Skip to content
Dijital Pazarlama

Blockchain Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Blockchain Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Blockchain sistemi, güvenli bir şekilde paylaşım yapılmasını sağlayan ve merkezi olmayan veri kayıt defteridir. Bu sistem içerisinde hali hazırda piyasada bulunan en pahalı birimlerden biri olan Bitcoin basit bir ifade ile aslında bir para birimidir.

Kripto para olarak bilinen paralardan ilki olan Bitcoin günümüzde piyasada bulunan en değerli kripto paradır. Bu kripto paraların zaman içerisinde gelişen teknolojiler ile gerçek paraların yerini alacakları kimi kitleler tarafından adeta kesin gözü ile bakılmaktadır. Blockchain ise yine basit bir açıklama ile Bitcoin ve benzeri kripto paraların üzerine inşa edildiği bir teknolojidir. Bu teknoloji çok kısa bir süre içerisinde çok yaygın hale gelmiştir.

Blockchain teknolojisi ile çalışan Bitcoin ve benzeri kripto paralar kullanıcılarına sağlamış oldukları bir takım özellikler ile kısa süre içerisinde değerlenebilir yine kısa süre içerisinde değer kaybedebilirler. Bu teknolojilerin temel amacı çok sayıda işlem türünde aracıları ve üçüncü kişileri aradan çıkarmak, işlem ücretlerini ve masrafları düşürmek ve önemli endüstrilerdeki inovasyon potansiyelini ortaya çıkarmak, yani artırmaktır. Özellikle bu tür yeni dijital teknolojileri inovasyona imkan veren ve rekabet avantajını artıran elementler olarak gören firmalar Blockchain sistemini çok yakından takip ederler. Bu firmaların beklentisi ise yakın gelecekte birçok endüstri alanında Blockchain sisteminin etkisinin derinden hissedilebilmesidir.

İşlemleri ve diğer verileri kaydeden dijital deftere Blockchain sistemi denilmektedir. Blockchain teknolojisi, kripto para birimleri gibi varlıkların sahipliğini izleme yöntemi olarak giderek daha popüler hale gelmektedir. Blockchain’in, merkezi olmayan ve bilgileri izlemek veya doğrulamak için  tek bir üçüncü tarafa dayanmamaktadır. Bunun için diğer defterlerden farklı olmaktadır. 

Blockchain Sistemi Nedir?

Blockchain sistemi, merkezi olmayan ve bir grup bilgisayar arasındaki işlemleri izlemek için kullanılan dijital bir defterdir. Zincirin her bloğunda bir dizi işlem yer alır ve her yeni işlem eklendiğinde ağa yayınlanır ve çok sayıda bilgisayar tarafından doğrulanır. İşlem doğrulandıktan sonra bloğa eklendiğinde kalıcı ve değiştirilemez bir kayıt yapılır. Bloklar, değiştirilemez bir blok zinciri oluşturmak için kriptografi yoluyla bağlanır. Bu nedenle blok zinciri, güvenli ve şeffaf bir veri depolama ve aktarma yöntemi olarak finans, tedarik zinciri yönetimi ve oylama sistemleri dahil olmak üzere bir dizi sektörde kullanılmaktadır. Kripto para birimleri fikriyle sık sık bağlantılı olmasına rağmen, finans endüstrisi dışında çok çeşitli potansiyel kullanımlara sahiptir.

Blockchain Sistemi Nasıl Çalışır?

Blockchain teknolojisi, bir kod zinciri ile birbirine bağlanan veri bloklarından oluşmaktadır. Bilgi blokları, paylaşılan bir dijital defterde saklanmaktadır. Her veri bloğu, zaman damgaları ve işlem verileri dahil olmak üzere bilgileri içermektedir.   Bir blok zincirindeki veri blokları, deftere erişimi olan herkes tarafından görüntülenmektedir. Ancak, yalnızca yetkili taraflar deftere yeni veri blokları eklenebilmektedir. Yeni veri eklemek için, kullanıcının protokolleri izlemesi sağlaması gerekmektedir. Bu protokoller ve prosedürler, defteri merkezden uzaklaştırmaya ve onu kurcalamaya karşı daha dayanıklı hale getirmeye yardımcı olmaktadır.

Blockchain Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

Blok zinciri teknolojisinin merkezi olmayan yapısı, bilgisayar korsanlarının içeri girmesini neredeyse imkansız hale getirmektedir. Veriler herkes tarafından erişilebilir olduğundan, bilgileri herhangi bir şekilde taklit edilememektedir. Bu imkansızdır bu da Blockchain’i cazip kılmaktadır. Bu şeffaflık, kripto para birimleri veya hisse senetleri gibi varlıkların sahipliğini izlemek için önemlidir.  Son derece güvenli ve şeffaf olmasının yanı sıra, Blockchain sistemi de hızlı ve verimli olmaktadır.

Verileri ve sahipliği doğrulamak için üçüncü bir tarafa gerek olmamaktadır. Sistem bunu otomatik olarak yapar ve büyük miktarda veri depolayabilir. Bu, blok zinciri teknolojisini çok sayıda işlemi gerçekleştiren ve verileri doğru ve verimli bir şekilde izlemesi gereken işletmeler için iyi bir çözüm haline getirir.  Bu faktörler nedeniyle, blok zincir teknolojisi, veri ve varlıkları güvence altına almanın çok popüler ve güvenilir hale getirmektedir. 

Büyük şirketler ve işletmeler teknolojiyi benimsemeye başlamaktadır. Tüketiciler onun faydalarını görmektedirler. Bu, blok zinciri teknolojisini çok sayıda işlemi gerçekleştiren ve verileri doğru ve verimli bir şekilde izlemesi gereken işletmeler için iyi bir çözüm haline getirmektedir. Bu faktörler nedeniyle, blockchain sistemi, veri ve varlıkları güvence altına almanın çok popüler hale gelmektedir.

Blockchain Teknolojisi Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Blok zinciri olarak da bilinen Blockchain terimine çok basit bir açıklama getirmek gerekir ise Blockchain’in birbirine bağlı sistemlerden oluşan bir veri tabanı sistemi olduğu söylenilebilir. Bahsi geçen bu veri tabanı, yani Blockchain üzerine bir işlemi içermekte olan her türlü veri işlenebilmektedir. Bu işleme yeni gerçekleşmiş olan işlemlerin bir önceki bloğun üzerine eklenip yeni bir blok oluşturması ile gerçekleşir. Günümüzde Blockchain teknolojilerinin getirmiş oldukları birçok faydalı durum bulunmaktadır. Blockchain teknolojisinin sağladığı faydalardan bazınları şunlardır:

  • Şeffaflık

Bir Blockchain üzerinde yapılmış olan tüm işlemler katılımcıların işlemlerin tamamını görüntüleyebilecekleri şekilde yapılır. Bu da sürece duyulan güveni ve sürecin denetlenebilirliğini artırmakta, daha şeffaf bir yapıya sahip olmasını sağlamaktadır.

  • Değişmezlik

Bir Blockchain üzerinde tespit süreci gerçekleşmeden herhangi bir değişikliğin yapılması neredeyse imkansız denecek kadar zordur. Bu durum taşınmakta olan verinin güvenilirliğini artırır ve dolandırıcılık ihtimallerini bir hayli düşürür.

  • Geri Alınamazlık

Blockchain üzerinde kayıtların doğruluğunu artıracak ve idari süreçleri kolaylaştıracak şekilde işlemleri geri alınamaz biçimde yapabilmek mümkündür.

  • Güvenilirlik

Bir Blockchain üzerinde katılımcı ağında herhangi bir alanda bir hata ile karşılaşıldığında diğer kullanıcılar operasyona devam edebilir böylece verinin kullanışlı yapısını ve güvenilirliğini koruyabilmektedirler. Üstelik zincir blokları geniş bir katılımcı kitlesi tarafından kullanıldıkları için hiçbir arıza noktası içermemektedirler. Blockchain teknolojileri genel anlamda saldırılar ve kesintilere direnç gösterecek şekilde dizayn edilmişlerdir.

Bitcoin Para Mıdır?

Bitcoin dijital bir kıymettir. Blockchain sistemi üzerine kurulu bir kod saklama algoritmasının finansal karşılığı olarak tanımlanan coin yapıları, alınıp satılabilen emtialar gibi düşünülebilir. Para benzeri bir takas aracı olan Bitcoin, kendi borsasında değişen değerleri ile internet üzerinde değişim aracı olarak yaygın biçimde kullanılır. Kimi sanal satıcılar coin ile ödeme kabul ederken, bazı sitelerde yalnızca coin ile satış yapıldığı da görülür.

Blockchain Yasal Olarak Geçerli mi?

Blockchain bir açık kaynak kodu çalışmasıdır. Devletlerle herhangi bir bağı yoktur. Yani bu sistem dünyanın pek çok ülkesinde yasalarla tanımlanmış değildir. Dünyadaki finans sistemi bu teknolojiyi henüz tam olarak sistemlerine dahil etmemekle birlikte, bir çeşit menkul kıymet olarak geleneksel pazarların yanında kullanır durumda olsa da buradaki finansal değerlerin devletlerin paralarına dönüştürülmesi garantisi verilmiyor. Yani elinizdeki Bitcoinler, sadece geleneksel piyasa dışında finansal kıymet olarak kabul edilebiliyor.

Ancak pratikte şu anda Bitcoin veya altcoin türlerinin satılamaması gibi bir durum elbette söz konusu değil. İnternette pek çok alım satımın bu finansal değerlerle yapılabiliyor olması nedeniyle bu değerlerin alım satımı mümkün olabiliyor. Tekrar altını çizmek gerekirse, bu finansal değerleri devletler garanti etmediklerinden, sorumluluk sadece zincire bir halka olarak eklenen finansal kıymet sahibinin oluyor.

Devler ve geleneksel finans sistemi hali hazırda bu teknolojiye sıcak bakmıyor. Zira bu yöntemle piyasadaki finansal kıymet miktarını tespit edebilmek oldukça zor. Bu durumda, kirli finansal işlemlerin kontrolü de oldukça zorlu hale geliyor. Devletlerin Blockchain teknolojisini yasal hale getirmek için çalışmalar yaptıklarını biliyoruz ki, deva finans kuruluşları artık Bitcoin ile menkul kıymet alışverişi yapmaya da başlamış durumdalar.