Featured Snippet Nedir ve Nasil Yapilir

Featured Snippet Nedir ve Nasıl Yapılır?

Featured Snippet, Google’da yapılan arama sonucunda kullanıcının sonuç sayfasında göreceği sayfanın içerik özetini, başlığını ve URL’sini içeren bilgilerdir. Web araması görünümünde sitenin açıklamalarının, site sahibi tarafından belirtilmek istenmesi durumunda, bu özellik kullanılabilir. Bu kısım sitenizde hazırlanmış olsa dahi Google, sitenizin bu kısmını arama sonuçlarında göstermek zorunda değildir.

Gösterim durumu sitenizin güvenilirliği ve arama sonuçlarındaki sıralaması ile ilgilidir. Tersi biçimde, sitenizdeki her sayfaya öne çıkan kısım eklemeniz de arama sonuçlarındaki sıralama değerinizi değiştirir. Bu değişiklik elbette yukarı yönlü olacaktır.

Featured Snippet, sitenin “description” kısmı değildir. Açıklama metni, aramalarda sitenin adresinden ve başlığından sonra listelenirken, snippet kısmı; adres ve başlık satırının üzerinde görünür. Bu kısma görsellerin de eklenmesi mümkün olduğundan, önemli ölçüde dikkat çeken ve bunun sonucu olarak yoğun olarak tıklanan sonuçlar olduğundan söz etmek mümkündür.

Zaten Google sitenizi öne çıkarıp snippet özelliğini aktif hale getirirken, sayfanızın değerli bir sayfa olduğuna karar vermiş olacaktır.

Snippet Özelliği sitenizin SEO niteliklerinin seviyesine bağlı olarak Google tarafından otomatik olarak açılır. Sitede yer alan içeriğin faydalı olma durumunu botları aracılığı ile değerlendiren Google, sitenizdeki kimi kısımları arama sonuçları ile ilişkilendirir ve snippet niteliği tanımlar.

Elbette çok doğru olmasa da kimi siteler bu özelliği engellemek isteyebilir. Bu durumda meta kodları içerisinde “nosnippet” değerinin girilmesi gerekir.

Snippet Nedir?

Featured Snippet Örneği
Featured Snippet Örneği

Snippet, Google’ın uzun zamandır üzerinde çalıştığı description modelinin gelişmiş bir formudur. Meta kodları içerisinde yer verilen açıklama metnini de tıpkı snippet gibi site içerisinden alabilen sistem, geçtiğimiz 10 yıllık süreç içerisinde kimi sitelerin içerik verilerine de arama sonuçlarında yer vermeye başladı.

Oldukça karmaşık bir özellik olan snippet uygulaması sayesinde kullanıcılar yaptıkları aramaların sonuçlarını incelerken, doğrudan sordukları soruya yönelik cevapları alabilmeye başladılar.

Örneğim; bir arama yaparak “featured snippet özelliğinin faydaları nelerdir?” yazdığınızda aşağıdaki gibi bir liste biçiminde Google sonucu görüntüleyebilirsiniz.

  • Sitenizdeki bilgiler, Google arama sonuçlarında sıfırıncı sırada yer alır
  • Kullanıcıların bu sonuçlara tıklama oranı oldukça yüksektir.
  • Bu şekilde listeleniyor olmanız, Google’ın sizi oldukça değerli gördüğünün kanıtıdır.

Tabii Featured snippet sonuçlarda mutlaka çıkar demek de doğru değildir. Bu özelliğin gerekmediği arama sonuçlarında veya bu düzeyde nitelikli sitenin var olmadığı durumlarda Google bu değeri açmayabilir.

Her Site İçin Featured Snippet Kullanmak Mümkün Müdür?

Belirttiğimiz gibi, snippetlerin çalışması için sitenizin oldukça ciddi bir SEO değerine sahip olması veya sektörde rakibinin olmaması gerekir. Google hali hazırda bu sonuçları birden fazla site için açmadığından ilgili arama sonucunda buna en uygun siteyi tespit ederek listesine alır.

Ayrıca Google bu seçimi nasıl yaptığını da açıkça beyan etmez. SEO uzmanları, geçmiş deneyimlerine dayanarak bu sonuca ulaşabileceklerini düşündükleri sonuçlara ulaşırlar ancak bu da garanti edilebilir değildir.

Teorik olarak Featured snippet birçok site için kullanılabilir bir çözümdür. Hali hazırda, video snippet, içerik snippet, liste snippet gibi türler görüntüleniyor ve bunlar genellikle bilgi kaynağı niteliğinde oluyor. Ticari siteler ve diğer amaçlarla yayın yapan siteler hakkında henüz net bir bilgi kaynağımız bulunmuyor.

Featured Snippet Türleri Nelerdir?

Google, belli bir tür veya şekil için Featured Snippet kullanılıyor olduğunu beyan etmiyor veya bunu garanti etmiyor. Yani aslında algoritma içerisinde hangi içeriklerin kesin olarak bu şekilde listeleneceğini bilmiyoruz. Ancak istatistiksel olarak yayın biçimde aşağıdaki snippetlerin yayınlandığını biliyoruz.

  • Liste Featured Snippet: Maddeler veya madde numaralandırması biçiminde, bir site içerisinden belli kısımların listelenmesi uygulamasıdır. Genellikle nedenleri, çeşitleri ve nasıl yapılır gibi sorulara cevap olarak listelenen snippet gruplarıdır.
  • Video Snippet: Youtube, Vimeo ve Dailymotion gibi kaynaklarda, ilgili arama ile ilgili video sonuçlarını arayıp listeleyen snippet türüdür. Müzik ve film gibi sorgularda daha yaygın görüntülenir.
  • Paragraf ve görselli paragraf snippet: Klasik anlamda metnin arama sorgusu ile ilgili kısmının çekilip, ilgili bir resimle birlikte veya resimsiz olarak yayınlandığı snippet türüdür. Herhangi bir siteden bu sonuçların çekilebilmesi mümkündür.
  • Tablo Snippet: Fiyat listeleri gibi, tablo içerisinde görüntülenmesi uygun olan sonuçların listelendiği snippet türüdür.

Featured Snippet Özelliği Nasıl Açılır?

Featured Snippet özelliğini açmak gibi bir durum söz konusu değildir. Google bu özelliği siteleri tarayarak kendisi açar veya kapatır. Tabii Google’a “snippet özelliğini açma” talimatını verebilmek mümkündür. Bu durum da siteniz bu uygulama için uygun olsa dahi, bu özelik tanımlanmaz.

Ancak snippet özelliği siteler için faydalı ve aranan bir özellik olduğundan, bunu elde etmek için çalışmalar yapan pek çok site de vardır. Bu noktada bu özelliği açmak için nitelikli SEO yapmanız gerektiği özetini verebiliyoruz.

Featured Snippet Web Trafiği ve Dönüşüm Üzerinde Faydalı mıdır?

Featured Snippet özelliğinin SEO niteliklerine bağlı olarak açıldığı ve ileri düzeyde faydalı siteler için mümkün olduğu sonucuna karşılık, bu özellik açıldıktan sonra sitelerin trafiklerinde belli düşüşlerin olduğu da kayıtlara geçen bir durumdur.

Arama sonucunda merak ettiği soruya cevabı bulan veya bulduğunu zanneden kullanıcının siteye girmeden Google’dan çıkması durumunda sitenin trafik kaybetmesi mümkündür. Bu bakımdan Google, bu sorunu çözmek üzere düzenli olarak çalışmakta ve snippet altında kullanıcıyı yönlendirecek bilgileri de sunmaktadır.

Genel olarak “Featured Snippet faydalı mıdır?” sorusunun cevabını, bu özelliğe sahip olmayan bir siteye kıyasla elbette “evet” olacaktır.

Zira bir sitenin Featured Snippet değerinin görüntülenmesi için Google nezdinde ciddi bir değerinin olması gerekir ki, zaten bu değere sahip olmayan bir site ile bu listede görünen bir sitenin arasında çok önemli bir fark zaten olacaktır. Bu kimi sektörler ve site gruplarında milyonlara ulaşan bir fark olarak bilinir.

Featured Snippet içi SEO Ayarlar Nasıl Yapılır?

Featured Snippet olarak listelenmek için tek bir SEO parametresi veya bir grup değerden söz edilemez. Bir sitenin Google tarafından değerli addedilmesinin yüzlerce kriteri vardır ve bunların SEO uzmanları tarafından biçimlendirilmesi gereklidir.

Uzman olmayan kişilerin bu kadar komplike bir alanda SEO sonucu oluşturabilmesi beklenmedik bir durum olmakla birlikte önemli bir başarı sayılabilir. SEO değerlemelerinin site içinde ve dışında çok sayıda kriteri bulunmakta olduğundan, bunların yazılımsal olarak izlenmeleri, değerlendirilmeleri ve uygulamanın analitik bir şekilde yapılması gerekir.

Ayrıca Google, dil ve anlatım algoritmalarının mevcut sürümleri itibariyle, Featured Snippet olarak yayınlayacağı içeriklerin mükemmel veya mükemmele en yakın formda olmasını ister. Bunun için ileri seviyede dil hakimiyeti ve metnin üretiminde evrensel okunabilirlik kurallarına hakimiyet gereklidir.

Yani sitenizin teknik parametreleri bir yana, Featured Snippet değerinde listelenmek için içerik niteliği ve içerik stratejisi hususlarında da ciddi anlamda çaba sarf etmeniz gerekir.

Bunun için dilerseniz Google’ın içerik ve içerik stratejisi dokümanlarını okuyabilir veya konuyu doğrudan işin uzmanlarına devredebilirsiniz. Alanında uzman metin yazarları ve SEO uzmanlarının görev aldığı dijital pazarlama ajansı sizin için bu ve diğer tüm SEO parametrelerinin uygulanması noktasında profesyonel destek sunabilirler.

Kaynaklar:

Backlinko https://backlinko.com/hub/seo/featured-snippets Erişim Tarihi: 30 Eyl 2022, 13:16

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir