Açık Dizin Projesi (ODP) Nedir?

Açık Dizin Projesi (ODP) Nedir?

Açık dizin projesi, yapay zekaların gelişiminden önce arama motorlarına web siteleri ile ilgili bilgiler sağlamak için geliştirilmiştir.  DMOZ, açık dizin projelerinin en kapsamlısı ve Google’ın bugünkü alt yapısı anlamına gelirken en yaygın şekilde kullandığı formudur. Bunun gibi binlerce projeden söz edebilmek mümkündür. 

Elbette Google gibi majör arama motorlarının diğer pek çok dizini ana veri kaynağı olarak kullandığını söyleyemeyiz. Google DMOZ projesini resmi olarak desteklemiş ve buradan direkt veri almıştır. Zira DMOZ, seçilmiş editörlerin dizine eklenen her siteye onay verdiği bir proje biçimi olarak, veri doğruluğunda önemli bir kaynaktı. Diğer dizin sitelerinin ise böyle bir doğrulama sistemi olarak tanımlanması mümkün olmadığından, DMOZ etkinliğinde olmadığını söyleyebiliriz.

Açık dizin projeleri (Open Directory Project), dinamik arama motoru ve AI geliştirmeleri yapılmadan önce hemen her site sahibinin yer almak için çalıştığı projelerdi. Sitenizin bir dizinde yer alması, gelen bağlantı elde etmesini de sağlıyor olduğundan, backlink sayısı önemsenirken, önemliydi. Ancak günümüzde zaten yoğun bağlantı veren sitelerden gelen bağlantıların bir önemi olmadığından, dizinlerden gelen bağlantıların da bir önemi yoktur demek yanlış olmaz. Hatta arama motoru listeleme değerlerini bu kaynaklar bozuyor olduğu için, Google tarafından daha az indeks aldıklarını da söylemek mümkün.

Açık dizin projelerinin en büyüğü olan DMOZ, günümüzde faaliyet göstermiyor. Google bunun yerine, kendi geliştirdiği algoritmalarla, otomatik bir sistemi kullanıyor. Sitelerin dizine alınması ve anlamlandırılması gibi tüm süreçler, Google’ın yapay zekası tarafından yapılıyor.

Açık Dizin Projesi (ODP) Nedir?

Açık dizin projesi, (DMOZ veya ODP) Google ve diğer arama motorlarının siteleri analiz ve tasnif etmek için bu kadar kapsamlı algoritmalara sahip olmadıkları dönemlerde yol gösterici bir sistem olarak ortaya çıkmıştır. Site sahiplerinin ve/veya gönüllülerin proje sitesinde oluşturdukları biz dizin içerisinden arama motorlarının sitelere değer vermesi uygulaması olan ODP, algoritmaların çıkarılmasından sonra etkisini kaybetti ve DMOZ 2017 yılında kapandı. Uygulama kapsamında dizine eklenen siteler, insan eli ile incelenip sınıflandırılıyor ve sıralamaları yine bu şekilde yapılıyordu. Google’a göre milyarlarca sitenin bu şekilde analiz edilebilmesi zaten mümkün değildi ve bunun için kalıcı bir çözüm gerekiyordu. Günümüzde DMOZ ve benzeri tüm dizin sitelerinin etkinliği sıfıra yakın olup, zaten AOL tarafından sunulan yapı kapatılmıştır. Artık arama motorları, tüm webi tarayan otomatik robotlara sahiptir ve çok daha efektif değerlendirme yapılabilmektedir.

Açık Dizin Projesinin Amacı Nedir?

Zamanla, arama motorları sonunda web sitelerini sıralamak için daha iyi algoritmalar geliştirmektedir. Ancak bu arama motorlarının çoğu aslında veri tabanlarının temel yapı taşı olarak açık dizin projesine güvenmektedir. Zamanla arama motorları, web sitelerini daha kullanışlı bir düzene sokmaya yardımcı olmak için açık dizin projesi gibi siteleri kullanmaya başlamaktadırlar. Açık dizin projesinin amaçları şunlardır:

 • Son derece saygın bir kaynaktan tek yönlü bir bağlantı nedeniyle artan bağlantı popülerliği arttırmaktadır.
 • Açık dizin de her gün birçok kişi tarafından aranmaktadır.  Sitenin dizinde listelenmesi nedeniyle sayfanın trafiğini arttırmaktadır.
 • Açık dizin projesi amacı nedir? Sorusunun cevabı da trafik oluşturma olarak kullanılmaktadır. Bu nasıl çalışır, birçok dizin ziyaretçileri aranmaktadır.
 • Açık dizinler temel olarak bağlantı popülerliği için daha önemli olmaktadır.
 • Arama motorları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmaktadır.
 • Açık Dizin Projesi, içerik dağıtımını yüzlerce küçük arama motoru aracılığıyla dil çeviri yapılmaktadır.
 • Açık Dizin Projesi, projenizi Arama dahil olmak üzere büyük arama motorlarının dizin hizmetlerine dahil edilmektedir. 
 • Siteniz daha çabuk indekslenmektedir. Arama motorlarının gözünde web sitenizin değeri artmaktadır.
 • Web dizinlerinin ana sayfaları ve alt sayfaları yüksek değerlere sahip olmaktadır. Bu sebeple sizin web sitenizin de değeri artmaktadır. Sitenizin trafik sayısını arttırmaktadır.
 • Bir açık dizin sitesini önemli kılan sebeplerden birisi arama motorları tarafından desteklenmesidir.

Açık Dizin Projesi (ODP) sağladığı faydalar nelerdir?

Açık dizin projesinin sağladığı faydalar aşağıda listelenmiştir:

 • Son derece saygın bir kaynaktan tek yönlü bir bağlantı nedeniyle artan bağlantı popülerliği olmaktadır.
 • Her gün birçok kişi tarafından aranmakta ve dizinde listelenmesi nedeniyle sayfanın trafiğini arttırmaktadır.
 • Açık dizin Projesi (ODP) de trafik oluşturma fırsatları olarak kullanılmaktadır. Bu nasıl çalışır, birçok dizin ziyaretçileri için aranmaktadır.
 • Küçük dizinler temel olarak bağlantı popülerliği için daha önemli olmaktadır. Buda firmalara kar sağlamaktadır.
 • Bir web sitesinin Açık Dizine dahil edilmektedir. Arama motorları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmaktadır.
 • Açık Dizin Projesi, içerik dağıtımını yüzlerce küçük arama motoru aracılığıyla lisanslamaktadır.
 • Açık Dizin Projesi (ODP), projenizi Arama dahil olmak üzere büyük arama motorlarının dizin hizmetlerine dahil edilmektedir. 
 • Siteniz daha çabuk indekslenmektedir. Arama motorlarının gözünde sitenizin değeri artmaktadır.
 • Web dizinlerinin ana sayfaları ve alt sayfaları yüksek değerlere sahip olmaktadır. Bu sebeple sizin sitenizin de değeri artmaktadır. Sitenizin ziyaretçisi sayısını arttırmaktadır.
 • Bir dizin sitesini önemli kılan sebeplerden birisi arama motorları tarafından desteklenmesidir.
 • Tamamen gönüllülük esasına dayanmaktadır.
 • Yasa dışı, problemli ve kalitesiz sitelerin listelenmesine izin verilmemektedir.
 • Açık Dizin, insanlar tarafından sınıflandırılmış Web içeriğini barındıran en geniş kapsamlı veri tabanı olmaktadır.
 • Eklenen her site anahtar kelimeleri ile linklendirme almaktadır. Eklenen linkler ise dofollow şekilde etiketlenmektedir.  
 • Anahtar kelimeleriniz ile yüksek pagerank değerine sahip bir siteden link almak haricinde Google botlarının en güvendiği dizin sitesi olmaktadır.
 • Editörler tarafından dikkatle incelenerek ekleme yapıldığı için dizinde bulunan linkler Google botları tarafından oldukça değerli görünmektedir.
 • Sitenizin/blogunuzun DMOZ üzerinde dofollow linkinin bulunması botların sitenizi daha sık ziyaret etmesini sağlamaktadır.
 • Çok hızlı indexlenmeye başlarsınız. 
 • Benzer siteleri bir arada tuttuğu için alaka düzeyi yüksek bir sayfa oluşturmaktadır.
 • Google harici arama motorlarının da gözdesi olmaktadır.
 • İndex alamadığınız yüzlerce arama motorundan kısa süre içinde link alınmaktadır.
 • Google diğer arama motoru sonuçlarına da odaklandığından blogunuz için farklı arama motorlarında bulunmak olumlu katkı yapmaktadır. 

Açık dizin projeleri örnekleri nelerdir?

Arama motoru optimizasyonu sürecinde çok fazla adı geçen 5 Milyon üzerinden kayıtlı site, 1 Milyondan fazla kategori ve 100 Bine yakın editör sayısıyla en geniş içeriğe sahip açık dizin projesidir. Open Directory Project (ODP) ya da Türkçesi Açık Dizin Projesi, internette bulunan web sitelerinin konularına göre sınıflandırılarak ve gönüllü editörler incelenerek yayımlandığı bir web dizinine denilmektedir. Birçok arama motoru açık dizindeki siteleri direkt olarak izlemektedir.

Özgür bir lisansla yayınlanan DMOZ verilerini kullanılır. Oldukça güvenilir bir altyapısı vardır. Yasa dışı, problemli ve kalitesiz sitelerin listelenmesine izin verilmemektedir. Projenin sahibi AOL ‘dir. İlk kurulduğunda directory.mozilla.org alan adını kullandığı için adı Directory Mozilla sözcüklerinin kısaltılmasından oluşmaktaydı. Günümüzde   Açık dizin projelerine örnekler nelerdir? Sorusu akıllara gelmektedir. Bugün Mozilla Vakfı ve Mozilla projeleriyle bir ilişkisi olmamaktadır.

Açık dizin projesi insanlar tarafından sınıflandırılmış web içeriğini barındıran en geniş kapsamlı veri tabanıdır. İnternet kullanıcılarından oluşan editör kadrosu, Web’deki kaynakların keşfini sağlayan kolektif beyni oluşturmaktadır. Açık dizin Web’in en popüler arama motorlarının dizin hizmetlerini güçlendirmektedir. Bunlara AOL Search, Google, Lycos, HotBot, DirectHit ve daha yüzlercesi dahil olmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir