Facebook SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Facebook SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sosyal medya platformları da işletmeler için önemli bir rekabet ortamıdır. Web sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkması için nasıl SEO stratejileri uyguluyorsanız sosyal medya platformlarında da daha görünür olmak için belirli SEO stratejileri uygulamanız gerekiyor. Her sosyal medya platformunun kendine has SEO süreçleri vardır. Facebook SEO ile Facebook hesabınızı daha görünür hale getirebilirsiniz.

Facebook üzerinde anahtar kelime seçimi, sayfa adı seçimi, kaliteli, özgün ve düzenli içerik üretimi, doğru stratejilerle gönderim paylaşımı ve tanıtım çalışmaları ile daha görünür hale gelebilirsiniz. Burada rakip analizi ve hedef kitle analizi yaparak doğru stratejiler geliştirmelisiniz. Aynı zamanda Facebook reklamları ile SEO çalışmalarınızı da destekleyebilirsiniz.

Facebook SEO nedir?

Facebook SEO, temel SEO prensiplerinin Facebook platformu üzerinde kullanılarak yapılan optimizasyon sürecidir. Bir diğer ifade ile SEO’yu Facebook için kullanmak demektir.  Asıl amaç dijital pazarlamanızı ve yapmış olduğunu işi Facebook ve diğer arama motorlarında üst sıralarda tutarak daha geniş kitlelere erişmektir.

Öte yandan, işletmeniz ve girişiminiz için potansiyel müşteri ağına ulaşmaya bir adım daha yaklaşmak için Facebook platformunuzu özelleştirmeniz ve optimize etmeniz gerekmektedir.

Bunu bir dizi reklam çalışmaları, kampanyalar ve tanıtım etkinlikleri ile de elde edebileceğiniz gibi tamamen kendinizin merkez olduğu Facebook Seo çalışması ile de yapmanız mümkündür.

Kısaca toparlamak gerekirse, sosyal medya platformlarının hayatımıza doğrudan etkisi olduğu bu modern çağda, bize sundukları ve sunacakları faydayı kullanmak gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki “Reklamın iyisi kötüsü olmaz!” çağı içinde bulunduğumuz ve rekabetin kıran kırana bir mücadeleye dönüştüğü zaman diliminde halen geçerli ve yerinde bir söylem olmaktan çok uzaktır.

Bu sebeptendir ki, milyonlarca kişinin kullandığı ve her geçen gün kullanıcı sayısının artmış olduğu gerçek bireylerden oluşan bir sosyal toplum ağını efektif ve uyumlu bir şekilde kullanarak pazarlama anlayışınızı çağa entegre etmeniz gerekmektedir.

Facebook Ayarları SEO Nasıl Yapılır?

Facebook SEO, tıpkı Google’da olduğu gibi özel bir algoritma üzerine kuruludur. Facebook üzerinde açacağınız sayfa, arama sonuçlarında ve kullanıcıların önerilen gönderiler kısmında bu etkinlikler oranında görünür veya görünürlükleri azalır. Facebook SEO uygulamalarının ilk adımı, doğru bir sayfa adı ile özel URL oluşturmaktır. Bunun arkasından işletmenizle ilgili tüm bilgileri eksiksiz olarak bilgiler kısmına girmeniz gerekir.

Mümkünse sayfayı diğer uygulamalar ve WhatsApp gibi iletişim kanalları ile eşleştirmeniz önerilir. Bunun ardından yapacağınız işlem sayfada paylaşımlar yapmaktır. Facebook da tıpkı web sitelerinde olduğu gibi, SEO uyumlu makale yayınlayan sayfaları öne çıkarır. Bu makalelerde hashtag kullanarak, gönderilerinizi etiket aramalarında görünür hale getirebilir, daha sık paylaşım yaparak, görünürlüğünüzü yükseltebilirsiniz. Sayfanızda sizinle ilgili paylaşımların sıklığını sistematik yapmalı ve içerikleri doğru planlamalısınız. Bunun için dilerseniz profesyonel destek alabilirsiniz.

Facebook SEO İşleminin Yapılma Adımları Nelerdir?

Facebook SEO işlemi sayesinde neler kazanacağınız üzerinde konuştuktan sonra sıra bu işlemi nasıl yapmanız gerektiği ve hangi adımları nasıl takip etmeniz gerektiği hakkında bilgi veremeye gelmiştir.

Facebook SEO işleminin basamakları veya başarıya giden altın yolun adımları aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

  • Sayfa adının doğru seçilmesi

facebook sayfa ismi

  • Kendine has bir URL edinimi

facebook url

  • Anahtar kelimelerin stratejik kullanımı
  • SEO uyumlu gönderi paylaşımı

facebook gonderi

  • Backlink edinme ve doğru şekilde kullanımı
  • Güncel, kaliteli ve özgün içerik kullanımı

İlk olarak, sayfa adının doğru seçiminden bahsedecek olursak, Seo ağınızı optimize etme sürecinin ilk adımı olan doğru isim seçimi ve gerekliliği hiç kuşkusuz ki sizler tarafından da onaylanan bir unsurdur.

Daha da detaya inecek olursak, pazarladığınız ürün veya hizmeti doğru tanıtan akılda kalıcı ve çeşitli çağrışımlara sahip sade bir isim seçmelisiniz.

Bu sayede hedef kitleye ulaşmanız daha kolay ve kısa sürede gerçekleşecektir. Öte yandan Facebook hesabınızın adını seçerken gereksiz anahtar kelime kullanımından kaçınmalısınız.

Çünkü arama motorlarını, tabiri yerinde ise, tavlamak için takip etmeniz gereken ilk prensip, fazla olan iyidir bakış açısından çıkarak yeni dijital dünyaya kendinizi uydurmalısınız.

Toparlayacak olursak, kısa, sade akılda kalıcı bir isim bulmak Facebook Seo işleminin ilk ve en önemli unsurudur.

Öte yandan odaklanmanız gereken bir diğer husus ise kendine has bir URL edinimi ve kullanımıdır.

Bilindiği üzere bir sosyal ağ olan Facebook platformu, sayfanız için kendine has bir URL oluşturmanıza olanak tanımaktadır.

Kaliteli bir URL oluşturma veya seçme işlemi de sayfanızın Facebook platformu üzerinden kolayca bulunmasını sağlar. Bu sayede de geniş kitlelere erişim imkânını elde ederek markalaşma yolunda sağlam bir adım atmış olursunuz.

Anahtar kelimelerinin stratejik kullanımı hususuna geldiğimizde ise yine Seo kavramının en temel prensibi ile karşılaşmaktayız. Anahtar kelime çalışması, arama motorlarında olduğu gibi sosyal medya platformlarında yürütülen dijital pazarlama ve marka değeri oluşturma süreçleri için de can alıcı bir noktadır.

Bilindiği üzere, belirli anahtar kelimeleri nitelikli, özgün ve güncel bir metin ile kullanmak ve harmanlamak prensiplerine dayanan SEO çalışmalarının Facebook gibi milyonların kullandığı ve barındığı bir platformda da işinize yarayacaktır.

Daha da detaylı bilgi verecek olursak, meta başlık etiketi yerine geçecek olan Facebook sayfa adınız veya başlığınız, sayfanız içerisinde bulunan düzenli anahtar kelime kullanımı içeren tanıtım ve açıklama metinleri sayesinde konu ile alakalı arama yapan kullanıcıları kendine çekecektir.

Bu sayede ise sizler dijital pazarlamanızın veya girişiminizin markalaşma sürecinde vereceği ilk meyvelerin hasadını yapacaksınız.

Facebook SEO çalışması için atmanızın gerekli olduğu bir diğer adım ise Seo uyumlu gönderi paylaşımıdır. Facebook platformunun sizlere sunmuş olduğu “Bir Gönderi Yaz” seçeneğini SEO uyumlu bir gönderi paylaşarak bir seçenek olmaktan çıkarıp bir iş ortağı konumuna getirebilirsiniz.

Daha temel anlamda, adı geçen kısma, özgün, güncel, doğru dilbilgisi kuralları ile belirli anahtar kelimeleri doğru bir oranda kullanarak yazdığınız metni eklemeniz sizin için daha geniş ve ilgili kitlelere erişim olanağı anlamına gelmektedir.

Bu kısımda, bir sonraki adıma geçmeden, kendinize bir soru sorarak aklınızda oluşan cevabı irdelemenizi istiyoruz.

Düşünün ki bir ürün tanıtımı yapmaktasınız ve her gün yüksek hacimde bir ziyaretçi sayınız var. Ancak yine de elde etmek istediğiniz kazancı elde edemiyorsunuz. Bunun sebebi ne olabilir?

Evet, ne yazık ki ürün ile alakalı olmayan ziyaretçi sayısı!

Sizler de çözüm olarak SEO uyumlu metinleri kullanarak hem nicel hem de nitel kalitesi üst düzeyde bir ziyaretçi hacmi sağlayarak adı geçen problemi markalaşma yolunuzda bir engel değil aşılacak bir hedef konumuna getirebilirsiniz.

Sona yaklaşmadan önce Facebook işletme hesabınıza bir Backlink alma hususuna değinmemiz gerekmektedir.

Hali hazırda sahip olduğunuz web siteleri, diğer sosyal ağ hesapları, kişisel ve kurumsal siteniz veya bünyesinde bulunduğunuz diğer topluluklardaki adresiniz olan linkleri Facebook ile bağlamayı ve ilişkilendirmeyi es geçmemelisiniz. Zira bu durum iki olanı dört, dört olanı sekiz yapmak anlamına gelebilmektedir.

Sonuç olarak, güncel ve arama motorlarının dilinden konuşan kaliteli ve kurallar üzerine kurulmuş bir Facebook hesabı veya sayfası sizin dijital ortamda dışa açılan vitrininiz olacaktır.

Kaynaklar:

Simplilearn https://www.simplilearn.com/best-facebook-seo-tips-you-should-know-article Erişim Tarihi: 9 Eki 2022, 18:04

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir