Forumlardan Gelen Backlinklerin Degeri

Forumlardan Gelen Backlink’lerin Değeri

Çevrimiçi tartışma forumları, kullanıcıların konu göndermesine ve diğer kullanıcılar tarafından yapılan gönderilere yanıt vermesine olanak tanır. Kullanıcılar, gönderilerinde veya forumlardaki imzalarında, web siteleri için bir Backlink kaynağı olarak hizmet edebilecek başka web sitelerine bağlantılar içerebilir.

Bağlantı verilen web sitesinin içeriğinin yanı sıra forumun yetkisi ve alaka düzeyi, o forumdan bir Backlink’in değerini belirler. Forumlardan gelen Backlink’lerin genellikle yüksek kaliteli, saygın web sitelerinden gelenlerden daha az değerli olduğu düşünülür. Bunun nedeni, forumların tipik olarak güvenilir bilgi kaynakları olarak görülmemesi ve orada yayınlanan bilgilerin genellikle diğer web sitelerine göre daha az güvenilir ve iyi araştırılmış olmasıdır.

Ayrıca, forumlardaki bağlantıların çoğu nofollow bağlantılardır, yani dofollow bağlantılarının yanı sıra bağlantı eşitliğini aktarmazlar. Bu nedenle, bir web sitesinin arama motorlarında ne kadar iyi sıralandığı üzerinde daha küçük bir etkiye sahiptirler.

Forumlardan gelen tüm Backlink’lerin değersiz olmadığını akılda tutmak önemlidir. Yüksek düzeyde yetkiye ve alaka düzeyine sahip bir forumdan gelen bir Backlink, düşük kaliteli veya alakasız bir forumdan gelen bir Backlink’den daha değerli olabilir.

Forumlardan Backlink Nasıl Alınır?

Forumlardan Backlink almak için çeşitli stratejiler mevcuttur:

 • İlgili forumlara katılın ve tartışmaya uygun olduğunda imzanıza web sitenize bir bağlantı ekleyin.
 • Diğer forum kullanıcılarını web sitenize bağlanmaya teşvik etmek için gönderilerinizde anlayışlı ve değerli bilgi ve kaynaklar sağlamaya çalışın.
 • Diğer kullanıcılarla forum tartışmalarına katılın ve tartışmada web sitenize bağlantı verin.

Güçlü Bir Backlink Profili Oluşturmak İçin İpuçları

Yüksek arama motoru sıralamaları için güçlü bir Backlink profiline sahip olmak çok önemlidir. Aşağıdaki tavsiye, güçlü bir Backlink profili oluşturmanıza yardımcı olacaktır:

 • Nicelikten çok niteliğe önem verin: Güvenilir web sitelerinden az sayıda yüksek kaliteli Backlink, çok sayıda düşük kaliteli Backlink’e tercih edilir.
 • Backlink’lerinizin kaynaklarını genişletin: Arama motorları, çeşitli bir Backlink profilini daha özgün ve güvenilir olarak görür.
 • Bağlantı metnini kötüye kullanmayın: Bir köprünün görünür ve tıklanabilir metni, bağlantı metni olarak bilinir. Arama motorlarının bağlantılı içeriğin bağlamını anlamasına yardımcı olmak için, Backlink’leriniz için açıklayıcı, uygun bağlantı metni kullanmak çok önemlidir.
 • Backlink’lerinizi takip edin: Backlink’lerinizi takip etmek için araçlardan yararlanın ve spam içerikli veya düşük kaliteli bağlantılara dikkat edin. Arama motoru sıralamanızın herhangi bir şekilde zarar görmesini önlemek için bu bağlantıları reddetmeniz veya kaldırmanız önemlidir.

İç Bağlantıların SEO’daki Rolü

Harici Backlink’lere ek olarak kendi web sitenizdeki dahili linkler de dikkate alınmalıdır. Aynı web sitesindeki diğer sayfalara işaret eden bağlantılara dahili bağlantılar denir. Kullanıcıların bir web sitesinde gezinmesine ve arama motorlarının bir web sitesinin hiyerarşisini ve yapısını anlamalarına yardımcı olabilirler.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere dahili bağlantıları kullanmanın bir dizi SEO avantajı vardır:

 • Geliştirilmiş gezinme: Dahili bağlantılar, kullanıcıların ve arama motorlarının bir web sitesinde gezinmesini ve ilgili içeriği bulmasını ve erişmesini kolaylaştırır.
 • Sitede geçirilen sürenin artması: Dahili bağlantılar, ziyaretçileri bir web sitesinde daha derine inmeye ve daha uzun süre kalmaya motive eder, bu da arama motorlarına sitenin değerli ve uygun olduğunu söyleyebilir.
 • Geliştirilmiş taranabilirlik: Dahili bağlantılar, bir web sitesindeki yeni sayfaları arama motorlarının bulmasını ve taramasını kolaylaştırır, bu da web sitesinin arama sonuçlarındaki genel görünürlüğünü artırır.
 • Geliştirilmiş anahtar kelime hedefleme: Dahili bağlantılar, bir web sitesindeki diğer sayfaların, bu sayfaların arama motoru sıralamalarını yükseltebilecek bağlantı eşitliği ve sıralama gücü almasına yardımcı olabilir.

Yüksek Kaliteli Backlink’lerin Önemi

kaliteli backlinkin seo'ya etkisi

Forumlardan gelen Backlink’lerin bir web sitesinin trafiğini artırabilmesine ve muhtemelen arama motoru sıralamasını etkileyebilmesine rağmen, güvenilir ve ilgili web sitelerinden gelen yüksek kaliteli Backlink’lere sağlam bir Backlink profili geliştirmeye odaklanmak çok önemlidir. Bu Backlink’ler daha değerlidir ve arama motoru sıralamasını daha güçlü bir şekilde etkileyebilir.

 • Güçlü bir Backlink profili oluşturmak için diğer web sitelerinin bağlantı vermesi muhtemel olan değerli ve eğitici içerikler oluşturun.
 • Sektörünüzdeki web siteleri ve blog yazarlarıyla iletişime geçerek Backlink’ler isteyin.
 • Sektörünüzle ilgili çevrimiçi forumlara ve gruplara katılın ve uygun olduğunda web sitenize bağlantı verin.
 • Bloga konuk olma şansından yararlanın ve web sitenize bir bağlantı ekleyin.

Farklı Bir Backlink Profili Oluşturmanın Faydaları

Yüksek arama motoru sıralamaları için, çeşitli bir Backlink profiline sahip olmak çok önemlidir. Aşağıdakiler gibi farklı kaynaklardan gelen yüksek kaliteli Backlink’lerin bir karışımı, çeşitli bir Backlink profiline dahil edilir:

 • Sektörünüzdeki web siteleri
 • Yetkili web siteleri
 • Sosyal medya platformları
 • Çevrimiçi topluluklar ve forumlar
 • Bloglar ve konuk yazıları

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere, çeşitli Backlink profiline sahip olmanın çeşitli avantajları olabilir:

 • Gelişmiş güvenilirlik: Çeşitli bir Backlink profili, farklı web sitelerinin web sitenize bağlantı verdiğini gösterir, bu da web sitenizin arama motorlarının gözünde güvenilirliğini ve güvenilirliğini artırabilir.
 • Artan görünürlük: Çeşitli kaynaklardan ve yerlerden bağlantı verildiği göz önüne alındığında, çeşitli bir Backlink profili, web sitenizin görünürlüğünü artırmaya yardımcı olabilir.
 • Artırılmış güvenilirlik: Arama motorları, çeşitli Backlink profilini, web sitenizin güvenilir ve güvenilir bir bilgi kaynağı olduğunun bir işareti olarak yorumlayabilir.
 • Daha fazla yönlendirme trafiği: Çok çeşitli sitelerden bağlantı verildiği için Backlink profiliniz çeşitliyse, web siteniz daha fazla yönlendirme trafiği alabilir.

Düşük Kaliteli veya Spam İçi Backlink’lerin Tehlikeleri

kaliteli vs kalitesiz backlink

Düşük kaliteli veya spam içerikli Backlink’lerden ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır çünkü bunlar arama motoru sıralamanıza zarar verebilir. Güvenilir olmayan veya web sitenizin içeriğiyle ilgisi olmayan web sitelerinden gelen bağlantılara, düşük kaliteli veya spam içerikli Backlink’lere denir. Arama motorları, bu tür Backlink’lere sahip web sitelerini, bağlantı satın alma veya bağlantı şemaları gibi etik olmayan bir şekilde elde edilmiş olabilecekleri için cezalandırabilir.

Spam içerikli veya düşük kaliteli Backlink’lerden kaçınmak için aşağıdakiler çok önemlidir:

 • Bağlantı satın alma veya bağlantı şemalarına katılmaktan kaçının.
 • Güvenilir olmayan kaynaklardan gelen Backlink’lerin kabulü dikkatle yapılmalıdır.
 • Backlink’lerinizi izlemek, Backlink profilinize göz kulak olmak ve spam içerikli veya düşük kaliteli bağlantıları bulmak için araçları kullanın.
 • Spam içeren veya düşük kaliteli bağlantıları bildirmek veya kaldırmak için Google’ın Reddetme Aracını kullanın veya web sitesi sahibinden bağlantıyı doğrudan kaldırmasını isteyebilirsiniz.

Yüksek arama motoru sıralamaları için, çeşitli bir Backlink profili oluşturmak çok önemlidir. Bir web sitesinin yönlendirme trafiği, çeşitli kaynaklardan gelen yüksek kaliteli Backlink’lerden oluşan çeşitli bir Backlink profiline sahip olduğunda artabilir. Bu, bir web sitesinin güvenilirliğini, görünürlüğünü ve güvenilirliğini artırabilir. Bir web sitesinin arama motorlarındaki sıralamasına zarar verebilecekleri için düşük kaliteli veya spam içerikli Backlink’lerden kaçınılmalıdır.

Bağlantı satın alma ve bağlantı şemalarından kaçınmak, tanımlanamayan kaynaklardan gelen Backlink’leri kabul ederken dikkatli olmak, Backlink profilinize göz kulak olmak ve düşük kaliteli veya spam içerikli bağlantıları reddetmek veya kaldırmak, düşük kaliteli veya spam içerikli Backlink’lerden kaçınmak için çok önemli adımlardır.

Kaynaklar:

Stewart https://linkbuilder.io/forum-backlinks/ Erişim Tarihi: 14 Oca 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir