Skip to content
SEO

Crawl Depth Nedir ve SEO Performansını Nasıl Etkiler?

Crawl Depth yani tarama derinliği, web sitesinde bulunan sayfaların arama motorları tarafından ne kadarının tarandığını gösteren metriktir. Birbiri ile bağlantılı sayfalar, yazı içerisinde bulunan linkler ve site içerisinde yapılan tüm yönlendirmeler tarama derinliği için önemli unsurlardır. Bu sayfa ve linkler ne kadar kusursuz ve doğru şekilde yapılırsa, tarama derinliği için site de o kadar başarılı olacaktır.  Bu sayede arama motorları açısından daha iyi şekilde anlaşılmış olacaktır.

Bir web sitesinin taranması, Google robotlarının bağlantıları izlemesi ile mümkün olur. Robotlara tarama yollarını, iç linkler, sitemap.xml ve robots.txt gibi dosyalar gösterir. Bir sitenin tarama izinlerini yöneten kodları da tarama derinliğini etkiler. Örneğin, arama motorlarının taranmasına engel olan kodlar izin sayfalarına eklenmiş ise robotlar bu sayfaları taramazlar. 

Arama motorlarının bir siteyi ne kadar detaylı tanımlayabilir ve indeksleyebilir olduğunu ifade eden kavram, Crawl Depth olarak tanımlanır. Bir web sitesinin içeriğinde yüzlerce, binlerce, milyonlarca sayfa bulunabilir. Bu sayfaların sınıflandırılmasının doğru bir şekilde kurgulanıp uygulanması oldukça önemli bir konudur.

Doğru bir düzenle kurgulanan sayfaların sıralamaları arama motorunun botları tarafından tüm sayfalara ulaşabilmesini kolaylaştırmakta, tarayabilme imkânı vermekte ve klasöre ekleyebilmede yardımcı olmaktadır. Doğru sıralama kurgusu oluşturulan web sitelerinde Crawl Depth Türkçe anlamıyla tarama derinliği daha sağlıklı ve yüksek oranlı olur.

Crawl Depth yani arama motorlarının işleyişi özel bir sistem ile ve hiyerarşi ile sağlanır. Bir web sitesinde ana sayfa için derinlik her zaman 0 derinlik karşılığına sahiptir. Bu sayfa üzerinde linklere, erişilen alt sayfalar için ise 1’lik tarama derinliğine sahip sayfalar olarak tanımlanabilmektedir. Bu alt sayfalardan erişilen tüm sayfalar için ise sayısal veri birer birer artış göstererek devam etmektedir. Crawl Depth sistem ve hiyerarşisi bu şekilde işlemektedir.

Tarama derinliği terimi, bir arama motorunun bir tarama sırasında kaç sayfaya erişeceğini ifade eder. Crawl Depth yüksek olan siteler, sayfalarının çoğunun tarandığını ve dizine eklendiğini görmektedir. Düşük tarama derinliğine sahip olan siteler genellikle sayfalarının çoğu uzun süre taranmamaktadır.

Tarama derinliği bir sitenin mimarisi ile alakalıdır. Web sitesinde ana sayfanın hiyerarşinin en üstünde olduğu katmanlar halinde olmalıdır. Bağlantı sayfaları içinde   en yaygın mimariyi göz önünde bulundurulmalıdır. Crawl Depth, tarayıcının bu katmanlara ne kadar derine ineceğini tanımlamaktadır.

Crawl Depth Önemi Nedir?

Crawl Depth, web sitesinde bulunan sayfaların arama motorları tarafından taranan sayfa sayısını ifade eden bir kavramdır. Crawl Depth, arama motorları tarafından sitenin daha fazla sayfaya ulaşması ve bu sayede daha kolay anlaşılması için oldukça önemlidir.  İnternet sitemize yeni eklenen bir hizmet, sayfası arama motorunda sıralamaları bulunmaktadır. Optimize edilen bir sayfa yapısındaki sıralama sonuçlarına yansıması oldukça önemlidir. Bunun için sayfanın ne sıklıkta tarandığı konusunda dikkat edilmektedir.

Arama motoru botlarının bir internet sayfasına akış içerisinde bir, iki ya da üçüncü derinlikte olmaktadır. Bu da o sayfanın Crawl akışı içerisinde belirgin bir paya sahip olduğunu göstermektedir. Bunun sonucunda akış içerisinde daha derinde yer alan sayfalara kıyasla daha çok taranmasına zemin hazırlamaktadır. Bu noktada botların da kullanıcı gibi davrandığını ve tarama yaparken kolay ulaşılmaktadır. Botlar da kullanıcılar gibi kolay sayfalara ulaşarak taraması önemlidir.

Crawl Depth’in Yüksek Olmasının Avantajları Nelerdir?

Crawl Depth’in yüksek olmasının bazı avantajları şu şekildedir:

  • Arama motorları tarafından dizine eklenen daha fazla sayfa
  • İçeriği güncellediğinizde, arama motorları hemen fark eder
  • Derin bağlantılı sayfalar için daha yüksek sıralamalar
  • Bağlantı eşitliğinin uygun akışını sağlar
  • Daha fazla organik arama trafiği

Crawl Depth SEO Performansını Nasıl Etkiler?

Crawl Depth en kısa tanımıyla ana sayfadan en kısa yolu kullanarak bir sayfaya ulaşmak için ihtiyaç duyulan tıklama sayısını bizlere anlatmaktadır.  SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) stratejisinin temelinde, bir internet sitesinin hedef kelime gruplarında arama motorunda daha tanınır hale gelmesini ağlamak bulunmaktadır. Bunu sağlamanın en bilinen yolu arama motoru botlarının web sayfalarını sorunsuz ve doğru sıklıkta tarayabilir olabilmesinden geçmektedir. İnternet sitemize yeni eklenen yeni bir özelliğin ürün ya da kategori sayfasının arama motorunda sıralama alması ve optimize edilen bir sayfa yapısındaki değişimin sıralama sonuçlarına yansıması için Crawl depth oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Arama motoru botlarının bir internet sayfasına akış içerisinde bir, iki ya da üçüncü adımda yani daha kısa sürede ulaşılmasının sağlanması o sayfanın arama motorları tarafından daha tanınır bir halde yer aldığını bizlere göstermesi açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu araçlar bu verileri takip etmede önemli bir yere sahiptir.

Yüksek tarama etkinliğine sahip olan siteler, düşük tarama etkinliği olanlara göre daha fazla sıraya eklenebilip internette daha kolay karşımıza çıkabilmektedir. Genellikle kullanıcılar sayfalara daha kolay ve hızlı ulaştıkları sitelerden aramalarını gerçekleştirirler. Ne kadar çok tıklanma gerekirse o kadar çok vakit kaybı gerçekleşmektedir. Bu yüzden Crawl depth sizin SEO performansınıza zarar verebilmektedir. O yüzden ne kadar az tıklanma o kadar çok SEO performansını ifade etmektedir. 

Belirli bir sayfaya ulaşmak için gereken tıklama sayısı, sıralama için oldukça önemlidir. Crawl Depth SEO performansı herhangi bir web sitesinin URL yapısından daha önemlidir. Basit bir deyişle, sayfanız her şekilde mükemmel olsa bile, ona ulaşmak için çok fazla tıklama alırsa arama motoru onu sıralamamaktadır. 

Tarama Derinliği Nasıl Artırılır?

Tarama derinliğinin artması, sayfaların indekslenme sayısını arttırıp Google üzerindeki varlığınızı geliştirir. Bu bakımdan bu oranı artırmak istemek son derece anlaşılabilir bir durumdur. SEO üzerindeki etkilerini de dikkate aldığımızda Crawl Depth yükseltmek için yöntemleri öğrenmekte fayda olduğunu kabul ediyoruz.

Crawl Depth’in artması, Google’ın sitenizdeki daha fazla sayfayı tarayabilmesi anlamına gelmektedir. Robotun sitenizdeki sayfaları tarayabilmesi için öncelikle bu sayfaların bağlantılarının olması gerekiyor. Herhangi bir sayfaya veya dışarıda bir kaynağa bağlı olmayan sayfanın taranması neredeyse imkansız olduğundan, tarama robotuna bu yolu göstermemiz gerekiyor. Sitemizdeki sayfaların navigasyon bilgilerini sitenin uygun yerlerinde defaten paylaşmak, robota bu imkanı sunabiliyor. Breadcrumb kullanmak, arama motorlarına bu yolu göstermek için faydalı bir çözüm olabilir. Bunun yanında iç bağlantılarınızın izlenebilir olduğundan emin olmanız da faydalı bir çözüm olacaktır.

Kaynaklar:

Suraj Lalchandani https://www.seoclarity.net/blog/what-is-crawl-depth Erişim Tarihi: 21 Ara 2022, 11:26