404 Hatası Nedir? Nasıl Düzeltilir?

HTTP 404 Hatası Nedir? Neden Olur ve Nasıl Çözülür?

404 hatası, ulaşmaya çalıştığınız sayfanın web sunucusunda bulunamadığı anlamına gelmektedir. Web siteleri 404 hatası kodunu farklı şekilde görüntüleyebilir. Çalıştığınız sayfanın sunucularında bulunamadığını belirten bir HTTP durum kodudur. Sayfaların veri yolları kimi zaman gözden kaçan düzeltmeler, kimi zaman dosya arızaları veya kötü niyetli saldırılar nedeniyle bozulabilir.

404 hatası, çoğunlukla daha önce Google tarafından indekslenen sayfanın arama sonuçlarından yönlendirilmesi ile karşımıza çıkan bir sorundur. Ancak bunun site içerisindeki bağlantılarla da ilişkisi vardır. Bir sayfa siteden kaldırılmış veya veri yolu değiştirilmiş ise mutlaka bağlantı verilen hyperlink kaynaklarında da düzeltmesi yapılmalıdır. Aksi durumda olmayan bir sayfaya yönlendirme yapılmış olacağından, 404 hatası alırız.

404 hatası, yaygın olarak görülür ancak bu durum normal olarak değerlendirilmemelidir. 404 oluşan sayfanın kullanıcı deneyimi azalmış olacağından, Google tarafından SEO skoru da düşürülür. Yani diğer tüm sayfalarınızın SEO bakımından en iyi seviyede olmasını, buradaki basit birkaç kırık bağlantı ciddi şekilde etkileyebilir. 

Hata kodları; sunucudan veya site içerisindeki yazılımsal unsurlardan kaynaklanabilir. Sunucu hataları, site sahibinin çoğunlukla müdahale edemediği, veri merkezi veya sunucu barındırma firmasının düzeltmesi gereken hatalardır. Ancak 404 hata kodu, tamamen site içi bağlantı sistematiği ile ilgili olduğundan, site sahibi tarafından izlenmeli ve düzeltilmelidir.

404 hatasının siteyi durduran bir hata olmaması, düzeltilmesinin gerekliliğini ortadan kaldırmaz. Sitenin kullanıcı deneyimini yükseltmek için bu düzenlemelerin, gerekli analizler yapılarak gerçekleştirilmesi gereklidir.

URL’deki hatalar kontrol edilmelidir. Hatanın sebebi belirlendikten sonra, gerekli yol ve yöntemleri izleyerek sorunu kolaylıkla çözülebilmektedir. Aradığınız sayfa bulunamadı uyarısı ile ziyaretçilere çeşitli gerekçeler hali hazırda sıralanmaktadır.

Örnek olarak aradığınız kaynak kaldırılmış, kaynağın adı değiştirilmiş, sayfa kullanım dışı hale gelmiş ya da silinmiş, gibi sebepler sıralanmaktadır. Kullanıcılara yol gösterici sebepler sıralanmaktadır. Kullanıcılardan İnternet erişim kontrolü de istenmektedir. 

Sunucudan silinmiş klasörler ve dosyalarla ilgili olarak 404 Internal Error sorunu yaşıyorsanız bunları farklı bağlantılara yönlendirerek çözüm elde edilebilmektedir. Site üzerinden üyelik almayı bırakıldığında ve farklı bir platformdan kullanıcıların kaydı alıyorsa “Üye Olun” sekmesine tıklandığında ziyaretçileri doğrudan yeni siteye yönlendirilebilmektedir. Üyelik, ödeme gibi işlemlerde bu tür hatalarla karşılaşmamanın güvenilirlik açısından önemli olmaktadır. Site yetkilisinin 404 hatası düzeltme adımlarını ivedilikle uygulaması gerekmektedir.

Sitedeki bağlantıların yönlendirmelerinde şu değişiklikler yapılmalıdır. 

 • Sorun var ise menü, içerik, başlık, alt başlık gibi bağlantıları düzenleme ve hatalı olanları doğru bağlantılarla değiştirmesi gerekmektedir. 
 • Dosya yolları yahut bağlantıları değiştiyse sitenin bütünü üzerinden bunların güncellenmesi gerekmektedir. 
 • Bağlantı düzenledikten sonra 404 not found hatası da düzeltilmektedir. Bunun sonucunda hata ibaresi ortadan kalkmaktadır. 

Bu hatayla ilgili sık karşılaşılan problemlerden olan dosya adı değişimi dolayısıyla uyarı almanın çözümü bulunmaktadır. Bu dosya isimlerinin yönlendirilmesi ile sağlanmaktadır. 

Web Sitesinde bir dosyanın adını değiştirmek istenilebilmektedir. Zira bu sıkça yapılmaktadır. Ancak söz konusu değişikliği yine tüm site üzerinde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Örneğin “Hakkımızda” kelimesini “Bizim Hakkımızda” diye değiştirdiğinizde site genelinde sayfa yönlendirmesi bulunan hakkımızda ibarelerinin tümünü yeniden düzenlemeniz gerekmektedir. 

404 Hatası Nedir?

404 hatası, bir web sitesinde hedeflenen adreste herhangi bir sayfa olmadığını gösteren hata kodudur. Bir linke bağlanmak istediğinizde URL herhangi bir sayfaya gitmiyor ise iki durum ortaya çıkar. Eğer ulaşmak istediğiniz URL bir alan adı ise ve bu alan adı gerçekte yok ise sayfa bulunamıyor hatası alırınız. Ulaşmak üzere tıkladığınız bağlantı bir alt sayfa veya klasör ise ve site içerisinde bu veri yollarında ilgili sayfa veya klasör yoksa, “sayfa bulunamadı” yani 404 hata kodunu alırsınız. 4040 hata kodu, kırık bağlantı veya kırık link olarak adlandırılır. Bu hata kodunu almak oldukça ciddi bir sorun olarak kabul edilir. Bir site içerisinde çok fazla 404 hatası varsa, bu sitede yönlendirilmemiş linklerin veya dosya sisteminde hataların olduğu sonucu ortaya çıkar. Google SEO bakımından bu sorunların giderilmesini ister ve site sahiplerine web yöneticisi araçları içerisinde bununla ilgili araçlar sunar.

404 hatasının SEO’ya Etkisi nedir? 

404 hataların SEO’yu nasıl etkilediği şu şekilde açıklanmaktadır. Sayfa sıralamasında kayıp Arama motorları başarısız bir şekilde erişmeye çalışmaya devam ederse, web sayfasının sıralamasını kaybetmesi muhtemeldir. Bu olduğunda, botlar söz konusu kaynak hakkında olumsuz sinyaller göndermektedir. Bu birkaç kez olursa dizinden kaldırılmaktadır. Şimdi bunun kullanıcı sayfası açılış veya ana sayfası olduğunu ve temel bilgileri düşünülmelidir.

Sayfa, SEO tarafından kesinlikle sıralanmayacaktır. Sadece bu değil, bir ürün sayfasıysa, satışlarınızın da zarar göreceği anlamına gelmektedir. Bu olması istenilen bir sonuç olmamaktadır. Kötü kullanıcı deneyimi Bir sitenin giderek daha fazla insanı çekmesinin bir nedeni, mükemmel kullanıcı deneyimidir olmaktadır. 404’leri görüntüleyerek kullanıcıların ürünlerinizi ve hizmetlerinizi görüntüleme girişimlerini durdurmaktadır.

Bir siteye sahip olan kullanıcıların buna dikkat etmesi gerekmektedir. Eğer bu hatalar dikkat edilmezse firmalar zarar edecektir. Kullanıcı deneyimleri oldukça önemlidir. Hata kodu oluştuğunda hemen, arama motorları bunu not edecek ve sıralamanızı düşürmektedir. 

404 hata kodu ciddi bir sorun mudur? 

Sayfa bulunamadı veya diğer ismi ile 404 hata kodu, kritik düzeyde önemli değilse de SEO bakımından önemli sayılan hata kodlarından bir tanesidir. Google, sayfaların erişilebilir olmasını, değiştirilmeleri durumunda 301 yönlendirmeleri ile yeni adreslerine yönlendirilmesini ister. Kırık bağlantı, SEO açısından problemli bir durum olduğundan, bunun ciddi bir sorun olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Elbette bu sorunu ciddi hale getiren bu kırık bağlantıların sayısı olacaktır. Her kırık bağlantı siteniz için negatif bir SEO faktörüdür. Bu nedenle bu kırık bağlantıları azaltmalı veya tamamen ortadan kaldırmalısınız. Kırık bağlantı analizini, özel yazılımlar ve Google web yöneticisi araçları üzerinden yapabilirsiniz.

404 Hataları Neden Olur? 

Web sitelerinde Bozuk veya ölü bir bağlantıya tıklandığında sunucu bulamadığında 404 bulunamadı hatasıyla dönmektedir. Bu hata, URL yapısındaki bir şeyi gözden kaçırıldığını birden çok nedene bağlı olduğunu göstermektedir. Bazı URL’de olduğu gibi about yerine ‘ abut ‘ yazarak bir hatalar yapılmaktadır. Sunucu bu sayfayı bulamaz ve bu nedenle Bulunamadı, 404 hatası oluşmaktadır. Bu bir istemci bitiş hatası olmaktadır.

Kullanıcılar bu hataları yapmaktan kaçınmalıdır. 404 hatalarının en yaygın nedenleri şu şekildedir:

 • Dosya silindi veya bozuldu.
 • Dosyalar yeni bir konuma taşındı.
 • Bakım veya taşıma sırasında geçici olarak kullanılamıyor.
 • Http’den Https’ye taşınırken.
 • Yanlış URL (belki yazım hatası).
 • Web sitesi yeniden tasarlanıyor.
 • Kötü kalıcı bağlantılar.
 • Uyumsuz eklentilerdir.

404 Hatası nasıl çözülür?

kırık link düzeltme

404 Hatası, bir web sayfasına gelen linkin kırık olduğunu ve ilgili sayfanın verilen linkte yer almadığını anlatır. Bu sorun, Google tarafından çok ciddiye alınır ve SEO skoru üzerinde son derece etkilidir. 404 Hatasının çözülmesi ise kırık linkin ortadan kaldırılması veya ilgili linkin Google indeksinden çıkarılması ile mümkün olabilir. Eğer 404 hatası alınan sayfa artık kullanılmıyor ve kullanılmayacaksa, bu sayfanın artık var olmadığını Google ve diğer arama motoru robotlarına bildirmek gerekir.

404 hatası alınan sayfa bütünüyle taşınmış ise 301 yönlendirmesi yapılarak hata kodunun oluşması engellenebilir. Eğer sayfa kullanılmayacaksa ve artık o link bulunmuyorsa, Google web yöneticisi araçlarından link kaldırma talebinde bulunabilirsiniz. Ancak bu sayfanın aynı hatayı vermesini engellemez çünkü link başka sitelerde kalıcı olarak yayınlanmış olabilir.

Bir diğer yöntem ise geçici olarak kaldırılan sayfaların 302, yani geçici taşıma kodu ile yönlendirilmesidir. Bu şekilde link silinmez, bununla birlikte hata da vermez.

Yönlendirme işlemlerinin yazılım bilgisi gerektiriyor olması sebebi ile uzmanlar tarafından yapılması daha uygun olacaktır.

Kaynaklar:

Tim Fisher https://www.lifewire.com/404-not-found-error-explained-2622936?utm_source=pinterest Erişim Tarihi: 2 Ara 2022, 12:16

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir