Alan Adı (Domain) Nedir, Nasıl Alınır?

Alan Adı (Domain) Nedir, Nasıl Alınır?

Alan adı, herhangi bir web sitesinin internette yer alan adı ve adresidir. IP adresleri uzun dizilimli birtakım sayılardan oluşur. Bu sayılar uzun haneli bir yapıya sahip olmak ile birlikte herhangi bir kişinin aklında tutabileceği sayılar olmamaktadırlar. Bu nedenle kullanıcılar internet tarayıcılarına bu sayıları girmek yerine sitenin alan adını, yani domain ismini girerler.

Alan adı (Domain), en basit açıklaması ile bir internet sitesinin adresi ve bu sitenin ismidir. Kullanıcılar internetin ilk kullanılmaya başlandığı yıllardan bu yana bir internet sitesini genelde bu isim ile, yani domain adı ile hatırlarlar. Bu duruma basit bir örnek vermek gerekir ise dünyanın en popüler internet platformlarından ve şirketlerinden biri olan Facebook firması facebook.com alan adına, yani domainine sahiptir. Kullanıcılar Facebook’un internet sitesine girebilmek için internet tarayıcılarına sitenin alan adını, yani facebook.com domain ismini yazarlar. Bu şekilde internet tarayıcısı kullanıcıları Facebook internet sitesinin IP adresine bağlamış olur. 

Bir bir alan adı, yalnızca bir defaya mahsus olarak alınabilmektedir. Yani bir alan adına sahip olan iki web sitesi aynı anda kesinlikle var olamamaktadır. Bu durum bir web sitesinin parmak izi gibi düşünülebilir. Sanal dünyada bir internet sitesinin alan adı internet kullanıcılarının bu web sitesini nasıl bulacağı konusunda bir kılavuz görevi görmektedir. Bu nedenle akılda kalıcı ve net bir alan adına sahip olmak son derece önemlidir.

Alan Adı (Domain) Nedir?

Alan adı, bir web sitesinin internet ortamında kullanıcı tarafından daha rahat bulunmasını sağlayan adı ve adresidir.  Alan adı uzantıları; .com, .edu veya .gov gibi belirli bir internet adresi kategorisini ifade eder. Bu uzantılar, web sitelerini sınıflandırmak ve tanımlamak için kullanılır.

Alan Adı Nasıl Alınır?

Alan adı (Domain), bir internet sitesinin tarayıcı üzerine yazıldığında bu siteye girilmesini sağlayan ismidir. Daha genel bir ifade ile domain, yani Türkçe ismi ile alan adının bir web sitesinin ismi ve adresi olduğu söylenilebilir.

İnternet kullanıcıları herhangi bir web sitesini bu alan adı ile tanımaktadırlar. Alan adı, yani domain bir internet sitesini kullanıcılar ile buluşturma alanında bir kılavuz görevi görmektedir. Bir alan adı, yani bir domain yalnızca bir kullanıcıya mahsus olarak satın alınabilmektedir. Yani iki kullanıcının aynı anda aynı alan adına sahip olması imkansız bir durumdur. Bu açıdan alan adı, yani domain bir internet sitesinin parmak izi gibi de düşünülebilir. Pekiyi ya alan adı, yani domain nasıl alınmaktadır? 

Bir alan adı satın almanın ilk adımı ise güvenilir bir alan adı sağlayıcı, yani bir domain sağlayıcı bulmaktır. İnternette kolaylıkla bulunabilen bu alan adı sağlayıcılar domainden domaine değişim gösterebilmek üzere bu alan adlarını belli bir ücret karşılığında kullanıcılara satarlar. Satın alınması hedeflenen bu alan adının hali hazırda kullanımda olmayan bir alan adı olması gerekmektedir.

Alan adı sağlayıcılar, global IP adreslerine isim veren firmalar veya kamu kuruluşlarıdır. Türkiye’de Nic.TR kamu kurumu statüsü ile alan adı sağlarken, global alan adları (com, net, org) Amerika merkezli olarak sağlanır. “TR” uzantılı bir alan adı satın alabilmek için, alan adının tescil hakkına sahip olduğunuzu belgelemeniz gerekir. Örneğin, marka tescil belgesi, şirket kuruluş beyannamesi veya kişiler için kimlik sureti bu tescil için gereklidir. Global alan adlarının alınmasında ise çoğunlukla belge gerekmez. Satın alınan domain yenileme süresinde bedeli ödendiği sürece tescil eden kişinin malı olarak kullanılabilir. Ancak Türkiye’de olduğu gibi bazı ülkelerin ülke kodları ile uzantı alabilmek için ilgili ülke otoritelerine belge sağlamak gerekli olabilir. 

Alan Adı Türleri Nelerdir?

Domain Çeşitlerinin Kullanım Yüzdeleri
Domain Çeşitlerinin Kullanım Yüzdeleri

Alan adı (Domain), basitçe bir açıklama ile bir internet sitesinin arama motorları tarafından tespitini sağlayan ve kullanıcıların bu sitenin IP adreslerine girişlerini yapmalarına yarayan isimdir. Daha da basit bir açıklama ile alan adının bir internet sitesinin adı olduğu da söylenebilir.

IP adresleri uzun numara dizilerinden oluşur. Bu numara dizilerinin kullanıcılar tarafından hatırlanması pek mümkün değildir. Dolayısı ile alan adı kavramı geliştirilmiş ve kullanıcıların bu uzun numara dizilerinden oluşan IP adresleri yerine bu alan adlarını yazarak web sayfalarına bağlanmaları mümkün kılınmıştır.

Tamamen tekil bir web sitesine ait olan alan adları başka web siteleri tarafından o alan adının sahibi o alan adını bırakana kadar kullanılamazlar. Örneğin twitter.com adresinin başka herhangi bir internet sitesi için alan adı olarak kullanılmasının herhangi bir imkanı yoktur. 

Bahsi geçen bu alan adlarının bazı uzantıları vardır. Örneğin az önceki örnek olan twitter.com ifadesinde bulunan ”.com” kısmı bu alan adının uzantısıdır. Her bir internet sitesi, yani her bir domain adresi sonunda noktalı bir uzantı bulundurmaktadır.

Günümüzde aktif olarak kullanılmakta olan yüzlerce alan adı uzantısı vardır. Ancak bu alan adı uzantılarından yalnızca 5 – 6 tanesi diğerlerine göre çok daha sık kullanılır. Bu alan adı uzantılarından en sık kullanılanları hemen her gün internette karşımıza çıkmakta olan ”.com” uzantısıdır. Türkiye merkezli internet siteleri için bu uzantı yaygın olarak ”.com.tr” olarak değişmektedir. 

Alan Adı Nasıl Seçilir?

Alan adı (Domain), bir internet sitesinin IP numarasını temsil eden, internet tarayıcılarına IP numarası yerine yazılan ismidir. Daha da basit bir açıklama ile alan adlarının herhangi bir internet sitesinin isimleri oldukları söylenebilir.

Alan adı (Domain) seçme süreci aynen şirket ismi seçme süreci ile benzer olarak sağlam bir beyin fırtınasını ve etraflıca düşünmeyi gerektirir. Domain, yani alan adı bir firmanın ya da bir web sitesinin internet alemi üzerindeki yüzüdür. Alan adı seçerken dikkat edilmesi gereken bazı faktörler aşağıda belirtilmiştir.

  • Alan adının yazımı ne kadar kolay olursa o siteye ulaşmak da o kadar kolay olacaktır.
  • Alan adı ne kadar kısa olursa akılda kalması o kadar kısa olacaktır.
  • Kullanıcıların alan adı belirlerken çevrelerini hedef almaları daima iyi bir karar olacaktır.
  • Uygun bir alan adı uzantısı seçmek neredeyse alan adının kendisini seçmek kadar önemli bir karardır.
  • Akılda kalıcı bir alan adı seçmek kullanıcıların siteyi tekrar tekrar ziyaret etmesinde çok etkili olacaktır.
  • Eğer mümkünse alan adı seçilirken sayı ya da tire gibi bir alan adı için sıra dışı olan ifadelerden uzak durulmalıdır.
  • Alan adı seçilirken anahtar kelimeler kullanmak bu sitenin Google gibi arama motorları ve bu arama motorlarının botları tarafından bulunmasını çok daha kolay hale getirecektir.
  • Alan adı yapmadan önce konu ile ilgili araştırma yapmak her zaman faydalı olacaktır.
  • Markayı geliştirecek ve koruyacak olan bir alan adımı seçmek her zaman akıllıca bir tercihtir.
  • Son olarak tüm bunları yaparken çok oyalanmamalı, acele de etmemeli ancak olabildiğince hızlı olmalısınız.

İzmir dijital reklam ajansı Current Works olarak tüm dijital ihtiyaçlarınıza çözümler sunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir