2022'nin En İyi Ücretli Ve Ücretsiz SEO Araçları

2023’ün En İyi Ücretli Ve Ücretsiz SEO Araçları

SEO stratejilerinin en önemli avantajı yapılacak çalışmaları saptamak, web sitesindeki SEO hatalarını bulmak, etkili SEO önerileri yakalamak ve uygulanan stratejilerin etkisini test etmenin mümkün olmasıdır. SEO süreçlerinin etkili hale gelmesi için web siteleri SEO araçları kullanabilir. SEO araçları web sitenizin performansı ve uygulanabilecek SEO çalışmaları hakkında fikir verir.

Arama motorlarına ait ya da özel olarak hizmet veren çok sayıda farklı SEO aracı vardır. Hedeflerinize ve SEO beklentilerinize uygun farklı araçlar kullanabilirsiniz. Her aracın belirli artıları ve sınırlılıkları vardır. Bütçenize, hedeflerinize ve ihtiyaçlarınıza göre en iyi ücretli ve ücretsiz SEO araçları konusunda size bir liste hazırladık. Listemizdeki tüm araçları detaylı olarak inceleyebilir ve aradığınız analizleri kolayca yapabilirsiniz bu şekilde web sitesini test edebilirsiniz.

SEO Araçları Ne İşe Yarar?

SEO araçları, arama motoru optimizasyonu öncesi gereksinimlerin tespit edilmesi ve uygulama sonrasında analizlerin yapılmasında kullanılan test ve raporlama araçlarıdır. Web sitelerinin teknik analizi, içerik analizi, kullanıcı deneyimi analizi ve harici kaynaklardaki değerlerinin analizi bu araçlarla yapılır. Özellikle içerik bakımından değerlendirme yapılması için Ahrefs ve benzeri analiz araçlarının bu analizlerde yaygın kullanımı söz konusudur. Bununla birlikte, sitelerin teknik açıdan analizini yapan web tabanlı analiz araçları da bulunur. Bu araçların tamamı, sitelerin SEO bakımından eksiklerinin tespit edilip düzenlenmesi ve geliştirilmesi için kullanılan araçlardır.

SEO analiz araçları olmaksızın bazı analizlerin yapılması neredeyse imkansızdır. Örneğin, siteniz için gerekli olan içeriklerin hangileri olduğunu tespit eden içerik anahtar kelimesi araştırma araçlarının elde ettiği verileri elle tespit etmek yılları alabilecek bir işlem iken bu araçlarla günler ve hatta saatler içerisinde yapılabilir. Bununla birlikte site adresinin cannonical ayarlarının doğru yapılıp yapılmadığı veya veri yollarının doğru olup olmadığı da elle yapılması güç analizlerdir.

En İyi Ücretli  SEO Araçları Nelerdir ?

seo araçları listesi

Ahrefs (Ücretli)

Ahrefs

İlk olarak, SEO dünyasının kalbi olan anahtar kelimeler ve bu anahtar kelimelerin optimizasyonu için kullanılan bir araç olan Ahrefs’ten bahsedilmesi yanlış bir giriş sayılmayacaktır.

Ahrefs, dünya üzerinde kullanılan ve halen geliştirilerek güncellenen en iyi araçların başında gelmektedir ve işi SEO analizleri sizin yerinize gerçekleştirerek nesnel ve somut veriler sunmaktır. Öte yandan, rakip analizi sırasında edindiğiniz bilgiler sayesinde de kendinizi üst sıralarda tutmanın altın anahtarlarını sunmaktadır.

Öte yandan, Ahrefs ile yapmış olduğunuz tarama ve analizler sadece durum tespiti ile kalmayarak, sitenizin hangi kısımlarında yenilik ve gelişime gitmeniz gerektiği konusunda da kılavuzluk yaparak, manuel olarak tespit edilmesi uzunca bir zaman alacak işlemler zincirini çok kısa bir sürede bilginize sunmaktadır.

Bunlara ek olarak, sitenizde bulunan kırık linklerin de kontrolünü yapabileceğiniz bu araç sayesinde bütüncül bir bakış açısına sahip olmanız mümkündür.

SEMRush (Ücretli)

SemRush

SEMRush, özellikle E-ticaret siteleri ve dijital pazarlama alanında kurulan diğer web siteleri için bulunmaz Hint kumaşıdır. Bunun sebebi de bu aracın direkt pazarlama dünyası ve bu dünyada bulunan unsurlar arası karşılaştırma yapılması için yaratılmış olmasıdır.

Web sitelerinizi, arama ve etki alanı gibi konularda denetlemek için kullanabileceğiniz bu araç rakip siteleri daha derinden ve yakından anlamanıza fayda sağlayacaktır.

Bu tanıma sayesinde rakiplerinizin gideceği güzergâhın önceden tespitini yaparak bu stratejilere uygun adım atma şansını elde edebilmektesiniz. Böylelikle, her daim güncel olarak arama motorlarının odağında olmaya devam etmeniz mümkündür.

KWFinder (Ücretli)

KWFinder

KWFinder, temel anlamda Keyword Finder olarak nitelendirilen bu araç, SEO anahtar kelime araçlarından biridir, SEO uyumlu metinler oluşturduğunuz süreçte sizin için gerekli anahtar kelime çalışmasını yaparak sıralamada kolayca üst sıralarda olacağınız bir trafik yaratmaya yardımcı olmaktadır.

Farklı dil seçenekleri olması kendi skalasındaki diğer araçlardan daha değerli bir konumda olmasını sağlamaktadır. Diğer bir ifade ile dünyanın neresinde olursanız olun istediğiniz bir dil ayarında çalışmalar yaparak gerekli anahtar kelimeleri tespit edebileceksiniz.

Moz Pro (Ücretli)

Moz

Moz Pro ismi ile anılan bu araç, büyümenizi takip altına alarak raporlar hazırlamaktadır. Bu sayede her adımınız somut temeller üzerinde elle tutulur bir şekilde yol almaktadır.

Ayrıca sitenizin bağlantılı olduğu diğer sayfaların da veri tabanlarını tarayan Moz Pro, ihtiyacını duyduğunuz fırsatları ayaklarınızın altına sermektedir.

En İyi Ücretsiz SEO Araçları Nelerdir ?

Screaming Frog SEO Spider (Ücretli & Ücretsiz)

screamingfrog

Sitenizde bulunan ve sizin tarafınızdan kolayca fark edilmeyen problemler veya gelecekte problem olabilecek unsurları saptamaya yarayan bu araç özellikle 301 ve 404 kodlu sayfaların tespiti konusunda ustadır. Sayfalarınızdan dışarıya çıkan linkler hatalı mı nofollow mu veya sizden habersiz link eklenmiş mi bunu kolayca görebilirsiniz. Ayrıca sayfalarınızda birden çok başlık geçiyor mu tekrar eden başlığınız var mı bunu da görebilirsiniz. Websitenizdeki resimlerin alt tag etiketleri var mı bunu da kontrol ediyor. Eğer küçük bir siteniz var ise bu program işinize çok yarayacaktır.

500 URL’ye kadar ücretsiz tarama yapabilen Screaming Frog SEO Spider, dahasını istediğinizde ise ücretli bir kullanım gerektirmektedir.

SpyFu (Ücretsiz)

SPYFu

SpyFu sayesinde yapmış olduğunuz anahtar kelime çalışmaları ile belirlediğiniz anahtar kelimenin belirli bir süre içerisinde kaç kere kullanıldığını tespit edebilirsiniz.

Bu sayede piyasa analizi yaparak sıkça kullanılan anahtar kelimeleri kullanma yoluna gidebilir veya kıyıda köşede kalmış gizli hazine olan kelimelerin kullanımına da yönelebilirsiniz.

Serpstat (Ücretsiz)

SerpStat

Serpstat, SEO, PPC ve içerik pazarlama alanlarında kullanılan ücretsiz bir araçtır. İçerik pazarlama stratejilerinizi uyarlamak için kullanabileceğiniz

Serpstat, aynı zamanda trendleri takip etme, uzun kuyruklu anahtar kelime oluşturma, diğer anahtar kelime çeşitlerini bulma gibi özellikleri ile beraber bütüncül bir kullanım ve hizmet sunmaktadır.

Ubersuggest (Ücretsiz)

Ubersuggest

Ubersuggest, arama motorları için potansiyel anahtar kelimeleri tespit etmeniz adına kullanabileceğiniz ücretsiz bir araçtır. Bu sayede, rekabet anlamına gelen her unsuru veya kelimeyi önceden tespit ederek öncül bir stratejik geliştirebilirsiniz.

Majestic (Ücretsiz)

Majestic Backlink History Checker

Majestic aracı, dijital pazarlama uzmanına bağlantı oluşturma ve bu bağlantıların işlevselliğinin takibi gibi konularda yardımcı olmaktadır. Öte yandan, Majestik SEO alanında uzmanlaşmış kişiler için de sadece alana özel kullanım sunarak Backlink takibi kolaylığı sağlamaktadır. Majestic bir web sitesinin backlink profilini tarar nereden geldiğini hangi anahtar kelimeler için geldiğini gösterir.

Woorank (Ücretsiz ve Ücretli)

woorank

Woorank isimli araç ile pazarlama verilerinizi izleyebilir, raporlayabilir ve rakip analizi yapabilirsiniz. Ücretsiz ve ücretli kullanım seçenekleri sunmasına rağmen büyük çapta iş yapmayan kullanıcılar için ilk kullanım yöntemi daha cazip gelmektedir.

Öte yandan, hem kendi kullandığınız hem de rakipleriniz tarafından kullanılan anahtar kelimelerin verimliliğini ve güncelliğini denetleyerek, web sitenizde güncelleme ve yenileme yoluna gidebilirsiniz.

Google Search Console (Ücretsiz)

Google Search Console

Google Search Console her ne kadar 2023 yılı içerisinde eğilim haline gelen bir araç olmasa da kullanım kolaylığı, ücretsiz oluşu ve yapısında barındırdığı birçok özellik ile bu yılda da en az diğer araçlar kadar kullanılmaktadır.

Bu araç SEO uzmanının eli kolu demektir. Temel anlamda SEO hizmeti sunan bu ücretsiz araç ile site bağlantılarının iyileştirilmesi, uyumluluk kontrolleri, Backlink düzenlemeleri, mobil uyumluluk ve sitenizi geniş bir ölçekle tarama imkânı gibi kolaylıkları tecrübe edeceksiniz. Tabiri caiz ise “Old but Gold!” bir araçtır kendisi. Search console içinde index alan sayfa sayınızı, index alan sayfalarınızı ve almayan sayfalarınızı görebilirsiniz. Kısaca özetlemek gerekirse, manuel olarak tek tek tespit edemeyeceğiniz bir problemi çözüme kavuşturan bu araçlar sayesinde en değerli kaynağımız olan zamanın etkin kullanımı ilkesine göre hareket etmiş olacaksınız.

Öte yandan, adı geçen araçlar sayesinde edineceğiniz veriler sayesinde her daim ileriye gitmek istediğiniz dijital pazarlama stratejileriniz ve hedeflerinizin her biri bir başarı hikâyesine dönüşecektir.

Kaynaklar:

Shubham Singh https://www.demandsage.com/best-seo-tools/ Erişim Tarihi: 17 Eki 2022, 09:02

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir