Breadcrumb SEO İçin Neden Önemlidir?

Breadcrumb SEO İçin Neden Önemlidir?

Arama motorları web sitelerini tanıyabilmek için belirli aralıklarla web sitelerine botlarını yollar. Arama motoru botları web sitelerini etiketler üzerinden anlamlandırır. Özellikle çok fazla sayfası olan web siteleri (e-ticaret siteleri başta olmak üzere) hiyerarşi konusunda botları bilgilendirmelidir. Bunun sağlamak için en etkili yöntem breadcrumb olmaktadır.

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar için de deneyimi kusursuz hale getirebilmek için bu tekniği kullanabilirsiniz. Günümüzde dijitalde her süreç çok hızlı yürümektedir. Bu nedenle web sitelerindeki kategori düzeni çok önemlidir. Doğru düzeni oluşturduğunuzda web siteniz daha iyi anlaşılır ve insanlar daha fazla ziyaret ederler. Arama motoru botları hemen web sitenizi anlamlandırır ve kolaylıkla web sitenizin yapısını anlayabilir.

Breadcrumb Nedir?

Breadcrumb Kullanımı Örneği
Breadcrumb Kullanımı Örneği

Breadcrumb, sayfa işaretleme yolları ile web sitelerinde dolaşma aracı olarak kullanılmakta olan bir link veya linklerden meydana gelmiş bir uzantıdır. SEO çalışmalarında gelinen güncel noktada ise varlığı ve gerekliliği daha da iyi anlaşılmaktadır.

Arama motorları ve sahip oldukları algoritma sayesinde ön planda ve her daim erişim halinde olmayı amaçlayan herkesin odaklanması gereken bir ifadedir.

Biraz daha net bilgi verecek olursak Breadcrumb, arama motorları veya site içerisindeki konu ve konular hiyerarşisini düzenlemeye yaramaktadır. Buna ek olarak, en değerli kaynağın zaman olduğu gerçeğini de işin içine kattığımızda ziyaretçilerin site içerisinde hızlı ve kolay bir şekilde dolanmasını sağlamaktadır.

Bilindiği üzere, gün içerisinde pek çok ziyaretçi alan bilinen ve betonlaşmış markaların sitelerin dahi zamana karşın yarışmaktadır. Zira buna sebep olan temel etken ise okuyucuyu veya siteyi ziyaret eden kişiyi en kısa sürede etkileyerek istediği bilgiye sahip olmasını sağlamaktır.

Öte yandan, işin terim ve teknik kısmına odaklanacak olursak, Breadcrumb adı verilen link ve ara yollar sayesinde ziyaretçi, bulunduğu sayfayı terk etmeden bir önceki veya bir sonraki kategoriyi veya sayfayı görebilmektedir.

İstenilen bir durum olan site içi gezintinin artması ise size hem asıl hedefiniz olan kitleyi yakalama imkânı hem de site içerisinde gezinen ziyaretçi sayısının mümkün olan en uzun süre boyunca gezinmesini sağlayarak altyapısını Seo temelli attığınız siteminizin daha da ön plana çıkmasını sağlayacaktır.

Breadcrumb kullanımının SEO’ya Etkisi Nedir?

Breadcrumb kullanımının SEO’ya etkisi denildiği zaman odaklanması gereken ilk husus teknik anlamda sitelere sağladığı yararlardır.

Taranabilir bir hiyerarşi ve kategorilere ayrılmış bir site düzeni sayesinde Breadcrumb kullanımı arama motoru algoritmasının veya botlarının adı geçen siteleri daha rahat bir şekilde çözümlemesi için gereken unsurların başında gelmektedir.

Zira Breadcrumb kullanımı, hiyerarşik bir şekilde sıralanmış veya oluşturulmuş, aynı zamanda da iç ve dış linkleri birbirine başarılı bir şekilde alakalandırılmış web siteleri için arama motoru botları tarafından kolayca optimize edilmek anlamına gelmektedir.

Toparlayacak olursak, Breadcrumb kullanımı arama motoru botlarının web sitelerini kullanışlı ve kolay bir şekilde taraması ve analiz etmesi anlamına gelmektedir.

Bu sayede her bir web sitesi içerisindeki içerik derinliğini ve aralarında bulunan hiyerarşi kolayca saptanarak site arama motoru algoritmasında hemen erişilen ve bulunan bir hale gelmektedir.

Unutulmamalıdır ki, her bir ziyaretçi mümkün olan en üst düzeyde bir kullanıcı deneyimine maruz bırakılarak site kullanım yoğunluğu hususunda işbirlikçi olarak görülmelidir. Örneğin, dijital pazarlama dünyasında iş yapmaya çalışan ve iş yapmaya devam eden pek çok site vardır.

Her bir site de onlarca hatta yüzlerce farklı kategoride sayfa, ürün ve hizmet sunumu yapmaktadır. En üst düzeyde bir fayda elde edilmesi için gerekli olan en önemli unsur da adı geçen kategorileri düzenli bir şekilde sınıflandırılması ve ayrılmasıdır.

Tam da bu noktada Breadcrumb kullanımın Seo adına önem ve etkisini kavramanız mümkün olacaktır. Zira adı geçen sınıflandırma, ayrıştırma ve linkler aracılığı ile belirli bir düzen ve hiyerarşi elde edilmesini sağlayan yegâne unsur Breadcrumb kullanımıdır.

Breadcrumb SEO Çalışmalarında Nasıl Olmalı?

SEO çalışmalarında Breadcrumb kullanımı, temel anlamda;

  • Ayraç seçimi,
  • Kullanılacak olan breadcrumbların boyutu ve konumu,
  • Linkler arası hiyerarşi,
  • Gezinme aracı

olarak kullanımı gibi bir takım unsurlardan oluşmaktadır.

İlk olarak, ayraç seçimini ele aldığımızda işin hem teknik hem de görsel boyutu karşımıza çıkmaktadır. En genel kullanıma sahip olan Google Arama Motoru ve geri kalan tüm web sitelerinde, site içi hiyerarşilerinin sağlanması ve oluşturulması için “>” ifadesi kullanılmaktadır.

Breadcrumb kullanımı nasıl olmalı sorusunun cevabı ise yine bu kavramın kullanılma amacında yatmaktadır. Bu sebepten ötürü, kullanıcı rahatlığı ve algısı göz önünde bulundurularak, arama motoru botlarının da rahatlıkla analiz sürecini tamamlayabilmesi adına yapıyı basit ve bilinir tutmakta fayda vardır.

Öte yandan,  SEO çalışmalarına can verecek olan breadcrumb kullanımını örnekleyecek olursak;

Ana sayfa > Ürünler  > Temizlik Ürünleri  > Mutfak ve Banyo Temizliği > Çamaşır Suyu

Adı geçen breadcrumb kullanım dizgisi lokasyon (hiyerarşi) odaklı bir yapıdır. Site içerisinde nerede yer aldığınız ve takip ettiğiniz yol haritasını açıkça göstermektedir.

Bununla beraber, kullanılacak olan breadcrumbların yer aldıkları sayfada ne çok büyük ne de çok küçük bir alan kaplaması gerekmektedir.

Kullanıcıların rahatlıkla görebileceği, sitenin ve içerisinde bulunulan sayfanın genel akış modeline uygun bir seçim yapmak kullanıcı deneyimleri adına pozitif bir dönüt almanıza yarayacaktır.

Breadcrumb kullanımı nasıl olmalı sorusunun bir diğer cevabı ise adı geçen unsurun konumunda gizlidir. Bazı coğrafyalar dışında, genellikle sol üst köşeden okunmaya başlanan bir alfabe ve yazın sıralaması olan diller göz önünde bulundurularak, breadcrumblar sayfanın sol üst köşesinde yer almalıdır.

SEO çalışmalarında breadcrumb kullanımının bir diğer yöntemi de, site içi hiyerarşisinin oluşturulması ve bu hiyerarşi bileşenlerinin linkler aracılığı ile birbiri arasında açık bir sistem haline getirilmesidir.

Bu sebepten, sayfa ve kategori dağıtımlarını düzgün ve sakince sıralamak, ürünleri, hizmetleri ve beraberinde ziyaretçiye sunmuş olduğunuz tema her ne ise size olumlu bir dönüt ve başarı olarak dönecektir.

Kaynaklar:

Yoast https://yoast.com/breadcrumbs-seo/ Erişim Tarihi: 9 Eki 2022, 12:31

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir