Skip to content
SEO

Cloaking Nedir, Neden Yapılır?

Cloaking Nedir, Neden Yapılır?

Cloaking (Gizleme veya örtme), özel olarak hazırlanmış  ve kullanıcılar tarafından görülemeyen farklı sayfalara arama motoru botlarının yönlendirilmesidir. Bu yöntem açıkça bir Black Hat SEO yöntemidir. Bu yöntemle arama motorunu manipüle etmek bir yana, motoru tamamen yanıltma işlemi yapılıyor olduğundan, kurallara da doğrudan aykırıdır. 

Cloaking arama motorlarını yanıltarak daha üst sıraya yerleşebilmek için tercih edilen eski bir yöntemdir. Arama motorları algoritmaları ne kadar iyi ve kusursuz işlense dahi tamamıyla kusursuz değildir ve bünyesinde faydalanacak açıkları her zaman bulunmaktadır. 

Cloaking yöntemi ile arama motorları robotları bir web sitesini tarayabilmek için giriş yaptığı zaman farklı ve özel sayfaya yönlendirilmektedir.  Bu yöntemi kullanarak arama motoru botları teknik olarak dizayn edilmiş ancak kullanıcıya bir şey ifade etmeyecek sayfalara erişir. Normal koşullarda kullanıcı bu sayfalara erişecek olursa, anlamsız bir site ile karşılaşacağından, kullanıcıya bu site değil SEO özelliği olmayan ama anlaşılabilir bir site sunulmak istenir. 

Burada aklımıza, “Hem SEO uyumlu hem de anlaşılabilir bir site yapılamaz mı?” sorusu gelecektir. Elbette bu mümkündür ancak, Cloaking ile çok hızlı ve çok az maliyetli biçimde bir form hazırlamak, uzun vadeli düşünmeyen site sahipleri veya iyi niyetli olmayan SEO uzmanlarınca tercih edilebilir. Kurallara tam olarak uygun biçimde hazırlanacak bir web sitesi, hem zorlu hem de maliyetli bir süreci kapsar ve fakat doğru ve güvenilir olan elbette budur.

Cloaking ile sitelerin hızla yükselmesi mümkün olmakla birlikte, bir gün arama motoru algoritmasına yakalanacakları da aşikardır. Zaten bu tür siteleri açanlar sitelerden uzun süreli beklentiler içerisine girmezler. Bunun yanında, kimi SEO yaptığını iddia eden kişilerin, site sahiplerinin haberi olmadan bu uygulamaları gerçekleştirdikleri de görülür.

Site sahiplerinin bu olumsuzlukla karşılaşmamak için sitelerini emin ellere teslim etmelerinde bu nedenle fayda vardır. Zira Cloaking olan site legal olmadığından, bir süre sonra indekslerden silinir. 

Cloaking bir aldatmaca yöntemidir ve sitenize ciddi zararlar verir. Bu yöntemi kullanmaktan kaçınmalı ve protokollere uygun yöntemlerle SEO yapmalısınız.

Cloaking Nedir?

Cloaking, arama motoru botlarının kullanıcılar tarafından görülemeyen farklı sayfalara yönlendirilmesidir Bu genellikle bir web sitesinin arama motoru sıralamasını yükseltmek veya arama motoru kullanıcılarının bir web sitesini veya sayfayı keşfetmesini engellemek amacıyla yapılır. Bu stratejiler, arama motorlarını bir web sitesinin veya sayfanın olmadığı bir şey olduğuna inandırmak için gizli metinlerin, bağlantıların veya yönlendirmelerin kullanımını içerir. Bu eylemler genellikle arama motorlarının çoğunun hizmet şartlarını ihlal eder ve cezalandırılabilir veya hatta dizinden tamamen yasaklanabilir.

Cloaking neden yapılır?

Cloaking, esasen iyi niyetlerle de kullanımı mümkün olan bir uygulamadır. Bazı veri alanlarının saklanması için belli kullanıcı gruplarından gizlenmiş arka kapılar olarak bu yollar kullanılabilir. Ancak yaygın kullanım şekli arama motorunu kandırmak olduğunu söylemek mümkündür. 

Site sahipleri, kısa sürede Google’da üst sıraya çıkmak ancak bunun için çok çaba sarf etmemek istediklerinde bu yöntemi tercih edebilir. Bu yöntemle, site üzerinde çok fazla metin içeriği bulundurmadan kullanıcıya yayın yapılabilir ve Google tarafından daha efektif taranacak arka sayfalar yapılabilir. Bu arka sayfaların hızla indekslenmesi ile doğrudan trafiğin arama motorundan ön sayfaya gelmesi sağlanabilir.

Bu yöntemi, sitesinde kısa süreli ürün veya hizmet satışı yapacak spot satıcılar tercih edebilir. Uzun vadeli işletme hedefleri olan firmaların bu gibi yanıltıcı sistematikler yerine, yasal ve nitelikli SEO yapması çok daha doğrudur. Zira Google, gerçekten iyi niyetle SEO yaptığınızı gördüğünde sizi zaten en üst sıraya taşımaya zaten isteklidir.

Cloaking yasal mı?

​Gizlenmiş içerik oluşturarak arama motoru sıralamalarını bozma girişimidir. Bu yasadışı bir uygulamadır. SEO gizleme yöntemi olarak kabul edilmektedir.  Arama motorları, gizleme tekniği içeren dizine alınmış siteleri kalıcı olarak yasaklamaktadır. Arama motorları algoritmasını düzenli olarak güncellemeye devam etmektedir. Algoritma, web sitenizde gizleme açısından kılık değiştirdiğinizi tespit ettiğinde kara listeye alınmaktadır. 

Cloaking nasıl yapılır?

Arama motoru robotları ve kullanıcılar, siteleri ziyaret ederken farklı izler bırakırlar. Arama motoru robotlarının alan adını ziyaret etmesi halinde, daha önceden ayarlanmış ve kullanıcıya gösterilmeyen sayfaya yönlendirilmesi mümkündür. Bu durumda robotlar ayarlanmış sayfaya, direkt trafik ise görünen sayfaya ulaşır.

Arka sayfalar siteyi kullanacak kullanıcılar tarafından görülmemektedir ve sadece arama motorları botları için hazırlanmış sayfalardır. Bu sayfalar estetik kaygı taşımadığı için sayfanın yüklenebilme hızı maksimize edilmektedir. 

Bu sayfalarda gereksiz kod satırı hiç yer almıyor denecek kadar az ve yalnız metin arama motorları için tam istenildiği şekilde verilmektedir. Bu sayede temiz sunulan bir tasarım ve yalnızca metin ile dolu sayfaları bu arama motorları botları tarafından daha çok seviliyor ve ölçeklendirmede bu siteler daha üst seviyede olacak şekilde sıralamada yer almayı kabul ediyordur. 

Geçmiş zamanda çoğu web sitesi kullandığı bu yöntem ile kaliteli bir içerik bulundurmamasına rağmen daha üstte yer alabilmeyi başarmışlardı. Gelişen algoritma motorları ile çoğu arama motoru tarafından bu farkına varıldı. Günümüzde bu yöntem eski olduğu için geçerlisini yitirmiştir.

Gizleme, arama motoru tarayıcılarını veya robotlarını yanıltarak belirli bir web sitesinin arama motoru sıralamasını iyileştirmektir ve arama motorunun veya tarayıcıların o sayfanın görünenden farklı olduğunu düşünmesini sağlar. Arama motorları için bir aldatmaca oluşturan spam indeksleme tekniği olarak kabul edilir. İnternet dünyası, cihazı IP adresiyle tanımlar. Cloaking kullanmak, IP adresini hedeflemeniz ve sonuçları IP adreslerine iletmeniz gerektiği anlamına gelir. 

Cloaking Uygulamaları nelerdir?

Kullanıcılara arama motoru tarayıcılarına farklı şekillerde gösterebileceğiniz içerik türlerini bulunabilmektedir. Bir arama motoru dizini ve bir sayfayı başlıklara, etiketlere SEO tekniklerine uymak önemlidir. Oluşturulan sayfanın sıralamasını yükseltmektedir. En yaygın Cloaking uygulamaları şunları içerir:

  • Gizli Metin: Bu en yaygın yaklaşımlardan biridir. Web yöneticisi, içeriğe anahtar kelime ekleme, üzerine yazma gibi bilgileri gizleyerek eklemektedir. 
  • Flash Web Siteleri: SEO teknikleri tarafından kabul edilmemektedir. Buna rağmen, flash üzerinde oluşturulmuş ve geliştirilmiş birçok web sitesi kullanılmaktadır. Flash üzerinde bir web sitesi kurarken, çok sayıda flaş kullanılmaktadır.
  • E-posta Gizleme: E-posta kampanyası veya dağıtımı yapılmaktadır. Gönderenin bilgilerini gizlemek için gizleme kullanılmaktadır. Böylece alıcılar gönderenler hakkında hiçbir şey öğrenmemektedir.

Cloaking Cezaya Sebep Olur mu?

Cloaking açıkça bir ihlaldir. Normal koşullarda Google, ihlaller için ceza uygular. Ancak Cloaking yapan sitenin tespit edilmesi zaman alabilir. Yani bir site sahibi bu uygulamayı yaptıktan aylar ve hatta yıllar sonra tespit edilebilir. Bununla ilgili kesin bir veri olmamakla birlikte, tespit halinde bir cezaya maruz kalınacağı da kesin denebilir.

Cloaking için belirtilen bir ceza yoktur. Ancak Google bu denli ciddi kural ihlalleri durumunda, sitelerin indekslerden tamamen çıkarılmasına varan yaptırımlar uygular. 

Site sahipleri unutmamalıdır ki; Google, siteler sayesinde vardır ancak kullanıcılara doğru sonuçları sunmaz ise varlığını kaybeder. Google yöneticilerinin de sıkça duyurusunu yaptığı gibi; yanıltıcı içerik ve yöntemleri kullanmak, site sahiplerinin mazeretlerini dikkate dahi almadan ceza uygulanmasına yol açar.

Google hatalı uygulamalara göz yumuyor olsa da Cloaking bir hata olmadığından buna göz yumması beklenmez. Sonuç olarak Cloaking durumunda ceza alacağınızı unutmamalı ve buna göre iş işlemler yapmalısınız.

Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için nitelikli dijital pazarlama yapan uzmanlara ulaşabilir, en doğru sonuçlara erişmek için yasalara ve arama motoru kurallarına uygun SEO desteği alabilirsiniz. SEO, sistematik yapıldığında, yapacağınız tüm yatırımı fazlasıyla geri alabileceğiniz bir uygulamadır.

Kaynaklar:

Shannon Hilson https://rockcontent.com/blog/cloaking-in-seo Erişim Tarihi: 6 Ara 2022, 09:51