chatbot nedir ne işe yarar nasil çalişir

Chatbot Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır ?

Chatbot, günümüzde sıklıkla tercih edilen ve özellikle e-ticaret gibi web sitelerinde ihtiyaç duyulan yapay zeka robotlarından biridir. Bu robot, kullanıcıların anlık olarak mesajlarına ve taleplerine karşılık verebilmektedir.

Son dönemde ortaya çıkmış yeni nesil teknolojilerden biri olan ve chatbot adı verilen bu yapay zeka robotu, web sitenizin ziyaretçiler için daha kullanışlı olmasını sağlar. 

Chatbot teknolojisinin çok sayıda türleri, günümüzde çeşitli web sitelerinde karşımıza çıkmaktadır. Yeni üretilen ve geliştirilen bu teknoloji, her geçen gün daha fazla kullanılır.

Bunun sebebi ise Chatbot robotlarının kullanıcı ihtiyaçlarına ve mesajlarına çok daha kısa süre içerisinde cevap vermesidir. 

Peki tam anlamıyla chatbot nedir? Chatbot nasıl yapılır? Chatbot ne işe yarar? Chatbot ile neler yapılabilir? Tüm bu soruların cevapları ve daha fazlası için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Chatbot Nedir? Nasıl Yapılır? 

Chatbot örneği
Chatbot örneği Kaynak: https://www.chatbot.com/

Chatbot, kişilerin dijital ortamda mesajlaşma yoluyla bir insan ile yazışır gibi iletişim kurdukları ve bir konuda işlem yapma, bilgi alma gibi çeşitli amaçlarla kullandıkları sohbet robotlarıdır. Yapay zekanın geldiği son noktalardan biridir. Son nesil teknoloji sistemlerinden biri olan bu robotlar, web sitelerini ziyaret eden kullanıcıların anlık olarak bilgi alabilmesini ve birçok işlemi çok daha kolay bir şekilde yapabilmesini sağlar. 

Web arayüzünde sürekli olarak ziyaretçilere görünen bu sistem, sahip olduğu yapay zeka sayesinde siz online olmasanız dahi ziyaretçilerinize cevap verebilir. 

Bu yeni nesil yapay zeka teknolojisi, web site arayüzlerinin daha etkili ve kullanışlı bir hale gelmesini sağlamaktadır. Bu nedenle hem arayüz hem de ziyaretçiler açısından fazlasıyla önemlidir.

Peki bu denli önemli olan ve gelecekte de değerine değer katacak olan chatbot nasıl yapılır? 

Web sitenize bir chatbot eklemek için öncelikle belirli platformları tercih etmeniz gerekiyor. Bu sistemi tamamen kendiniz inşa edebilirsin ancak bu oldukça zorlu bir yol. B

u nedenle çalışan ve web sitenize kolaylıkla entegre edebileceğiniz özellikleri sizlere sunan platformları tercih etmenizde fayda var.

Ayrıca bu platformlar sayesinde ek bir kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan da chatbot yapabilirsiniz. Günümüzde sıklıkla tercih edilen chatbot geliştirme platformları şu şekilde;

 1. Botsify 
 2. Bottr 
 3. Api.ai 
 4. Motion.ai 
 5. Botstar 
 6. Chatfuel 
 7. Manychat 

Yukarıdaki platformları tercih ederek kendi chatbotunuzu geliştirebilirsiniz. Ancak bunları web sitenizde yayına almak için de bazı platformlara ihtiyacınız var. Chatbot yayın platformları ise genel olarak şu şekilde;

 1. Slack 
 2. Messenger 
 3. Amazon Echo 
 4. Microsoft Bot Framework 
 5. Chatterbot 
 6. Google Dialogflow 

Chatbot Ne İşe Yarar? 

Yapay zekanın en önemli özelliklerinden ve ürünlerinden biri olan chatbotlar, web site üzerinde birçok işlemin gerçekleşmesine olanak sağlar. Bu nedenle sadece tek bir amaç için değil, web arayüzü içerisinde kullanıcıların birçok ihtiyacına cevap verilebilmesi için chatbot kullanılır. 

Mesajlaşma, sohbet veya kullanıcı yardımı için tercih edilen ve bu noktada tüm ihtiyaçlara cevap veren chatbotlar, web site arayüzünde birçok işe yaramaktadır.

Bunlar genel olarak bu robotların kullanılmasının da ana nedenleri arasında yer alır. Chatbot sayesinde web sitenizde yapılabilecekler genel olarak aşağıdaki gibidir;

 • Ziyaretçiler ile iletişim

E-ticaret başta olmak üzere tüm kategorilerde yer alan web siteleriniz günlük olarak çok sayıda ziyaretçiye kapılarını açar.

Ziyaretçiler, web sitenizde gezinirken bazı durumlarda sizin veya bir uzmanın yardımına ihtiyaç duyabilir. Bu yardımlar genellikle küçük sorunlar için geçerlidir. Bu tip durumlarda size kalan işi yapay zeka halledebilir. 

Chatbotlar, web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların anlık olarak iletişim kurabilmesine olanak sağlar. Ziyaretçiler, chatbotlar ile bir insanla konuşuyormuşçasına sohbet edebilir.

Bu da web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların yapay zeka ile yapacağı iletişimin daha kolay olmasını sağlar. Kısaca chatbotlar, ziyaretçileriniz ile iletişim kurmaya olanak tanır. 

 • 7/24 Canlı Destek 

Ziyaretçilerinizin günün hangi saatinde web sitenizi ziyaret edecekleri belli değildir. Kimi ziyaretçiler mesai saatleri içerisinde web sitenizi tıklarken kimileri de gece geç saatlerde veya hafta sonları web sitenizi ziyaret edebilir. Bu tip durumlarda sürekli olarak ziyaretçilerinizin yardımına koşabilmeniz mümkün değildir. 

Ancak web sitenizde yer alan chatbot, 7/24 canlı destek ile web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verebilir. Yani, web sitenizde 7/24 canlı destek istiyorsanız chatbot kullanabilirsiniz. 

 • Aynı Anda Birçok Kullanıcıya Yanıt Verebilirsiniz 

Chatbotlar sayesinde web sitenizi aynı anda kaç kişinin ziyaret ettiği önemli değildir. Yapay zeka sayesinde aynı anda çok sayıda kullanıcıya cevap verebilmeniz mümkündür. Robotlar, tüm iletişim adımlarını sizlerin yerine gerçekleştirir. 

Chatbot Sistemi Nedir? 

Chatbot sistemi, bir yapay zeka örneğidir. Bu yapay zeka ürünü sayesinde insanlarla kolaylıkla iletişim kurulabilir.

Chatbotlar metinleri, sesleri ve benzer paylaşımları anlık olarak takip edip anlayabilir. Bu doğrultuda da chatbotlar ile iletişime geçen insanların isteklerine cevap verebilir. 

Chatbot sistemi, Natural Languafe Processing adı verilen ve NLP olarak da bilinen doğal dil işleme özelliğine sahiptir.

Bu sayede program üzerinde bulunan dilleri, kolaylıkla anlayabilir. Ayrıca AI olarak da bilinen yapay zeka sohbet özelliklerine de sahip olan bir sistemdir. 

Chatbot Türleri Nelerdir? 

Chatbot, günümüzde çok sayıda web sitesinde bulunan yapay zeka sohbet robotudur. Bu sohbet robotları iki ayrı türde incelenmektedir. Her iki tür de web sitelerine kolaylıkla entegre edilirken kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Chatbot türleri genel olarak şu şekildedir;

 • Dil ve Kural Tabanlı Chatbotlar 

Dil ve kural tabanlı yapay zeka sohbet robotları, kullanıcıların sorularını yanıtlamak amacıyla daha önce oluşturulmuş algoritmayı takip eder. Yani kullanıcılar belirli bir algoritma ekseninde sorular sorar ve chatbotlar sadece buna cevap verir.

Genel olarak kolay bir kullanıma sahip olan bu türde chatbotlar, yazılımcının belirlediği eksen etrafında hizmet vermektedir. Ayrıca bu türde chatbotlar; ifade tabanlı, kelime tabanlı ve diyalog tabanlı olarak birbirinden ayrılabilir. 

 • Yapay Zekalı (AI) Sohbet Robotları 

AI sohbet robotları daha spesifik özelliklere sahiptir. NLP tekniğinin kullanıldığı bu sohbet robotlarında kullanıcılar tarafından sorulan soruların amacını belirlenir. Amaç belirlendikten sonra sohbet robotu, kullanıcıya doğru cevabı verir ve onları yönlendirir.

Bu tür daha akıllı ve daha doğaldır. Bununla birlikte AI teknolojisine sahip olan sohbet robotları, ziyaretçiler ile kurulan iletişim süreçlerinde de öğrenmeye devam eder. 

Chatbot Kullanım Alanları ve Örnekleri Nelerdir? 

Chatbot örneklerine günümüzde birçok web sitesinde rastlıyoruz. Bunun sebebi, yapay zekalı sohbet robotlarının çok sayıda avantaj sağlaması ve fazlasıyla kullanışlı olması. Ancak genel olarak chatbotların en çok kullanıldığı alan e-ticaret web siteleri. 

E-ticaret sitelerinde kullanıcılar sık sık yardıma ihtiyaç duyabiliyor. Bu da chatbotlar sayesinde kolaylıkla karşılanıyor. Skype, Slack, Messenger, Amazon, Google ve benzeri büyük mağazaların genelinde chatbot örnekleri ile karşılaşabilmemiz mümkün. 

Chatbot ile Neler Yapılabilir? Chatbot Avantajları Nelerdir? 

chatbot faydaları

Chatbot, web sitenizde birçok işlemi yapabilmenize olanak sağlar. Genel olarak bu yapay zekanın kullanım amacı; web sitenizin sizlere ihtiyaç duymadan kullanıcıların ihtiyaçlarına karşılık vermesidir. 

Chatbotlar sayesinde ziyaretçiler aradıkları ürünü kolaylıkla bulabilir, sorunları çözebilir ve bilgi edinebilirler. Yapay zekalı sohbet robotları gerektiği durumlarda ziyaretçileri sizlere veya gerçek bir müşteri temsilcisine aktarabilir. Chatbot kullanmanın sağladığı faydalar ise genel olarak şu şekildedir;

 • 7/24 canlı destek ile müşteri deneyimini arttırabilirsiniz. 
 • Daha verimli bir şekilde çalışabilirsiniz. 
 • Hedef kitlenizin ve ziyaretçilerinizin ihtiyaçlarını anlık olarak karşılayabilmeniz mümkündür. 
 • Müşteri sorunlarını tespit ederek çözüm üretmeye olanak sağlar. 
 • Ürün satışını ve pazarlama oranlarını büyük ölçüde arttırır. 
 • Müşteri verilerini sürekli olarak analiz edebilirsiniz. 

Chatbotlar yukarıdakiler başta olmak üzere işletmeniz ve web siteniz için pek çok fayda sağlar. Bu yapay zeka robotu günümüzdeki önemli teknolojilerden biridir. Ayrıca gelecekte de daha büyük önem kazanacağı ve web siteleri için vazgeçilemez olacağı tahmin edilmektedir. 

S.S.S.

Chatbot Nedir ve Nasıl Çalışır?

Chatbot, insan destek aracılarını yapay zeka (AI) ve son kullanıcılarla sohbet yoluyla iletişim kurabilen diğer otomasyon teknolojileriyle değiştirerek veya artırarak müşteri hizmetlerine, katılıma ve desteğe yardımcı olan bir konuşma uygulaması olarak tanımlanır. Chatbot teknolojisinin bazı örnekleri, Amazon'un Alexa ve Google Assistant gibi sanal asistanları ve WeChat ve Facebook'un Messenger gibi mesajlaşma uygulamalarıdır. Bir chatbot, müşterilerle bir insan gibi etkileşime giren ve etkileşime girmenin çok az veya hiçbir maliyeti olmayan otomatik bir programdır.

Chatbot'un Temel Amacı Nedir?

Chatbot ile düşük gecikmeli yayınlama/abone olma (pub/sub) hizmetiyle farklı platformlarda uyarılar ve mesajlar gönderin. Düşük koda sahip bir uygulama geliştirme sistemi tercih ederek veri odaklı uygulamaları daha hızlı şekilde oluşturabilir ve dağıtabilirsiniz. Yapay zeka destekli sohbet robotları ve konuşma arayüzleri oluşturun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir