Blue Hat SEO Nedir

Blue Hat SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

SEO stratejileri yürütmek isteyen işletmeler için farklı SEO türleri vardır. Son yıllarda en popüler hale gelen tekniklerden biri de Blue hat SEO teknikleridir. Bu teknik bazı uzmanlar tarafından bir SEO stratejisi veya türü olarak kabul edilmiyor. Yine de kendi içinde belirli bir hiyerarşisi bulunan Blue Hat SEO tekniği biraz daha farklı bir işleyişe sahiptir.

SEO stratejileri genellikle başarının nasıl geleceğine odaklanır ve yarar sağlayacak SEO adımları uygulamaya dayanır. Blue Hat SEO bunların aksine başarısızlık getirecek durumlara odaklanır. Web sitesi sahipleri SEO çalışmalarına zarar getirecek durumları belirler. Zarar verecek adımları atmamak adına yapılan çalışmaları kapsar.  Aynı zamanda arama motoru algoritmalarında ortaya çıkan açıklar veya gözden kaçan durumlar ile arama motorlarını kullanmaya dayanan bir tekniktir.

Blue Hat SEO Nedir?

Blue Hat SEO, kabul edilebilir ölçekte kural esnemesi içeren legal SEO tekniğidir. Ancak gelecek dönemlerde Google’ın bununla ilgili bir geliştirme yapıp yapmayacağı bilinmediğinden, konuya kesin olarak sonsuza kadar pozitif kalacağı yönünde bakabilmek mümkün olmayabilir.

White Hat ve Black hat tekniklerinin karması olarak tanımlanıyor olsa da bu yöntemde karmaşık uygulamalar vardır. Buradaki uygulamaları hile gibi görünmeyecek şekilde yapabilmek ileri seviyede uzmanlık gerektirir. Yapılacak en küçük hata, black hat gibi görünebilir ve siteye ciddi zararlar verebilir. Bu nedenle ne yaptığınızdan çok emin değilseniz bu yöntemleri kullanmak yerine, doğrudan white hat çalışmanız önerilir. Bununla birlikte, bu alanda uzman SEO ajansları ile görüşerek dilerseniz hizmet alabilmeniz de mümkündür.

Kavramlar Hiyerarşisinde SEO

SEO kavramı temel anlamda “Search Engine Optimization” ifadesinin baş harflerinin kullanılarak kısaltılmasından oluşan bir kelimedir. Kavramın ve yöntemin ana hedefi, web sitelerine organik bir şekilde okuyucu çekme işlemini sağlamaktır.

Bu hedefin zorunluluğu ve geçerliliği de incelemeler sonucu ortaya çıkan veriler ile sabitlenmektedir. Diğer bir deyişle web sitelerinin tıklanma ve okuyucu çekme trafiği incelendiğinde, internet kullanıcılarının yaklaşık %70’i aradığı konu hakkında arama motorunda karşısına gelen ilk 3 sayfayı ziyaret etmektedir.

İster bir ürün tanıtımı yapın isterseniz herhangi bir konu ile alakalı bilgi paylaşımı yapın, eğer içinde bulunduğunuz sektörde başarılı olmak istiyorsanız geri kalan %30’luk kısımda bulunmak istemeyeceksinizdir.

Tam da bu sebepten, içeriklerinizi yayınladığınız siteniz için özenle seçilmiş anahtar kelime ve kelime gruplarından oluşan, dilbilgisi kurallarına uygun ve ilgi çekici bir yazı dizisine sahip olmak zorundasınız. Bu da ancak SEO uyumlu içerik yazımı ve yayınlanması ile olmaktadır.

Kısaca özetlemek gerekirse, SEO kavramı kullanılan arama motorlarında içeriğinizin belirli bir arama sorgusu için Web’deki en iyi bilgi olarak tanımasını sağlama sürecidir.

SEO Kavramının Temel Bileşenleri

Gerçek hayattan temelli olarak düşünecek olursak, nasıl ki Ankara’dan yola çıkıp İzmir’e gidecek bir yolcu öncelikle Eskişehir, Afyon, Kütahya, Uşak, Manisa ve en nihayetinde İzmir’e varacaksa Blue Hat Seo kavramını anlamak için de kavrama yol almamızı sağlayacak bileşenleri ve durakları kısaca tanımamız gerekmektedir.

Blue Hat Seo kavramına giderken karşılaşacağımız duraklardan ilki Black Hat Seo, diğeri ise White Hat Seo’dur.

En temel anlamı ile arama motoru algoritması içerisinde üst sıralarda bulunarak daha geniş kitlelere erişmek ve erişilen bu kitle üzerinden çeşitli kazançlar sağlama amacı taşıyan Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen SEO kavramı, aynı gerçek hayatta olduğu gibi bir takım istenen ve istenmeyen yöntemlere sahiptir.

Black Hat Seo ve White Hat Seo dediğimiz yöntemler de tam da adı geçen unsurlardır. Adından da anlaşılacağı üzere White Hat Seo daha duru ve yalın bir yöntem iken aynısını Black Hat Seo için söylememiz mümkün olmayacaktır.

Black Hat SEO Nedir Ne Değildir?

Yukarıda da bahsedildiği üzere, en basit anlamı ile arama motoru algoritmasında ön planda olmayı hedefleyen SEO kavramı ve yöntemi bazen bir takım kısa yollardan faydalanmaya tenezzül edebilmektedir.

Black Hat Seo yöntemi, başarının nasıl geleceği değil de sadece gelip gelmeyeceğine odaklananlar için gayet kısa bir zaman dilimi içerisinde kazanım anlamına gelen bir yükselme sağlayacaktır.

Zira adı geçen bu kazanımlar, ilk veya ikinci güncelleme dalgası ile kumsalda kalan ayak izi misali yok olup gideceklerdir. Bunun sebebi ise yöntemin doğasından kaynaklanmaktadır.

Black Hat Seo yöntemi, arama motoru algoritmasındaki gözden kaçmış veya algoritmanın açık vermiş noktalarından faydalanarak sistemi şaşırtmaya veya uyutmaya çalışma işlemidir.

Kısaca özetlemek gerekirse, başlangıçta bir kazanım elde etmiş gibi görünülebilecek bu Seo tekniği, tespit edildiği takdirde elde edilen başarının kül olup gitmesine sebebiyet verebilecek olan bir sistem yanıltma veya açıklarından faydalanma yöntemidir.

White Hat SEO Nedir Ne Değildir?

Basit bir ifade ile arama motorlarının “Hizmet Şartları” yükümlülüklerine göre düzenlenmiş bir dizi işlem ve yazgı sürecidir. Kavrama daha da detaylı bakacak olursak;

  • Belirli anahtar kelimelerle işlenmiş özgün içerikler,
  • Başlık ve meta açıklamalar,
  • Alt başlık çalışmaları,
  • Çeşitli görsellerle desteklenmiş içerikler,
  • URL yapısı denetimi,
  • Link işlemeleri gibi pek çok unsur görmeniz mümkündür.

Aynı zamanda uzun vadede organik ve kusursuz bir erişim sağlayan White Hat Seo yöntemi, geleceğe sağlam adımlarla yol almak isteyen sektördeki tüm çalışanların gözdesidir.

Blue Hat SEO: Yazımızın Ana Teması

Blue Hat SEO, yazı boyunca bahsedilen SEO kavramı ve alt dallarından ikisi olan Black & White Hat SEO unsurlarının kesişim noktasıdır.

Blue Hat SEO terimi, temel anlamda tanımlanacak olursa, arama motorları tarafından İnternet pazarlamasında kullanılan ve uygulanan kapsamlı araştırma algoritmalarının karışımını ifade eder. Böylelikle, gelişmiş SEO stratejileri Blue Hat SEO kapsamındadır denilmesi yanlış olmayacaktır.

Öte yandan Blue Hat SEO, kendi içeresinde barındırdığı prensipler ile algoritma sıralamasında her iki yöntemden de ileri bir seviyede başarı elde edilmesini sağlamaktadır.

Adı geçen prensipleri sıralayacak olursak;

  • Metinlerin güncel ve kaliteli tutulması,
  • Anahtar kelimelerin belirli bir yüzde ile işlenerek ön plana çıkarılması,
  • Anahtar kelime döndürme olarak da adlandırılan bir devinim sağlamak,
  • Girdisi yapılan metinlerin içerisinde diğer kaynak ve yazılara erişim sağlayan linklerin yerleştirilmesi gibi unsurların belirgin bir şekilde çalışılması gerektiği görülecektir.

Toparlayacak olursak, White Hat SEO ve Black Hat SEO kavram ve yöntemlerine ait elementlerin belirli bir sistem içerisinde kullanılarak daha fazla okuyucu kitlesine erişilen bir trafik oluşturma işlemi olan Blue Hat SEO tekniği, zekice kullanıldığı takdirde yarınlara ışık tutan bir dizi prensip ve pratiktir.

Özellikle de dijital pazarlama dünyası için gözbebeği olan bu yöntem, kısa ve uzun vadede kaliteli bir iş akış yakalayan kişilerin üzerine daha da eğilmesi gereken sonu gelmez bir deryadır.

Unutulmamalıdır ki, günümüz dünyasında sahip olduğumuz değişim bir önceki yüzyıla ve dahi on yıla nazaran akıl almaz bir ivmeye sahiptir. Algoritmalar savaşını lehinize döndürerek, uzman bir bakış açısı ve iş hacmi sağlamanız dileği ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir