Domain SEO İlişkisi, Seo Uyumlu Domain Kullanımı Nasıl Olmalı?

SEO Uyumlu Domain Kullanımı Nasıl Olmalı?

Domain, web sitenizin internetteki alan adı yani ismidir. İnsanlar web sitenize direkt girmek istediklerinde domain ismini yazarlar. Bir web sitesinin domaini SEO’ya direkt olarak etki eder. Domain ne kadar kısa, akılda kalıcı ve sektörle alakalı olursa SEO açısından o oranda iyi olur. Uzun ve karmaşık domainler markalaşmanızı zorlaştıracağı için ilerleyen süreçte sizlere zorluk çıkarabilir.

Başarılı bir SEO çalışması yürütmek isteyen web sitesi sahipleri domain seçimini çok titiz bir şekilde yapmalıdır. Doğru domain seçimi ile hiç zorlanmadan rakiplerinizin önüne geçecek bir avantaj elde edebilirsiniz. Domainin SEO’ya etkisi çok düşük olarak düşünülse de birçok web sitesi bu sayede rekabette büyük rakiplerinin önüne geçebiliyor.  Bir domain SEO uyumlu olursa web sitenizin performansı da olumlu etkilenir.

Domain nedir?

Domain Uzantı Kullanımının Yüzdelik Dağılımı Kaynak
Domain Uzantı Kullanımının Yüzdelik Dağılımı Kaynak: https://w3techs.com/technologies/overview/top_level_domain

Domain, dilimizdeki anlamı ile alan adı, internet kullanıcılarının web sitenizi tanıyacakları ve bu sayede gelecekleri web sitenizin adresidir. Kısaca özetlemek gerekirse, web sitenize ait bir isim ve adrestir.

Öte yandan, nasıl ki her birimiz bir kimlik numarasına ve birbirinden farklı isimlere sahibiz, aynı şekil ve mantıkla web siteleri de kendilerine ait bir rakamlar zincirine sahiptir. Fakat siz de takdir edersiniz ki gerçek hayatta kimse kimseyi kimlik numarası ile tanımaz veya seslenmez ki bu mümkün de değildir.

Benzer şekilde kimse ziyaret ettiği ve edeceği siteyi adı geçen rakamlar zinciri ile tanımaz ve arama motorlarına bu rakamları yazmaz. Onun yerine daha önceden ziyaret ettiği sitenin adını yani domainini yazar ve bulduğunda ise o isme tıklayarak siteye giriş yapar.

Kısaca toparlamak gerekirse, domain kavramı web sitelerinin herkes tarafından bilinen gerçek ismidir. Aynı zamanda domainler, web sitesi ziyaretçileri için bir kılavuz niteliği taşımaktadır ve her sitenin alan adı sadece kendine tescillidir.

Domain ve SEO İlişkisi Nedir?

Domain ve Seo ilişkisi, bazılarımız için gayet anlaşılabilir bir konu iken pek çoğumuz için daha fazla araştırma yapması gereken ve bu araştırmalar sonucunda bir sonraki bilgiyi öğrenmek için edinilen bir fırsat kavramıdır.

Zira bilgi sınırsızdır ve dün doğru olan, geçerli olan bir tema bugün eksik veya kusurlu olabilmektedir.

Domain ve Seo ilişkisi, anne ve bebek ilişkisine ve uyumuna benzemektedir. Bunun sebebi ise domain içerisinde yer alan bir takım anahtar kelime veya kelime gruplarına bağlı olarak, sitede bulunan veya erişilmek istenen içeriklerin arama motorlarınca birbiri ile ilgi ve alakasının daha kolay veya zor bulunmasına sebep olduğu bir devinimdir.

Örnek verecek olursak, Google veya bir diğer arama motoru üzerinden bir domain aldınız ve içerikleriniz de sahip olduğunuz bu alan adı (domain) ile pek de uyumlu veya alakalı değil. Bu durumda da arama motoru botları hangi içeriği ne ile bağdaşlaştıracağını bilemedi.

Sonuç olarak elde ne kaldı? Sadece kendimiz ve rastgele veya hata ile gelmiş olan küçük bir ziyaretçi grubu…

Adı geçen durumu tam tersine çevirmek için ise yapılması gerekenler esasen çok basittir. İlk olarak 2 kelime veya 15 karakteri aşmayacak, akılda kalıcı ve içinde anahtar kelime içeren bir isim bulmamız gerekmektedir.

Öte yandan bu domainde herhangi bir ifade veya sembol kullanılmadığından, tire, virgül, soru işareti ve benzeri, aynı zamanda Türkçe karakterleri de içermediğine emin olmalıyız.

Tüm bu adımlardan sonra Seo’ya uygun bir seçim yapmanız sayesinde sitenizin daha hızlı büyüdüğünü ve emsallerinden daha sağlam adımlarla ilerlediğini göreceksiniz.

Domain, alan adı, edindikten sonra SEO ile ilişkisi açısından dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da Seo kavramını iyi bilmekten geçer.

Seo, çok ama çok kısaca, istenilen yere varmak için kullandığımız doğru bir strateji olarak tanımlanabilmektedir. Bu strateji, duygusal olmaktan çok akli ve nesnel gerçekler üzerinde temellendirilmelidir.

Bununla demek istenilen şey, oyunu kendiniz için değil her daim Google için oynamanız gerektiğidir. Daha da açacak olursak;

Domain ve Seo ilişkisinde, yerinizi ön sıralardan alarak markalaşmak istiyorsanız Google’ın akılda kalıcı, çağrışımlara açık, keskin, net, ve maddi değeri yüksek jenerik domainlere öncelik verdiğini unutmamalısınız.

Bunun için de sadelikten şaşmayarak kaliteli ve özgün bir alan adı (domain) bulmanız hem kısa hem uzun vadede yararınıza olacaktır.

SEO açısından domain yaşı önemli midir?

Domain yaşı SEO açısından önemli faktörlerden bir tanesidir. Google, uzun zamandır aktif olan alan adlarını ve bunların sahibi olan firmaları, köklü olarak kabul eder ve alan adlarının belli bir geçmişi olduğundan, onlarla ilgili değerlendirmeler de daha kolay ve efektif yapılabilir. Hatta Google, sadece domainin mevcut yaşına değil, değerlendirme yaparken, gelecekte kaç yıllık tescil edilmiş olduğuna dahi bakar ve domainin daha kaç yıl aynı kişi ya da kuruluş tarafından kullanılacağına göre değerlendirme yapar.

SEO Uyumlu Domain Nasıl Olmalı?

Seo uyumlu bir domain, web sitenizin dış dünyaya açılan yüzü olmaktadır. Bu yüzden henüz kurulum aşamasında olan sitenizin arama motorlarındaki yolculuğuna bir adım önde başlaması adına dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır.

  • SEO uyumlu bir anahtar kelime çalışması yapmalısınız, bunun içinde çevrimiçi dünyaya ne gibi bir girdi sağlayacağınız konusunda net ve keskin fikirlere sahip olmalısınız.
  • Sunduğunuz hizmeti, ürün veya içerikler dizgisini kapsayan bir çatı oluşturmalısınız.
  • Tercihinizi gayet sade ve akılda kalıcı bir seçim üzerine yapmalısınız.
  • Özgünlükten de ödün vermemeniz gerektiğinizi aklınızın bir kenarında tutmalısınız zira markalaşma yolunda ihtiyacınız olarak bir unsur da özgünlüktür. Unutmayın Seo dünyası özgünlüğü sever!
  • SEO uyumlu bir domainin olmazsa olmazlarından biri de yaygın olarak kullanılan bir uzantıya sahip olmaktır. Yaygın bir domain uzantısı kullanmadığınız takdirde ileride hoşunuza gitmeyecek bir site kopyalama işlemi ile karşılaşmanız ihtimali artacaktır.

Biraz daha detaya inecek olursak, sitenizin birebir aynısını veya neredeyse ikiz kardeşini yaratarak, sitenizin edinmiş olduğu trafiği kendilerine doğru çekebilecek “lamer” takma isimli bir grup internet kullanıcısı tarafından itibar zedelemesi aksiyonuna maruz kalabilirsiniz.

Tam da bu sebepten her daim Seo için uygun ve doğru olanı yavaş da olsa emin adımlarla takip ve tatbik etmelisiniz.

Toparlayacak olursak, her daim özgün ve kaliteli bir yöntem ve yol seçerek Seo’ya uygun bir yol almanız, gerek dijital pazarlama dünyasında olsun gerek ise arama motoru algoritması ile alakalı diğer sektörlerde olsun sizin en sadık yol arkadaşınız olacaktır.

Akılda her daim tutulması gereken fikir ve prensip ise oyunu tamamen Google’a uygun bir şekilde oynamanız gerektiğidir. Çünkü Google, optimizasyonu sever ve sevdiğini de her daim göz önünde bulundurur.

Türkçe Karakterli Alan Adı SEO’ya Etki Eder Mi?

Türkçe karakterli domain adı almamanızı öneriyoruz. Türkçe karakterler seo tarafında henüz yeterli performansı sergilemiyor. Bu durum belki daha sonra değişebilir. Türkçe karakterli bir domainde SEO çalışması yapmak yerine öncelikle o siteyi türkçe karakter olmayan bir domaine taşıyıp daha sonra SEO çalışması yapmanızı tavsiye ederiz. Örnek olarak “Çiçek Sepeti” marka adı Türkçe karaktere sahip ancak domain adını “ciceksepeti” olarak kullanmaktadır. Yaptığınız çalışmaların sonuç vermesi açısından türkçe karakterli domainde SEO çalışması yapılmasını önermiyoruz.

Kaynaklar:

Jeff Bullas https://www.jeffbullas.com/seo-friendly-domain-name/ Erişim Tarihi: 9 Eki 2022, 18:01

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir