Amazon SEO Nasıl Yapılır?

Amazon SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Amazon, 1994 yılında hizmet vermeye başlayan ABD menşeili bir şirkettir. Kurucusu Jeff Bezos’tur. Bu şirketin genel amacı e-ticaret yoluyla insanların alışveriş yapmasını sağlamaktır.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde insanlar Amazon üzerinden kendi ürünlerini insanlara sunup satarlar. Ancak son yıllarda Amazon’a oluşan rağbetle kullanıcı sayısı 2,5 milyona yaklaşmış durumdadır.

Bu derece kalabalık bir kullanıcı kitlesine sahip olan Amazon bünyesinde her satıcı satışlarını arttırmak için çalışmaktadır. Bu doğrultuda yapılan çalışmalardan biri Amazon SEO çalışmalarıdır.

Daha fazla kullanıcıya ulaşmak satış miktarlarını arttıracaktır. Dolayısıyla bu çalışmalar oldukça önemlidir.

Amazon’da müşteriler ürünü özellikle tanımlayan kelimelerle ürünlere ulaşmaya çalışırlar. Bu kelimelere anahtar kelime (Keyword) denilmektedir.

Amazon SEO çalışmaları yapılırken anahtar kelime çalışmalarının özenle yapılması gerekmektedir. Bu kelimelerin belirlenmesi için satıcılara yardımcı olan belli başlı araçlar bulunmaktadır. (bkz. Hellium 10, Seller App)

Amazon arama sonuçlarında üst sıralarda yer alan markaların ilanları her satıcı tarafından incelenmelidir. İlanlar içerisinde yer alan başlık, ürün fotoğrafları, bullet pointler, müşterilerin yorumları, satış miktarları görünürlük hususunu belirlemekte büyük rol oynar.

Bu bağlamda sayfaya sunulan ilanların satıcıya özgü içerikli ve aydınlatıcı bilgi ile sunulması Amazon SEO çalışmaları için önemlidir.

Amazon SEO nedir?

Amazon SEO, Amazon bünyesinde satış yapan satıcıların kullanıcı aramalarında üst sıralarda görünmelerini sağlayan SEO çalışmalarıdır. Bu çalışmalar Amazon’daki satıcıların satış miktarlarını arttırmaya yönelik yaptığı özelleştirme ve geliştirme çalışmalarıdır.

Bu çalışmalar Google’daki SEO çalışmalarından farklı bir algoritma ile işlemektedir. Amazon bünyesinde SEO çalışmaları genel olarak satış miktarları, başlık, yorumlar gibi faktörlerden etkilenmektedir.

Amazon SEO Nasıl Yapılır ?

Amazon 21. yüzyılın en büyük e-ticaret sitelerinden biridir. Büyük bir e-ticaret sitesi olması nedeniyle Amazon, bünyesindeki satıcılar için oldukça zor ve mücadele gerektiren bir ortamdır. Bu ortamda satıcılar satışlarını yükseltebilmesi için daha fazla kullanıcıya erişmek durumundadır.

Amazon SEO çalışmaları;

  • Satıcılara daha fazla kullanıcıya erişme imkanı sağlamaktadır. Bu yolla satışların arttırılması sağlanır.
  • Amazon SEO’nun bir başka amacı ise satıcıların müşteriye en doğru ürünü sunmasını sağlamaktır. Bu çalışmalar Amazon’un çalışma prensiplerine göre şekillenmektedir.
  • Satıcıların ürünlere koydukları başlık ve açıklamaların en doğru şekilde yazılmasını sağlamak amaçlanmaktadır.

Bu amaca hizmet eden ilanlar hem kullanıcının doğru ürüne ulaşmasının yolunu açar hem de aramalarda üst sıralarda görünürlük kazanır.

  1. Anahtar kelimeler
  2. Ürün Fotoğrafları
  3. Ürün başlıkları
  4. Ürün fiyatı
  5. Ürün açıklaması
  6. Key features (bullet points)
  7. Arama terimleri

Amazon Algoritması Nedir ?

Amazon SEO algoritması Amazon’un satış odaklı ve alınmaya değer ürünler üst sırada çıkarmaya öncelik veren A10 algoritmasıdır.

Amazon SEO Rehberi

Amazon SEO kriterleri

Amazon SEO çalışmaları Amazon’a ait A10 algoritması çevresinde şekillenmektedir. Bu algoritma yazının önceki kısımlarında da belirtildiği gibi Google algoritmasından farklıdır.

Dolayısıyla Google için yapılan SEO çalışmaları Amazon bünyesinde görünürlük kazanılmasına yardımcı olmaz.

A10 algoritmasının amacı kullanıcıların arattığı kelime ile en ilgili olan ürüne ulaşmasını sağlamaktır. Bu algoritmanın temel ölçütleri açıklanmadığı için satıcılar genel olarak satış rakamları yüksek olan ilanların özelliklerini inceleyerek ölçütleri anlamaya çalışırlar.

Bu algoritmanın temelinde yatan bir diğer ölçüt satılma ihtimali yüksek olan ürünlerin sunulması ölçütüdür. Bu kıstas etrafında kullanıcılara sunulan görüntülerin kalitesi, yazıların başlık ve markayla olan ilişkisi oldukça önemlidir.

Satılacak ürün ile ilgili olan kelimelerin belirlenmesi ve kullanılması Amazon’daki satışları pozitif etkileyen bir durumdur. Bu anahtar kelimelerle birlikte noktalama işareti kullanılması uygun değildir. Bunun yanında kullanılacak cümlelerde kişisel görüşlerin bulunmaması da önemlidir.

Amazon kullanılacak kelimeler ve tanımlamalara önem vermektedir. Örneğin; satışa sunulan ürünler için fiyat kelimesi yerine değer kelimesinin kullanılmasını önerir.

Kullanılan kelimelerin yazım yanlışı içermemesi ve terimlerin doğru ve mantıklı bir sıra ile yazılması da önem arz etmektedir.

Ürün başlığı alanında Amazon satıcılarına 200 karakterlik bir alan sunmaktadır. Bu alan içerisinde ne 200 karakterin tamamının -zorunlu olmadıkça- doldurulmasını ne de çok kısa bırakılmasını istemektedir. Ürün başlığı içinde anahtar kelimelerin miktarı kullanıcıların ürünlere ulaşmasını etkiler. Çok yoğun keyword kullanımı size zarar verebilir.

Bullet Pointler, satışa sunulan ürünün en temel ve belirgin özelliklerinin belirtilmesi gereken alandır. Bu alanda kullanılan her bir maddede anahtar kelime kullanımı görünürlüğü etkiler.

Ürünün fiziksel özellikleri, kullanım şekli, sunulan garanti şartları ve ürünün ana özelliklerinden söz edilmesi gerekir.

Ürün açıklaması bölümünde Bullet Point kısmında anlatılan özellikler satıcı tarafından daha özgün bir şekilde anlatılmalıdır.

Amazon Ürün Açıklaması Örneği
Amazon Ürün Açıklaması Örneği

Ürün yorumları kısmı ürünün görünmesini etkileyen köşe taşlarından biridir. Pozitif yorum alan ürünlerin satış imkanının daha fazla olduğunu düşünür ve üst sıralarda sunar. Bu da satışların arttırılması için bir olanak demektir.

Ürün resimleri satıcı tarafından kullanıcıya servis edilen resimler satışı fazlasıyla etkiler. Sunulan resimlerin ürünü gösterdiği açı, ürünün sunulan fotoğraf sayısı ve en önemlisi ürün fotoğrafının kalitesi satışta büyük rol oynamaktadır.

Amazon’un fotoğraf ölçütleri ürünün sunumunun göze hitap etmesi ve doğru aktarımına paraleldir. Ürün fotoğraflarının beyaz bir arka planda çekilmesi, fotoğrafta yazı bulunmaması ve fotoğraf karesinin %85 kadarının ürünle kaplı olması gibi ölçütler bulunmaktadır.

Ürün fiyatı kısmı Amazon’un ürün sıralaması konusunda dikkat ettiği bir diğer kıstastır. Aynı ürünü satan satıcılar farklı fiyatlandırmalar sunabilirler. Bu satıcıların tercihine bırakılmış bir durum olmakla birlikte rekabet ve kar oranını etkileyen bir unsurdur.

Amazon SEO stratejisi

Amazon’da yapılan SEO çalışmaları kullanıcılara sunulan ürünlerin arama ile olan ilgisine dayanır. Bu ölçüt dolayısıyla kullanılan başlıklar anahtar kelimeleri mutlak surette içermelidir.

Amazon Ürün Başlığı Örneği
Amazon Ürün Başlığı Örneği

Yüklenen ürün ilanlarının önceki başlık ve bu başlık altında anlatılan şekilde yüklenmesi SEO çalışmalarını pekiştirir.

Başlık, ürün açıklaması Bullet Point içerisinde kullanılan anahtar kelimeler ürünün görünürlüğünü arttıracaktır. Bu da ürünün daha fazla kullanıcıya erişmesini sağlayacaktır.

Anahtar kelime çalışmalarının yanında yapılan Backlink çalışmaları anahtar kelime çalışmalarının yanında pekiştirici bir SEO çalışmasıdır.

Amazon SEO anahtar kelimeler

Amazon Anahtar Kelime Araştırma Programı
Amazon Anahtar Kelime Araştırma Programı -> keyword tool

Amazon bünyesinde anahtar kelimeler, söz konusu herhangi bir ürünün müşteriler tarafından en çok arandığı kelimelerle belirlenir.

Bu kelimeleri belirlerken satıcılar yüksek arama potansiyeline sahip kelimeleri kullanmaya gayret gösterirler. Ürün ilanının genelinde kullanılan anahtar kelime miktarları, ilanın müşteriye ulaşma olanağını aynı surette arttırır.

Ürün ilanı kapsamında kullanılan kısa kuyruklu anahtar kelimeler yer almalıdır. Bu kelimeler, kullanıcıların sayfanın genelinde arama potansiyeli yüksek olan kısa veya tek kelimeden oluşan ifadelerdir.

Bu ifadelerin ilanın açıklama, başlık gibi bölümlerinde bulunması Amazon’un A10 algoritması içinde yüksek bir görünürlük kazanmasına yol açacaktır.

Doğru anahtar kelimeleri belirlemek konusunda ise satıcının kendini müşteri yerine koymasıdır. “Bu ürün nasıl aratılırdı?” sorusunu satıcı önce kendine sormalıdır.

Bu aşamadan sonra aynı ürünü satan markaların ilanlarında yer alan anahtar kelimeleri belirlemeli ve ilanında bu kelimelere yer vermelidir.

Bu çalışmaların yanında marka isminin başlık içinde kullanılması da önem arz etmektedir. Bu, satıcıların kimliğini kullanıcılara belirtecek ve potansiyel müşteriler için de bilgi kaynağı olacaktır.

Bunun yanında arama ölçütleri güncellendiği için ilanların ayırt edilebilmesi müşteriler için kolaylaşacaktır. Alışverişler zamanla karşılıklı bir güven ortamı oluşturmaya yol açar.

Bu güven ortamı müşteri için aynı markadan tekrar alışveriş yapmaya itebilir. Bu etkiyle müşteriler direkt olarak ürünü değil, markayı aramaya başlayabilirler.

Yazının genelinde bahsedilen bütün etkenler ve yöntemler Amazon SEO çalışmalarının Amazon’un A10 algoritması radarına girmesini sağlayacak bilgilerdir.

Bu bilgiler ışığında yapılan çalışmalarla satıcılar ve kullanıcılar için rahat bir alışveriş ve ticaret uygulaması sunulmaktadır.

Amazon SEO Araçları Nelerdir?

1. Helium 10: ücretsiz Amazon anahtar kelime araştırma aracıyla, bir anahtar kelime veya ASIN girerek başlarsınız. Girişinizi optimize etmek veya ters ASIN aramasıyla rakiplerinizin anahtar kelime stratejisini ortaya çıkarmak için kullanabileceğiniz binlerce rekabetçi ve alakalı arama terimi önerecektir. Aylık 29$ lık başlangıç premium ücreti bulunmaktadır.

2. Seller App: Anahtar kelime analizi, anahtar kelime takibi ve PPC analizi yapmaktadır. 2 ürün ücretsiz sonrası için 20 ürüne kadar aylık 39$ premium ücreti bulunmaktadır.

3. Keyword Tool for Amazon: Bu tam olarak ne diyorsa onu yapan bir araçtır. Anahtar Kelime Aracı, Amazon anahtar kelime optimizasyonu veya diğer amaçlar için kullanabileceğiniz birçok alakalı anahtar kelime oluşturmak için Amazon otomatik tamamlamayı (veya arama önerisi özelliğini) kullanır. Alıcıların ürünlerinizi daha kolay bulmasına yardımcı olabilir.

4. Sonar – Free Amazon Keyword Tool: Bu araç, yalnızca en son veritabanı güncellemesi sırasında ASIN’in Amazon arama sonuçlarının ilk sayfasında yer aldığı anahtar kelimeleri içerir.

5. Keyword Inspector: 60$lık premium başlangıç paketi bulunmaktadır.

6. Keyword tool dominator: Anahtar Kelime Aracı Dominator, çok kısa bir süre içinde yüzlerce anahtar kelime önerisi bulmak için arama terimlerini hafif varyasyonlarla tekrar tekrar yazan gerçek bir kullanıcıyı taklit eder. Yalnızca bir arama teriminden yüzlerce harika uzun kuyruklu anahtar kelime öbeği bulabilirsiniz.Tek seferlik 19$lık premium ücreti bulunmaktadır.

 

S.S.S.

Google SEO ve Amazon SEO Arasındaki Fark Nedir?

Amazon kısa kuyruklu anahtar kelimelere odaklanırken, Google SEO uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanır. Bunlar, üç veya daha fazla kelime içeren anahtar kelimelerdir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler Google SEO için daha iyidir çünkü daha nitelikli trafik çekerler.

Amazon SEO ve PPC Nedir?

Amazon SEO, bir ürünün ilgili arama terimleri için organik sıralamasını artırmak için kullanılan tüm kanıtlanmış ve etkili uygulamaları kapsayan genel bir terimdir. Öte yandan, Amazon PPC, satıcıların ürünlerini satış yapmak amacıyla ücretli trafik getirmek için pazarladıkları birincil reklam modelidir.

Amazon SEO Hizmetlerinin Faydaları Nelerdir?

Ürünlerinizi Amazon'un arama motorunda daha üst sıralarda sıralayarak, ürün sayfalarınıza daha fazla trafik çekecek ve daha fazla gelir elde edeceksiniz. Amazon SEO hizmetleri, Google'dan doğrudan Amazon ürün sayfalarınıza trafik çekmeye de yardımcı olabilir.

Kaynaklar:

Arishekar N https://www.sellerapp.com/blog/amazon-seo-guide/ Erişim Tarihi: 16 Eyl 2022, 06:15

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir