Cache SEO Açısından Zararlı Mı?

Cache SEO Açısından Zararlı Mı?

Anahtar kelime araştırmasını, web sayfalarındaki anahtar kelime kullanımını hızlı bir şekilde analiz etmek için kullanabilirsiniz. Anahtar kelime kullanımısayfa içi SEO‘nun bir bileşenidir. Web tarayıcınızın bir web sayfasını tamamen oluşturmasını beklemek yerine, yalnızca metin önbelleğe alınmış sürümünü görüntüleyebilirsiniz. Anahtar kelimelerin salt metin sürümünü tarayabilirsiniz. Böylece anahtar kelimelerin HTML yerleşimini ve biçimlendirmesini analiz edebilirsiniz.

Web sitenizde güvenilmez barındırma varsa, ziyaretçiler kesinti dönemlerinde önbelleğe alınmış web sayfalarını görüntüleyebilir. Önbelleğe alınan web sayfaları Google’ın sunucularında saklanır. Google, web sayfasının bir kopyasını oluşturduğunda dahili veri tabanında saklar. Web sitenizin sunucusu çökse bile önbelleğe alınan web sayfaları Google’ın veri tabanında kalır.

Önbelleğe alınan web sayfaları kaynak kodundan oluşur. Ziyaretçiler kaynak kodunu ham biçiminde görüntüleyebilir veya salt metin veya tam sürümde işleyebilirler.

Önbelleğe almanın sıralama için bir önkoşul olduğunu unutmayın. Web sayfaları, Google’ın bunları önbelleğe alıp almadığına bakılmaksızın Google’ın arama sonuçlarında sıralanabilir. Önbelleğe alma, yalnızca Google’ın kullanıcıları tarafından kullanılabilen web sayfalarının kopyalarını oluşturmaya yönelik bir işlemdir. Sonuç olarak cache SEO açısından zararlı olabilecek bir durum değildir.

Cache Neden Önemlidir?

Cache’in birincil kullanımı, internette gezinen kişiler içindir. Bu insanların olan web sayfalarını görmelerini sağlar.

Bir web sitesi sahibi olarak Google Cache’in çok önemli olmasının başka nedenleri de vardır. Sitenizin asla aşağı inmeyeceğini veya aksaklıklar yaşamayacağını umuyorsanız yanılıyorsunuz. Bir önbelleğe sahip olmak, bir şeyler doğru çalışmasa bile içeriğinizi kullanıcılar için kullanılabilir hale getirir. Yani web sitenizde bir problem yaşanıyorsa bu sayede web siteniz hale görünür olabilir.

Cache Kullanımının SEO’ya Etkileri Nelerdir?

Birçok web sitesi Cache kullanımı konusunda tereddütlü oluyor. Ancak Google önbellek kullanımı web sitenize bir dizi avantaj sağlayabiliyor. Cache kullanımının SEO’ya etkileri şu şekildedir:

  • Yinelenen İçeriği Kontrol Edebilirsiniz

Bazen önbelleğe alınmış bir bağlantıya tıkladığınız zaman beklediğinizden farklı bir sayfaya yönlendirilirsiniz. Bunun olmasının bir nedeni, yinelenen içerik olmasıdır. Google, çok benzer iki sayfa gördüğünde, bunları dizinde ayrı tutmamaya karar verebilir. Bu, önbellekte yalnızca bir tanesinin tutulmasına neden olur.

Google’ın aynı bağlantı altında birden fazla sayfayı önbelleğe alması, sitenizde yinelenen içeriğe sahip olduğunuz konusunda sizi uyarabilir. Yinelenen içerik yalnızca kafa karıştırıcı bir önbellek durumu yaratmakla kalmaz, aynı zamanda SEO için kötü bir deneyimdir. Cache iki sayfayı inceleme ve bunları ayırt etme avantajını elde edebilirsiniz.

  • Google’ın Standart Etiketlerinize Saygı Duyduğunu Doğrulayabilirsiniz

Web sitenizdeki yinelenen içerik kasıtlı olabilir, ancak Google’a hangi sürümü tarayacağını söylemek için .rel=canonical etiketleri ekleyebilirsiniz.

Taranmasını istemediğiniz sayfalardan birinin Google Cache sürümünü kontrol edin. Standart sayfanın önbelleğine yönlendirilmeniz gerekir. Bu etiketin Google tarafından dikkate alınıp alınmadığını kontrol edebilirsiniz.

  • İçeriklerinizin Tarandığından Emin Olabilirsiniz

SEO veya içerik üretim çabalarınızı arttırırsanız Google’ın değişiklikleri dizine eklediğinden emin olmanız gerekir.

Bir sayfanın önbelleğe alınmış sürümüne hızlı bir bakış, sayfanın tarandığını size söyleyebilir. Değişiklikleriniz önbelleğe alınmış sayfada görünmediyse yine de dizine eklenmiş olabileceğini unutmayın. Endişeleniyorsanız, Google Search Console‘un URL Denetçisi onaylamak için kullanabilirsiniz. Ancak güncellemelerinizi önbellekte görürseniz, dizine eklendiklerini ve arama sonucu sıralamalarınızı etkilemeye başlayacaklarını bilirsiniz.

  • Rakip Sitelerdeki Değişiklikleri Takip Edebilirsiniz

Yürüttüğünüz bir SEO çalışmasında kritik bir anahtar kelime için arama sonuçlarının en üstündeki konumunuz olduğunda bunu korumanız gerekir. Bir anda yaptığı çalışma ile sizi geçen bir rakip yerinizi alabilir. Oraya ulaşmak için ne yaptılar? Bunu öğrenmek için Google Önbelleği’ni kullanabilirsiniz. Önbelleğe alınmış sayfalarını mevcut sürümlerle karşılaştırın ve rakibin son zamanlarda hangi değişiklikleri yaptığını inceleyin. Böylece daha etkili SEO çalışmaları yapmak için etkili bir veri ve fırsat yakalayabilirsiniz.

  • Sitenizin Son Sürümünü Görebilirsiniz

Her zaman bir web sitenizin başına bir şey gelmesi olasılığına karşı web sitenizin yedeklenmesi söz konusudur Bununla birlikte, bazen en hazırlıklı kişilerde bile en kötü senaryo gerçekleşebilir.

Sitenizin Google Cache sürümü tam bir yedeklemenin yerini almaz ancak bir olumsuzluk yaşamadan evvel sayfalarınızın nasıl göründüğünü görmenizi sağlar. Kaybolan eski içeriği veya kodu almak için bu sürümü kullanabilirsiniz.

Cache SEO Hakkında Hangi Sınırlılıklara Sahiptir?

Google’ın önbelleği yararlı bilgiler sağlayabilir ve bir şeyin garip görünüp görünmediğini araştırmaya değer olabilir. Ancak Google Cache’in bilinen bazı sınırlamaları vardır, bunlar şu şekildedir:

  • Google Cache Sayfanızın En Son Ne Zaman Tarandığını Size Söylemez

En büyük yanılgılardan biriyle başlayalım. Birçok kişi, Googlebot bir sayfayı her taradığında önbelleğin güncellendiğine inanır. Bu konuyla ilgili diğer birçok makale, sayfanızın ne sıklıkta tarandığını görmek için önbelleği kullanmanızı söyleyecektir.

Google’dan John Mueller bu konuda şu ifadelere yer verdi;

“Genel olarak, önbelleğe alınmış sayfayı her sayfayı her taradığımızda her zaman güncellemiyoruz. Özellikle sayfa önemli ölçüde değişmediğinde sadece eski tarihi üzerinde tutmayı seçebiliriz. ”

Google’ın web sitenizi ne sıklıkta, neden ve hangi botlarla taradığı hakkında bilgi arıyorsanız, önbelleği unutun. Bu veriler Google Search Console’dadır. Tarama raporunu kenar çubuğundaki Ayarlar altında bulabilirsiniz. Ancak bu bilgileri yalnızca etki alanı düzeyinde görebilirsiniz. Search Console, her sayfanın ne sıklıkta tarandığını size söylemez.

  • Yanlış Sayfa Görüntüleniyor Olabilir

Yinelenen içeriğin veya yanlış standart etiketlerin Google Cache’in yanlış sayfayı görüntülemesine nasıl yol açabileceğini daha önce incelemiştik. Tahmin edebileceğiniz gibi bu, belirli web sayfaları için önbelleğe bakmanın kullanışlılığını sınırlar.

  • Bazı Sayfalar Önbelleğe Alınmıyor Olabilir

Yapılan araştırmalar ile birçok sayfanın hiç önbelleğe alınmadığı ortaya çıktı. Yaygın bir yanlış anlama, önbelleğe alınmamış bir web sitesinin Google’ın bunu gerekli görmediği anlamına geldiğidir.

Kaynaklar:

Ann Smarty https://www.practicalecommerce.com/using-google-cache-for-seo Erişim Tarihi: 7 Mar 2023, 14:34

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir