Ayakkabı Reklamı Nasıl Yapılır?

Ayakkabı Reklamı Nasıl Yapılır?

Çağımız rekabet ortamında reklam, ürün satışı için kaçınılmaz bir aktivitedir. Kurumsal firmalar, reklam çalışmalarını yürütürken profesyoneller ile çalışmakta ve başarılı sonuçlar almaktadır. Tabii reklam görece olarak ciddi maliyetleri olan bir işlem olduğundan, ticari karı maksimize etmek bakımından reklam maliyetlerini en uygun seviyede tutmak hayati öneme sahiptir.

“Ayakkabı reklamı nasıl yapılır?” sorusu da, bu bakımdan mantıklı bir sorudur. Reklam maliyetlerine karşılık elde edilecek dönüşüm oranını arttırmaya yönelik stratejiler uzun vadeli karşılığı arttıracağından, ticari varlığınızı en iyi seviyeye getirmenizi de sağlayacaktır.

Reklam ajansları, ürünlerinizin tanıtımı için geleneksel yollarla reklam yapabilirler. Bu yöntemler arasında videoların yanı sıra afişleri ve broşürleri de kullanabilirler. Tabii günümüzde geleneksel reklam yöntemleri oldukça ciddi değişime uğramış ve modern yöntemlerin verimlilikleri dikkate alındığında, geleneksel yöntemlerin neredeyse işlevsiz olduğu söylenebilecektir. 

Bu durumda, modern iletişim metotlarını kapsayacak biçimde, giyim sektörü pazarlama çalışmaları yapmak; atılacak en doğru adım gibi görünür. Pekiyi modern pazarlama ilkeleri nelerdir? Modern yöntemlerle pazarlama nasıl yapılır ve örnekleri nelerdir? 

Ayakkabı reklamı yaparken yazıları, sloganları ve görselleri içeren farklı fikirleri değerlendirmek oldukça oldukça önemlidir. Daha sonrasında ürününüze en uygun sözleri, metinleri ve videoları belirleyerek reklam kampanyanıza başlayabilirsiniz.

Current Works Reklam Ajansı olarak ayakkabı reklamı konusunda uzman ekibimizle profesyonel hizmet veriyoruz. Ayakkabı reklam çalışmaları hakkında bilgi ve fiyat teklifi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hizmet Özeti
Aylık Ortalama Maliyet 10,000 – 25,000 TL
İlk Dönüşler 2. Aydan İtibaren
İdeal Çalışma Süresi 12 Ay
Tek Seferlik Hizmetler Web Tasarım, Kurumsal Kimlik Tasarımı
Aylık Hizmetler SEO, Sosyal Medya Yönetimi, Google Reklam Yönetimi, İçerik Pazarlama
Ek Hizmetler PR, Grafik Tasarım, Influencer Pazarlama, Görüntülü Reklamlar, Yeniden Pazarlama
Hedef Kitle Lokal veya Ulusal

Dijital Çağda Pazarlama Yöntemleri

İster ayakkabı, isterseniz diğer herhangi bir ürün ve hatta hizmeti tanıtıyor olun, pazarlama araçlarını artık eski bileşenleri ile kullanmanız neredeyse hiçbir anlam ifade etmez.

Geniş kitlelere erişebildiğiniz geleneksel araçlar olan televizyon ve radyolar dahi artık dijital medya araçları ile yayınlarını tanıtıyorken, sizin ikincil bir pazarlama ortamı kullanmak yerine, dijital pazarlama araçlarını kullanmanız elbette çok daha doğru olacaktır.

Dijital pazarlama olarak tarif ettiğimi yöntemler ise mobil teknolojiler, bilgi teknolojileri ve elbette internet üzerinde sürdürülen etkinlikler olarak tanımlanır. 

Günümüzde 7 yaşından itibaren hemen her bireyin bir bilgi teknolojisi cihazı kullandığı söylenebilir. Hedef kitle seçimi yapmak için oldukça geniş bir imkan, özellikle mobil cihazlarla mümkündür.

Hemen herkesin iletişim ihtiyaçlarından daha çok, gündelik ihtiyaçlarını karşıladığı mobil cihazlar üzerinden, milyonlarca kişiye tahmin edildiğinden çok daha kolay biçimde ulaşılabilir. Bu sonuca ulaşabilmek için ise konvansiyonel kitle iletişim kanallarına sarf edilenin çok daha gerisinde maliyetler gerekecektir.

Elbette maliyetlerden söz açılmış iken, hedef kitlenin büyüklüğüne ve pazarlama hedefinin çapına göre bu rakamların ciddi değişiklikler gösterebileceğinden de bahsetmek gerekir. Tüm dijital pazarlama etkinlikleri aynı maliyetlerle sağlanmaz.

Majör markaların, geniş kitlelere ulaşmak için yapacakları reklamlar elbette diğer küçük girişimlerden çok daha fazla olabilir. Ancak her şekilde, dijital pazarlamanın konvansiyonel pazarlamaya göre, kitle/maliyet analizinde çok daha ekonomik olduğunu söylemek mümkündür.

Özellikle ayakkabı gibi, toplumun genelini ilgilendiren ürünlerin pazarlamasında, hedef kitlenin çok büyük olması, bu alandaki pazarlama etkiliklerinin ekonomik faydasını öne çıkarır. Ürünlerin reklamlarının çok daha akılcı biçimde yapılabilmesi için elbette dijital pazarlama ajansı ile çalışmanız oldukça önemlidir.

Hangi Dijital Pazarlama Yöntemleri Kullanılabilir?

internetten isletme tanitimi yollari

Dijital pazarlama düzlemi, internet dünyasının tamamı olarak tanımlanır. Bu düzlemde herhangi bir sınır söz konusu değildir. Buradan bakıldığında, çok sayıda fikir üretilebileceği de elbette hepimizin malumudur. Tabii bu evrende, genel-geçer kabul görmüş ve faydaları bilinen yöntemler de muntazaman kullanılır.

İnternet Siteleri

Günümüzde hiçbir işletme yoktur ki, ürününü bir internet sitesine sahip olmadan satabilsin. Zira tüketici; hangi ürün söz konusu olursa olsun, mağazada görse dahi internette ürün, marka ve firma hakkında bilgi edinmek ister.

Dijital medyada popüler markaların satış oranları ise oldukça yüksektir. Bu durumda potansiyel alıcıların ilgisini çekecek bir internet sitesi kurmanın önemi de öne çıkar.

Tabii internet sitelerinin tek fonksiyonu, tüketiciye bilgi vermek değildir. Günümüzde arama motoru olarak bildiğimiz Google gibi yapılar sayesinde, tüketiciler henüz marka hakkında bilgi sahibi değilken, sadece ürünün tür ismi ile arama yaparak sizin markanıza ulaşabilirler. 

Örneğin; çocuğuna ayakkabı satın almak isteyen bir nihai tüketici, Google’a girer ve arama çubuğuna; “çocuk ayakkabısı” veya “çocuk spor ayakkabı” gibi bir arama terimi yazar. Google, indeksinde yer alan internet siteleri içerisinden, listelenme puanına göre ayakkabı üreticileri ve ayakkabı satıcılarını listeleyecektir.

Ancak dikkat! Bu listede herhangi bir sırada olmanız, tüketicinin size ulaşmasını sağlamaz. Bu listenin mümkünse en tepesinde veya ilk birkaç sayfa içerisinde listeleniyor olmanız, tüketicinin sitenizi tıklaması için oldukça önemlidir.

İşte bu listelemede üst sıralarda yer almanızı sağlayan etkinlikler olarak tanımladığımız SEO, bu noktada öne çıkar. Search Engine Optimization, Türkçe ismi ile arama motoru optimizasyonu; sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlayan etkinliklerdir.

Biz modern çağda, dijital pazarlama ilkelerinin tamamını kapsıyor olmasından ötürü, müşterilerimize Dijital Pazarlama = SEO diyoruz. Zira Google, arama sonuçlarında SERP puanını, en iyi dijital pazarlamayı, en dürüst şekilde yapma durumuna göre veriyor. Yani Google, sizin en iyi pazarlama altyapısını kullanmanızı istiyor.

Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak ise size tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük bir pazarlama örneklemi kazandırıyor.

Sitenize kaç kişinin tıkladığı fark etmeksizin, siz iyi pazarlama yapmaya devam ettikçe, Google; sizden hiçbir ek ücret talep etmeden üst sıralarda yer almanıza izin veriyor. Tabii bunun için tüketicilerin sizi gerçek anlamda beğenmesi ve ürününüz hakkında iyi fikre sahip olması gerekiyor.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO uygulamaları ile ayakkabı reklamı veya diğer bir deyişle ayakkabı tanıtımı ya da pazarlaması yapmak için ilk adım, SEO uyumlu bir web sitesi kurmaktır.

Mümkün olan en yüksek kalite standartlarında, görsel olarak tatmin edici, hızlı ve kolay erişilebilir bir web sitesine sahip olmak, arama sonuçlarında ayakkabı ile ilgili yapılan aramalarda üst sıralarda yer almak için temel gereksinimdir.

Sitenizde kendi ürünlerinize ait özgün resimler, firmanıza, markanıza ve markanızın ürün gamına yönelik açıklayıcı metinler, görsel ve video içerikleri bulundurmanız, listelenme puanınızı arttıracak niteliklerdir. Bunu takip eden süreçte sitenizin, siteniz dışında tanıtımı eylemlerine başlamanız gerekir.

Bu arada, SEO uygulamalarını sadece Türkiye için yerel olarak değil, tüm dünyaya yönelik; global boyutta da yapabilirsiniz. Ayakkabı ihracatı için bir pazarlama ağı kurmak istiyorsanız, Current Works’un uluslar arası dijital pazarlama deneyiminden faydalanabilirsiniz.

Sitenizin Dünyaya Duyurulması

Ayakkabı üretimi veya satışı yaptığınız sitenizin seçeceğiniz örnekleme duyurulması için farklı kanallar kullanılır. Bunlar başlıca;

 • Sosyal medya platformları (Facebook, Instagram, Twitter vb.)
 • Sektörel Siteler – Portallar (Linkedin, Pazarlama forumları, indeks siteleri)
 • Video Paylaşım Siteleri (Youtube, Vimeo vb.)
 • Diğer İnternet Siteleri
 • Paralı reklamlar
 • Influencer çalışmaları şeklindedir.

Sosyal medya, gerek tanıtım hızı ve kapasitesi, gerekse müşteri iletişimi bakımından günümüzün en etkili pazarlama kanalıdır.

Burada etkin bir etkileşim halinde olmak, SEO skorlarınızı marjinal şekilde etkiler ve arama sonuçlarında görünürlüğünüzün artmasının yanı sıra, doğrudan sosyal medya satışlarına da sahip olursunuz. Marka bilinirliği çalışmaları bakımından sosyal medya en etkili çevredir.

Sektörel siteler ise marka bilinirliği ve tutundurma çalışmaları ile ihracat ve ithalat gibi zeminlerde çalışmak için uygundur. Her şekilde firmanızın dijital ayak izi bu zeminlerde de büyür, bunun yanında doğrudan satış imkanı elde edersiniz.

Video paylaşım siteleri, günümüzde televizyonlardan daha aktif kullanılan ortamlardır. Ürünleriniz ile ilgili hazırlayacağınız etkili profesyonel videoları buralarda paylaşarak, hedef kitlenizin dikkatini çekerken, listelenme puanınızı arttırabilirsiniz.

Diğer internet siteleri üzerinden  yapacağınız, basın duyuruları, tanıtımlar ve diğer paylaşımlar ise doğrudan dijital ayak izi ve marka bilinirliği üzerinde etkilidir ve sitenizin listelenme skorunu yükseltir. 

Paralı reklamlar, bizim daha az tercih ettiğimiz; çoğunlukla firmanın kuruluş aşamasında kullandığımız yöntemlerdir. Belli bir süre bunlara başvurularak belli düzeyde kullanıcı markaya çekildikten sonra, etkili bir dijital pazarlama ile bunlara gereksinim neredeye bütünüyle ortadan kalkar.

Influencer çalışmaları ise özellikle giyim sektöründe çok önemlidir. Ünlü bir isim veya fenomen bir sosyal medya kullanıcısının ürünlerinizi kullanması ya da onların tanıtımını yapması, kısa zamanda onların fanlarının, sizin fanlarınız haline gelmesini sağlayabilir. 

Sonuç olarak, ayakkabı reklamı yapmak için günümüzde elimizde bir çok imkan olduğunu ve bunları etkili biçimde ve elbette rakiplerimizden biraz daha fazla kullanmamız halinde ciddi satış hacimlerine ulaşabileceğimizi söylemek mümkündür.

Siz de ayakkabı veya diğer herhangi bir ürününüz için nitelikli pazarlama etkinlikleri yapmak istiyorsanız bize ulaşın. Sizin için kapsamlı çalışmalarımız ile yüksek fayda elde etmenizi sağlayan süreçleri sunuyoruz.

Ayakkabı Reklamı Seçenekleri

 • Arama Motoru Optimizasyonu: Günümüzde ayakkabı satın almak isteyen kişiler ilk aramalarını genellikle arama motorları üzerinden yapmaktadırlar. Arama motoru optimizasyonuna önem veren ayakkabı üreticileri, müşterilere daha kolay ulaşarak ürünlerinin satışlarını artırmaktadırlar. Ayakkabı sektörü için SEO yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. İlk olarak firmalar anahtar kelime analizi yapmalıdır. Anahtar kelime analizi, tüketicilerin çevrimiçi ayakkabı alırken hangi anahtar kelimeleri kullandığını göstermektedir. Anahtar kelime analizinden sonra içerik üretimi yapılacaktır. Bir ayakkabı firması için arama motoru optimizasyonu yapmak isteyenler, ürün başlıkları, ürün açıklamaları, görsel açıklamalar gibi birçok içerik unsurunu optimize etmesi gerekir. İçerik oluşturulduktan sonra ise arama motoru optimizasyonu çalışmaları yapmak için anahtar kelimelerle Meta Başlık, meta etiketler ve meta açıklama alanları oluşturulur. Ayakkabı firmaları için SEO çalışması yapılabilir ve tüketicilere daha kolay ulaşılabilir.
 • Dijital Pazarlama: Dijital pazarlama rehberi ilk bölümde, size hedef kitle bilgileri ve kitle analizi hedefini sunmaktadır. Hedef kitle, İnternet ayakkabı şirketlerinin ürün ve hizmetlerini dağıtmak ve satmak istedikleri bir topluluktur. Bu topluluk analizine hedef kitle analizi denmektedir. Ayakkabı firmalarının tanıtım faaliyetlerini kolaylıkla gerçekleştirmesini sağlayan en önemli unsur hedef kitle analizidir. Çünkü şirketler satış yapmak istedikleri kitleyi biliyorlar ve bu onların nasıl satış yapacaklarına karar vermelerine kolaylık sağlıyor. Reklamları hedeflerken konum, yaş, ilgi alanları ve satın alma alışkanlıklarına göre hedefleme yapabilir, ücretli reklamların başarılı olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Sosyal Medya Platformları: Son zamanlarda sosyal medya da ayakkabı satışı yapan firma sayısı önemli ölçüde artış göstermiştir. Ayakkabı firmalarının sosyal medyaya yönelmesinin arkasındaki en önemli faktör sosyal medya platformlarının kullanımının artması ve online alışveriş yapanların büyük çoğunluğu hangi ürünleri alacaklarına bu platformlar üzerinden karar veriyor. Ayakkabı sektöründeki firmaların sosyal medya üzerinden aktif olarak iletişim kurmaları durumunda satışlarını artırmaları daha kolay gerçekleşiyor. Sosyal medya platformu üzerinden ayakkabı satışı yapmak isteyen işletmelerin birçok noktayı göz önünde bulundurması gerekmektedir.
 • İnfluencer  Marketing: Ayakkabı Sektörü İçin Dijital Pazarlama Rehberi içerisinde işletmeniz için en önemli olan dijital pazarlama seçeneklerinden birisi Influencer Marketing. Influencer Marketing çalışmaları e-ticaret firmalarının ve tanınan Influencerlar ile beraber çalışarak ürün, hizmet, kampanya ve markalarını duyurduğu dijital pazarlama yöntem şeklidir. Ayakkabı şirketleri Influencer Marketing çalışmaları yaparken genellikle moda influencerları ve Fashion bloggerları ile işbirliği yapmaya dikkat etmektedir. Yapılan influencer marketing çalışmaları sayesinde firmalar hem hedef kitlelerine ulaşabilmekte hem müşteri kapasitelerini genişletebilmekte hem de satışlarını arttırabilmektedir. Sizler de ayakkabı firmanız için satış arttırma yöntemi arıyorsanız eğer Influencer Marketing’e şans verebilir ve böylece satışlarınızda artış sağlayabilirsiniz.
 • İçerik pazarlaması: E-ticaret şirketleri tarafından en çok kullanılan dijital pazarlama seçeneklerinden birisidir. Çoğunlukla ayakkabı şirketleri içerik pazarlaması yaparken e-ticaret sitelerinin blog bölümü için içerikler üretmekte ve bunları müşterilerle paylaşmaktadır. Böylece işletmeler internette araştırma yapan müşterilere daha kolay ulaşmakta ve satışlarında artış sağlamaktadır. Genellikle bu pazarlama yöntemi ile hedef kitlesine ulaşmak isteyen kişi ve işletmeler kombin önerileri, ayakkabı tavsiyeleri, ürün incelemeleri, ürün karşılaştırmaları gibi konularda içerikler üretmektedir. Siz de ayakkabı satışı arttırmak istiyorsanız içerik pazarlaması çalışmaları yapmaya özen göstermeniz gerekir.
 • Hediye rehberleri hazırlama: Tüketiciler özel günlerde sevdiklerine hediye almak için araştırma içerisine girerler. Bu durumu kendi avantajınıza kullanabilirsiniz. Ürünlerinizin yer aldığı hediye rehber içerikleri hazırlayarak, özel günler yaklaşırken bu hediye rehberlerinizi sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz. Reklam kampanyaları oluşturarak, bu yazılarınızın daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. 
 • Basın bültenleri hazırlamak: Basın bültenleri de ürün tanıtımı yapmanıza yardım edecek pazarlama yöntemlerinden birisidir. Özellikle yeni ürünler piyasaya sunulduğu zaman bu ürünlerin tanıtımı için basın bültenleri hazırlayabilir ve dijital yayıncılara bu bültenleri göndererek, haberi yapmalarını talep edebilirsiniz.
 • Yarışma/Çekiliş Düzenleme: Sosyal medya platformları üzerinde yarışmalar ya da çekilişler düzenlemek de yeni hedef kitlelere ulaşırken ürünlerinizi tanıtmanıza oldukça yardımcı olacak bir harekettir. İnternet kullanıcıları bu çekilişlere sıklıkla katılmaktadır. Markanıza veya ürünlerinize bir talep oluşturmak için bu yarışma/çekilişlerden faydalanabilirsiniz.
 • Tanıtım Videoları: Ayakkabı için video içerikler de üretmek işinize yarayacaktır. Bu zamanda videoların aldığı etkileşimler diğer içerik formatlarından daha yüksektir. Bu videoları hazırlarken, ürünün özelliklerinden ve tüketicilere ne gibi faydalar sağladığını müşterilere iletebilirsiniz.
 • Toplu Taşıma Araçları Reklamları: Firmanın bulunduğu bölgeye hareket eden veya şehir merkezinde yer alan firmalarınız için herhangi bir yöne giden toplu taşıma araçlarının reklam panolarında duyuru yapılabilir. Bu tür yayınlamalar, pano tipi reklamlar içerisinde en etkili yerler olarak kabul edilir. Ürün reklamı türlerinin bu mecralarda sıkça yayınlandığını görürüz.
 • AVM ve Benzeri Alanlarda Tanıtım çalışmaları: Alışveriş merkezleri, spor salonları, toplantı salonları, sinemalar ve benzeri tüm kalabalık ortamlar, tanıtım ve reklam yapmak için etkili yerlerdir. Bu alanlarda tanıtım stantları kurarak, doğrudan tüketiciler ile temas kurabilir veya bu ortamlardaki reklam panolarında reklamlar verilebilir. Bu ortamlar artık çok sık kullanılıyor olduklarından dolayı promosyon araçları, el ilanları ve broşürlerin dağıtımı için de etkili ortamlardır.
 • Radyo ve Televizyonlar: Radyo ve televizyonlar, ürün tanıtımı yapan firmaların kullanabildiği alanlardır. Yeni sezon ürünlerinin duyurusu ve özel gelişmelerin duyuruları bu alanlarda yapılabilir. Bu platformların kullanımında profesyonel ekiplerin size hukuku kapsamda destek vermesi en doğru hareket olacaktır. 
 • Açıkhava Reklamları: Sezonluk duyurularınızı yapmak için açık hava reklamları etkili birer reklam aracı olarak adlandırılabilir. Billboardlar, yeni sezon dönemi gibi duyuruların yapılması için en etkili araçlardır. Yeni çıkan ürünlerinde bu tür ilanlar vermesinde herhangi bir engel yoktur. 

Kaynak:

https://www.brightbraintech.com/blog/how-to-build-effective-digital-marketing-strategies-for-premium-footwear-brands/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir