Crawler Nedir? Crawler Bot ve Web Crawler

Crawler Nedir? Crawler Bot ve Web Crawler

Web sitenizde paylaştığınız sayfaların arama motorlarında sıralanması için index alması gerekiyor. Bu süreç çok basittir; öncelikle arama motoru botları web sitenize gelir ve sayfalarınızı tarar. Daha sonra uygun sayfalarınız index listesine eklenir ve arama motoru sonuçlarında sıralanmaya başlar. 

Arama motorları index sürecini otomatik sistemlerle yürütür. Web sitenizdeki sayfaların index almasını sağlayan ve analiz sürecini yürüten bilgisayar programı Crawler ismiyle tabir ediliyor.  Aynı zamanda Crawlar bağlantılarınız ve metinleriniz üzerinde web sitenizden bilgi toplama görevini de yerine getirir. Kullanıcı deneyiminin artması ve ziyaretçilerin aradıklarını kolay bulması adına önemli bir sistemdir.

Crawler Nedir?

Crawler, arama motorları veya diğer veri toplama araçlarının web adreslerini dolaşan otomatik robotudur. Crawler kodları ise, tarama yapmak isteyen yazılımlar tarafından oluşturularak, otomatik olarak veya site sahibinin çağırması ile ilgili siteye yönlendirilen yazılımlardır.

GoogleBot bir crawler aracıdır. Sitenizi bağlı olduğu diğer sitelerden gelerek tarayabilen bu araç, sizin sitenizi Google’a bildirmeniz sonucunda da sitenizi tarayabilir. Web sitelerinin bu yazılımlar tarafından taranabilir olması için, açık olmaları ve tarayıcıların robots.txt gibi dosyalarla erişiminin kısıtlanmamış olması gerekir.

SEO bakımından bir sitenin en geniş indekslenebilirlik seviyesinde olması son derece önemlidir. Hatta bunun için bu yazılımlara yol gösteren, sitemap.xml dosyaları sitemizde bulundururuz.

Crawler ne işe yarar?

Crawler kullanıcılar tarafından kolayca aranabilmeleri için web sitelerinin sayfalarını dizine eklemek için web tarayıcılarını kullanır. Dizine eklenen sayfalar, kullanıcıların aradıklarını bulmalarını kolaylaştıran diğer sayfalara bağlantılar içerir.

Ayrıca Crawler arama motorlarının web sitelerinin sayfalarını hızlı bir şekilde dizine eklemesine izin verdiği için web tarayıcılarını kullanır. Dizine eklenen sayfalar, arama sonuçlarının en üstünde görünerek kullanıcıların bulmasını kolaylaştırır.

Web Crawler web sitelerinin arama motorlarındaki alaka düzeyini güncellemek için de kullanılır. Bu, arama motorlarının web tarayıcılarının dizine eklediği web sitelerini otomatik olarak kontrol ettiği ve veritabanlarındaki bilgilere dayanarak arama sonuçlarında değişiklik yaptığı anlamına gelir.

Arama motorları bunu, sorgularıyla ilgili terimleri aradıklarında kullanıcılara en alakalı sonuçları gösterebilmek için yapar.

Bu, insan müdahalesi olmadan gerçekleştiğinde, bir botun bir web sitesinden geçtiği ve insan etkileşimi olmadan ihtiyaç duyduğu bilgileri topladığı bir bot taraması olarak bilinir.

Crawler ne için kullanılır?

Crawler, işletmelerin onlara daha iyi hizmet verebilmeleri için müşteriler hakkında önemli bilgiler toplamak için de kullanılır. Örneğin, web tarayıcıları, işletmeler için değerli bilgiler sağlayan bir web sitesindeki belirli sayfaları kaç kişinin ziyaret ettiği hakkında veri toplayabilir.

Ek olarak, web tarayıcıları, işletmelerin daha iyi hizmet sunabilmesi için belirli müşteriler hakkında konumları veya tercihleri ​​gibi yapılandırılmış veriler toplayabilir ve daha iyi bir müşteri deneyimi sunmaya çalışır.

Şirketler, kişiselleştirilmiş e-postalar veya kullanıcılarının ihtiyaçlarına uygun reklamlar göndermek için toplanan verileri kullanabilir.

Crawler ile veri toplama

Birçok kişi, web tarayıcılarının web sitelerinden veri toplarken müdahaleci olabileceğini iddia eder. Ancak, ne kadar veri toplandığını ve nelerin toplandığını sınırlamanın yolları vardır.

Bir web tarayıcısı yalnızca bir sayfada bulunan ve insanlar tarafından görülebilen verileri toplayabilir; bu nedenle, insanlardan veya makinelerden gizlenmiş verileri toplayamaz.

Bu, işletmelerin alakasız bilgiler toplayarak kaynakları boşa harcamaması için yalnızca ilgili verilerin toplanmasını sağlamaya yardımcı olur.

Crawler ve içerik ilişkisi

Bazı kişiler, web tarayıcılarının herhangi bir insan etkileşimi olmadan yinelenen içeriği bir web sitesinden kaldırabileceğine inanır.

Ancak bu, yalnızca taramayı izleyen ve yinelenen içeriğin insan müdahalesi olmadan birden çok kez taranmadığından veya kaldırılmadığından emin olan kimse olmadığında gerçekleşir.

Aslında, otomatik işlemler bazen yinelenen içeriği yanlışlıkla kaldırır veya sınırlı hata işleme politikalarına veya yeteneklerine sahip bir sistemde yanlış ateşleme yaptıklarında diğer istenmeyen eylemleri gerçekleştirir.

Crawler nasıl çalışır?

Crawler ile ilgili bir başka endişe de bunların kara kutu olmalarıdır. Yani, bunu yapmanın zor olduğu anlamına gelir. Nasıl çalıştıklarını ve daha iyi çalışmalarını nasıl sağlayacaklarını anlayın.

Bu, web taramanın nasıl çalıştığı net olmadığı için işletmelerin müşteriler veya ürünler hakkında yapılandırılmış veri toplama aracı olarak web taramasını kullanmasını zorlaştırır.

Ayrıca Crawler’in nasıl çalıştığına dair çok az şeffaflık olduğundan, işletmelerin çabalarının değerli olup olmadığını bilmesini zorlaştırıyor.

Birçok kişi, yapılandırılmış veri toplama eksikliği ve gelişmiş işaretlemeyi kaldıramaması nedeniyle web taramasının sınırlı bir kullanışlılığa sahip olduğunu düşünüyor.

HTML5 gibi diller. Bu sınırlamalar, işletmeler veya tüketiciler için yeterli değeri sağlamadığı için web taramasını olabileceğinden daha az kullanışlı hale getirir.

Örneğin, web taraması yeterli yapılandırılmış veri sağlamaz, bu nedenle işletmeler, operasyonlarını veya karar verme süreçlerini iyileştirmek için bunları kullanmakta sorun yaşarlar.

Bu, genel olarak web taramasının kullanışlılığını sınırlar, çünkü web tarama çabalarıyla sağlanan yeterli yapılandırılmış veri olmadan işletmeler bu aracı kullanmakta zorlanırlar

Web tarayıcılarının işlevselliğiyle ilgili bazı endişelere rağmen, kullanıldıklarında paha biçilmez bir araçtır doğru ve sorumlu bir şekilde.

Web tarayıcıları, müşteriler hakkında yapılandırılmış veriler sağlamak, ürünler veya hizmetler hakkında önemli bilgiler toplamak ve daha fazlası için kullanılabilir; ancak, yarardan çok zarar vermemeleri için uygun eğitim ve izleme gerektirirler.

Bu araçların nasıl çalıştığını doğru bir şekilde anlamak, işletmelerin bunları pazarlama kampanyalarında ve çevrimiçi operasyonlarında düzgün bir şekilde kullanabilmesi için hayati önem taşır. Böylece herkes bu çabalardan mümkün olduğunca faydalanır.

Crawler Bot

Crawler Bot, İnternet’te otomatik olarak gezinen ve bilgi toplayan bilgisayar programıdır. Veritabanları, arşivler ve arama motorları oluşturmak için kullanışlıdırlar.

Öte yandan, tarayıcı botlar gizliliğimizi ihlal etmek, doğru olmayan ve zararlı olabilecek veritabanları oluşturmak için de kullanılabilir. Birçok kişi, tarayıcı botların yararlı araçlar olabileceğine inanıyor. Ancak, diğerleri zarar verme potansiyeline sahip olduklarına inanırlar.

Tarayıcı botlar, çok fazla bilgi içeren veritabanları oluşturmak için kullanışlıdır. Web sitelerini arşivlemek ve onlardan veri toplamak için harikalar. Bu, arşiv olmadan kaybolabilecek veya unutulabilecek web sitelerinden içerik kaydetmenin harika bir yoludur.

Ayrıca, en popüler web siteleri hakkında veri toplamak için bot teknolojisini kullanmanın harika bir yoludur. Bu veriler daha sonra pazarlama kampanyaları veya anketler gibi şeyler için kullanılabilir.

Ayrıca, tüm bilgilerin tek bir yerde bulunduğu aranabilir bir veritabanı oluşturmanın harika bir yoludur. Bu, belirli bilgileri anında ve kolayca bulmayı kolaylaştırır. Tüm ilgili bilgileri içeren aranabilir bir veritabanınız olduğunda bir şeyleri bulmanızı çok daha kolay hale getirir.

Öte yandan, tarayıcı botlar çevrimiçi bilgi toplamak için de yararlıdır. Çevrimiçi bir bilgi arşivi oluşturmak ve büyük miktarda bilgi içeren veritabanları oluşturmak için kullanılabilirler.

Crawler bot özellikleri

Özellikle arama motorları oluşturmak ve bilgi için web sitelerini taramak için kullanışlıdırlar. Bu, çevrimiçi her şeyin kolay ve hızlı bir şekilde veritabanını oluşturmanın harika bir yoludur. Ayrıca, ihtiyacınız olan bilgileri kolayca bulabilen bir arama motoru oluşturmak için de yararlıdır.

Ayrıca, ihtiyacınız olan bilgileri kolayca bulabilen bir arama motoru oluşturmak için de yararlıdır. Bu, bir şeye hızlıca bakmanız gerektiğinde belirli bilgileri kolayca bulmanızı mümkün kılar.

Crawler bot yararlı kullanıldıklarında etkili sonuçlar alınabilir. Doğru kullanılmadıkları takdirde zararlı da olabilirler. Bazıları, tarayıcı botların, bilgimiz olmadan hakkımızda bilgi toplayarak gizliliğimiz için bir tehdit oluşturabileceğine inanıyor.

Bu bilgileri topladıklarının farkında değilsek, çevrimiçi gizliliğimizi korumak için uygun önlemleri alamayabiliriz.

Bu verileri istemeden de paylaşmayı düşünmediğimiz kişilerle paylaşabiliriz. Bu tür kişisel verileri toplamak, özellikle bilgimiz veya onayımız olmadan yapıldığında son derece tehlikelidir.

Web Crawler

Web Crawler ile ilgili bir başka konu da bilgimiz veya onayımız olmadan hakkımızda hassas veriler toplayarak gizliliğimizi ihlal etmek için kullanılabilmeleridir.

Grup üyeleri, biz bunun farkında olmadığımızda bu verileri bilgisayar korsanlığı veya kötü amaçlı yazılım yoluyla toplayabilir.

Bu, özellikle yerinde doğru yedeklemelere sahip değilsek, bizim için ciddi sonuçlar doğurabilir. Web sitelerini Hacklemek ve hassas verileri çalmak, öncelikle uygun önlemler alınmadan yapılmaması gereken bir şeydir.

Popüler inanışın aksine, diğer çevrimiçi etkinlikler hakkında araştırma yapma zamanı geldiğinde, tarayıcı botlar teknolojiyi kullanmanın güvenli yolları değildir; ancak doğru kullanılmadıkları takdirde tehlikeli araçlar olabilirler.

Bazı durumlarda yardımcı olsalar da bazı durumlarda gizliliğimizi ihlal ederek veya araştırma sonuçlarını tahrif ederek zararlı olabilirler.

Kolay ve hızlı bir şekilde bilgi toplamamıza veya birçok bilgi içeren veritabanları oluşturmamıza yardımcı olabilirler.

Bununla birlikte, doğru şekilde kullanılmazlarsa çevrimiçi gizliliğimiz ve güvenliğimiz için de bir tehdit oluşturabilirler. Genel olarak, Crawler bot doğru kullanıldıklarında yararlı araçlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir