Google Bomb

Google Bomb Nedir? Google Bomb Cezası Neden Alınır?

Google Bomb, Google algoritmalarına uymayan sitelere verilen özel ceza türlerinden birisidir. Backlinklerin anahtar kelimelere yoğun biçimde odaklanması ve zararlı kaynaklardan backlink alınması gibi durumlarda, listelemede sıralamanızın gerilemesine neden olan bu işlemler, linkleme sistematiğinin düzeltilmesi ile normale dönebilir. Sandbox kadar ciddi sonuçları olmasa da, Google bomb önemli bir negatif faktördür.

SEO çalışması içerisindeki bir site, anahtar kelimeler konusunda bir gün üst sıralarda yer alıyorken bir gün alt sıralarda yer alıyorsa Google Bomb cezası almış demektir. Sitedeki anahtar kelimelerin farklı zamanlarda farklı sıralarda olması Google’ın site yöneticisine/sahibine sitesinde bir sorun bulunduğunu ve bunun düzeltilmesi gerektiğini söyleme şeklidir. Bu durum doğru yorumlanmalıdır. Sitenin bir gün üst sıralarda diğer gün alt sıralarda çıkması sebebiyle daha fazla link alınmamalıdır. Aksine alımlar yavaşlatılmalıdır.

Toparlayacak olursak eğer bir site Google Bomb ile karşı karşıya kalmışsa bu sitenin anahtar kelimelerde sürekli farklı sıralarda yer aldığını görürüz. Bir sitede anahtar kelimelerinde kısa sürede farklılık olduğu görülüyorsa bu durumda o sitenin Google Bomb’a maruz kaldığını söyleyebiliriz. Durum böyleyse gerekli düzenlemeler yapılmalı ve sitenin diğer ceza aşaması yani Sandbox’a gitmesi engellenmelidir.

Backlink’i fazla olan ve bu backlinkleri aynı sayfalara verilmiş siteler, genellikle aynı anahtar kelimeden fazlaca backlink alan siteler, içerisinde anahtar kelimeleri çok yoğunlukta kullanılan siteler Google Bomb’a girmesi mümkün sitelerdir. Sonuç olarak açıklamak gerekirse Google Bomb’a bir sitenin girmesinin nedeni spam yapılmasıdır.

Google Bomb Nedir?

Google bomb, Google tarafından sitelere verilen ceza seviyelerinden bir tanesi ve indeksten silinmeden iki seviye öncesidir. Sandbox ve ban seviyelerinin altında yer alan bu ceza sistemi, sizi indeksten çıkarmaz ancak arama sonuçlarında gerilemenize neden olur. Google bomb cezası alan siteler, Sandbox’a alınan siteler gibi çöplük olarak tanımlanmaz ancak önemli gerilemeler görmenize neden olabilir. Bomb cezası, algoritmaların tamamı nedeniyle verilebilir ki, bunların en başında anahtar kelime ve link sorunları olan siteler gelir. Gerek fakında olmadan gerekse bilinçli olarak sitenizde yanlış anahtarlar kullanır ve üst sıralara çıkmaya çalışırsanız, sistem sizi zaman içerisinde yakalar ve bu cezaya tabi tutar. İlgili sorunları analiz araçlarını kullanarak gidermeniz durumunda, yeniden değerlendirme isteyerek veya doğal olarak normal sıralamanıza tekrar kavuşabilirsiniz.

Google Bomb Cezası Neden Alınır?

Google, kullanıcılara en doğru sonuçları sunabilmek için farklı algoritmalar kullanır. Burada bir ceza sistemi de elbette bulunur. Zira geçmişte arama sonuçlarının manipüle edilmesi sonucunda kullanıcıların doğru sonuçlara ulaşamaması durumu söz konusu olmuş ve Google bu negatifliği kendisi için en ciddi tehdit olarak gördüğünden, bu sistemi aşılamaz ve samimi biçimde kullanılması gereken bir sisteme dönüştürme bilinciyle çeşitli düzenlemeler yapmıştır.

SEO yöntemleri, iyi niyetle uygulandığı taktirde Google tarafından bir tehdit olarak algılanmaz. Ancak sistemin manipüle edilmesi durumu söz konusu olduğunda veya kuralların herhangi bir şekilde dışına çıkıldığında, ceza sistemi devreye girer.

Uzmanlara göre, negatif yöntemlerle SEO yapmaya çalışmak yerine, hiç SEO yapmamak daha doğrudur. SEO elbette bir uzmanlık işi olduğundan, herkesin yapabileceği bir iş olmayabilir. Profesyonellerden destek alarak, iyi niyetle dijital pazarlama etkinliklerinizi güçlendirmeniz, uzun vadede ceza almanızı engeller ve arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanızı sağlar.

Google cezaları farklı sınıflara ayrılır ve farklı hedefleri vardır. Başlıca Google cezaları şunlardır:

 • Google Sandbox Cezası: Sitenin arama sonuçlarında hit kaybı yaşamasına ve yüksek oranda pozisyon kaybı yaşamasına neden olmaktadır.
 • Google Tam Spam Cezası: Kopya içeriklerin sitede yer alması, spama düşen SEO çalışmaları yüzünden siteniz bu cezayı almaktadır.
 • Google Bomb Cezası: Google’ın savaş açtığı anahtar kelime ve backlink manipülasyonu ile ilgili cezaya Google bomb cezası denir. Bu uygulama, anahtar kelimeye odaklanan çok sayıda bağlantının sonucunda ortaya çıkar. Majör anahtar kelimeleriniz dahil olmak üzere genel bir gerileme yaşamanızın sebebi budur.
 • Algoritmik Filtre: Bu işleme ceza demek çok doğru değildir. Bir web sitesinin SEO uygulamalarını gerçekleştirmemesi halinde, algoritmaya uymayacak olmasının doğal sonucu, listelenmemektir. Algoritmik filtre bu durumu ifade eder.
 • Kopya İçerik Cezası: Kopya hem yasal anlamda hem de Google algoritmalarına göre kusur olarak sayılır. Kopya içerik barındıran siteler indekslere alınmaz, alınmışsa da hızla çıkarılıp, ceza statüsüne sokulur.

Eğer bir internet sitesi paylaşmış olduğu içerikleri kendisi özgün olarak üretmiyor da diğer internet sitelerinden kopyala yapıştır yaparak kullanıyorsa, Google tarafından kopya içerik cezasına çarptırılmaktadır. Peki Google bomb sonucunda ne olur?

Sürekli olarak kopya içerik kullanan internet sitelerinin ilk sıralarda hatta ilk sayfalarda yer alması mümkün olmamaktadır. Bunun sonucunda İnternet sitesi çeşitli başlıklarda ilk sırada yer alsa bile, kopya içerik kullanması halinde kolaylıkla bu sıralamadan düşmektedir.

Google sıralamalarında en başlarda yer alabilmenin oldukça zor olmasına karşın, kopya içerik ile bu sıralamadan kolaylıkla düşebilmek mümkün olmaktadır. Bu nedenle internet sitesi sahiplerinin daima özgün içerik üretmeleri ve SEO çalışması için anlaşmış oldukları firmalardan da özgün içerik talep etmeleri gerekmektedir.

Google Bomb Sonucunda Ne Olur?

Sıralama ve trafik kayıpları her zaman kötü bir SEO’nun veya bir algoritma güncellemesine takılma veya bu ceza yüzünden olmaktadır. Trafik kayıplarının nedenlerinin bulmak size sorunun başladığı yeri göstermektedir. Sitenizi Google Analytics gibi araçlarla düzenli izlemenizi tavsiye edilmektedir. Ayrıca Google Search console bildirileri siteniz üzerinde var olan sorunları size göstermektedir. Hosting bağlantı sorunları ile Google, Yandex ve Bing gibi arama motoru botlarının engellenmiş olması trafik kayıplarına yol açacak açmaktadır.

Bu ceza genellikle aynı, tek bir anahtar kelimede sürekli link almaktan kaynaklanmaktadır. Bazen site sahibinin veya seocusunun hatalı çalışması, bazense anti SEO amaçlı kullanımı ile rakip sitelere verilen linkler nedeniyle cezaya maruz kalınmaktadır.

Bomb cezası sitenin üst sıralarda yer aldığı bazı kelimelerde gerilemesine denilmektedir. Bu ceza Sandbox kadar kötü değildir. Bomb cezası alınmasının nedeni gerilediğiniz kelimelerden çok fazla link alınmasından kaynaklanmaktadır. Çözüm ise bunları azaltmak ve bir kelimede yükselmek için o kelime ile link almaya azaltmaktan geçmektedir.

Google Bomb Cezasından Kurtulmak İçin Ne Yapılabilir?

World Wide Web ortamını, kullanıcılar adına daha iyi ve kullanışlı hale getirmek için Google tarafından verilmektedir. Ceza alan web siteleri Arama motorları kalite yönergelerini ihlal edenleri disipline etmesi ve spamı engellemek hedeflenmektedir.  Gelişmiş Google arama motoru algoritması tüm spam çeşitlerini bulmaktadır. Black hat SEO teknikleri ile çalışmak sitenizde sıralama kayıplarına, arama sonuçlarından kaldırılmasına kadar farklı ceza ile karşımıza çıkmaktadır.

“Google Bomb Cezasından kurtulmak için ne yapılabilir?” sorusu kullanıcılar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Google Bomb cezalarından kurtulmak için yapılabilecekler:

 • Kalitesi düşük link çıkışlarını silin.
 • Belli bir kelime veya kelime öbeğine verilen linkler zararlı olabilir. Bu linkleri azaltmakta fayda vardır.
 •  Sitenizin yayın periyodunu sekteye uğratmayın.
 •  Sitede filtreye girdiğiniz Kelime yoğunluğunu en aza düşürün.
 • Sitenizde içerik yayınlama frekansını mümkün olduğunca değiştirmeyin. Ani ve yüklü paylaşımlardan sonra durağan hale gelmek, problemli bir görüntüdür.
 •  Sitenizin yeni halini Google’a hızlı bir şekilde fark ettirmek için, bolca ziyaretçi çekmeye çalışılmalıdır.

Google Bomb cezaları, her türü ile uzun vadeli SEO skorunuzu negatif etkiler. Bu nedenle tüm ceza türlerinden kaçınmalısınız. Eğer SEO hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz, uzman görüşüne başvurabilirsiniz. Dijital pazarlama ve SEO ajansları size bu noktada ihtiyacınız olan desteği sağlayacaktır.

Twaino https://www.twaino.com/en/definition/g/google-bomb/ Erişim Tarihi: 6 Ara 2022, 09:51

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir