Billboard Reklamlari Ise Yariyor Mu

Billboard Reklamları İşe Yarıyor Mu?

Geleneksel reklam kampanyalarına yatırım yapan işletme oranı dijital reklamla karşılaştırıldığında hala çok fazla.  Bazı işletmeler dijital reklam stratejileri ile birlikte geleneksel reklamlara da devam ediyorlar. Bazıları da yatırımlarını hala sadece geleneksel yöntemlerden yana kullanıyorlar.

Billboard reklamları en popüler geleneksel reklamcılık uygulamaları arasında oluyor. Birçok avantajı ve bazı sınırlılıkları ile billboard reklamlarına yatırım yapmayı düşünüyor olabilirsiniz.

2023 yılında dijital çağın bu kadar gelişmesi ile birlikte bu konuda yatırım yapma fikri sizi düşündürüyor olabilir. Bu nedenle bu yazıda detaylı olarak billboard reklamları iş yarıyor mu sorusuna bakacağız. Aslına bakarsanız bu reklamlar hala işe yarıyor ve birçok işletme bu yüzden kullanmaya devam ediyor.

Billboard Reklam Nedir?

Billboard reklamcılığı, dev reklam panolarında ve diğer açık hava reklamlarında görülen ticari reklamlardır. Genel olarak, billboard reklamcılığı, halka açık yerlerde yayınlanan bir reklam türüdür.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, çoğu billboard reklamcılığı kırsal alanlarda bulunur. Sonuç olarak, genellikle şehirlerde ve banliyölerde yaşayanlar tarafından göz ardı edilir ve reklamlar özellikle dikkat çekici olmadıkça genellikle göz ardı edilir.

Reklamlar halka açık yerlerde yayınlanırken, genellikle en kısa sürede en önemli sayıda insana ulaşmayı ve yoldan geçenler için oldukça görünür olmalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Birçok insanın sürüş sırasında reklam panolarını görme olasılığı daha da yüksektir.

Reklamlar çeşitli biçimlerde görünebilir. Örneğin, bazıları belirli bir ürün veya hizmete dikkat çekmek için tasarlanmıştır. Diğer reklamlar sizi bir web sitesini ziyaret etmeye veya bir telefon numarasını aramaya teşvik eder.

Billboard Reklamcılığı Ne Kadar Etkilidir?

Araştırmalara göre, reklam panoları en güçlü reklamcılık biçimlerinden biridir, ancak birçok işletme reklam yapmak için yapabileceklerinden çok daha az para harcar. Neden?

Reklam panolarında reklam vermek, diğer medyaya göre bin pozlama başına daha az maliyetlidir, bu nedenle düşük bir bütçe bile daha yüksek bir bütçeden daha fazlasını getirebilir.

Reklam panoları da oldukça görünür ve minimum çabayla dikkat çekiyor.

Bunlar, billboard reklamcılığının etkili olmasının ana nedenleridir. Ancak, belirli kitlelere ulaşmada da çok etkili değillerdir.

Reklam panoları, geniş bir kitleye ulaşmak isteyen işletmeler için mükemmel bir seçenek olsa da, hedefli reklamcılığa ihtiyaç duyan küçük şirketler için etkili bir araç değildir.

Örneğin, markasını Taksim Meydanı’ndaki dev bir reklam panosuyla tanıtmak isteyen bir petrol şirketi muhtemelen geniş bir kitleye ulaşacak ve çok fazla poz alacaktır. Ancak bu, birçok insanın mesajı göreceği ve potansiyel olarak halkın markaları hakkındaki görüşünü etkileyeceği anlamına gelir.

Öte yandan kırsal bir alanda bulunan küçük bir işletme, görünürlük açısından daha büyük şirketlerle rekabet edemeyecektir. Ancak, yine de büyük şehirlerde bir reklam panosu ile başarılı olacak. Bu durumda işletme yalnızca belirli sayıda kişiyi hedefler ve mesaj daha etkili olur.

Reklam panoları, genel bir mesajı yayması veya kitlesel bir kitleyi çekmesi gereken işletmeler için mükemmel bir araç olsa da az sayıda kişiyi hedeflemek için pratik bir seçenek değildir.

Billboard Reklamcılığı İşletmeyi Nasıl Etkileyebilir?

Reklam panonuzu nereye yerleştirdiğinize bakılmaksızın, işletmenizin müşterileri çekmesine ve daha fazla potansiyel müşteri oluşturmasına yardımcı olabilir.

Birçok insan, büyük bir şehrin ortasında veya kalabalık bir kavşağın yakınında bir reklam panosu fark etmeye daha yatkındır, bu nedenle yer seçimi esastır.

Ancak içeriğe dikkat etmek de önemlidir. Reklam belirsiz veya genelse, işletmeyle ilgilenen kimseyi çekmeyebilir ve kimsenin görmemesi için iyi bir şans vardır.

Potansiyel müşterilere hitap edecek ve işletmenin ulaşmaya çalıştığı müşteri türünü hedeflediğinden emin olacak bir mesaj yazmak için zaman harcamak daha iyidir.

Dijital reklamcılık söz konusu olduğunda, kitlenizi hedeflemek ve işe yarayan bir kampanya oluşturmak daha kolaydır. Bununla birlikte, reklam panoları, potansiyel müşterilerin önünde bir mesaj almak ve potansiyel müşteriler oluşturmak için kanıtlanmış ve etkili bir yoldur.

Billboard Reklamcılığı Avantajları Nelerdir?

Billboard reklamcılığı için harcanan para hala çok muazzam seviyede. Bu reklamcılığın bazı avantajları da bulunuyor. Billboard reklamcılığı avantajları hakkında hemen bilgi verelim;

Uygun Maliyet

Reklam panoları, reklamlarınızla büyük bir etki yaratmanın uygun maliyetli bir yoludur. Billboard reklamlarının çevrimiçi reklamcılığa kıyasla maliyetleri daha yüksek olsa da etkisi bakımından maliyetler uygun denebilir.

Erişim

Reklam panoları kısa sürede geniş bir kitleye ulaşma yeteneğine sahiptir.

Coğrafi Hedefleme

Billboard reklamcılığı, reklamınızla belirli bir coğrafi alanı hedeflemenize olanak tanıma avantajına da sahiptir.

Marka Bilinirliğini Artırın

Billboard reklamcılığı marka bilinirliğini ve ad bilinirliğini artırmanıza yardımcı olmak için harika bir yoldur.

Esneklik

Reklam panoları boyut, yerleşim ve yaratıcı tasarım açısından çok fazla esneklik sunar. İzleyiciler, çevrimiçi reklamların aksine reklam panosu reklamlarını atlayamaz veya engelleyemez.

Mağaza Trafiğini Artırın

Reklam panosu görüntüleyenlerin yaklaşık %25’i, bir açık hava reklam mesajı nedeniyle o gün belirli bir mağazayı ziyaret etmek için motive olduklarını söylüyor. Dahası, neredeyse 1/3’ü o haftanın ilerleyen saatlerinde bir reklam panosunda gördükleri bir perakendeciyi ziyaret etti.

Billboard Reklamcılığı Dezavantajları

Billboard reklamcılığının avantajları ve etkisi yanında bazı olumsuzlukları da bulunuyor. Her ne kadar iyi çalışsa da gelin billboard reklamcılığı dezavantajları için bir inceleme yapalım;

Sınırlı Alan

Reklam panosu reklamlarının potansiyel bir dezavantajı, metni yoldan geçenlerin okuyabileceği kadar büyük hale getirirken mesajınızı iletmek için az miktarda alanla sınırlı olmanızdır. Bunun, mesajınızı mümkün olduğunca az kelime ve karakterle ileten etkili metin yazarlığı ile üstesinden gelmek kolaydır.

Rekabet

Reklam panoları bu kadar popüler bir reklam biçimi olduğundan, reklamlarının fark edilmesini sağlamaya çalışan diğer işletmelerden çok fazla rekabetle karşılaşabilirsiniz.

Billboard Reklamı Satışlarımı Artırabilir mi?

Evet arttırabilir. Ürüne bağlı olarak, bir reklam panosu reklamı satışları artırabilir. Ürününüzü satıyorsanız muhtemelen bir reklam panosu reklamını düşünmek isteyeceksiniz, ancak istisnalar vardır. Örneğin, peyzaj veya inşaat gibi hizmetleri satarken, müşterileri çekmek için bir reklam panosu reklamına ihtiyacınız olmayabilir. Ancak, logonuzla veya görsel markanızla büyük bir reklam oluşturmak yine de yararlı olabilir.

Birçok insan için, bir reklam panosu reklamı, işletmeleri hakkında bilgi edinmenin çok etkili bir yoludur. Ancak, bir reklam panosu reklamının her zaman reklam vermenin en iyi yolu olmadığını bilmek önemlidir. Örneğin, müşterilerinizin işletmenizi zaten tanıdığını ve logonuzu tanıdığını varsayalım. Bu durumda, bir reklam panosu reklamı muhtemelen broşür veya el ilanı gibi geleneksel reklamlardan daha az etkiye sahip olacaktır.

Son

Reklam panoları inanılmaz derecede etkili bir reklam aracıdır. Her yerdedirler, uygun maliyetlidirler ve kurulumu kolaydır. Bu nedenle, mal ve hizmetlerinin reklamını yapmak isteyen işletmeler için hiç akıllıca değiller. Ama aynı zamanda çok fazla iş süreci de gerektirir.

Hızlı ve ucuz bir marka bilinirliği artışına ihtiyaç duyan işletmeler için mükemmel bir çözümdür. Ancak aynı zamanda işinizle ölçeklendirilmeyecek zaman alıcı stratejilerdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir