Doğal SEO Nedir ?

Doğal SEO Nedir? Doğal SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Google başta olmak üzere arama motorları her zaman organik ve doğal çalışmalara daha fazla değer verir.  Her arama motorunun belirli bir algoritması vardır ve düzenli olarak gelen güncellemeler ile algoritmalarda değişiklikler olur. Birçok web sitesi algoritma değişikliklerinden sonra olumsuz etkilenir. Bu süreçte doğal SEO çalışması yürüten web siteleri en az zararı görür. Arama motorlarının algoritmalarına göre ücretsiz bir şekilde, arama motorlarını manipüle etmeden yapılan çalışmalar doğal SEO kavramını karşılar.

İlk andan itibaren doğal tekniklerle çalışan web siteleri arama motorlarında daha yüksek performans elde edebilir. Zamanla bu çalışmalar meyvelerini verir ve doğal SEO çalışması yürüten siteler belirli bir zaman dilimi sonunda otoritesini kalıcı olarak zirveye koyar.

Doğal SEO Nedir?

Doğal SEO, belirli anahtar kelimeleri ve kelime gruplarını belirli bir ölçüde kullanarak, tamamen özgün ve kaliteli içeriklerin olduğu, aynı zamanda site içi linkleri ile desteklenen bir örgüye sahip olan çalışmaların tümüdür.

Bunlara ek olarak, SEO uyumlu, yani arama motorları botlarının kolaylıkla algıladığı ve ziyaretçileri yönlendirdiği, metinlerin tam ve eksiksiz bir dilbilgisi ile yazımı ve yayınlanması prensibi olarak da kabul edilebilir.

Öte yandan, tamamen doğal bir süreç takip eden Doğal SEO Çalışması ile ele alınan bir web sitesi doğumundan itibaren gelişmekte ve belirli bir zaman dilimi sonrasında da olgunluğa kavuşmaktadır.

Doğal Seo Çalışması ile hazırlanan metin ve siteler, zaman içerisinde daha yüksek bir hacimde tıklama ve ziyaretçi elde ederek konu ve bağlamlara has bir optimizasyon sağlayacağından elde edecek olduğunuz başarı sadece tanınırlık olmayacaktır.

Adı geçen tanınırlık ile beraber marka değeriniz artarak içinde bulunduğunuz sektörde söz sahibi ve ana akışa yön verici bir konuma da erişmeniz mümkün olacaktır.

Madalyonun diğer yüzüne bakacak olursanız, Black Hat Seo ile kısa sürede elde edebileceğiniz ve fakat ilerleyen zamanlarda bırakın üst sıralarda görünmeyi, arama motorları tarafından spam olarak algılanıp sistem dışı dahi edilebileceğiniz tehlikesini tamamen yok eden Doğal Seo Çalışmaları, size uzun vadede sağlam ve sarsılmaz bir denge oluşturacaktır.

Doğal SEO Çalışmaları Neleri İçerir?

White Hat SEO Teknikleri
White Hat SEO Teknikleri

Doğal SEO çalışmaları, en temel ifade ile web sayfanızdaki içeriklerin analiz ve optimizasyonu, bağlantı yayılımı ve beraberinde meta açıklamalar ve etiketler ile topyekûn bir düzen içerisinde yönetimini içerir.

Doğal SEO çalışmaları ( diğer adıyla White Hat SEO ) , web sitenizin arama motorlarında yakalayacak olduğu ziyaretçi trafiğinin en temel ve güvenilir yolu olmakla beraber kendi içerisinde pek çok alt disiplin ve prensibe sahiptir.

Doğal SEO çalışmalarının içerik ve kapsamını aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır:

 • Sitenizin hızını düşüren unsurları elemine etmek,
 • Site içi yönlendirme linklerinin kullanımı,
 • Ana ve alt başlıkları doğru optimize etmek,
 • URL yapınızı anlaşılabilir ve alanınızla alakalı tutmak,
 • Doğru görsel kullanımı,
 • Meta açıklamalarının doğru ve uygun bir şekilde kurgulanması,
 • Anahtar kelime yüzdesinin doğru hesaplanması ve kullanılması,
 • Tamamen özgün içeriklerin elde edilmesi ve yayınlanması,
 • Adı geçen içeriklerin güncel ve kaliteli tutulması.

Öncelikle, bilinmesi ve odaklanılması gereken ilk unsur site içi hızıdır. Zamanın en değerli kaynak olduğu ve herhangi bir bilgiye ulaşmanın saniyeler sürdüğü bir çağda hiç kimse bir içeriğe erişmek için 10 20 30 saniye beklemek istemez. Bu sebepten dolayı, web sitenizin hızını düşüren unsurları saptamalı ve onlardan kurtulmalısınız.

İkincil bir unsur olarak, site içi yönlendirme linklerinin doğru kullanımını sağlamak zorundasınız. Bu sayede, sitenize gelen bir ziyaretçi daha uzun bir süre dolaşım hacmine sahip olacaktır. Bu sürenin uzaması ise sizin için her daim olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Kısaca örnek vermek gerekirse, özellikle dijital pazarlama ve çevrimiçi alışveriş ile alakalı olan sitelerde daha fazla zaman geçiren bir ziyaretçi daha çok ürün ve hizmet görme imkânına sahip olacaktır.

Böylelikle hem doğrudan bir fayda sağlayacaksınız hem de arama motorları ve algoritması bu gezinti ve gezinti süresince harcanan zamanı algılayarak olumlu kullanıcı deneyimi olarak nitelendirecektir. Bu durum ise uzun vadede daha da ön plana çıkmanıza sebep olarak kazandıkça kazandığınız bir ağ yaratacaktır.

Bunlara ek olarak, düzgün ve hedef konuya uygun olarak kullanmış olduğunuz her ana ve alt başlık indeksleme sürecinde sizi arama motoru botlarına doğru tanıtan yegâne dostunuz olacaktır. Siz de takdir edersiniz ki bu unsur da sizi yukarı sıralara taşıyan özellikler arasındadır.

Öte yandan, doğru görsel kullanımı, meta açıklamalarınızın yerinde kullanımı, hedef konu ile alakalı URL edinilmesi unsurları da adım adım yükselmek istediğiniz başarı merdivenlerinde yardımcınız niteliğinde aksiyonlar olacaktır.

Yazıyı sonlandırmadan önce belki de en önemli unsur olan özgün, kaliteli, güncel ve doğru oranda anahtar kelime kullanımı ile oluşturulan Doğal Seo Çalışması ve faydalarından bahsetmek istiyoruz.

Bilindiği üzere sektöre hâkim olan arama motoru Google’ın kendisidir ve oyunun kuralları da kendisi tarafından belirlenmektedir.

Google, maddi yükü az, niteliği ve kalitesi yüksek metinler sever. Her ne kadar öncesinde yazılmış olan taktiksel ve terim niteliğindeki adımları uygulamış olsanız da yükselişiniz bir noktada durağan hale geçebilir.

Bunun ana sebebi ise içinde bulunduğunuz sektörde yüksek marka değeri taşıyan diğerlerinin varlığıdır. Unutulmamalıdır ki kimse tekrara düşülmüş, sıradanlaşmış ve başka bir kaynaktan esinlenmiş bir yazıyı heyecanla okumaz. Google da okumaz ve okutmaz!

Toparlamak gerekirse, özgün, kaliteli ve güncel niteliklerinizi taşıyan yazılarınız taktik olarak da sıralanan hususlarda doğru bir bakış açısı ve profesyonel ellerde şekillendikçe sizin için yükselmenin sınırı olmayacaktır.

Markalaşmak ve ortaya çıkardığı markanın kalite değerini yükseklerde tutmak isteyen her girişim en nihayetinde bir uzman veya uzmanlardan oluşan bir kanala ihtiyaç duyacaktır.

Doğal SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Doğal SEO çalışması, doğru dijital pazarlama yapılarak gerçekleştirilir. Google tarafından belirlenen kurallar kapsamında, herhangi bir hile yapmadan veya sahte bilinirlik elde etmeye çalışmadan sürdürülen çalışmalar doğal SEO uygulamalarıdır. Doğal SEO uygulamalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Sitenizin teknik olarak iyileştirilmesi,
 • Site hızının yükseltilmesi,
 • Site için kullanıcı deneyiminin artırılması,
 • Site içeriğinin güçlendirilmesi ve okunurluğun artırılmasıdır.

Bu nitelikleri sağlayan siteler kullanıcılar tarafından beğenilir ve okunurlukları yüksektir.

Google, okunurluğu yüksek sitelerin arama sonuçlarında öne çıkmalarını sağlar. Tek bir backlink olmasa dahi, bu siteler aramalarda doğal bir yükseliş elde ederler.

Kullanıcılara gerçekten sağlıklı ve besleyici veriler sunan siteler paylaşılıp sık kullanılanlara ekleme gibi yöntemlerle önemsenir olduğu için, Google bu siteleri sürekli yükseltir ve dışarıdan aldıkları bağlantılar da doğal olarak yükselir. Zaten Google, SEO uygulamasını tam olarak bu şekilde tanımlar. Yani doğal SEO, legal SEO’dur.

Doğal SEO çalışmasının karşılığını ne zaman alırım?

Doğal SEO çalışmaları diğer yöntemlere göre biraz daha fazla zaman alır. Doğal SEO çalışmasında öncelikle websitenizin SEO kurallarına uygun olması gerekmektedir. Bu tarafta eksikleri tamamlarken planlanan SEO stratejisine göre içerikleriniz yazılmaya başlanır. Bu işlemler 1 günde sonuçlanmadığı için ilk yazımızın yayınlanması, index alması sıralamada yükselmesi, sizin websitenizin otoritesinin artması düzenli çalışmalardan sonra etkisini göstermektedir.

Doğal SEO süreci düzenli, istikrarlı bir şekilde çalışmalar sonucunda başarıya ulaşmaktadır. Yaptığımız çalışmaların görünümü 2. aydan itibaren başlar. Aynı çalışma hızı ile devam edilirse 6. ayın sonunda güzel sonuçlar yakalanmış olacaktır. Yıl sonunda düzenli trafiği olan otorite sahibi bir siteniz olacaktır.

Kaynaklar:

Stephen Hockman https://seochatter.com/natural-search/ Erişim Tarihi: 9 Eki 2022, 13:03

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir