Black Hat SEO Nedir?

Black Hat SEO Nedir? Teknikleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Web sitelerinin daha fazla trafik çekmesi için en önemli stratejileri arama motorlarında üst sıralara çıkmaktır. SEO çalışmaları ile her web sitesi farklı stratejiler uygular ve arama motorlarında üst sıraları hedefler. Bazı web siteleri uzun vadede etik teknikler kullanırken bazıları da arama motorlarını manipüle edecek teknikler kullanır. Bu teknikler black hat SEO taktikleri olarak isimlendirilir.

Kısa sürede yüksek sıralama elde etmek isteyen, özellikle de illegal olarak kabul edilen alanlarda geliştirilen web siteleri bu taktikleri çok yaygın olarak kullanır. Ancak black hat SEO tekniklerinin geçici başarı sağladığı ve kalıcı olmayacağı bilinmelidir. İntihal içerik, anahtar kelime doldurma, gizleme, backlink satın alma, özel blog ağları kullanma gibi stratejiler en yaygınlarıdır.

Black Hat SEO Nedir?

Black Hat SEO, arama motorlarını manipüle ederek web sitesini üst sıralara taşımak amacıyla gerçekleştirilen hileli çalışmalardır. Google tarafında reddedilen hileli yöntemlerle sıralama alma çabasıdır. Aslında bu yöntemlerin SEO olarak adlandırılması mümkün değildir.

Sitemi yanılmak veya manipüle etmek, orta ve uzun vadede kesin olarak ceza almak anlamına geleceğinden, bu yöntemin faydalı bir uygulama olduğundan da söz edilemez.

Black Hat veya siyah şapkalı seo yöntemi, kısa vadeli sonuç elde etmek isteyen genellikle site içeriği bakımından da legal olmayan kaynakların tercih ettiği bir yöntemdir. Yalnızca arama motorları bakımından değil, kanuni olarak da birçok negatif uygulamayı içerir. Google tarafından SEO ile ilgili olarak yapılan açıklamaların en kesin ve net olanlarının başında bu yöntemi kullanmamanız gerektiği gelir.

Black Hat SEO nasıl yapılır?

black hat seo teknikleri

Black hat SEO, arama motoru yönergelerine ve düzenlemelerine uygun olmayan yöntemler içeriyor. Bu yöntemler arasında;

 • Ücretli reklamcılık,
 • Ücretli bağlantı oluşturma
 • Üçüncü taraf kaynaklardan trafik satın alma,

yer alır.

Bu yöntemleri kullanmak işletmeler için çok başarılı olabilir; ancak, aynı zamanda Google Penguen Algoritması tarafından tespit edilirse sıralama ve SERP’lerin kaybına da yol açabilir.

Arama motorları, bu tür sonuçları görüntüleyen web sitelerine karşı önlem alır. Bazı arama motorları, işletmelerin platformlarını tamamen kullanmasını bile yasaklar. Arama motorlarında herhangi bir sorunla karşılaşmamak için kuralları bilmek önemlidir.

Siyah şapka SEO, sitenizin arama sonuçlarından yasaklanmasına neden olabilir. Bunun olmasının birkaç nedeni vardır; ancak, bazıları kuralları ihlal etmeyi veya SEO uygulamalarınız hakkında aldatıcı olmayı içerir.

Örneğin, bazı siyah şapka uygulayıcıları, sıralanmasını istedikleri sayfalarda gizli bağlantılar kullanır. Bu bağlantıları bir insan kullanıcının bulması imkansızdır; ancak programlar bunları kolayca algılayabilir.

Bir program, insanlar tarafından kolayca görülemeyen gizli bir bağlantı bulursa, istenen sonuçları göstermek yerine kullanıcıları otomatik olarak başka bir sayfaya yönlendirir. Bu uygulama aldatıcı ve manipülatiftir ve sitenizin arama sonuçlarından yasaklanmasına neden olabilir.

Black Hat Seo Teknikleri Nelerdir?

Siyah şapka SEO, bir web sitesinin arama motoru sıralamalarını iyileştirmek için kullanılan hileli veya etik olmayan uygulamaları tanımlayan bir terimdir.

En bilinen black hat SEO teknikleri şöyledir;

 • Anahtar Kelime Doldurma
 • Backlink Satın Alma
 • Makale Çalma
 • Şema İşaretlemenin Kötüye Kullanımı
 • Webring veya Özel Blog Ağları
 • Blog Yorum Spam
 • İçeriği Gizleme
 • Sponsorlu Sayfalar ve Gönderiler
 • Gizleme
 • Giriş Sayfaları

Siyah şapka SEO tekniklerinin altındaki tüm teknikler hala bir cazibe gibi çalışıyor. Yine de bu yöntemleri kullanmayı düşünüyorsanız, iş değeri olmayan bir sitede yapın. Google sizi yakalarsa, web sitenizi sonuç sayfalarından alabilir.

SEO ve Black Hat SEO arasındaki ilişki

Siyah şapka SEO’nun, tüketicilerin işletmeleri çevrimiçi olarak nasıl gördüğü üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu da kabul edilir.

Search Engine Journal’dan bir makaleye göre, “Arama motorları geçmişte ‘siyah şapka’ tekniklerini kullandıkları için şirketleri cezalandırdı. Aslında, Google genellikle aldatıcı veya manipülatif bağlantılar kullandığı tespit edilen web sitelerini cezalandırır.”

Google gibi arama motorlarının daha önce bu tür taktikleri kullandıkları için web sitelerini cezalandırdığı biliniyordu; ancak, dikkatli olursanız bu cezalardan kaçınmanın yolları vardır.

Bu tür bir pazarlama tekniği kullandığınız için cezalandırılmamak için hangi arama motoru yönergelerini izlemeniz gerektiğini bilmeniz önemlidir.

SEO ve Black Hat SEO arasındaki farklılıklar nelerdir?

Black hat SEO manipülatif ve aldatıcı olabilse de bazı işletmeler beyazdan daha iyi çalıştığını görüyor kişisel ihtiyaçları için şapka SEO.

İki tür Black hat SEO vardır: gizli metin ve gizli bağlantılar. Gizli metin yöntemi, sayfalarınızda olmaması gereken yerlere gizli metin eklemeyi içerir.

Gizli metin, sayfalarınızdaki ürünler veya hizmetler hakkında ek bilgiler ekler, böylece kullanıcılar bunları satın almak için tıklar.

Gizli bağlantı yöntemi, sayfalarınızda, kullanıcılar doğrudan onlara gitmeye çalıştığında görünmeyen bağlantılar oluşturmayı içerir.

Bunun yerine, müşterileri satın alma kararı vermeden önce bilgilerini girmeleri gereken üçüncü taraf sayfalarına yönlendirirler. Bu yöntemlerin her ikisi de bu işletmeler için iyi çalışır ancak beyaz şapka SEO’dan daha fazla zaman ve çaba gerektirir.

Şirketlerin Black hat SEO’yu kullanmalarının bir yolu, belirli kategorilerde sıralanması gereken ancak beyaz şapka SEO uygulamalarını karşılayamayan işletmeler içindir.

Örneğin, bazı küçük işletmelerin Google’da reklam almaya gücü yetmez, bu nedenle daha iyi rekabetin olduğu belirli kategorilerde üst sıralarda yer almak için başka taktikler kullanırlar.

Bir işletme, White Hat SEO uygulamalarını karşılayamıyor ancak belirli kategorilerde belirli sıralamalara ihtiyaç duyuyorsa, başarı için siyah şapka tekniklerini kullanmak gerekli olabilir.

Bazı şirketlerin siyah şapka tekniklerini kullanmayı seçmesinin bir başka nedeni de bazen kalıcı olarak zarar vermeden geçici destekler vermeleridir.

Ayrıca, deneyimli profesyoneller tarafından doğru ve ihtiyatlı bir şekilde kullanıldığında, iş başarısı için siyah şapka tekniklerinin kullanılmasının gerekli olabileceği zamanlar vardır.

Birçok şirket, belirli durumlarda beyaz şapka uygulamalarından daha iyi çalıştıkları için siyah şapka tekniklerini kullanır. Bu, kısa vadeli kazançlar için uzun vadeli itibar oluşturma çabalarından fedakârlık etmek anlamına gelse bile

Genel olarak, siyah şapka SEO, etik olmayan bir uygulamadır. Deneyimsiz veya niteliksiz profesyoneller veya işletmeler tarafından kullanıldığında uzun vadeli itibar oluşturma çabalarına zarar verir.

Çevrimiçi pazarlamaya dahil olan herkesin, manipüle etmeye veya aldatmaya çalıştıkları arama motorları tarafından cezalandırılmamaları için kuralları anlamaları önemlidir.

Ek olarak, deneyimsiz kullanıcılar, herhangi bir çevrimiçi pazarlama ve reklam kampanyasıyla çalışırken her zaman nitelikli yardım almalıdırlar, böylece çoğu siyah şapka uygulayıcısının istemeden yaptığı gibi, itibarlarını geçici olarak zedelemek yerine, istemeden de olsa mahvetmezler.

Black Hat SEO ne için kullanılır?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), web sitelerinin arama motorlarında görünürlük kazanmasına yardımcı olan bir çevrimiçi pazarlama stratejisidir. Black hat SEO, rakiplere göre avantaj sağlamak için etik olmayan yöntemler kullanan bir SEO türüdür.

Bu tür SEO genellikle algoritmaları manipüle etmeyi, rakip web sayfalarını silmeyi ve web sitelerine doğal olmayan bağlantılar eklemeyi içerir.

Ayrıca pazarlamacılar, ürünlerini tanıtmak için aşırı kaynakları kullanarak genel olarak çevrimiçi ekosisteme zarar vermekten kaçınmalıdır.

Black hat SEO genellikle arama sonuçlarını kişinin kendi yararına manipüle etmeyi amaçlar. Örneğin, başka bir web sitesinin URL’sine negatif bağlantılar eklemek, arama sonuçlarındaki sıralamasını düşürür.

Tersine, blog yorumu ve ücretli Arama Motoru Arazi reklamları gibi çeşitli stratejiler aracılığıyla kişinin kendi web sitesini tanıtması, kişinin sıralamasını yükseltecektir.

Bazı siyah şapka taktikleri tüm internet ekosistemini bozabilir ve tüketicilerin çevrimiçi perakendecilere olan güvenini zedeleyebilir. Ancak, siyah şapka SEO tekniklerini kullanırken büyük hasara neden olmaktan kaçınmanın yolları vardır.

Yapay SEO yöntemleri

Doğal olmayan SEO’nun birçok yöntemi, web sitesi trafiğini yüksek kaliteli kaynaklardan daha düşük olanlara yönlendirir.

Doğal olmayan SEO‘nun en yaygın yöntemlerinden biri url kısaltmadır; bu, uzun benzersiz URL’leri, kullanıcıları orijinal web sitesinden uzaklaştıran kısa kodlarla değiştirmeyi içerir.

Web sitesi ziyaretçilerini yönlendirmek için başka bir yaygın taktik, belirli bir konuda yanıt aradıklarında onları farklı bir sayfaya yönlendirmektir.

Örneğin, birden fazla kişi evcil kuşlar hakkında soru sorarsa, ‘evcil kuşlar’ için arama sonuçlarını kuş bakımıyla ilgili bir sayfaya yönlendirmek, evcil hayvanları hakkında bilgi arayan nüfusun yarısını rahatsız edebilir.

Ayrıca, kaliteden bağımsız olarak farklı web sitelerine sık sık bağlantı göndermek için botların kullanılması da web içeriğinin kalitesiz olmasına neden olabilir.

Bir web sitesinin web trafiği azsa, bu taktikler, doğal olmayan web sayfası trafiği sayesinde bir gecede yükselmesine neden olabilir.

Ancak, bir web sitesinin büyük bir takipçi kitlesi varsa, bu taktikler sadık müşterileri uzaklaştırabilir ve işletmenin alt satırına zarar verebilir.

Black Hat SEO yöntemi websiteme zarar verir mi?

Black hat yöntemi ile doğal olmayan bir şekilde sitenize başka siteden link aldıysanız bu durum size zarar verecektir. Bu linkin tekrar silinmesi sizin otoritenizi düşürür. Link aldığınız site spama düşebilir bu durum sizin sitenize zarar verecektir. Bu şekilde 1den çok şekilde link aldıysanız işler biraz kontrolden çıkabilir. Siteniz bugün olmasa bile çok kısa süreli yükseliş görseniz bile en yakın zamanda sert bir düşüş yaşayacaktır. Hatta spama düşerseniz indexleriniz bile silinebilir. Bu düşüşten sonra sitenizi tekrar düzgün bir hale getirmek daha uzun zaman sürebilir.

Black Hat SEO ile Google’da kısa sürede yükselir miyim?

Bu yöntemde yapılacak çalışmanın yoğunluğu ile kısa sürede yükseliş yakalayabilirsiniz. Ancak her gün acaba websitem ne zaman düşer diye düşünmeniz gerekir. Google yaptığı güncellemeler ile bu doğal olmayan yöntemleri her zaman buluyor ve engelliyor. Bu şekilde yükseliş yakalayıp daha sonra Google tarafından farkedilirseniz siteniz ceza yiyecektir ve eski durumuna getirmek baya bir zaman alabilir.

Black Hat Backlink teknikleri nelerdir?

Footer Linkleri: Başka bir sitenin footer bölümüne sitenizin eklenmesi.

Gizli Linkler: Başka bir sitenin içeriğinden css ile gizli anahtar kelimenizden link almak.

Clickbait linkler: Bedava ürün diye link hazırlayıp kullanıcıyı aldatarak sitenize gelen trafik.

Pop-up linkler: Başka bir sitenin girişinde açılan ekrandan sizin sitenize trafik yönlendirmesi.

Yorum (comment) spam linkleri: wordpress sitelerinde yorum kısmına sitenizin linkini ekleyerek elde edilen linkler.

10larca PBN network ağı: Bedava site yapıcılar (wix, blogspot, tumblr vs..) ile kendi sitenize link vermeniz.

Black Hat SEO içerik yöntemleri Nelerdir?

İçeriği anahtar kelime ile doldurma, gizli içerikler, makale spinlemek, kopya içerik, özgün olmayan içerik,

Kötü niyetli SEO çalışmaları

Pazarlamacılar potansiyel müşterilere ulaşmak için arama motorlarını kullandığından, bu platformları etkili bir şekilde optimize etmek için ödeme yapar. Ancak birçok pazarlamacı, şirketleri için geliri artırırken siyah şapka yöntemlerini kullanır.

Pazarlamacıların, doğal optimizasyon yöntemleriyle çevreye zarar vermeden gelirlerini artırabilmelerinin birkaç yolu vardır.

Örneğin, bir şirket kuşlarla ilgili ürünler satıyorsa, pazar temsilcileri kendileri öğretici web siteleri oluşturmak yerine kuş bakımıyla ilgili forumları hedefleyebilir.

Ayrıca Bloggerlarla yerel bölgeleri hakkında iletişim kurabilir ve onlardan bu bölgelerdeki ürünleri veya işletmeleri hakkında makaleler yazmalarını isteyebilirler.

Geliri artırmanın bu doğal yolları, anahtar kelime doldurma veya url kısaltma gibi doğal olmayan yöntemlere başvurmaktan çok daha etik.

Black Hat SEO stratejisi

Gölgeli SEO stratejileri kullanmak, tüketicileri olumsuz yönde etkilemesi ve iş ortaklarını yabancılaştırması nedeniyle bir bütün olarak ekosisteme ciddi şekilde zarar verebilir.

Bilgili pazarlamacılar, Black hat SEO yöntemlerini kullanmak yerine, çevreye zarar vermeden geliri artıran doğal optimizasyon stratejilerini tercih etmelidir.

Esasen, işletmeler etik uygulamaları sürdürmekte başarılı olursa, doğal optimizasyon kullansalar da kullanmasalar da herkes etik pazarlama uygulamalarından faydalanacaktır!

Black Hat SEO 2023’te İşe Yarar Mı?

Doğrusunu söylemek gerekirse sektöre göre değişmektedir. Ancak yasal olan sektörlerde artık eskisi gibi işe yaramıyor. Google bunun önünü her geçen gün kesiyor. Yaptıkları her algoritma güncellemesinde spamın önüne geçiyorlar. Yani black hat seo ya harcayacağınız enerjiyi ve parayı doğal yönteme yani white hat yöntemine ayırırsanız yükselişi yakalayacaksınız. Black hat SEO yaparken Google ne zaman baltayı indirecek bilinmiyor her düşüşte acaba site gitti mi diye düşünceye sevk ediyor. Zaten White hat yöntemi ile düzgün bir siteniz varsa güncellemelerden zarar görmeden acil strateji değişikliğine gitmeden zamanla yükseliş yakalıyorsunuz.

Kaynaklar:

Will Morris https://www.elegantthemes.com/blog/wordpress/black-hat-seo-techniques-tactics Erişim Tarihi: 20 Eyl 2022, 07:15

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir