Arama Motorlarında İlk Sırada Yer Almak İçin Ne Yapmak Gerekir

Google’da İlk Sırada Yer Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Web siteleri daha fazla trafik çekebilmek için arama motorlarında ilk sırada yer almaya çalışırlar. Arama motorlarında ilk sırada yer almak için ne yapmak gerekir bu yazıda bulacaksınız.

Öncelikle bu yazıda Google piyasaya hakim olduğu için ona yönelik bir öneri havuzu sunacağız. Yandex, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarında da genel olarak bu rehberdeki öneriler geçerlidir.

Google’ın 1998’de ilk kez çevrimiçi olmasından bu yana SEO’da birçok şey değişti.

Organik trafiğinizin arama motorundaki sıralamanıza bağlı olması Google için değişmeyen tek gerçektir.

Google dizininde çok sayıda anahtar kelimeniz varsa ve bunlar arama sonuçlarının en üstünde veya yakınında görünüyorsa, sınırsız trafik bunu takip edecektir.

Aksine harika bir web siteniz varsa ancak SERP’lerde görünürlüğünüz yoksa herhangi bir organik arama trafiğine sahip olamazsınız.

Gelin birlikte arama motorlarında sizi zirveye çıkaracak önerilere bakalım.

Arama Motorlarında İlk Sırada Yer Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

google'da en üstte çıkmak için gerekenler

Arama motorlarında ilk sırada yer almak için nitelikli dijital pazarlama yapılması gereklidir. İlk sırada yer almak için gerekli uygulamaları SEO başlığı altında toplayan kimi kaynakların ulaştığı nihai sonuç da zaten SEO’nun bütün halinde dijital pazarlama olduğu yönündedir. Tüm dijital medya ortamlarında pazarlamanın temel ilkelerine uygun ve stratejik biçimde sürdürülecek etkinlikler, zaten SEO sistematiğinin emrettiği etkinlikler olduğundan, geniş anlamda ilk sırayı hedefleyen firmaların, pazarlama fonksiyonunu iyi kullanan işletmeler olması gerektiği sonucunu ortaya çıkar.

SEO, bir sitenin sahibi olan marka, firma veya kişinin online platformlarda ve konvansiyonel ortamlarda bilinirlik ve güvenilirliğini de kapsayan bir uygulama biçimidir. Yalnızca site içerisinde çeşitli uygulamalar ve/veya site dışından bağlantı almak, ilk sıra sonucunu ortaya çıkarmaz. Özellikle son algoritma güncellemelerinden sonra bu durum oldukça karmaşık hale gelmiştir ve site sahiplerinin bu işlemler için ileri düzeyde bilgili ve deneyimli ekiplerle çalışmaları neredeyse bir zorunluluk durumundadır. Arama motorların üst sıralarda yer almak için yapılması gerekenler:

 • Sağlam Bir Temel ile Başlayın

Web sitenizin alt yapısı ve bilgi mimarisi kötü olursa en etkili SEO stratejilerini bile geçersiz kılabilir. Web sitenizde kullanıcıların gezinmesi ve Google’ın taraması zorsa sıralamalarınızın zarar görmesi muhtemeldir. Google algoritması, arama sıralamalarını belirlemek için binlerce sinyalin yanı sıra site içinde sağlam bir yapı ister. Teknik optimizasyon yaparak başlamak size birçok rakibe göre avantaj sağlayacaktır.

 • Harika Bir Sayfa Deneyimi Sunun

Google, sayfa deneyimini “kullanıcıların hem mobil hem de masaüstü cihazlarda saf bilgi değerinin ötesinde bir web sayfasıyla etkileşim kurma deneyimini nasıl algıladıklarını ölçen bir dizi sinyal” olarak tanımlar.

Web Sitesi Hızı

İster mobil ister masaüstü sitesi olsun, hızı sürekli izlemeli ve geliştirmeye devam etmelisiniz.

Dosya Boyutu

Dosya boyutu için, en sevdiğiniz görüntü düzenleme programını kullanın. Yüklemeden önce, OptimizillaImage Recycle ve Kraken.io gibi uygulamalarla dosyanın boyutunu daha da optimize edebilirsiniz. Son olarak canlı web sayfanızın temiz ve yapılandırılmış bir görünümünü korumak için görüntünün boyutlarının ayrılmış görüntü alanına sığdığından emin olun.

Tarayıcı Önbelleğe Alma

Bir web tarayıcısı bir sayfa yüklenirken bazı kaynakları da yüklemektedir. Tarayıcı önbelleğe alma, bu kaynak dosyalarını kullanıcıların bilgisayarlarında yerel olarak depolar. Bu şekilde bir kullanıcı yeni bir sayfaya giriş yaparsa söz konusu kaynakların tekrar yüklenmesine gerek kalmaz. Birçok web sitesi için önbelleğe almayı etkinleştirmenin en iyi yolu, web barındırıcısı/sunucu .htaccess dosyasına kod eklemektir. WordPress için, WP SuperCache gibi bunu başarmak için ücretsiz eklentiler vardır.

Komut Dosyası İşleme

Sitenizi geliştirmek için sayısız JS ve CSS dosyası yüklerseniz siteniz yavaşlayabilir. İlk olarak web sitenizi yavaşlattıkları için komut dosyası işlemeye ihtiyacınız olacak. Ayrıca, örneğin işlerin hızlı çalışmasını sağlamak için yorumları kaldırarak dosyalarınızı küçültebilirsiniz. Birkaç komut dosyasını tek bir dosyada birleştirmek mümkünse bunu yapın. Bu şekilde, tüm komut dosyalarını yüklemek için sunucuya yalnızca bir alma çağrısı olacaktır.

Mobil Uyumlu

Aramanın ve mobil öncelikli dizinin evrimiyle, web sitenizin Mobil Uyumluluk Testini geçmesi gerekir. Mobil sıralama sorunlarından kaçınmak için arama amacını ve performansını iki katına çıkarmanız gerekir.

Güvenilir Web Sitesi

Sitenizin bağlantısının güvenli olup olmadığını kontrol edin. Sayfa HTTPS üzerinden sunulmuyorsa sayfayı nasıl güvenli hale getireceğinizi öğrenin.

 • Google’ın Gözünde Nerede Durduğunuzu Bilin

Web sitenizin otoritesinin ne kadar güçlü olduğunu bilmek çok önemlidir. Tüm SEO stratejinizi belirler. Alan adınızın Google’ın gözündeki otoritesi, hangi tür anahtar kelimelerin sitenize en fazla trafiği getireceğini belirler. Siteniz yüksek otoriteye sahipse, genellikle daha fazla trafik getiren zor anahtar kelimelerin peşinden gidebilirsiniz. Ancak alan adınız SEO açısından güçlü değilse, daha az trafikle sonuçlanan ancak zayıf bir alan adı tarafından sıralanması daha kolay olan anahtar kelimelerin peşinden gitmelisiniz. Eski web siteleri genellikle yeni web sitelerine kıyasla daha fazla otoriteye ve geri bağlantılara sahiptir. Etki alanı yetkinizi belirlemek için 3 adımlı basit bir işlem:

 1. Moz.com Link gezginini ziyaret edin ve ücretsiz bir hesap oluşturun.
 2. Gezginin site URL’sini girin.
 3. Etki alanı yetkilisini not edin.
 • Doğru Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Anahtar kelime araştırması, hedeflenen trafiği elde etmek için kolayca sıralayabileceğimiz doğru anahtar kelimeleri bulma sürecidir. Bu süreçte size yardımcı olacak bir ton ücretsiz ve ücretli araç var. Ancak okuyucuların rahatlığı uğruna, bunu ücretsiz olarak nasıl yapabileceğinizi görelim:

 1. Her şeyden önce, insanların ürününüzü veya hizmetinizi ararken arayabilecekleri 15-20 anahtar kelime bulun.
 2. Hem alıcı amacı hem de bilgi amacı anahtar kelimelerini eklediğinizden emin olun.
 3. Her anahtar kelime en az 3 kelime uzunluğunda olmalıdır.

Örneğin, badminton ekipmanı satan bir e-ticaret mağazam olsaydı, aşağıdaki gibi alıcı niyeti anahtar kelimeler doğru olacaktır;

 1. Ucuz badminton raketleri
 2. Çocuklar için badminton raketleri
 3. Plastik badminton raketi

Ek olarak aşağıdaki gibi bazı bilgi amaçlı anahtar kelimeler kullanabilirsiniz:

 1. Bir badminton raketi nasıl düzgün tutulur?
 2. Kolay badminton trick atışları
 3. Badminton kortu boyutları
 • Arama Amacını Destekleyen Bir Sayfa Oluşturun

Google’ın ilk sayfasında sıralanan web sitelerinin gerçek web sitelerinin kendileri değil, web sayfaları olduğunu anlayın. Örneğin, iki farklı sayfa olan “musluğunuzu nasıl düzeltirsiniz” ve “tesisatçı nasıl bulunur” adlı web sayfaları için Google arama sonuçlarının ilk sayfasında sıralayabilirsiniz. Web sitenizin farklı sayfalarının arama sonuçlarının farklı sayfalarına inmesi de mümkündür. Sıralamak istediğiniz herhangi bir web sayfasını seçebilirsiniz ve bu ana sayfanızla sınırlı değildir. Ancak web sitenizin otoritesi, her açılış sayfanızın Google’da ne kadar iyi sıralanacağı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Sıralamak istediğiniz web sayfasının içeriğinin, Google’ın hedef anahtar kelimeniz için sıralamayı planladığı bilgileri içerdiğinden emin olun. Web sayfanızı, arama amacının içeriğinin içerik türü, biçimi ve açısıyla uyumluysa, Google’ın ilk sayfasında sıralama şansınız daha yüksek olacaktır. Genellikle arama sonuçlarında bulunan en yaygın içerik türleri şunlardır:

 1. Açılış Sayfaları
 2. Kategori Sayfaları
 3. Ürün Sayfaları
 4. Blog Yazıları

Web sayfasının URL’sini değiştirmemek de önemlidir. Böylece sahip olabileceğiniz kaliteli geri bağlantılardan hiçbirini kaybetmezsiniz. İçerik biçiminiz için aşağıdakilerden herhangi birini göz önünde bulundurabilirsiniz:

 1. Karşılaştırmalar
 2. İncelemeler
 3. Ürün karşılaştırmaları
 4. Editöryaller veya fikir içerikleri
 5. Liste içerikler
 6. “Nasıl yapılır?” kılavuzları

Yemek tarifleri sunarken, nasıl yapılır kılavuzu formatını takip etmek en iyisidir. Bir Kendin Yap projesi sunarken, öğretici format en uygun olanıdır. Amacınıza en iyi hizmet edecek formatı kullanın. İçeriğinizin hedef kitlesine doğru bir şekilde hitap edeceğinizden emin olmanız gerekir. Yeni başlayan blogcuları hedefliyorsanız, rehberlik etmek için blog ipuçları veya öğreticiler yayınlamayı düşünebilirsiniz.

Kendi alanınızdaki bir konuyla ilgili otorite olacak içerik oluşturmak önemlidir. İnsanların bilmesi gereken sektörünüzle veya web sitenizle alakalı bilgilendirici, yararlı içerik yazın ve web sitenizi Google’ın ilk sayfasında kesinlikle görebilirsiniz.

 • Sayfalarınızı Google İçin Optimize Edin

Okuyucuları meşgul edecek harika içerikler yazmanız gerektiğini biliyorsunuz. Böylece yazdığınız içeriği son paragrafa kadar okuyabilirler. Onları hedef kitlenize hızlı bir şekilde ulaştırmak için okuyuculara bu yayında ne bulmayı beklediklerini söyleyen hızlı bir özet girişiyle başlayın. İçeriğinizi Google için kolay hale getirmek için uygulayabileceğiniz en iyi stratejilerden bazıları şunlardır:

 • Google’a Sayfalarınızın Ne Hakkında Olduğunu Söyleyin

Bunu sitenizin tamamına yapılandırılmış veriler ekleyerek yapın. Bu sayede Google’ın içeriğinizin ne hakkında olduğunu kolayca anlamasını sağlarsınız. Schema.org, Google’ın tercih ettiği biçimdir. Şema türleri tarif, işletme, ürün, yazarlar gibi birçok unsuru barındırmaktadır.

 • Başlıklarınızı Kısa Tutun

Uzun başlıklar okuyucularınızı bir bakışta tam bilgi edinmelerine engel olur. Ayrıca ekstra uzun başlıklar da anahtar kelimelerinizin SEO etkisine zarar verecektir. SERP uzunluğuna düzgün bir şekilde uyması için başlıklarınızı 135 ila 159 karakter arasında tutun. SEO eklentileri, aşırı karakterlere sahip başlıkları tanımlamanıza yardımcı olabilir.

 • Benzersiz Başlıklar ve Meta Açıklamalar Oluşturun

Başlıklar ve meta açıklamaların web sitenizin sıralaması üzerinde doğrudan bir etkisi yok. Ancak yine de içeriğinizin değerini SERP’den göstermede etkili bir strateji olacaktır. Bu strateji doğru olursa tıklanma oranınız artar ve bu da trafiğinizin artmasına katkı sağlayabilir. Bu nedenle bir hedef anahtar kelime içeren basit ve çekici bir açıklamaya sahip benzersiz başlıklar yazdığınızdan emin olun.

Sayfanız için hedef anahtar kelimeleri içeren özgün ve canlı bir meta açıklaması yazmanız gerekiyor. Siz yapmazsanız Google bunu sizin yerinize otomatik olarak yapacaktır. Açıkçası, otomatik olarak oluşturulanlar, siteniz için uygun şekilde hazırladığınız kadar etkili olmayacaktır. Yine de başlıklarınızı ve açıklamalarınızı anahtar kelimelerle doldurmamaya dikkat etmelisiniz.

 • Dahili Bağlantı Metninizde Spesifik Olun

İçeriğinizin belirli bir anahtar kelime için sıralanmasını istiyorsanız doğrudan konuya gelin. Dışarıdaki birçok web sitesi, sitelerindeki diğer sayfalara bağlanmak için bilmeden belirsiz ve anlaşılması zor bağlantı metinleri kullanır. Bu büyük bir hatadır çünkü ziyaretçileriniz ve hatta arama motorları için yeterince net olmamak olumsuzdur.

 • Öne Çıkan Snippet’leri Hedefleyin

Google’ın arama sonuçlarının üzerinde bulunabilecek kısa metin snippet’lerini zaten fark etmiş olabilirsiniz. Bu alan Google’ın ilk sayfasındaki sıralamadan bile daha iyidir. Kısa metinler genellikle araştırmacının sorgularına hızlı cevaplar verir. Bu kısa alanlar, web sayfanızı sıralamanıza ve arama listesinin ilk sayfasına bir yer edinme şansına sahip olmanıza yardımcı olabilecek öne çıkan snippet’lerdir.

Hangi metnin öne çıkarılacağına sadece Google karar verir. Ne yazık ki, içeriğinizdeki metnin Google tarafından seçilmesini sağlayacak özel bir formül veya belirli bir kod yoktur. Öne çıkan snippet noktasını otomatik olarak kazanmanın bir yolu da bulunmaz. Ancak, öne çıkma şansınızı artırmak için içeriği biraz optimize edebilirsiniz. Aşağıda öne çıkan snippet spotu almak için yapmanız gereken birkaç ipucu verilmiştir:

 1. Belirli bir süreci tartışıyorsanız, madde işaretli bir format ve özlü, kısa cümleler kullanmak en iyisidir. Daha görünür hale getirmek için bunu sayfanın en üstüne koyabilirsiniz.
 2. Bir liste oluştururken üst sayfanın yakınında bulunması gereken madde işaretleri kullanmalısınız.
 3. Öne çıkan snippet’lerin genellikle nasıl, neden, nerede, ne zaman, ne ve kim ile başlayan soruları cevapladığını unutmayın. Bu tür sorulara anında cevap veren içerikler hazırlayabilirsiniz. (5N1K Soruları)

Konuyu tam olarak tartıştığınızdan emin olmak için ilgili sorulara cevap vermeyi de deneyebilirsiniz. Bunu yapmak kendinizi sektörünüzde ziyaretçilerin danıştığı bir otorite olmanızı sağlar.

 • Arama Amacına Yönelik Optimizasyon Yapın

En iyi 5 anahtar kelimenizi belirledikten sonra arkasındaki arama amacını bulmanız gerekir. Arama amacını deşifre ederek, sıralamak için ne tür bir içerik oluşturmanız gerektiğini bileceksiniz. Bunun için anahtar kelimeyi google’a koyun ve enter tuşuna basın. Şimdi iki şeyi bulmamız gerekiyor:

İlki Google tarafından gösterilen 10 sonuçtan en yaygın olanı nedir? Blog gönderileri, videolar, ürün sayfaları, PDF’ler, resimler veya başka bir şey mi? İkisinci ise araştırmacının niyeti nedir? Bilgi amacı – Bilgi arayan biri. Örnek – Birine e-posta nasıl gönderilir, e-posta nedir?

 • Gezinme amacı – Belirli bir web sitesini aramak. Örnek – Gmail Girişi, Facebook kaydı.
 • İşlemsel / Alıcı Niyeti – Bir şey satın almak istiyor. Örnek – Web hosting satın alın, sigorta teklifleri alın.

Bilgi amaçlı anahtar kelimeler için, videolar ve blog gönderileri en uygun biçimdir. İşlem amaçlı anahtar kelimeler için ürün / hizmet sayfaları, açılış sayfaları en iyi sonucu verir. Gezinme amacı anahtar kelimeleri yalnızca arama yapanların aradığı site / şirket için çalışır.

“Facebook” için sıralama yapabilseniz bile, neredeyse tüm trafik arama sonuçlarında facebook.com tıklayacağından, herhangi bir trafik varsa fazla trafik alamazsınız. Bir sayfanın en iyi sonuçlarla/arama amacıyla eşleşmediği durumlarda, iki seçeneğiniz vardır:

 1. Sayfanızı amaca uyacak şekilde düzenleyin.
 2. Amaca uygun yeni bir sayfa oluşturun.
 • Google İlk Sayfada Çıkmak İçin Optimize Edilmiş İçerikler Oluşturun

Artık hangi anahtar kelimeleri hedefleyeceğinizi ve onlar için ne tür bir içerik oluşturacağınızı anladığınıza göre onu oluşturmanın zamanı geldi. Blog yazısı veya bir Ürün / hizmet sayfası olarak içerik türlerinin her ikisi için de aynı SEO optimizasyon kuralları geçerlidir. Optimize edilmiş içerik oluşturmak için dikkat edilmesi gerekenler:

Anahtar Kelime Açısından Zengin URL

URL’niz her zaman hedeflediğiniz ana anahtar kelime olmalı ve çok uzun olmamalıdır.

Başlıktaki Ana Anahtar Kelimeler

Ana anahtar kelimeleriniz, sayfanızın / yayınınızın başlığında olmalıdır. Google, eş anlamlıları benzer şekilde ele aldığından başlıkta eş anlamlıları kullanmaktan kurtulabilirsiniz. Ancak tamamen ilgisiz bir başlığa sahip olmak kötü bir SEO uygulamasıdır.

Başlığa Değiştiriciler Ekleme

Başlıktaki En iyi, üst, en ucuz, en sağlam gibi değiştiriciler, ek çaba harcamadan ek trafik elde etmenize yardımcı olur. Birçok kişi, çevrimiçi arama yaparken ana anahtar kelimenize bunun gibi değiştiriciler ekler. Bu, değiştiriciler eklemek için gerekli bir uygulama olarak görülmemelidir. Ancak daha fazla trafik elde etmenin güzel ve hızlı bir yoludur.

Başlığı H1’e Getirme

WordPress başlığı H1 etiketine sarsa da varsayılan olarak birçok tema bunun üzerine yazar. Sitenizde durumun böyle olup olmadığını kontrol edin ve düzeltin.

Resimler ve Videolar Gibi Multimedya Kullanma

Yayınlarınızda resim ve video kullanmak yalnızca daha iyi görünmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bir kullanıcının sitenizde geçirdiği zamanı arttırır ve bu da SEO için iyidir.

H2 Etiketindeki Alt Başlık

Tüm alt başlıklarınız H2 etiketinde olmalıdır.

Dış Kaynaklara Bağlanma

İlgili harici kaynaklara bağlantı vermek, Google’ın kendi sayfanızın konusunu daha iyi belirlemesine yardımcı olur ve kullanıcı deneyimini de geliştirir.

Resim Alternatif Metni

Kullandığınız tüm resimlerin bir alt etiketi olmalıdır. Boş bırakmayın.

Uzun İçerik (Google Onu Seviyor)

Son zamanlarda, Google daha kısa içeriğe göre Daha Uzun içeriği tercih ediyor. Bir sayfada en az 1500 kelimeyi hedefleyin.

 • Müşterilerinize Yerel Olduğunuzdan Emin Olun

Küçük bir işletme işletiyorsanız, konumunuzu anahtar kelimelerinize eklediğinizde arama listesinin ilk sayfasına inme şansınız daha yüksek olacaktır.

Yerel işletmeleri arayan doğrudan konuma özgü arama yapanlar, özellikle gerçekten ihtiyaç duydukları şeyleri sağlıyorsanız mutlaka ilk sırada çıkanlardan destek alacaklardır.

Müşterilerinizin sizi bulmasını kolaylaştırmak için konumunuzu eklemeyi düşünebilirsiniz. Daha da iyisi, daha yüksek görünürlük için işletmenizi konum uygulamalarına ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda görünürlüğü artırmak için Google Benim İşletmem‘de bir hesap oluşturmayı da deneyebilirsiniz.

 • Dahili Bağlantıları Optimize Edin
Örnek Web Site Mimarisi
Örnek Site Mimarisi

Web sitenizdeki bağlantılar stratejik olarak yerleştirilmeli ve tüm bağlantıların da düzgün çalıştığından emin olmalısınız. İşte bağlantı oyununuzu parlatmak için birkaç püf noktası;

Link Mimarisi

Sitenizin sayfa derinliği üç tıklamadan fazla olmamalıdır. Bu bazen insanların unuttuğu bir verimlilik hack’i olarak söylenebilir. Uygun bir dahili bağlantı stratejisi, en iyi sayfalarınızın ilk düzeyde göründüğü anlamına gelir. Bunu yapmanın etkili bir yolu doğrudan ‘En Çok Satan Ürünler’ veya ‘En İyi Kategoriler’ inize bağlantı veren bir ana sayfa bölümü oluşturmaktır.

Kırık Bağlantıları ve Kopyaları Onar

Bazı web sitesi sahipleri, oluşturdukları kötü kullanıcı deneyiminin etkisini fark etmedikleri için kırık bağlantıları görmezden gelebilirler. Sitebulb gibi araçlarla sitenizde bir tarama çalıştırarak 404 hatalarını kolayca tespit edebilir ve bunları kısa sürede düzeltebilirsiniz.

 • Rakiplerinizi Kontrol Edin

İlk sayfada sıralamak için her şeyi denemiş olsanız bile rakiplerinizin çoğu geniş bir kitleye sahip olduğunda ve Google tarafından zaten güvenildiğinde hala bazı zorluklarla karşılaşabilirsiniz.

Hepsiburada, Trendyol gibi büyük isimlerle karşı karşıyaysanız çevrimiçi kıyafet satmak için web sitenizi arama listesinin üçüncü sayfasında bulduğunuzda kendinizi şanslı sayabilirsiniz. Ancak ilk sayfayı hedefliyorsanız, ikinci sayfada görünmek hala yeterince iyi değildir. Ancak üçüncü veya dördüncü sayfaya yerleşmeye kıyasla ilk sayfaya ulaşmak için biraz daha fazla çaba sarf etmeniz yeterlidir.

Kime karşı olduğunuzu bilmeniz gerekir. Böylece web sitenizi Google’ın ilk sayfasına almak için uygun bir çözüm bulabilirsiniz. Başlamak için, anahtar kelimenizi arama çubuğuna yazmanız ve ilk sayfadaki listeye bakmanız gerekir. Google’daki birinci ve ikinci sayfalarda tanınmış şirketlerin büyük marka adlarını görebiliyorsanız ve web sitenizde gerçekten herhangi bir sıralama veya trafik yoksa, stratejinizi veya anahtar kelimelerinizi hedeflemek için değiştirmeniz gerekir.

Rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri kontrol ederken ve avantaj elde etmek için hedeflenecek en uygun anahtar kelimeleri bilmek istiyorsanız rekabetçi anahtar kelime analizini kullanabilirsiniz. Rakiplerinizin organik arama ve ücretli kampanyalarında kullandıkları anahtar kelimeleri bildiğinizde daha iyi bir sıralama elde edebilirsiniz. Rakip anahtar kelime araştırması, aşağıdakilerden herhangi birinde size yardımcı olabilir:

 1. Rakiplerinizin henüz bulamadığı anahtar kelimeleri keşfedin ve hedeflemeye başlayın.
 2. Rakibinizin web sitesinin, hedeflediğiniz aynı anahtar kelimeler için neden daha iyi bir sıralamaya sahip olduğunu öğrenin.
 3. Hedef müşterilerinizin kullandığını düşünmediğiniz uzun kuyruklu anahtar kelimeleri öğrenin.
 4. Rakiplerinizin hedeflediği anahtar kelimeleri alın ve rekabetinizi aşmak için bu anahtar kelimeleri daha etkili kullanın.
 • Google Algoritmasını Tanıyın ve Değişiklikleri Her Zaman Takip Edin

Gary Illyes ve John Mueller gibi Google yöneticileri, bu değişikliklerin çoğu kamuya açıklanmasa da Google’ın algoritmasını sürekli olarak değiştirdiğini doğruladı. Moz, yılda 500 ila 600 Google algoritması değişikliği olduğunu tahmin ediyor. Google, büyük güncelleme duyurularını paylaşırken algoritmanın tam iç işleyişi hala bilinmemektedir. Bilgilerin çoğunluğu sadece endüstri profesyonellerinden gelen spekülasyonlardır.

Sonuçta, herkes kısayollar veya siyah şapka SEO stratejileri için ceza almadan ilk sırada nasıl sıralanacağını tam olarak bilseydi, Google yalnızca en iyi sonuçları sıralamada başarılı olamazdı. Herkes işe koyulmadan zirveye giden yolu kesebilirdi. Google’ın algoritması hakkında sahip olduğumuz en iyi bilgi, aşağıdaki gibi büyük algoritma güncellemeleri şeklindedir:

 1. Sayfa Deneyimi Güncellemesi (Haziran 2021): Bu güncelleme, Temel Web Bilgilerini, organik sonuçları ve Haberler uyarılarını etkiledi.
 2. Temel Güncelleme (Aralık 2020): Bu güncelleme, içerik kalitesine ve alaka düzeyine odaklanmıştır.
 3. Mobil cihazlara yönelik güncelleme (Temmuz 2019): Googlebot artık tüm web sitelerine akıllı telefon olarak bakıyor ve mobil cihazlarda iyi çalışan sitelere öncelik veriyor.
 4. Mobil uyumlu güncelleme (Nisan 2015): Mobil uyumlu sürümleri olan web sitelerini tercih etmek ve sitelerin uymaması durumunda gelecekteki cezalar için zemin hazırlamak.
 5. Pigeon (Temmuz 2014): Google Haritalar gibi yerel arama sonuçlarını entegre etmek için çalıştı.
 6. Google Hummingbird Algoritması (Ağustos 2013): Bir kullanıcının aramasının ardındaki bağlamı ve niyeti, yalnızca yazdıkları gerçek kelimelere bakmak yerine anlamayı amaçladı.
 7. Google Penguen Algoritması (Nisan 2012): Hedeflenen spam gönderenler ve sıralamalarını yükseltmek için doğal olmayan bağlantılar satın alan siteler.

Sizin için Arama motorlarında ilk sırada yer almak için ne yapmak gerekir sorusu üzerine Türkiye’nin en kapsamlı rehberini sunduk. Detaylı bilgi almak ve içerikleriniz ya da stratejiniz konusunda fikir edinmek veya merak ettiklerinizi sormak için bize yazabilirsiniz.

Kaynaklar:

Shaurya Jain https://www.attentionalways.com/guaranteed-google-first-page-ranking/ Erişim Tarihi: 29 Eyl 2022, 11:33

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir