Google Benim İşletmem Nedir? Ücretli midir?

Google Benim İşletmem Nedir? Ücretli midir?

Google Benim İşletmem, eski ismi ile Google Business bugün her çaptaki işletme için ciddi bir pazarlama alt yapısını sunuyor ve neredeyse tüm işletmeler tek başına bütün pazarlama fonksiyonlarını sağlayabiliyor.

Sistem altyapısında sadece pazarlama araçları değil, işletmenin ihtiyaç duyabileceği yönetimsel araçlar da yer alıyor. Örneğin; Google workspace, Google’ın küçük işletmeler için sunduğu işletme içi araçlar olarak büyük fayda sağlıyor.

Google Benim İşletmem, ilk bakışta işletmelerin listelendiği bir dizin gibi görünebilir. İşletmenizin adı ile arama yaptığınızda direkt olarak Google arama sonuçlarında görüntülenmek ve burada işletmenizle ilgili detay bilgiler vermekten öte, bu sistem tam anlamıyla bir dijital pazarlama platformu olarak karşımıza çıkıyor.

Google’ın benim işletmem sistemini kullanıcılara sunmadığının temel sebeplerinin başında, tüm araçlara aynı noktadan erişebilmek geliyor ki, Mybusiness alt yapısı verimli biçimde kullanıldığında, haritalardan, ürün tanıtımlarına kadar birçok farklı segmentte pazarlama araçları kullanılabiliyor.

Google Benim İşletmem Nedir?

https://www.youtube.com/watch?v=DxnkwrqY6OE&t

Google benim işletmem, Google tarafından işyerlerine sunulan bir pazarlama aracıdır. Geçmişte sarı sayfalar olarak bilinen rehber mekanizmasının çok daha gelişmiş bir türüdür.

Google haritalar üzerinde işletmenizin görünmesi için yegane yöntem, bu sisteme kaydolmaktır. Bununla birlikte kullanıcılara buradan işletmeniz hakkında detaylı bilgiler verebilir ve hatta ürünlerinizi listeleyebilirsiniz.

Kullanıcılar benim işletmem alanındaki işyeriniz için burada yorum ve puanlama da yapabilir. Bu yöntemin arama sonuçlarına etkisi tartışılıyor olsa da, iyi yorumlar alan işletmelerin doğrudan müşteri edinimi oranı bir hayli yüksektir. Yüksek puana sahip işletmeler ayrıca işletme listeleme alanında üst sıralarda yer alacaktır. Bu da yine daha çok kullanıcıya erişebilmeniz anlamına gelir.

Google benim işletmem verileri içerisinde sadece web sitenizi değil, müşterilerin sizi doğrudan arayabileceği telefon bilgilerini de girebilirsiniz. Bu sayede harita veya web araması yapan kullanıcılar, sitenize girmeden doğrudan sizi arayabilir.

Google Benim İşletmem Hangi Araçları Sağlıyor?

Google Isletme Profili

Google Benim İşletmem, öncelikle arama sonuçlarında işletmelere özel olarak oluşturulmuş bir alanı işletmeler için sunuyor. Arama sonuçlarında sayfa içinde harita bağlantısı veya sayfanın sağında özel bir kart biçiminden listeleme yapılıyor (yalnızca masaüstü).

Arama sonucunda çıkan işletme kartında, işletme ile ilgili temel bilgiler yer alıyor. Bu alanda, işletmenizin iletişim adresi, telefonu, web sitesi bağlantısı, resimleri, mesai saatleri ve sizin sağlayacağınız bilgileri yer alıyor. Eğer fiziki bir adrese sahipseniz, haritalardaki yeriniz de burada işaretleniyor.

Arama sonucu kartında, doğrudan yol tarifi yapabilme seçeneği, arama seçeneği ve sizinle ilgili diğer bilgilere ulaşılabilecek seçenekler de kullanıcılara duyuruluyor.

Google’ın bu sistemde en çok önemsediği unsur ise işletmeniz için yapılan yorumlar ve puanlar oluyor. Bu sayede Google ne kadar beğenilen bir işletme olduğunuzu anlayabiliyor.

Google benim işletmem kart ve haritalar hizmetlerinin yanı sıra işletme araçları içerisinde sunulan farklı hizmetler de bulunuyor. Google bu hizmetleri şu şekilde sıralıyor;

  • Küçük işletme araçları (Google Trends, Google Alerts, Grow my store, test my site, Market Finder)
  • Google Workspace (Bulut çözümleri, Gmail vb.)
  • Google Ads. (Reklamlar)

Google bu araçlar ile Google Benim İşletmem sistemini verimli bir şekilde kullanan işletmelerin gelişebileceğini belirtiyor.

Google Benim İşletmem Ücretli mi?

Google Benim İşletmem sisteminin diğer araçlar dışında kalan kısmı için herhangi bir ücret ödenmiyor. Listelenme ve haritalar gibi uygulamalar için ödeme yapmıyor ve herhangi bir maliyete katlanmıyorsunuz. Ancak Google workspace belli bir ücret karşılığında hizmet veriyor.

Fiziksel Olmayan İşletmeler Google Benim İşletmem Hesabı açabilir mi?

Elbette dijital şirketler ve elektronik ticaret yapan işletmeler de Google Benim İşletmem sistemini kullanabilir. Bunun için hesap açarken, fiziksel bir adresiniz olmadığını belirtmeniz yeterli oluyor. Tabii Google bu noktada sizden başka bilgileri isteyebilir.

Doğrulama için bir adres belirtmeniz gerekli olduğundan sizden her şekilde bir adres bilgisi istenecektir. Zira ticari işletmeler adresleri olmaksızın kurulamazlar. Google MyBusiness sistemine kanuni adresinizi bildirmeniz yeterli olacaktır.

Doğrulama Neden Gerekli?

Bir işletmenin sahibi tarafından doğrulanması gerekliliği, doğal bir durumdur. İşletmenizin online platformlarda sizden başka kişiler tarafından yönetilmesini istemezsiniz. Bu nedenle işletmeniz için bilgileri düzenlemek için işletmenin kanuni adresini ve/veya telefonlarını doğrulamanız istenecektir.

Ayrıca burada belirteceğiniz web sitesinin Google üzerindeki görünürlüğünü düzenlemek için zaten diğer doğrulama araçlarını kullanmanız gerekli olacaktır. Web yöneticisi araçları içerisinde bu alanlar mevcuttur.

Google Benim İşletmem sistemi dışında bir yapı var mıdır?

Google Benim İşletmem, artık diğer tüm işletme araçlarının yerini almış uygulamadır. İşletme hacmi ve nitelikleri ne olursa olsun, bundan sonra tüm dizinler ve listeleme seçenekleri bu sistem üzerinden devam edecektir.

Haritalarda Birden Fazla Şube Kaydı Yapabilir miyim?

Google benim işletmem sistemi, şubelerinizi ayrı işletmeler olarak haritalara kaydeder. Bunların pinleri de ayrı ayrı girilir. Ancak işletmenize ait başka şubeler olduğunu belirtebilme durumunuz da söz konusu olabilir. Normal koşullarda her profil bir adres için kullanılır.

İşleme bilgilerimi Google Benim İşletmem alt yapısından çıkarabilir veya silebilir miyim?

Elbette. Ancak silme işlemi belli bir zamanı kapsayabilmektedir. Düzenleme ise hemen her zaman gerçekleştirilebilen bir uygulamadır. 

Google Benim İşletmem Hesabı Silinebilir mi?

Evet. Google yapacağı incelemelerde herhangi bir hile, hata veya kanuna aykırı durum tespit ederse, hesabınızı kalıcı olarak silebilir. Ayrıca ciddi miktarda negatif yorum alan işletmeler de indeksten kaldırılabilir.

Google, Amerika Birleşik Devletleri yasalarına göre oluşturulmuş rekabet koşullarını korumak ve hiçbir firmaya iltimas tanımamak kaydıyla, kural dışı işletmeleri ikinci bir uyar yapmadan indeksinden çıkarabilir.

Silinen İşletme Yeniden Kaydolabilir mi?

Hayır. Silinen marka veya web sitesi yeniden kaydedilemez. Aynı adrese, aynı marka ismi ile yeniden doğrulama yapılamaz. Bu konuda yetkili merci Google olacaktır.

Google Benim İşletmem Sistemini Kendim Kullanabilir miyim?

Elbette kullanabilirsiniz. Ancak uzman bir dijital medya ajansı tarafından bu iş ve işlemlerin çok daha verimli şekilde yapılabilmesi mümkündür. Bu bakımdan İzmir dijital reklam ajansı ile iletişime geçerek, kapsamlı bir dijital pazarlama süreci içerisinde bu hizmeti almayı düşünmenizde fayda vardır.

Google Neden Ücretsiz İşletme Araçları Sunuyor?

Google, işletmeler yani reklam verenler sayesinde büyüyor. Sahip olduğu neredeyse tüm gelirleri dijital medya reklamları ve Google’ın sunduğu ücretli bazı hizmetlerden kazanan Google, işletmelerin daha büyük ve daha güçlü olmalarını önemsiyor. Elbette buna bir çeşit menfaat ilişkisi demek de mümkün.

Google’a göre siz ne kadar büyük olursanız, hacminiz o kadar büyüyecek ve hem mevcut hacmi sürdürmek hem de daha fazla hacme ulaşmak için reklamları ve diğer pazarlama araçlarını kullanacaksınız. Doğal olarak bu durumda, dünyanın en gelişmiş dijital pazarlama ağını, yani Google’ı tercih edeceksiniz.

Google Benim İşletmem, tüm site sahiplerine sunduğu dijital pazarlama araçları sayesinde onları dijital medya sakini haline getirir. Zaten kaçınılmaz olan bu süreçte size destek araçları sunan firma, ileri zamanlarda daha fazla birliktelik için size bir nevi kompliman da yapmış oluyor.

Google Benim İşletmem ve diğer Google araçlarını şimdi kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki, işletme araçlar sadece Google Benim İşletmem ile sınırlı değildir.

Dijital medyada var olmanın anahtarı olan web sitelerinin kurulumu, sosyal medya hesaplarının aktif şekilde kullanılması ve diğer dijital pazarlama araçlarını efektif şekilde kullanmanız gerekir.

Nitelikli dijital pazarlama yapabilmek için size uzman hizmeti sunacak dijital pazarlama firmaları ile çalışın. Google Benim İşletmem de dahil olmak üzere tüm dijital pazarlama ihtiyaçlarınız bu deneyimli firmalarca karşılanabilir ve beklentinizi karşılayan sonuçlara ulaşmanız mümkün olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir