Ambalaj Uzerinde Bulunmasi Gereken Bilgiler

Ambalaj Üzerinde Bulunması Gereken Bilgiler

Çok az insan bir ürün ambalajındaki tüm bilgileri okumak için zaman ayırır. Ancak, bir ürün etiketinde görüntülenen her şey, tüketicilere bir ürünü satın almadan önce ihtiyaç duyabilecekleri tüm bilgilerin verilmesini sağlamak için yürürlükte olan birden fazla mevzuat parçasıyla belirli bir nedenden dolayı oradadır.

Paketlenmiş gıda üreten bir gıda işletmesinin parçası olarak çalışıyorsanız, gıda etiketleme yasalarına uymak için ambalajınıza ve etiketlerinize gerekli tüm bilgileri eklediğinizden emin olmanız gerekir. Bu makalede, tüm yasal etiketleme gereksinimlerini ele alıyor ve bu bilgilerin neden bu kadar önemli olduğunu açıklıyoruz.

Ürün Adı

Tüm paketlenmiş ürünlerin tüketiciye satın aldıklarının ne olduğunu bilmesini sağlamak için üzerlerinde adlarının olması gerekir. Ürün tek bir bileşense, bu yalnızca bileşen adı olacaktır veya ürünün markalı bir adı olabilir.

Bir ürünün adı gerçekte ne olduğu konusunda yeterli bilgi vermiyorsa, tüketiciye ne satın aldıklarını bildirmek için bir açıklama da gereklidir. Örneğin, bir paket bisküvi ‘muhallebi kremaları’ olarak etiketlenebilir, ancak bu adın altında ürünün gerçekte ne olduğuna dair bir açıklamaya ihtiyaç duyulacaktır, örneğin: muhallebi aromalı bir merkezin etrafına sıkıştırılmış sade bisküviler.

Tüketicilerin gerçekte neyin dahil olduğu konusunda yanıltılmamasını sağlamak için belirli standartlar tarafından kontrol edilen bazı gıda isimleri vardır.

Son Kullanma Tarihi

Bir gıda ürününün son kullanma tarihi genellikle “tavsiye edilen tüketim tarihi” olarak adlandırılır. Bu, tüketiciye ürünün yemek için güvenli olmaktan ne zaman vazgeçtiğini bildirmek için gıda ürünlerinin etiketlerinde gösterilmelidir ve genellikle bozulabilir ürünlerde ve et, peynir, süt ve hazır yemekler gibi kısa raf ömrüne sahip yiyeceklerde bulunur.

Bozulmayan ve uzun ömürlü yiyeceklerin ‘kullanım’ tarihi olabilir, ancak bunun yerine ‘en iyi’ tarihe sahip olma olasılığı daha yüksektir. Bu size yiyeceğin en iyi kalitede olacağı zamanı söyler. Çoğu gıda ürünü, ‘en iyi’ tarihi geçtikten sonra yemek için tamamen güvenlidir, bu tarih sadece üretici tarafından ürünün satın alındığı zamanki gibi aynı kalitede olmayabileceğini söylemek için kullanılır.

Bazı durumlarda, bir ürünün ‘kullanım ölçütü’ veya ‘en iyisi’ tarihi ambalajın üzerine damgalanabilir (teneke kutu gibi), ancak çoğu senaryoda bu tarihlerin etikete eklenmesi gerekir.

Net Miktar

Bir gıda ürününün net miktarı, herhangi bir ambalajı olmayan ürünün gerçek ağırlığıdır. Bunun bir gıda ürünü etiketinde gösterilmesi gerekir, böylece tüketici satın aldıklarında ürünün ne kadarını aldıklarını bilir.

İçindekiler Listesi

Bir içerik listesi, bir ürün iki veya daha fazla bileşen içeriyorsa, gıda etiketleme yasalarının gerektirdiği bilgilerin bir başka önemli parçasıdır. Bu, tüketicinin satın aldıkları ürünün gerçekte ne içerdiğini bilmesini sağlar ve daha önce de belirttiğimiz gibi alerjen bilgilerini de içerir.

Malzemeler, yiyecek ve içecek etiketlerinde ağırlık sırasına göre en ağırdan en hafife doğru listelenmeli ve ana bileşen ilk sırada listelenmelidir.

Menşe Yeri

Bazı önceden paketlenmiş ürünlerin etikette yerlerinin veya menşe ülkelerinin yer alması zorunludur. Bu, yalnızca bir tüketicinin ürünün menşei hakkında yanlış yönlendirilebileceği durumlarda, örneğin adında bir yer olması (Yunan yoğurdu gibi) veya ambalajın belirli bir yere ait bir imaja sahip olması gibi durumlarda gereklidir.

Depolama Tavsiyesi

Bir gıda ürününün doğru bir şekilde depolanması, daha uzun süre dayanmasına yardımcı olur ve tüketicinin sönmesini engelleyerek tüketiciyi koruyabilir. Bu nedenle paketleme bilgilerinin bir parçası olarak depolama tavsiyesi gereklidir. Bu genellikle tüketiciye ürünlerin buzdolabında, dondurucuda veya dolap alanında saklanması gerekip gerekmediğini belirtir.

Depolama tavsiyesi ayrıca dondurma ve buz çözme için talimatlar verebilir. Bu da dondurulabilen ürünlerin daha uzun süre dayanması için önemlidir. Etiket ayrıca, bir ürünün açıldıktan sonraki 24 saat içinde yenmesi gerektiği veya buzdolabında saklandığında yalnızca üç gün sürmesi gerektiği gibi belirli şekillerde saklandığında ne kadar süre dayanması veya açık bırakılması gerektiği hakkında bilgi paylaşabilir.

Pişirme Talimatları

Bir gıda ürününün yemekten önce pişirilmesi gereken durumlarda, gıda ambalajı üzerindeki etiketleme temel pişirme talimatlarını içermelidir. Bu, tüketicinin ürünü yemeden önce hazırlamanın en iyi yolunu bilmesine yardımcı olur, böylece üreticinin amaçladığı kalitede tadını çıkarabilir veya yemenin güvenli olduğundan emin olmak için bir ürünün ne kadar süre pişirileceği konusunda tavsiyelerde bulunur.

Bazı gıda etiketleri, ürün için bir servis önerisi veya tarifi içerebilir. Ancak bu, gıda etiketleme düzenlemelerinin zorunlu bir parçası değildir.

Sorumlu İş

Son olarak, gıda ürünü Türkiye’de satılıyorsa, tüm bu bilgileri gıda etiketine koymaktan sorumlu olan işletmenin adını ve adresini içermesi gerekir. Bu işletme Türkiye bunun yerine ithalatçının adı ve adresi eklenmelidir.

Marka Adı veya Logo

Marka adınız veya logonuzla tanımlanan işletmenin adıdır. Müşterilerin ürünü kimin yaptığını tanıyabilmesi için markanızın adını eklemek çok önemlidir. Marka adınızı veya logonuzu, paketin ön yüzü olarak da bilinen birincil ekran paneline belirgin bir şekilde ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir