Skip to content
SEO

Anahtar Kelime Nedir? Nasıl Kullanılır?

Anahtar kelime, arama motorlarında belirli bir konu araması yapılırken kullanılan kelime veya kelime gruplarıdır. “Anahtar kelime nedir ve nasıl kullanılır?” gibi sorular, arama motorları üzerinde yükselme sağlamak isteyen web sitelerini yakından ilgilendirmektedir. Anahtar kelimelere yönelik olarak yapılan tüm çalışmalar, bir web sitesinin aramalarda üst sıralarda yer almasını sağlar.

Kullanıcılar herhangi bir konuda arama yaparken bu anahtar kelimeleri kullanır. Sizlerin anahtar kelimeleri doğru ve etkili kullanması ile birlikte de arama motoru botları tarafından fark edilir ve üst sıralarda yer alabilirsiniz. Doğru anahtar kelime seçmek çok önemlidir çünkü aksi durumda yanlış anahtar kelimelerle zaman kaybı yaşanabilir.

Anahtar Kelime Nedir?

Diyet Listesi için Anahtar Kelime Önerileri
Diyet Listesi için Anahtar Kelime Önerileri

Anahtar kelime, kullanıcılar tarafından arama motorları üzerinde yapılan aramalarda kullanılan kelime veya kelime gruplarıdır. Anahtar kelime belirlenme sürecinde tek bir anahtar kelime yerine anahtar kelime gruplarına odaklanılması çok daha iyi olacaktır.

Web sitenizde yayınladığınız içeriklerde doğru anahtar kelime kullanımı son derece önemlidir. Bu size zaman ve maliyet kazandırır. Doğru anahtar kelime grupları ile birlikte web sitenize daha fazla trafik çekebilirsiniz.

Anahtar Kelime Nasıl Kullanılır?

Anahtar kelime kullanımı, web sitelerinin arama motorları tarafından tarandıklarında anlamlandırılması için gereklidir. Web siteleri taranırken, içerik anahtar kelimelerle eşlenip anlamlandırılır. Bunun sonucu olarak sitelerin arama sorgularında ilişkili olmalarından dolayı listelenmesi mümkün olur. Bir web sitesi veya web metninde anahtar kelime, öncelikle başlık içerisinde yer almalıdır. Metnin ilk paragrafında ve alt başlıkların birisinde yine ana anahtar olarak seçilen kelime veya kelime öbeği kullanılmalıdır.

Anahtar kelime kullanım oranının ise %1 civarında olması uygundur. Bu oranın üzerinde olan anahtar kullanımları spam olarak değerlendirilebilirken, bunun altında olması veya yukarıda bahsettiğimi esas koşulları sağlamaması halinde site ile ilişkilendirilmeyebilir. Bunların yanı sıra, anahtar kelimenin description alanında da geçmesi önerilir.

Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması ürün ve hizmetlerinize ilişkin olarak, potansiyel müşterilerinizin nasıl aramalar yaptığını görmenizi sağlayacak analizlerdir. Bu araştırma ile birlikte hangi anahtar kelime üzerinde durmanız gerektiğini görebilirsiniz.

Bu araştırmalarla birlikte insanların arama motorlarında neyi, nasıl aradığını görebilirsiniz. İnsanların aratmadığı kelime ve kelime grupları üzerinden çalışmalar yapmamanız gerekir. Bu size tamamen zaman kaybettirecek bir işlemdir.

Birçok web sitesi doğru anahtar kelimeleri tespit etmeden çok fazla içerik oluşturmaya odaklıdır. Bu şekilde bir çalışma sistemi ile birlikte sayfalarına yeterince trafik çekemedikleri de görülür.

Doğru anahtar kelime belirleme ile birlikte sizler bu hataya düşmeden, web sitenize daha fazla potansiyel müşteri çekebilirsiniz.

Anahtar Kelime ve SEO İlişkisi

Anahtar kelime ve SEO birbirleri ile ilişkili hatta birbirlerinin en önemli parçasıdır. Kaliteli ve etkili SEO çalışmaları yapılmak istendiğinde, üzerinde durulması gereken en önemli şey anahtar kelimelerdir.

SEO uzmanları tarafından belirlenen anahtar kelimelerin, doğru kullanımı ile birlikte web siteniz arama sonuçlarında üst sıralarda yer alır.

Siteniz ne kadar süt sıralarda yer alırsa o kadar çok ziyaretçi trafiği de ortaya çıkar. Sonuç olarak doğru anahtar kelime kullanımı ile birlikte sitenin SEO çalışmaları da yapılmış olur.

Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Anahtar kelime bulma süresinde, ilk olarak aklınıza gelen kelimeler üzerinden gitmeniz gerekir. Bu kelimeleri çeşitli anahtar kelime bulma araçları üzerinden araştırabilirsiniz.

Yaptığınız araştırmalarla birlikte hem aradığınız anahtar kelimenin hacmini hem de diğer anahtar kelimeleri bulabilirsiniz. Anahtar kelime bulmak istediğiniz, sırasıyla;

 • Yer aldığınız sektörde ve hizmet verdiğiniz alanda en çok akla gelen kelimeleri düşünün ve bunları not alın.
 • Not aldığınız kelimeler içinden, hangisinin sitenize daha fazla trafik sağlayacağını bulmanız gerekir. Bunun için ücretli veya da ücretsiz olan anahtar kelime bulma araçlarını kullanabilirsiniz.
 • Anahtar kelimeyi bulduktan sonra içerikte uygun biçimde kullanma süreci gelir. Anahtar kelimenin içerikte kullanımı, en az bu kelimeleri bulmak kadar önemlidir.
 • İçerik içinde dikkatli bir biçimde kullanmak kadar başlıklarda da mutlaka bu anahtar kelimeleri kullanmanız gerekir.

Yukarıda bahsettiğimiz durumlara dikkat ettikten sonra, sizler de web sitenizde yer alan içeriklerde başarılı ve etkili bir biçimde anahtar kelime kullanımı sağlayabilir ve sitenize doğal trafik sağlayabilirsiniz.

Bir Web Sitesi İçin Anahtar Kelime Nasıl Seçilir?

uygun anahtar kelime kullanımı

Web sitesi için anahtar kelime seçme işlemlerinde sizlere yardımcı olacak bazı önerilerde bulunabiliriz. Web sitenizde kullanmak üzere etkili anahtar kelimeler seçmek istediğinizde, aşağıdaki noktalar üzerinde durabilirsiniz:

 • Web Sitenizi İnceleyin

SEO için anahtar kelime araştırmasına girişmeden önce web sitenizi incelemeli ve web sitenizde yer alan tüm sayfalara bakmalısınız. Sitede kritik olarak adlandıracağınız sayfalara anahtar kelime yerleştirmesi yapabilirsiniz. Özellikle büyük bir web siteniz varsa bunların takibini listeler yardımı ile yapabilirsiniz.

 • Anahtar Kelimeleriniz Üzerinde Detaylı Düşünün

Anahtar kelimeler üzerinde özellikle beyin fırtınası yapılması gerekir. Yaptığınız bu beyin fırtınası ile rakiplerinizi belirleyebilir ve alanınızı tanımlarsınız.

Binlerce anahtar kelime fikri vardır ve sizler bunların arasından en uygun olanı bulmak istediğinizde, temel anahtar kelimelerinizi araçlar sayesinde tespit edebilirsiniz.

 • Anahtar Kelime Seçimine Gidin

Gerekli ölçümleri yaptıktan sonra artık bir anahtar kelime belirleyebilirsiniz. Anahtar kelime seçimi noktasında özellikle aşağıda yer alan noktalara dikkat etmeniz gerekir;

 • Yüksek arama hacmine sahip olması
 • Düşük rekabet olması
 • Düşük SEO zorluğu olması
 • Hedef kitle
 • Rakiplerin Kullandığı Anahtar Kelimeleri İnceleyin

Ama motorlarında üst sıralara çıkmanızı engelleyecek en önemli etmen doğal olarak rakiplerdir. En doğru anahtar kelimeyi seçmek istediğinizde, mutlaka rakiplerinizin hangi kelimelerle üst sıralara çıktığını görmeniz gerekir.

 • Anahtar kelime Araştırma Araçlarından Yararlanın

Rakip anahtar kelimeleri incelemek her zaman etkilidir ancak yeterli değildir. Çünkü onların gözünden kaçan ve kullanılmayan daha birçok anahtar kelime vardır.

Bunların bulunabilmesi için mutlaka anahtar kelime araştırma araçlarının kullanılması gerekir. Bu araçların genel çalışma sistemi aynıdır. Sizlere en fazla aranan anahtar kelimeler hakkında bilgi verir.

 • Alanınızı inceleyin

Şu ana kadar yapılan tüm çalışmalar sizleri belirli bir alan ile sınırlar. Alanınızı daha fazla inceler ve onu çok iyi bir biçimde çözerseniz, anahtar kelime araçları ile birlikte daha birçok şey bulma ihtimaliniz ortaya çıkar.

Anahtar kelime bulmak ve onu en iyi şekilde kullanmak, web sitenizin arama motorlarında daha fazla yer almasını ve trafik elde etmesini sağlar. Bu yüzden web sitenizde yayınlamak istediğiniz içerikler konusunda mutlaka bu kelimelerden yardım alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Anahtar Kelime Yamyamlığı Nedir?

Anahtar kelime yamyamlığı, web siteleri için olumsuz olan bir ifadedir. Aynı anahtar kelime ile arama motorunda üst sıralara yükselmek için içerik paylaştığınızda, bu duruma anahtar kelime yamyamlığı ismi verilir.

Birbirleriyle rekabet etme olasılığı olan birden çok siteye sahip olmak, sayfalarınızın daha az tıklanma almasına neden olur.

Anahtar Kelime Analizi SEO için Neden Önemlidir?

Anahtar kelime analizi ile birlikte, web sitelerinde çok daha doğru bir biçimde anahtar kelime kullanımı mümkün olur. Tabi bu durumda da siteniz daha fazla organik trafik alır. Almış olduğu organik trafikle birlikte SEO çalışmalarına da dolaylı yoldan olumlu katkılar sağlanır.

Doğru Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Doğru anahtar kelime bulmanız gerektiğinde seçiminizin hedef kitleniz ve kullandığınız içerikle uyumlu olup olmadığına bakmanız gerekir. Anahtar kelimelerin ek olarak, kullanıcılar tarafından sorulan ve merak edilen ifadeler olması da önemlidir.

Kaynaklar:

Joshua Hardwick https://ahrefs.com/blog/what-are-keywords/ Erişim Tarihi: 28 Eyl 2022, 11:11