Duyarlı Web Tasarım Nedir?

Duyarlı Web Tasarım Nedir, Nasıl Yapılır?

İnsanlar günde ortalama 3,3 saatlerini akıllı telefonlarında dijital medyayla etkileşimde bulunarak geçiriyor. Tüketici davranışındaki bu değişim nedeniyle, yalnızca bir masaüstü bilgisayardan çalışan bir web sitesine sahip olmak artık yeterli değildir.

Duyarlı bir web tasarımı, farklı boyutlardaki ekranlar ve görüntü alanları için otomatik olarak ayarlanır. Duyarlı bir web sitesiyle birisi web sitenize herhangi bir cihazdan göz atabilir ve yine de mükemmel görünecek ve çalışacaktır.

Duyarlı Web tasarımı, tasarım ve geliştirmenin ekran boyutuna, platforma ve yönelime göre kullanıcının davranışına ve ortamına cevap vermesi gerektiğini öne süren yaklaşımdır.

Duyarlı web tasarımını tanımlamak, web sitenizin (ve sayfalarının) masaüstü bilgisayarlarında, dizüstü bilgisayarlarında, tabletlerinde veya akıllı telefonlarında olsun, kullanıcılara en iyi deneyimi uyarlayabileceği ve sunabileceği anlamına gelir. Bunun gerçekleşebilmesi adına duyarlı bir web tasarımına ihtiyaç duyulur.

Duyarlı Web Tasarım Nedir?

Duyarlı web tasarımı, internet sitesinin mümkün olan en çok cihazda sorunsuz bir şekilde görüntülenebilmesini ve kullanılabilmesini sağlamak üzere gerçekleştirilen web tasarım yöntemidir. Günümüzde internet siteleri sadece masa üstü cihazlardan kullanılmaz. Hatta aksine tabletler ve cep telefonları gibi cihazların internete girme oranları artık masaüstü cihazlardan çok daha fazladır. Bu durumda web sitelerinin ya mobil cihaz uyumlu versiyonları hazırlanmalı ya da duyarlı web tasarımı yapılarak tüm cihazlarda görüntülenebilmesi sağlanmalıdır.

Google’ın yakın zamanda tam anlamıyla devreye sokacağı mobil öncelikli indeksleme sistematiğine de daha uygun olan duyarlı web tasarımı, sitenin tüm cihazlarda arama motoru uyumlu olarak çalışması noktasında da fayda sağlar. Bunun mümkün olması için internet sitesinin bu standartlarda nitelikli biçimde yazılmış olması gerekir. Duyarlı web tasarımı pek çok site yazılımı tarafından sunulmakta birlikte, yazılımcılar tarafından özel olarak biçimlendirilmesinde fayda vardır.

Duyarlı Web Tasarım Nasıl Yapılır?

RWD yani duyarlı web tasarımı, web site sayfalarına mobil cihazlardan girildiği zaman yapılacak herhangi bir işte sorun ortaya çıkmaması ön görülür. Bunun için duyarlı olacak şekilde düzenlenir ve ekrana uyum sağlayacak şekilde tasarlanır. İşte tam da bu duruma duyarlı web tasarımı denir. Günümüzde bilgi sahibi olmak isteyenlerin çoğunluğu mobil cihazlar üzerinden araştırma yapmaktadır.

Mobil cihazların, web sitelerle uyumlu hale gelebilmesi için duyarlı web tasarımına ihtiyaç duyulur. Bu ihtiyaç web sektörü alanında hızlı bir gelişme yaşanmasına neden olur. Bütün bu çalışmalar dahilinde “Duyarlı web tasarımı nasıl yapılır?” sorusu sıkça gündeme gelmeye başlamıştır. Duyarlı web tasarımı yapmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • Farklı cihazlar için ayrı bir tasarım yapılması gerekmez, hazır tasarımı mobil cihazlara uyumlu hale getirilebilir.
 • RWD yapabilmek için kullanılacak telefon veya tabletin ekran çözünürlüğü ve boyutunun bilinmesi gerekir. Tasarım, belli bir ölçeğe göre ayarlanmaktadır. Esnek grid adı verilen sistem kullanılmalıdır.
 • Esnek grid sistemi ile gerekli olan ölçümler yapılarak arayüz elemanlarında değişiklikler yapılmasını sağlar. 
 • Grid tabanlı tasarım da hızlı ve güvenilir sistem için HTML5 ve CSS3 gibi yazılımlar tercih edilir. 
 • Duyarlı web tasarımının oluşturulmasında en çok kullanılan Grid Sistemi’dir. Kenar boşlukları, sütunlar arası genişlik ve çalışma alanı da dahil birçok arayüz elemanını düzeltir.
 • 960 Grid Sistemi’nin kullanılma sebebi sütunların kullanılabilmesidir. En küçük boyuttan en büyük boyuta kadar ekran tasarımını sağlar.

Duyarlı Web Tasarımı Neden Önemlidir?

İnsanların web sitelerine yalnızca bir masaüstü bilgisayardan eriştiği bir zaman vardı. Büyük çoğunluğu aynı boyutta monitöre sahipti. Web siteleri ortalama bir ziyaretçi için tasarlanmıştır.

Günümüzde insanlar, web sitelerine birkaç inçten 27 inçe veya daha fazlasına kadar değişen ekranlara sahip çeşitli farklı cihazlardan erişiyor ve beklentiler değişti. Tüketiciler, ziyaret ettikleri web sitesinin tablet ve PC kullandıklarını bilmesini bekler. Sitenin onlara uyum sağlamasını beklerler.

Farklı cihazlar da kullanılabilirlik açısından farklı beklentilerle birlikte gelir. Örneğin, Apple iPhone, insanları sola / sağa / yukarı / aşağı kaydırabilmeyi beklemeleri için “eğitti”.

Bir web sitesini akıllı telefondan ziyaret eden kişiler, bir telefon numarasını tıklayabilmeyi ve telefonlarının onlara bu numarayı otomatik olarak çevirme seçeneği sunmasını bekler. Benzer şekilde, bir adresin telefonlarının GPS’ini kullanan bir “yol tarifi için tıklayın” seçeneğine sahip olmasını beklerler.

Duyarlı bir site tüm bunları dikkate alır ve siteye erişmek için kullanılan cihazdan bağımsız olarak ziyaretçilere mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sunmak için otomatik olarak ayarlanır.

Duyarlı Web Siteleri Nasıl Çalışır?

Tipik bir web sitesi bir dizi dosyadan oluşur (her web sayfası (ana sayfa, sayfa hakkında vb.) ayrı bir dosyadır). Her dosya HTML kodu ve içeriği (metin ve resimler) içerir. Web sayfalarına Basamaklı Stil Sayfaları (CSS) adı verilen dosyalar stil verilir.

Açıklama kolaylığı için standart (yanıt vermeyen) bir web sitesinin sitenin görünümünü yöneten bir dizi dosyaya ve birkaç CSS dosyasına sahip olduğunu varsayalım.

Duyarlı bir web sitesi, siteye erişmek için kullanılan cihaza bağlı olarak alternatif bir CSS dosyaları kümesi uygular. Site, cihaza bağlı olarak farklı görünür ve yanıt verir.

Örneğin, siteyi bir masaüstü cihazından görüntüleyen biri yatay olarak hizalanmış bir gezinti menüsü görürken, siteyi bir mobil aygıttan görüntüleyen bir kişi, daha küçük bir ekranda okunması daha kolay olan daha büyük metinlere sahip dikey olarak hizalanmış bir gezinti menüsü alır.

İşletmenizin Neden Duyarlı Bir Web Tasarımına İhtiyacı Var?

Mobil Uyumlu Web Tasarım
Mobil Uyumlu Web Tasarım

Google tarafından yapılan son çalışmalar bir işletmenin – küçük, orta veya kurumsal olsanız da – şimdi rekabet avantajı elde etmek ve daha sonra korumak istiyorlarsa duyarlı bir web sitesine sahip olmaları gerektiğini doğrulamaktadır. Bu alanda pazarlama istatistiklerine bir göz atın:

 • Kullanıcıların yüzde 57’si, kötü tasarlanmış bir mobil siteye (socPub) sahip bir işletmeyi önermeyeceklerini söylüyor.
 • ABD’deki tüm çevrimiçi trafiğin yüzde 57’si artık akıllı telefonlardan ve tabletlerden geliyor. (BrightEdge, 2017)
 • Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 69’u, sorularını veya endişelerini kolayca ele alan mobil sitelere sahip şirketlerden satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu da söylüyor.(BrightEdge, 2017)
 • Günümüzde insanlar, mobil cihazlardaki markalarla başka herhangi bir yerden 2 kat daha fazla etkileşime sahiptir. (Google, 2017)
 • Bugün B2B arama sorgularının yüzde 50’si akıllı telefonlarda yapılıyor ve 2020 yılına kadar yüzde 70’e çıkacak.

Duyarlı Web Tasarım Avantajları

Araştırmalar, internet kullanıcılarının % 57’sinin zayıf gelişmiş bir web sitesine sahip bir işletmeyi önermeyi reddettiğini ve kullanıcıların % 85’inin mobil cihazlardaki bir web tasarımının masaüstündekinden eşit derecede iyi veya daha iyi olması gerektiğine inandığını göstermiştir.

Duyarlı web sitesi tasarımları, kullanıcı deneyimini eylemlerine ve tercihlerine uyum sağlayan bir tasarım sunarak optimize edebilmenizi sağlar; tasarımcıların piyasadaki her yeni cihaz için farklı tasarım yapma ihtiyacını ortadan kaldırırken.

Aşağıdakiler, duyarlı web tasarım avantajlarıdır:

 • Tasarımcılar, farklı levhalar geliştirmek için harcanan zamandan ve enerjiden saatlerce tasarruf edebilirler.
 • Arka uç geliştiricileri için, güncelleştirilecek yalnızca bir site bırakır. Tüm içeriğin aynı yere gitmesi gerektiğinde tüm proje çok daha basit hale gelir.
 • Bu, ön uç geliştiriciler için tüm CSS kodlarının tek bir yerde olması anlamına gelir, bu nedenle tek bir ince ayar için birden fazla düzenlemeye gerek yoktur.

Duyarlı Web Tasarım Dezavantajları

Bu bölüm sizi web siteniz için duyarlı bir tasarım seçme fikrinden saptırmak değil, diğer kavramlar gibi hala iyileştirme kapsamına sahip olduğuna dair net bir resim vermektir.

Zaman ve teknolojik gelişmelerle üstesinden gelinebilecek sınırlamalar kadar dezavantajlara benzemezler. Aşağıdakiler, duyarlı bir web tasarım tekniklerinin eksiklikleridir:

 • Yükleme süresi söz konusu olduğunda, izleyiciler oldukça sabırsızdır. Toplam kullanıcıların %47’si ortalama yükleme süresinin 2 saniye olmasını bekliyor. Duyarlı web tasarımları bu bağlamda yararlı değildir: kullanıcılar için yükleme süresi avantajı yoktur.
 • Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için üretilen görüntülerin tabletlerin ve akıllı telefonların ekranına uyacak şekilde yeniden boyutlandırılması işlemi, mobil cihazların gücü üzerinde baskı oluşturuyor.
 • Bazı mobil tarayıcılar medya sorgularını desteklemez. Bununla birlikte, duyarlı web tasarımının artan popülaritesi geliştiricilere bu sorunu çözmeleri için ilham veriyor.

Duyarlı Web Tasarımı mı? Mobil Sürüm mü?

Son zamanlarda en çok yapılan tartışmaların başında web sürümlerinin türleri gelir. AMP sistematiği ile birlikte, mobil web sürümleri üretilmeye başlanmış ancak görsel niteliklerindeki zayıflık nedeniyle bu yöntem tartışmaya açılmıştır. Daha az verinin kullanıldığı mobil sürümlerin, kullanıcı deneyimini artıracağı tezinden hareketle, kimi siteler buna yönelirken; veri transfer hızının artık yeterince yüksek olması nedeniyle bazı siteler bu yöntemi hala kullanmamaktadır.

Duyarlı web sürümleri kullanılarak sitenin CSS kullanılarak değiştirilmesi genel bir uygulama olarak uzun zamandır gündemimizde yer alıyor ancak kapsamlı sitelerin mobil yüklemelerinde sorunlar yaşamıyordu. Bu günlerde masa üstü sürümlerin de yeterince sadece yapılıyor olması ve kodlama tekniklerinin ilerlemiş olması sebebiyle, yükleme sorunu yaşamıyoruz. Ancak tabii her şeye rağmen mobil sürümlü sitelerin mobil cihazlarda yüklenme hızının çok daha fazla olduğunu kabul etmek gerekir. Burada sitenin mobil sürümünü inşa etmek için ekstra işlem yapılması gerekliliğinden söz etmek gerekir. Mobil sitelerin ayrıca tasarlanması ve geliştirilmesi gereklidir.

 • Tablet ve Mobil Kitlelere Erişiminizi Artırma

İnternet kullanımının artması ile tablet ve mobil cihazlarda web uygulamalarının yaygınlaşması bu gelişmenin arkasındaki itici güç olmuştur. Geleneksel olarak kullanıcılar cihaza özgü bir siteye (örneğin mobil) yönlendirilir, ancak duyarlı tasarım, bir sitenin cihazlar arasında uygulanabileceği anlamına gelir.

Tablet satışlarının bu yıl 100 milyonu aşması bekleniyor, bu da duyarlı tasarımın çevrimiçi içeriklerini optimize etmek isteyenler için hiç bu kadar önemli olmadığı anlamına geliyor.

Gerçekten de, bazı Byte9 siteleri zaten tablet ve mobil cihazlardan% 40’a varan trafik yaşıyor, bu da daha küçük ekran boyutunu birleşik bir tasarıma yerleştirmek için güçlü bir ticari zorunluluk.

 • Satış ve Dönüşüm Ranlarını Artırın

Duyarlı tasarımın bir diğer yararı, yeniden yönlendirmeye gerek olmadığı için kullanıcının gelişmiş bir site deneyimine sahip olması, cihazlar arasında standartlaştırılmış Stil Sayfalarının (CSS) kullanılması ve birleşik tasarım yaklaşımının da tutarlı bir görünüm ve his yaratmasıdır.

Tutarlı kullanıcı deneyimi, insanlar cihazlar arasında gezinme ve site veya sistem kullanımı hakkında bilgi sahibi olduklarından dönüşüm oranlarınız üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır.

Duyarlı tasarım, birden fazla siteye sahip olmanın sunabileceği bazı engelleri, yani işlevsellik, performans, tutarlı görünüm ve his açısından kaldırır.

 • Analitiğinizi ve Raporlarınızı Birleştirin

Tek bir duyarlı site, artık siteleriniz arasındaki kullanıcı yolculuklarını, dönüşüm yollarını, dönüşüm hunilerini ve yönlendirmeleri izlemek zorunda olmadığınız anlamına gelir.

Google Analytics gibi site analizi araçları artık birden fazla cihazı ve duyarlı raporlamayı işleyecek şekilde optimize edilmiştir. Tüm izleme ve analizleriniz çalışmaya devam edecek ve tek bir raporda yoğunlaştırılarak daha kolay izleme ve analiz yapılabilecektir.

 • Arama Motorlarında Görünürlüğünüzü Artırın

Duyarlı Tasarım, bir web sitesini tek bir köprü metni bağlantıları kümesiyle yönetebileceğiniz anlamına gelir; bu nedenle sitenizin bakımında harcanan zamanı azaltır. Bu, konsolide bir Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) stratejisiyle bağlantı desteğine odaklanmanıza olanak tanır.

SEO kampanyaları, zaman alıcı ve maliyetli olabilir ancak duyarlı bir site oluşturarak tüm çabalarınız cihazlar arasında birleşik strateji ve taktiklerle tek bir siteye odaklanabilir.

İçerik, SEO’da hayati öneme sahiptir, düzenli olarak yayınlanan kaliteli içerik, arama motoru sıralama sayfası konumlandırmanızı iyileştirir, bu nedenle duyarlı tasarımın bir başka avantajı, siteler arasında içeriğin düşük seviyeli çoğaltılmasında daha az kaynağın boşa harcanabilmesidir, içeriğin yalnızca tek bir siteye uygulanması gerekir, şansınızı artırır veya daha yüksek bir arama motoru sıralaması.

Ek olarak Google, mobil cihazlar için optimize edilmiş, duyarlı sitelerin yerelleştirilmiş arama sonuçlarında belirgin bir şekilde yer aldığını (Byte9 analizlerinin onaylayabileceğini) önermektedir. Bu, diğer gelişen mobil kullanım durumlarının yanı sıra, cadde ve çevrimiçi perakendeciler için açıkça büyük önem taşımaktadır.

 • Mobil Geliştirmede Zamandan ve Maliyetten Tasarruf Edin

Duyarlı bir tasarım benimsemenin birincil yararı, geleneksel yaklaşım olan ek bir bağımsız mobil site oluşturmaktan daha az zaman almasıdır. Bir dizi web sitesinde test yapmak, geliştirme, destek ve bakım ek yükünüzü de artırır.

Stiller cihaz tarafından yeniden kullanıldığından ve optimize edildiğinden, standartlaştırılmış test metodolojileri de kullanılabilir.

Kaynaklar:

Sarah Berry https://www.webfx.com/blog/web-design/what-is-responsive-web-design/ Erişim Tarihi: 26 Eki 2022, 08:06

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir