Google Arama Operatörleri Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Arama Operatörleri Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google her zaman arama deneyimi yaşayan ziyaretçilere en alakalı sonuçları sunmak adına algoritmalarını geliştiriyor. Yapılan her güncellemeden sonra kullanıcı niyetini anlamaya ve onlara en etkili sonucu vermeye bir adım daha yaklaşıyorlar. Kullanıcılar direkt olarak etkili aramalar yapabilmek için bazı stratejiler kullanabiliyor. Google arama operatörleri daha etkili bir arama deneyimi yaşanmasını sağlıyor.

Google aramalarında belirli anahtar kelimeler odaklanıp birtakım kelimeleri kapsam dışı bırakarak arama motorunu daha etkili şekilde kullanabilirsiniz. Belirli stratejiler ile Google arama operatörlerini kullanabilir ve böylece daha alakalı arama deneyimleri oluşturabilirsiniz. Kullanıcıların daha spesifik bilgilere ulaşması için arama terimlerine bazı özel karakter ve semboller ekleyerek arama yapması etkili sonuç verir.

Google Arama Operatörleri Nedir?

Google Arama operatörleri, çevrimiçi arama sonuçlarınızı iyileştiren kelime ve sembol kombinasyonlarınıdır. Belirli anahtar kelimelere odaklanarak ve diğerlerini hariç tutarak, Google’ı daha doğru ve etkili bir şekilde kullanmanıza olanak tanır.

Bu blog, arama operatörlerini kullanmanın ne kadar avantajlı olabileceğini ve ayrıca nasıl çalıştıklarını göstermek için farklı arama operatörü türlerini kapsayacaktır. Blogu bitirdikten sonra, aramanızı ilerletebileceğiniz ve yalnızca arama sonuçlarında istediğinizi elde edebileceğiniz arama operatörlerini nasıl kullanacağınıza dair bir fikir edineceksiniz.

Google Arama Operatörleri temel olarak, daha spesifik bilgiler elde etmek için arama terimine ekleyebileceğiniz özel karakterler ve sembollerdir. Bir arama yapmak için gelişmiş bir teknik gibidir.

Google’ın size yalnızca hedef anahtar kelimenizin dahil edildiği sonuçları vermesini mi istiyorsunuz? Arama operatörlerini kullanın. Belirli bir sorgu için zilyon sonuçları arasında gezinirken zamandan tasarruf etmek ister misiniz? Google’ın şartlarınız üzerinde çalışmasını sağlamak için arama operatörlerini kullanın.

Gelişmiş Google Arama Operatörleri Nelerdir ?

Gelişmiş arama yapmak için kullanabileceğiniz çeşitli komut kümeleri vardır:

 • Alıntılar(” “)

Google arama operatörleri aramayı kesin hale getirir ve tırnak işaretleri, sonuçları tam olarak tırnak içinde yazıldığı gibi görüntüleyen arama operatörleridir. Basitçe, hedef ifadeyi girin ve tırnak içine alın. Örneğin, hedef arama sorgusu ‘dijital pazarlama ajansı’ ise, “dijital pazarlama ajansı” yazıp aramak yalnızca ‘dijital pazarlama ajansı‘ terimini içeren sonuçları görüntüler.

 • Site:

Örneğin bu web sitesini ele alalım. site:www.currentworks.com girerseniz, Google tarafından önbelleğe alınan tüm sayfalar arama sonuçlarında görüntülenir. Bu nedenle, site: bir kişinin bir web sitesinin tüm sayfalarını bilmesine yardımcı olabilir. Google operatörleri aramayı kesin hale getirir ve herhangi bir web sitesinde belirli bir sayfayı arıyorsanız ve bulamıyorsanız, muhtemelen bu operatörü kullanmak büyük olasılıkla arama sonuçlarında bulmanıza yardımcı olacaktır.

 • Veya

Arama sonuçlarının terimlerden birini veya her ikisini de görüntülemesini istiyorsanız “VEYA” komutunu kullanın. Örneğin, bazen iki terim arasında bir karşılaştırma yapmak isteriz. Bu operatörü kullanmak daha sonra yararlı olabilir. Örneğin, “Los Angeles’taki otel fiyatları” veya “Antalya’daki otel fiyatları”. Veya işlecinin kullanılması, hem bu terimleri hem de bu terimlerden birini içeren sonuçları görüntüler. Bu nedenle, herhangi bir kullanıcı bu iki yerdeki otellerin fiyatlarını karşılaştırabilir.

 • intitle: ve allintitle:

Google arama operatörleri, belirli terimleri içeren sayfa başlıklarını bulmanıza bile yardımcı olabilir. intitle ve allintitle: benzer Google gelişmiş Arama operatörleridir, ancak biraz farklı işlevlere sahiptir.

intitle: çoğunlukla tek kelimelik aramalar için kullanılır. Ayrıca, intitle: başlıkta, meta açıklamasında ve metin içinde terimler içeren sayfaları bulmanıza yardımcı olur. intitle: sweet mango, başlıkta, meta açıklamasında ve içeriğinde “mango” veya “tatlı” içeren sonuçları görüntüler. Unutmayın, ifadeler kesin değildir ve sonuçlarda ‘mango’ veya hatta ‘tatlılık’ gibi terimler bile görüntülenebilir. Benzer terimler de görünebilir.

allintitle: başlığın kendisinde olduğu gibi ‘tatlı’ ve ‘mango’ terimlerini arayacaktır. Bu konuda daha kesin olan budur.

Benzer şekilde, inanchor:, allinanchor:, inurl: ve allinurl: aranan anahtar kelimenizi URL ve anchor içinde içeren arama sonuçlarını görüntüleyecek şekilde kullanılabilir.

 • İstisnalar(-)

Bazen Google, bir anahtar kelime için görmek istemediğiniz sonuçları ortaya çıkarır. Google, kelimenin önüne eksi(-) koyarak bu terimleri hariç tutar. Örneğin, ‘klavyeler’ kelimesinin, bilgisayarlarla / dizüstü bilgisayarlarla ve klavyelerle, bir enstrümanla kullanılan bir klavyenin sonuçlarını görüntülemesi muhtemeldir.  

 • ilgili

Google operatörleri belirtilen aramalarda yardımcı olur ve yararlı bir arama operatörü ile ilgilidir. Bir URL’den veya anahtar kelimeden önce ilgili ifadesini kullandığınızda, Google bununla alakalı sonuçları görüntülemeye başlar. Bu nedenle, Google Arama operatörleri arasında, ilgili web sitelerini sunarken pazarlamacıların kapsamlı bir araştırma yapmasına yardımcı olan ilgili olanıdır. Örnek olarak “SEO eğitim enstitüleri” ile ilgili “SEO eğitim enstitüleri” terimiyle ilgili web sitelerini görüntüleyecektir.

 • önbellek:

Google operatörleri, önbellek arama operatörü ile web sitesinin önbelleğe alınmış sürümünü bile ortaya çıkarabilir. Temel olarak Google’ın depoladığı ana sayfa önbelleğe alınmış sürümünü görüntüler. Örneğin, cache:currentworks.com web sitemizin önbelleğe alınmış ana sayfa sürümünü göstermelidir. Bu, özellikle sayfada bazı değişiklikler yaptığınızda ve Google’ın sayfanızı önbelleğe alıp almadığını hızlı bir şekilde kontrol etmek istediğinizde gerçekleştirilir.

 • kaynak:

Google’ın gelişmiş arama operatörlerinin kaynağı vardır: bireylerin Google Haberler makalelerini tek bir kaynaktan bulmalarına izin vermek için. Bazen, en iyi sonuçlar gerçek kaynaktan değil, ona bağlananlardan gelir. Böylece, kaynak: kullanarak, orijinal web sitesi haber kaynağını bulmanızı sağlayacaktır. Örneğin, kaynak: currentworks, dijital pazarlama ajansımız için haber kaynaklarını göstermelidir.

 • Sayılar Arasında Arama

Google arama operatörleri ayrıca sayılar veya aralıklar arasında arama yapmaya da izin verir. “Siyah Tişört 1000..2000” için arama yaptığınızı varsayalım, ardından sonuçlar 1000 ve 2000 aralığındaki siyah tişörtleri gösterecektir. Pazarlamacılar, fiyatlarını rakipleriyle kontrol etmek ve fiyatlandırmalarının sınır dahilinde olup olmadığını bulmak için bu arama operatörünü kullanabilir. Bir birey için, çevrimiçi alışveriş yaparken yararlı olabilir.

 • joker karakter

Google gelişmiş arama operatörleri, tam olarak ne arayacağınızı anlamadığınızda bile size yardımcı olabilir. * veya Joker karakteri kullanarak, kullanıcılar eksik bir sorguyla bilgi bulabilir. Örneğin, currentworks * blog’ arama sorgusu, ana sayfamıza ve ardından bloglarımıza göz atmadan blog bölümümüze doğrudan erişmenize yardımcı olacaktır. İlk sonuç, blog bölümünün kendisi için olacaktır.

 • dosya türü

Google Search Operators, bireylerin .PDF, .jpg gibi belirli biçimlerdeki dosyaları bulmasına yardımcı olabilir. Dosya türü ile, bir kişi bloglara, infografiklere vb. Dahil etmek için belirli biçimlerdeki dosyaları kolayca bulabilir. Ayrıca, bu arama operatörüyle belirli bir web sitesinde kullanılan dosya türlerini arayabilir ve daha rafine bir arama için bununla daha fazla arama operatörü ekleyebilirsiniz.

 • allinpostauthor

Bu arama operatörü, web’de belirli bir yazar tarafından yazılmış içeriğin bulunmasına yardımcı olur. Google’ın gelişmiş arama operatörleri, bir sektördeki önde gelen etkileyiciler ve düşünce liderleri tarafından yazılmış içeriği bulmayı kolaylaştırır. Bu arama operatörünü kullanmak, bir konuda güvenilir bir yazar arıyorsanız özellikle yararlıdır. Basitçe, gerekli sonuçları almak için allinpostauthor: yazar adını yazın.

 • loc:

Google operatörleri, konuma dayalı hassas aramalara da yardımcı olur. Bu operatör, Yerel SEO‘yu yürütürken özellikle yararlıdır. Örneğin, “İstanbul: restoranlar” arama sorgusu, İstanbul’da bulunan restoranları gösterir.

 • Boru Operatörü/||

Bazen, Google arama operatörleri kafa karıştırıcı olabilir. Boru operatörü bir Or operatörüne benzer şekilde çalışır. Her iki komut da aynı sonuçları verir.

 • Parantez İşleci

Google gelişmiş arama operatörleri, arama motorlarında daha hızlı arama için formüller gibi çalışır. Parantez arama operatörü tıpkı Matematik’te olduğu gibi çalışır. Bir örnek vermek gerekirse, ‘ (akustik VEYA elektrikli) gitar’ arama sorgusu, aynı aramadaki hem akustik hem de elektro gitarlar için sonuçları görüntüler.

 • insubject:

Google arama operatörleri, arama sonuçlarınızı yalnızca kesin sonuçlar sundukları için sınırlayabilir. Böyle bir operatör insubject: anahtar kelime dahil edilen sonuçları gösterir ve diğer her şeyi filtreler. insubject: “Dijital pazarlama stratejileri 2022”, yalnızca dijital pazarlama stratejileri 2022 ile ilgili sonuçları sergileyecektir. Başka hiçbir şey arama sonuçlarında atılır ve görünmez.

 • Tanımlamak:

Google gelişmiş arama operatörlerinde bu kadar çok kesin bilgi bulunduğundan, kesinlikle arama sonuçlarında tanımları döndürebilirler. Bir terimin tanımını veya açıklamasını arıyorsanız, tanımlayın: yardımcı olabilir. ‘Tanımla: SEO optimizasyonu’ yazarsanız, bu SEO optimizasyonu terimini açıklayan sonuçları görüntüler.

 • Hava:

Hava Durumu: Belirli bir yerin hava durumunu bilmeye yardımcı olan bir arama operatörüdür. Hava durumu: arama operatörüyle arama yaparken, sonuçta Google hava durumu widget’ı görünür. Örneğin, hava durumu: İstanbul, İstanbul’un hava durumu bilgilerini görüntüler.

Diğer bazı benzer Google gelişmiş arama operatörleri hisse senetleridir: ve harita: sırasıyla hisse senetlerinin ve haritaların widget’larını döndürür.

 • Film:

Google operatörleri bir filmle ilgili bilgiler bile sağlayabilir. Film: arama operatörü, belirli bir filmle ilgili ayrıntıları içeren sonuçları görüntüler. Bu, filmin akış için uygun olduğu platformları, filmin gösteri zamanlamalarını vb. içerebilir.

Kaynaklar:

Joshua Hardwick https://ahrefs.com/blog/google-advanced-search-operators/ Erişim Tarihi: 31 Eki 2022, 14:57

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir