Aşırı SEO (Over Optimizasyon) Nedir?

Aşırı SEO (Over Optimizasyon) Nedir?

Web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almasını istiyorsanız etkili SEO teknikleri uygulamalısınız. Web sitesi sahipleri bazen daha fazla fayda sağlayacağını düşünerek aşırı SEO stratejileri uyguluyorlar. Geçmişte çok fazla yapılan SEO stratejisi uygulayarak başarı yakalayabiliyordu. Ancak Penguen ve Panda güncellemeleri sonrasında aşırı SEO stratejileri web sitelerine zarar vermeye başladı.

Bir sitede gereksiz anahtar kelime kullanılması, içerikte yoğun şekilde anahtar kelime geçirmek, site dışında çok sayıda bağlantı oluşturacak backlink kullanmak bu stratejilerden bazılarıdır. Bazı web sitesi sahipleri veya SEO uzmanları arama motorlarını manipüle edecek stratejiler ile fayda sağlamak ister. Aşırı SEO stratejiler ilk etapta başarı getirse de bu kısa süreli olur. Bu nedenle uzun vadeli düşünüyorsanız aşırı SEO stratejilerinden kaçınmalısınız.

Aşırı Seo Nedir?

Aşırı SEO, site içi için konuşacak olursak, bir web sitesindeki makalelerin ve özgün içeriklerin yazımında bir anahtar kelimenin gereksiz şekilde tekrarlanması, sık sık farklı anahtar kelimelerin kullanılması veya bir bakıma anahtar kelimelerin, metnin kendisi haline gelmesidir.

Anahtar kelimenin böylesine fazla kullanıldığı durumlarda amaç aslında arama motorlarını kandırmaktır.

Konu site dışı SEO uygulamaları ise, bu durumda kullanılan aşırı SEO, backlink alımlarıyla alakalıdır. Sürekli tekrarlanan anahtar kelimeleri backlink alırken kullanmak, aynı anahtar kelimeyle backlink almak ve alım yaparken oluşturulan metnin anahtar kelimeye boğulması site dışı aşırı SEO çalışmalarıdır.

Aşırı SEO (over optimizasyon) acemiler tarafından, web sitelerini üst sıralara taşımak amacıyla yapılır. İlk başta bu “kurnazlık” işe yarıyor gibi görünüp söz konusu olan site sıralamada yukarı çıksa da botlar bu durumu çok kısa bir süre içerisinde anlar.

Bahsi geçen bu botlar sanıldığı kadar kolay kandırılabilen ve yüzeyler botlar değillerdir. Bu sebeple aşırı SEO kaçınılması gereken bir durumdur. Web sitenizde bu durumun olup olmadığını merak ediyorsanız, bu yazıda konu hakkında bilgiye sahip olacaksınız.

Aşırı Seo Tespiti Nasıl Yapılır?

Aşırı SEO tespiti, SEO araçlarındaki birçok özellik ile tespit edilebilir. Bu özellikler ve araçlar size ne durumda olduğunuzu sunacaktır.

Anahtar kelime yoğunluğunu analiz ederek aşırı SEO mantığıyla hazırlanmış bir içeriğiniz varsa veya yanlışlıkla aşırı SEO uygulaması yapmışsanız, bu içerikleri tespit edip yoğunluğu azaltabilirsiniz. Aynı şekilde, backlink içerikleri ve alımında da bu analizleri yaparak gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Aşırı SEO çalışmaları genellikle sabırsız kişiler tarafından istenir. Ancak bu çalışmalar oldukça dezavantajlı ve zararlı olduğundan işinize yaramayacaktır, hatta sizi pişman edecektir.

Over optimizasyon tercih etmek yerine yavaş ama emin adımlarla sitenizi arama dostu hale getirmeli, kullanıcılarınızı düşünmeli ve hem sade hem de etkili anahtar kelime kullanımı yapmalısınız.

Eğer aşırı SEO tespit ettiyseniz, mümkün olduğunca kısa sürede bu durumdan kurtulmalısınız.

Aşırı SEO’dan Kurtulma Yolları Nelerdir?

Google Cezası Kaldırılması Sonucu Trafik
Google Cezası Kaldırılması Sonucu Trafik

Aşırı SEO’dan kurtulma yolları, istemeden aşırı SEO uygulamış veya isteyerek uygulayıp pişman olmuş kişilerin aradığı yollardır. Over optimizasyondan kurtulmak için aşağıda belirttiğimiz noktaları dikkate alarak sitenizi daha kullanıcı ve arama motoru dostu hale getirebilirsiniz.

  • Site dışı aşırı SEO backlinkle alakalıdır. Alakasız sitelerden aldığınız backlink, over optimizasyona sebep olur. Bu sebeple, tercihiniz alanınızla alakalı web sitelerinden yana olsun; her sektörden siteden backlink almayın.
  • Backlink aldığınız siteler güvenilir ve popüler olmalı. Rastgele aldığınız backlinkler ise olumsuz etki edeceğinden eğer varsa, kurtulunmalıdır.
  • Web sitenizde spam linkler oluşabilmektedir. Bunların hepsini temizleyin.
  • Sitenizdeki yazılar her zaman orijinal olmalıdır. Bu yüzden kesinlikle kopya veya çalıntı içerik eklemeyin. Metinlerinizi kolay okunabilir, bilgilendirici, ilgi çekici ve konusuna uygun hazırlıkta olacak şekilde hazırlayın.
  • Sitenizdeki etiketler oldukça önemlidir. Tüm etiketlerde aynı anahtar kelimeleri kullanmak aşırı SEO’ya sebep olacağından bundan kaçının. Popüler ve güncel etiketleri kullanmayı hedefleyin.
  • Yazdığınız tüm içerikler organik olarak üretilmelidir. Bu sebeple, SEO’ya uygun içerik vadeden otomatik programlardan kaçının. Ayrıca, optimizasyon sağlayacağını temin eden programlardan da kaçının. Bunun yerine optimizasyonları kendiniz yapmayı veya uzmandan yardım almayı tercih edin.
  • Anasayfanızda birtakım kalitesiz bağlantılar olabilir. Bu bağlantıların hepsini temizleyin. Ayrıca, anasayfanız dışındaki sayfalara da bağlantılar ekleyin.

Yukarıda listelediğimiz stratejilerin hepsi aşırı SEO’dan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Yine de uygulayıp işe yaramadığını düşündüğünüz bir taktik varsa, muhtemelen gözünüzden kaçan bazı noktalar vardır. Bu noktalar için bir SEO uzmanından yardım almanız gerekecektir.

Aşırı SEO Cezası ve Google Penaltı Kavramı

Google Penalty Cezası Sonrası Trafik Düşüşü
Google Penalty Cezası Sonrası Trafik Düşüşü

Aşırı SEO, cezalara sebep olabilen bir kavramdır. Örneğin Google Penalty, over optimizasyon yapılan sitelere verilir. Bu ceza 2012’de yayınlanan Penguen güncellemesiyle hayatımıza girmiştir.

Bu güncellemeyle Google’da gösterilen içeriklerin kalitesini artırmak amaçlanmıştır ve spam siteleri elimine ederek başarılı olan sitelerin ön plana çıkması hedeflenmiştir.

Eğer Google Penaltı durumundan etkilediyseniz, organik ziyaretçiniz ve site içi trafiğiniz oldukça düşer. Arama sonuçlarında sürekli daha da aşağılara düşersiniz. Hatta bazı durumlarda, sitenizi kendi adıyla aradığınızda bile sonuçlarda görüntüleyemeyebilirsiniz.

Sitenizin ceza alıp almadığını Search Console yardımıyla Manuel İşlemler kısmından kontrol edebilirsiniz. Ancak bazen uyarı görmeden, Google’ın yaptığı güncellemeler sırasında da sıralama kaybı yaşamanız olasıdır.

Google’ın aşırı SEO konusunda çok dikkatli olduğunu ve over optimizasyon yapan sitelerden binlercesinin arama sonuçlarından kaybolduğunu bilmelisiniz. Eğer sitenizi hızlı bir şekilde üst sıralara taşıyacağını iddia eden SEO “uzmanları” ile karşılaşırsanız bu kişilerden olabildiğince kaşının.

Elbette hızlı bir şekilde arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak istemeniz normaldir. Ancak unutmayın ki kalite bir anda olmaz.

Arama motorlarında üst sıraya çıkmak sabır ve emek gerektirir. Bu sebeple özgün ve kullanıcı dostu içeriklerle, doğru ayarlanmış bir site hızıyla ve mobil uyumlu bir siteyle daha kalıcı bir başarı yakalamayı hedeflemelisiniz.

Toparlayacak olursak, web sitenizi arama motorlarında yükseklerde görmek istiyorsanız organik SEO çalışmaları yapmanızı ve aşırı SEO’dan kaçınmanızı öneriyoruz.

Aşırı SEO sitenizi ziyaretçisine faydası olmayan bir hale getirecek ve botlar tarafından algılanacaktır. Böyle bir durumda ise site trafiği kaybetmeniz, sıralamalarda görünmemeniz veya sitenize erişilememesi olası cezalardandır.

Kaynaklar:

Neil Patel https://neilpatel.com/blog/avoid-over-optimizing/ Erişim Tarihi:17 Eki 2022, 08:33

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir