Anti SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Anti SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

“Anti SEO nedir, nasıl yapılır?” soruları, günümüzde birçok sektörde karşılaşılan yaygın sorulardır. Anti SEO çalışması yapmak genel olarak zorlayıcı ve risklidir. Ancak yine de bazı kötü niyetli kişiler bu çalışmalara girişmektedir.

Bu çalışmaları yapanı IP adreslerinden bulabilirsiniz ancak bundan daha fazlasını yapmanız gerekir ve bu süreç; analiz, tespit ve önlem gibi aşamalar içerir. Yazımızın devamında, bu noktalarla ilgili bilgi alacaksınız.

Anti SEO Nedir?

Anti SEO; web sitenizin bilinirliğinin azalması, emeklerinizin boşa gitmesi ve aşağı sıralara düşmeniz için dış kaynaklı olarak başkaları tarafından yapılan kötü niyetli ve ahlaki kurallara uymayan bir dijital pazarlama uygulamasıdır.

Bu uygulamalarda hedeflenen şey, söz konusu olan markanın arama sonuçlarında aşağı sıralara hatta başka sayfalara kadar düşmesini sağlamaktır. Görünürlüğü gittikçe düşen web sitesinin trafiği de düşülerek rakiplerin onu geçmesine odaklanılır.

Eğer sitenize karşı bu şekilde bir çalışma yapıldıysa sitenizdeki tüm SEO çalışmalarının boşa gitmesine yol açılır. Bu sebeple sitenizde anti SEO olup olmadığını anlamanız gerekir.

Anti SEO Varlığı Nasıl Anlaşılır?

Anti SEO varlığını anlamak, sitenize karşı yapılan zedeleme çalışmalarını saptamanıza ve başarınızın önünün kesilmesini engellemenize yardımcı olur. Bu tür SEO’nun varlığını anlamanız için Ahrefs tarzı backlink araçlarından sitenize gelen backlinklere bakmalısınız.

Ayrıca site indeksleri ve anchor text çeşitliliğinizi kontrol etmelisiniz. Siteniz üzerindeki saldırı indekslerini belirlemek için ayrıca Google’a girip site:sitenizinadi.com/search adresine gidebilirsiniz. Kontrolleriniz sonucunda size olmayanları saptamalı ve silme veya düzeltmeyi denemelisiniz.

Ahrefs dışında, achor textleri opensiteexplorer.org sitesinden de sorgulayabilirsiniz. Eğer istenizle bağlantılı olmayan kelimeler varsa, bu anti SEO saldırısına maruz kaldığınız anlamına gelir. Başka bir alternatif olarak da bağlantılar için Google Search Console’u da tercih edebilirsiniz.

Kullanımı kolay ve pratiktir. Google Search Console’a girip “web üzerindeki siteniz”, buradan da “sitenize giden bağlantılar” ı seçerek web sitenize gelen tüm bağlantıları görebilir, detayları inceleyebilirsiniz.

Aynı zamanda sitenize gelen linklerin hangi kelimeler üzerinden geldiğini görüp, gördüğünüz kelimeleri Google’da arayarak backlink tespiti yapabilirsiniz. Bunun dışında da “en çok bağlantı verenler” kısmından yabancı web sitelerini görerek hakkınızda yapılan anti SEO çalışmalarını görüntüleyebilirsiniz.

Anti SEO Nasıl Yapılır?

Anti SEO, sitenize saldırı amaçlı yapılan SEO çalışmalarıdır. Bu çalışmaların normal SEO çalışmalarına benzeyen tarafları da vardır ve genellikle rakipler tarafından yapılır. Anti SEO uygulamaları zarar verecek anahtar kelimeler ve başka sitelerden oluşur.

Ancak genellikle başka siteler tercih edilir çünkü bu sayede sitenize daha kolay zarar verilebilir. Bazı anti SEO saldırıları aşağıdaki şekillerde yapılır:

 • Hemen çıkma oranıyla ilgili zarar veren uygulamalar yapılması.
 • Backlinklerin kaldırılması.
 • Virüs bulaştırılması, web sitesinin hacklenmesi, DDOS ile saldırı yapılması.
 • Web sitesine sayısız spam bağlantı oluşturulması.
 • Belli sosyal medya platformlarında sahte hesaplarla itibar düşürülmeye çalışılması.
 • Spam veya ilişkisi olmayan anahtar kelimelerle backlink gönderilmesi.
 • Web sitesindeki içeriklerin kopyalanıp çoğaltılması.
 • Tehlikeli sitelerden backlink verilmesi.

Görüldüğü üzere yapılabilecek birçok saldırı vardır. Bir web sitesi sahibi olarak tüm bu saldırılara karşı hazırlıklı olmalı, olabilecekleri ön görmeli ve mümkün olduğunca önlemeye çalışmalısınız.

Anti SEO Yöntemleri Nasıl Önlenir?

Anti SEO Google Açıklaması
Anti SEO Google Açıklaması ( Twit’in devamı için tıklayın )

Sitenize yapılabilecek anti SEO çalışmalarını önlemek için birkaç strateji benimsemek faydalı olacaktır. Öncelikle, Search Console Tercihleri kısmından, e-posta bildirimlerini etkinleştirin. Bu sayede eğer kötü amaçlı bir saldırı varsa, dizine eklenmediyseniz, Google cezası aldıysanız veya sunucu bağlantılarında sorun yaşanıyorsa bildirim alabilirsiniz.

Önlem amaçlı uygulayabileceğiniz bir diğer taktik de Ahrefs veya opensiteexplorer.org gibi araçlardan yardım alarak geri bağlantı profilinizi takip etmektir. Bu sayede spam gönderileri önleyebilirsiniz. Ayrıca, siz kaynaklı olmayan bağlantıların ne zaman oluşturulduğunu da görebilirsiniz.

Anti SEO’da spam gönderilerle en iyi backlinkleriniz yok edilmeye çalışılır. Sık sık başvurulan yöntem ise sizin adınıza site sahibiyle görüşmek ve backlinkli kaldırmasını istemektir. Bunun önüne geçmek için ise öncelikle backlink aldığınız siteyle ilk iletişim kurduğunuzda domain’inizin olduğu bir e-posta adresi kullanın.

Bu e-posta adresinin, markanızın tek adresi olduğu bilinsin. Sonrasında ise en iyi bağlantılarınızı kontrol edin. Kontrol için Ahrefs’teki DR, sayfa sıralaması veya sayfanın aldığı backlinkleri kullanabilirsiniz.

Backlink Raporu Ahrefs
Backlink Raporu Ahrefs

Sitenizi virüs ve hackerlardan korumanız gerekir. Bu sebeple wordpress için Google Authenticator eklentisini alabilirsiniz. Bu araç ile 2 adımlı doğrulama şifresi oluşturarak sitenizi koruma altına alacaksınız. Bu şifre ile panelden her giriş yapıldığında telefonunuza kod gelir.

Hackerların sitenize girme girişiminde bulunması durumunda da aldığınız kod ile durumdan haberdar olabilirsiniz.

Kopya içerikler arama motorları tarafından sevilmez. Anti SEO çalışması yapanların birçoğu web sitenizdeki içerikleri kopyalama yoluna gider. Eğer sitenizdekilerin büyük çoğunluğu çoğaltılırsa, ceza almanız ve trafik kaybetme riskiniz artar. Bunu saptamak ve önlemek içinse Copyscape.com’u kullanabilirsiniz.

Diğer bir anti SEO çalışması ise spam sosyal medya çalışmasıdır, markanız sosyal medyada karalanmaya çalışılır. Böyle bir durumu önleyip adınıza açılan hesapları kontrol etmek için mention.net tarzı bir site kullanabilirsiniz.

Marka adınızı girerek uyarı oluşturursanız sizden her bahsedildiğinde bildirim alacak, buna göre de önlem alabileceksiniz.

Web sitenizin hızında aniden bir yavaşlama olursa, bu durum kötü niyetli bir saldırının sunucunuzu meşgul etmesiyle alakalıdır.

Saldırıyı yapanlar sunucunuzu kapatabilirler. Bunu önlemek için kullanabileceğiniz araçlardan biri pingdom.com’dur. E-posta uyarılarını etkinleştirecek olası hız saldırılarından haberdar olabilirsiniz.

Özetleyecek olursak anti SEO çalışmaları sitenize zarar verebilecek türde çalışmalardır. Bu çalışmaları tespit etmek ve sitenize yapılmış saldırıları düzeltip temizlemek elinizdedir. Temizledikten sonra olası saldırıları önlemeye de özen göstermeniz gerekir.

Unutmamanız gerekir ki organik SEO çalışmaları yaptıktan sonra sürdürülebilirlikten emin olmanın yolu anti SEO’yu olabildiğince engellemekten geçer.

Anti SEO Nasıl Engellenir?

Anti SEO, kötü niyetli site rakiplerinin, arama sıralaması düşürmek maksadıyla Google algoritmasına uygun olmayan harici etkinlikleri rakipleri üzerinde kullanmasıdır. Fiili olarak bunun engellenmesinin bir yolu yoktur. Eylem fark edildikten sonra, çeşitli araçlar kullanılarak bu kurallara aykırı uygulamaların size ait olmadığını arama motoruna bildirmeniz gerekir. Tabii bunu fark edebilmek için de belli araçları kullanmanız ve düzenli takip halinde olmanız da gerekecektir.

Anti SEO uygulamalarında en yaygın yöntem, zararlı kaynaklardan sitenize link gönderilmesidir. Bunu fark etmek, doğru araçlara sahip olmanız halinde hiç de zor değildir. Ancak bu araçlar profesyonel araçlardır, maliyetleri bakımından birer yük olmalarının yanı sıra, kullanım özellikleri de deneyim gerektirir. Size gelen kötü bağlantıları tespit edip reddetmek için dilerseniz bir uzman ekiple çalışmayı düşünebilirsiniz.

Anti SEO engelleme araçları nelerdir?

Backlink analiz araçlarından sitenizi analiz ederek sitenize zarar veren linkleri bularak Google disallow tool ile bu linkleri engelleyebilirsiniz. Bu linklerin sitenize zarar verdiğini spam skorundan fark edebilirsiniz. Kötü amaçlı gönderilen linkler Google tarafından da fark edilerek sitenize yansıtılmayabiliyor. Ancak her zaman Google farketmeyebilir. Eğer sert bir trafik düşüşü görürseniz bunun nedenlerini araştırırken ilk iş spam link saldırısı alıp almadığınızı kontrol etmelisiniz.

 • Google disallow tool
 • Ahrefs
 • Semrush
 • Moz
 • Seobility
 • Sitechecker
 • Majestic
 • Smallseotools
 • Beamusup
 • Seominion
 • Similar Web

*Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır, Current Works anti seo hizmeti vermemektedir.

Kaynaklar:

Anthon Marchenko https://www.semrush.com/blog/what-is-negative-seo/ Erişim Tarihi: 17 Eki 2022, 08:28

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir