backlink nedir nasıl alınır

Backlink Nedir, Nasıl Alınır? SEO İçin Önemi Nedir ?

Backlink, ana sayfanızın veya alt sayfalarınızdan herhangi biri ya da bir kaçının başka bir kaynakta yayınlanmasıdır. Bu uygulama, sitenizin SEO değerleri bakımından içerikten sonra en önemli faktördür.

Ancak backlink, doğru kullanılmaması halinde ciddi sorunlara neden olabilecek bir uygulamadır ki, aşırı istismar edilmiş olması sebebiyle Google tarafından kıskaca alınmış durumdadır.

Site sahipleri, dışarıdan link alarak sitelerini yukarı sıralara taşıma fikrini bir zamanlar çok sevmiş be yaygın olarak benimsemişti.

Tabii bu uygulamalar, rant elde etmek isteyen önemli bir kitleyi de harekete geçirerek, link satışı sürecini başlatmış ve arama sonuçlarında ilgisiz ve/veya yetersiz siteler üst sıralarda yer almaya başlamıştı.

Bu süreçte Google, güvenilirlik kaybetmemek ve kullanıcılarına en doğru sonuçları sunmaya devam etmek için backlink uygulamalarına ciddi sınırlamalar getirdi.

Hala devam etmekte olan ve her geçen gün daha da sıkılaşan backlink politikalarını tam olarak açıklamayan Google; backlink almak için talepte bulunmamanın, yani doğal backlink elde etmek için genel kurallara uyulmasının gerektiğini ifade ediyor.

Backlink Nedir?

backlink ve organik trafik ilişkisi

Backlink, bir etki alanından diğerine işaret eden bir bağlantıdır. Bağlantı veren web sitesi için “giden bağlantı” ve bağlantıyı alan web sitesi için “gelen bağlantı” olarak adlandırılır.

Backlinkler SEO’nuzu ve SERP (arama motoru sonuç sayfası) sıralamanızı etkiler. Arama motorları, bilgi toplamak ve sayfaları sıralamak için algoritmalar kullanır ve sitenizi içerik ve geri bağlantılar için taramak üzere botlar ve örümcekler kullanır. Arama motorları, sitenize bağlantı veren ve sayfa sıralamanızı etkileyen tüm sayfaların hacmini ve alaka düzeyini toplar. Yani geri bağlantılar ne kadar iyi olursa, SERP’niz o kadar iyi olur.

Backlink Neyi İfade ediyor?

backlink tanımı

Backlink, arama motorunun sitenizi faydalı olarak yorumlaması için gereken parametrelerden bir tanesidir. Genel arama motoru algoritmasına göre, dışarıdan bağlantı alan siteler takip edilen ve diğer kullanıcıların faydalanabileceği kaynaklar olarak tanımlanıyor.

Ancak yukarıda bahsettiğimiz sebeplerle istismar edilen bu sisteme, sadece bağlantı almak değil, bunun yanında ek koşullarda getirilmiş durumda.

Backlink Nasıl Olmalı?

Kaliteli backlink özellikleri
Kaliteli backlink özellikleri

Sitenize gelen bağlantılar;

 • Sitenizle alakalı kaynaklardan gelmeli
 • Mümkünse gelen bağlantının yer aldığı sayfada sizinle ilgili bilgileri içeren bir metin, video veya yeterli sayıda açıklayıcı görsel olmalı.
 • Size bağlantı gönderen kaynağın link çıkış sayısı kabul edilebilir olmalı
 • Bağlantı gönderen site yasaklı veya zararlı sitelerden olmamalı
 • Kanunen kabul edilmeyen kaynaklardan link gelmemeli
 • Gelen bağlantı metni sizinle alakalı olmalı
 • Gelen bağlantıların geliş periyodu stabil olmalı.

Ani yığılmalar ve sonrasında kesilen bağlantılar şüpheli sayılabilir.

Sitenize bu koşulları sağlıyor olsa dahi, kapsamına uygun sayıda bağlantı gelmeli. (Örneğin; bir kuaför sitesinin 100bin backlink alması olağan değildir ve şüpheli sayılır)

Kimi link satıcıları, bu koşulları sağlayan bağlantıların satışını yapar. Ancak açıkça ifade etmek gerekir ki; Google, kandırılması neredeyse imkânsız bir yapıdır.

Bugün itibariyle kara listede yer almayan satın alınan bir link, mutlaka gelecekte tespit edilecek ve listeye girecektir. Bu bakımdan, link edinme kanallarını araştırmak yerine, link sağlayacak kaynak haline gelmek için çalışmak çok daha etkili bir çözümdür.

Satın alınan binlerce backlink yerine, birkaç doğal backlink ile çok daha etkili sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir.

Backlink Almak Zararlı Mı?

Backlink almak, eğer girişimi siz kendiniz gerçekleştiriyorsanız zararlıdır. Google, “backlink almak zararlı mı?” sorusuna çok net bir cevap verir. “Satın alınan her link, zararlıdır” Burada kendiliğinden oluşan backlinkler elbette kastedilmiyor. Kullanıcıların gerçekleştireceği sosyal imlemeler başta olmak üzere, herhangi bir şekilde başkaları tarafından oluşturulan linkler zararlı değildir. Kimi site sahipleri, oluşturdukları veya satın aldıkları backlinklerin böyle görüneceğini düşünür ki, bu doğru bir yaklaşım değildir. Satın alınan linkler, hangi özelliklere sahip olurlarsa olsunlar, Google tarafından tespit edilebilirler. Google’ın sitelere verdiği en kapsamlı cezalar da yine bu alandan gelir. Bu işlemin ileri düzeyde uzmanlık ile yapılması gerekir. Bunun için pazarlama uzmanları ve konu hakkında ciddi bilgiye sahip kişi ve ekiplerin çalışması, linklerin doğal yollardan oluşmasının sağlanması gerekir.

Backlink Nasıl Alınır?

kaliteli backlink almak

Backlink, yukarıda belirttiğimiz açıklamalar ışığında satın alınması doğru olmayan bir kaynaktır. Bu bakımdan backlink alabilmek için sitenisin uygun standartlarda olması ve diğer kullanıcıların dikkatini çekmesini sağlamak, bağlantı edinmek için faydalıdır.

Burada backlink sahibi olmakta kullanabileceğini birkaç istisnai yöntemden bahsedilinebilir. Örneğin; kendinize ait yayın ortamlarından sitenize bağlantı verebilirsiniz. Bunların sayısı birkaç taneyi geçmediği sürece zararlı değildir.

Bunun gibi basın bültenleri yayınlamak da legal backlink almak için etkili bir yöntemdir. Ayrıca sosyal medya imlemeleri de bağlantı beslemesi olarak değerlendirilen unsurlardır.

Ancak en etkili backlinkler, bağımsız sitelerde sitenizin paylaşılmasıdır ki, bunun için ciddi anlamda doyurucu içeriğe sahip olmanız gereklidir.

 • Doyurucu İçerik Paylaşılır

Backlink sahibi olmak için elinizdeki en güçlü enstrüman, iyi yayın yapmaktır. He ne kadar bu işlem için ticari bir ortam kurulmuş olsa da organik olarak faydalı içerik paylaşımı oldukça yaygındır.

Yeterli bilgiyi içeren, okunabilirliği yüksek ve merak edilen bir konuda yapacağınız yayın, Google tarafından dikkate alınır ve arama sonuçlarında otomatik olarak gösterilir.

Bunun sonrasında diğer kullanıcılar yayınınızı görerek kendi sitelerinde veya sosyal medya ortamlarında paylaşır. Eğer içeriğiniz gerçek anlamda etkili ise çok da uzun olmayan bir vadede birçok kişinin ilgisini çekecek ve geometrik olarak paylaşımı devam edecektir.

Sonuç olarak hem okunan hem de paylaşılan bir içeriğe sahip olduğunuz için hem site görüntüleme hem de backlink skorunuz ciddi şekilde artar.

 • İlgi çekin

Sitenizin sık kullanılanlara eklenme sayısı, WhatsApp gibi platformlarda paylaşılma sayısı ve içeriklerinizin okunma süresi gibi faktörler, birer backlink etkisi olarak tanımlanabilir.

İlgi çeken kaynak konumunda yer almak oldukça zor olsa da bunun için çaba sarf etmek dahi organik geri bağlantı edinmenizi sağlayacak faktörlerdendir.

Google bu konuda site sahiplerine, “dürüst olun ve çabalayın” mesajını verir. Bu noktada yeterli kaynaklara sahip değilseniz, size uygun standartlarda backlink alabileceğiniz, bu koşulları sağlayabilecek niteliklere sahip SEO Ajansları ile çalışabilirsiniz.

Tabii bu noktada ajansın resmi hizmetler verdiğinden ve sizi yanıltıcı uygulamalara götürmeyeceğinden emin olmanız gerekir. Firmanın deneyimleri ve sözleşme ile size bu garantileri verip vermediğini incelemeniz faydanıza olacaktır.

Backlink oluşturma sürecinde dikkat edilmesi gerekenler:

 • Backlink ihtiyacınızın gerçekten var olup olmadığından emin olun. Aşırı miktarda gelen bağlantı zararlıdır.
 • Backlinklerin doğal olmasını sağlayın. Asla toplu backlink satan kaynaklardan link almayın.
 • Dofollow-Nofollow oranına dikkat edin.
 • Gelen bağlantıyı veren sitenin, sitenizle ilişkili veya herhangi bir siteye link verebilecek bazın yayın kuruluşları gibi siteler olmasına dikkat edin.
 • Size bağlantı verilen sayfanın, sizin sitenizle ilgili bir içerik barındırıyor olması gerekir.
 • Bağlantı aldığınız siteden çok sayıda link almayın.
 • Bağlantı aldığınız site güvenilirlik oranı yüksek bir site olmalıdır.
 • Backlink aldığınız kaynağın, çok fazla siteye bağlantı vermiyor olması gerekir.
 • Bağlantı aldığınız site, yetişkin sitesi, kumar ve benzeri sitelerden birisi olmamalıdır.
 • Bağlantı aldığınız sitenin arama motoru görünürlüğü yüksek olmalıdır.

Paravan Site Riskine Dikkat!

Site sahiplerinin geçmişte aklına gelen yöntemlerin bir diğeri ise paravan site uygulamasıdır. Bu uygulama basit bir ifade ile hiledir.

Eğer ana sitenizi beslemek için farklı siteler kuruyor ve burada yapacağınız yayınlarla sitenize backlink sağlamak istiyorsanız, bunu bir cerrah hassasiyetiyle yapmalısınız ki, yine de Google’ın sizi tespit etmesine engel olmanız neredeyse imkansızdır.

Google robotları yapay zekâ ile çalışan son derece gelişmiş yazılımlardır ve dünyanın en gelişmiş donanımı üzerinde çalışırlar.

Bu algoritmayı kandırmayı düşünmek çok da doğru olmaz. Bu nedenle paravan sitelerden faydalanmayı ya bir uzman yönetiminde düşünün veya hiç gündeminize almayın.

Profesyonel Destek Alın

backlink çeşitleri

SEO uygulamaları, birçok hizmet alanını bir arada kullanmayı gerektiren oldukça gelişmiş uygulamalardır.

Her ne kadar sektörde bireysel olarak bu uygulamaları gerçekleştirdiğini iddia eden kişiler var olsa da açık bir ifade ile kurumsal boyutta verilmeyen SEO hizmetlerinin başarıya ulaşması için büyük bir ekip ve ciddi bir mesai gerekir.

Backlink almayı araştırmak yerine, sizin için tüm dijital pazarlama süreçlerinizi yönetecek bir SEO ajansı ile iletişime geçmeniz uzun vadede, sorunsuz ve legal faydaya erişmenizi sağlayabilir.

Kaynaklar:

Moz https://moz.com/learn/seo/backlinks Erişim Tarihi: 14 Eyl 2022, 06:44

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir