir ceza alın ister algoritma cezalarına takılın ekibimiz size yardımcı olacaktır.

Kaynaklar:

Elena Terenteva https://www.semrush.com/blog/google-penalty-unnatural-inbound-links/ Erişim Tarihi: 7 Mar 2023, 14:36

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir