footer

Footer Nedir? Neleri İçermeli ve Nasıl Olmalıdır?

Web sitelerinin tasarımı daha fazla ziyaretçi çekebilmek, ziyaretçileri web sitesinde tutabilmek adına çok titiz çalışılması gereken bir alandır. Bir web sitesinde pek önemli görülmese de kullanıcı deneyimini arttıran en önemli alanlardan biri de Footer bölümü olmaktadır. 

Bu bölüm web sayfasının alt kısmında yer alan bilgi bölümüdür. Alt bilgi olarak da bilinen Footer alanı site hakkında çok önemli bilgileri barındırır. Kullanıcıların site hakkında bilgi almak isteyeceği ve öğrenmek isteyeceği birçok alan alt bilgi bölümüne eklenir.

Özellikle kurumsal işletmelere ait web sitelerinde bu alanlara özel olarak dikkat etmek gerekiyor. Bu yazımızda sizlere Footerin nasıl kullanılacağını ve hangi bilgilerin yer alması gerektiğini detaylı bir şekilde anlatacağız.

Footer Alanı Nedir? 

web sitesi footer örneği
Web sitesi footer örneği

Footer, web sitelerinin alt kısmında yer alan hakkımızda, iletişim, hizmetler gibi alanların bulunduğu kısımdır.

Günümüzde web sitelerinin büyük bir çoğunluğunda bu bölüme yer verilir. Çünkü web sitelerini gezen kullanıcıların, işini kolaylaştıran önemli bilgiler yer alır. Temel olarak footer bölümü hem kullanıcılar hem de site yöneticileri için ekstra bir alan yaratır.

Üstelik yaratılan bu alan basit bir alan da değildir. Doğru kullanımı ile birlikte çok işlevsel ve faydalı olabilir. Bu alanlara, daha çok kullanılmayan bir alanın işlevsel hale getirilmesi de diyebiliriz. 

Web Sitelerinde Alt Bilgi Neden Önemlidir? 

Alt bilgi genel olarak çok önemli değil gibi düşünülebilir. Ancak hem kullanıcılar hem de web sitelerine trafiğin sağlanması açısından, son derece önemlidir. Bu noktada yapılan önemli çalışmalardan bahsetmemiz daha iyi olacaktır.

Yapılan çalışmalarda, web sitelerinde footer bölümlerini kullanıcıların tercihlerine göre optimize eden markaların, kullanıcılardan aldıkları geri dönüşleri %50 oranında artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Buna ek olarak iyi bir alt bilgi kullanımının nedenleri şunlardır;

 • Web sitelerinde görüntülenmesi yasal olarak gerekli olan bazı bilgiler için önemlidir. Bu bilgilerin hem görünmesini hem de kullanım dışı bir alanda yer almasını sağlar. 
 • Web sitelerinde bir nevi navigasyon görevi görür. Bu da kullanıcıların, bölüme ulaşıncaya kadar sayfada gezinmesini sağlar. Akılcı bir alt bilgi tasarımı ile kullanıcılar web sitesinde diğer bölümlere de yönlendirilir. 
 • Kullanılan alt bilgi bölümleri, bir web sitesinin güvenliği olduğunu gösterir. Web sitesinin ne kadar güvenilir olduğunu gösteren rozetler ve sertifikalar, bu bölümde yer alır. 

Footer Tasarımında Yer Alması Gerekenler 

Footer tasarımı bir web sitesi için çok önemlidir. Doğru kullanımı ile oldukça avantaj sağlar. İçerik, estetik ve yapı olarak üç önemli etken üzerinde tasarım sağlanır.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, web sitelerinin en önemli parçaları arasında yer alan alt bilgide bulunması gerekenler şöyledir:

 • Telif Hakkı

Telif hakkı bilgileriniz, mutlaka web sitenizin alt bilgi bölümünde yer almalıdır. Eklediğiniz telif hakkı bilgileri, insanların sitenizde yer alan içerikleri çalmasını engeller.

 • Site Haritası

Site haritaları, web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitedeki keşfedilmemiş URL’lere ve arama motoru botlarına ve dizinleri aramaları konusunda yardımcı olur. Site haritaları ayrıca web sitenizdeki tüm sayfaların arama motorunda dizine eklenmesine katkıda bulunur. 

 • Gizlilik Politikası ve Kullanım Koşulları

Alt bilgide yer alması gereken ve kullanıcılara güven veren bir bileşendir. Bazı sitelerde mutlaka gizlilik politikası ve kullanım koşulları yer almalıdır. Özellikle +18 ürünlerin satıldığı sitelerde, ziyaretçilerin mutlaka 18 yaş ve üzeri olduğunu belirtmesi gerekir. 

 • İletişim Formu

Web sitelerinde, kullanıcıların en çok sayfanın aşağısına inme nedeni iletişim formuna ulaşmaktır. Bilgi, şikâyet veya öneri için, markalarla iletişime geçilmesi gerekir.

Bu alana yerleştirilecek olan iyi bir iletişim formu da çok etkilidir. Bu alanlara sadece e-posta bağlantısı yerleştirilmesi, çok doğru bir tercih değildir. 

 • Firma İletişim Bilgileri

Kullanıcılara firmaya ilişkin güven verecek bir diğer alt bilgi bileşeni de iletişim bilgileridir. Bu, iletişim formundan farklı düşünülmelidir. Firma iletişim bilgileri içinde mutlaka;

 • İşletmenin adresi ve yol haritası 
 • İletişim numarası 
 • Harita veya harita bağlantısı yer almalıdır. 

Web site footer bölümünde ayrıca giriş formu, bülten veya e-posta kaydı, basın, site arama aracı, mini galeri ve diğer medyalar, SEO uyumlu anahtar kelimeler, güncel veya popüler makaleler, ödüller, dernek üyelikleri ve sertifikalar yer alabilir. 

Web Sitelerinde Footer Nasıl Olmalıdır? 

Web sitesi tasarımı yapılırken footer yapısının nasıl olduğu ve bu bölümde neler yer alması gerektiği çok önemlidir. Alt bilgi bölümü, çok geniş bir alan değildir. Bu yüzden de olabildiğince verimli ve işlevsel kullanılması gerekir.

Her şeyden önce eklenmek istenen bileşenler, rastgele yerleştirilmemelidir. Metinlerin ve linklerin, belirli bir tasarım doğrultusunda yerleştirilmesi ve görsel olarak da şık bir etki yaratılması gerekir.

Özellikle aynı ilgi alanında bulunan konuların alt alta yer alması, kullanıcıların rahat etmesini sağlar. Temel olarak hem linklerin hem de başlıkların belirgin olarak yerleştirilmesi gerekir.

Son olarak bölgeye eklenen bilgilerin, kesinlikle güncel olması gerekir. Footer web site için faydalıdır ancak hem hayal gücüne hem de ihtiyaçlara göre doğru biçimde oluşturulmalıdır. 

Web Site Alt Bilgi Tasarımında Nelerden Uzak Durulmalı? 

Web site alt bilgi bölümünde mutlaka olması gerekenler kadar, kesinlikle olmaması gereken şeyler de vardır. Her şeyden önce her ne kadar bu bölümde kullanılması gereken çok unsur olsa da bir sınırlama getirilmesi gerekir.

Yani her bileşeni kullanmamanız ve seçici olmanız gerekir. Footer, web sitesini ziyaret eden kullanıcılarını doğru yönlendirmek için, odak noktası olarak kullanılır. Bu yüzden de o bölgenin dağınık bir dosya yığını gibi görünmemesi önemlidir. 

Footer kullanımı sırasında dağınık ve alakasız bileşenlerin ayıklanması gerekir. Bu bölümde yer alacak önemli bilgilerin de gizli olmaması önemlidir. İnsanlar buna dikkat edebilir ve bu negatif etki yaratır. 

Web Sitelerine Footer Ekleme 

Site footer ekleme işlemi kodlar yardımı ile sağlanır. Özel olarak geliştirilen kodlarla, web sitelerine alt bilgiler eklenir. Daha doğrusu alt bilgi bölümündeki alana, istenilen bileşenler eklenir.

Yukarıda yer alan popüler bileşenler arasından, istenilenler kod yardımı ile eklenir. Site footer kaldırma işlemlerinde de tam tersi bir yol izlenir. Yani çıkarılmak istenen bileşenlerin kodlarının silinmesi gerekir. 

Web siteleri footer tasarımları ile çok güçlü ve işlevsel hale getirilir. Bu yüzden de web site sahiplerinin bu alanları olabildiğince verimli kullanması gerekmektedir. 

S.S.S.

Footer Ne İşe Yarar?

Footer yani Altbilgi olmadan, kullanıcılar sayfanın altına kaydırıldığında web siteniz aniden sona erer. Bu, yakın olmayan bir satış konuşması yapmak gibi olurdu! Bu nedenle, altbilgi herhangi bir mesajlaşmayı güçlendirmek için son bir fırsattır. Ayrıca, kullanıcıları ilginizi çekebilecek diğer içeriklere bağlama ve iletişim bilgilerinizi görüntüleme şansı da verir.

Footer Hangi Bilgileri İçermelidir?

Altbilgiler, onlara nelerin eklenebileceği konusunda oldukça esnektir. Bununla birlikte, standart özellikler arasında telif hakkı bildirimi, gizlilik politikası, kullanım koşulları, sosyal düğmeler ve iletişim bilgileri gibi şeyler bulunur. Bu öğelerin tümü, özellikle üstbilginizde yer alıyorlarsa, web sitenizi dağınık hale getirebilir. Bu nedenle altbilginiz çok ihtiyaç duyulan nefes alma odasını verir.

Web Sitesine Footer Nasıl Eklenir?

Bir web sitesi oluşturucuyla çalışıyorsanız, çoğu şablon bir altbilgi içerecektir. Tam tasarım şablona bağlı olacaktır, ancak onu özelleştirmek için seçenekler olmalıdır. Bazı web sitesi oluşturucuları (Wix gibi), bir altbilgiyi yerine sürükleyip bırakmanıza bile izin verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir